خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٣ شوّال ١٤٤٠

Monday, June 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : لرستان - زمان :   ۱۳۹۵/۷/۲۸ - ۱۱:۰۴ شناسه خبر : ۵۸۱۵۵۰

امام سجاد(ع) زیباترین چهره عبادت تاریخ است
خبرگزاری شبستان:کارشناس مذهبی و فرهنگی، امام سجاد (علیه السلام) را زیبا ترین چهره عبادت تاریخ دانست و گفت: کتاب صحیفه سجادیه هم جنبه عبادی دعا و جنبه سیاسی دعا را نشان می دهد.

حجت الاسلام قاسم متقی نیا، کارشناس دینی و فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، افزود: امام سجاد( علیه السلام) به عنوان یک بنده برگزیده خدا زیبا ترین چهره ی عبادت کننده تاریخ معروف شده است.

 

وی اظهار داشت: سید الساجدین، زین العابدین( علیه السلام)، زینت عبادت کنندگان آقا و سرور سجده کنندگان به قول آن شاعر که در بحار نقل شده است: زینت همه ی بندگان خداست امام سجاد.

 

حجت الاسلام متقی نیا، عنوان کرد: در نماز و عبادت امام متحول می شد، متغیر می شد از امام پرسیدند که چرا حالتان اینگونه در زمان عبادت تغییر می کند؟ گفتند که به یاد این آیه می افتم، که خداوند می فرماید: پایداری کن، استقامت کن، صبور باش، آن گونه که خدا به تو امر کرده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس نقل شیخ همچنین بر اساس نقل شهید ثانی، که امام باقر فرمود: طمع در نماز داشت آنطور که حالش دگرگون می شد، آن طور که بدن و لباسش عرق بر آن ها می نشست، و تمام تمرکز و نماز ایشان به نمازی بود که اقامه می کرد.

 

حجت الاسلام متقی نیا، ادامه داد: شیخ کلینی در کافی نقل می کند که روایت است، از امام باقر که پدرم امام سجاد هنگام نماز مشک مخصوصی داشت که عطر خوشبویی و همیشه محل نماز پدرم معطر بود.

 

وی ادامه داد: امام باقر بر اساس نقل شیخ مفید می فرماید: پدرم امام سجاد شبی هزار رکعت نماز میخواند او پیوسته شب رااحیا میکرد و قیام عبادت میکرد. گاهی اوقات پای هر درختی که داشتیم دورکعت نماز می خواند تا صبح شود، که مجموعا پدرم هزار رکعت نماز می خواند.

 

این کارشناس دینی و فرهنگی، بیان کرد: امام باقر می فرماید: از مشاهده ی پدرم امام سجاد در هنگام نماز آن چنان منقلب بود که من متاثر می شدم و از پدرم سوال می کردم که فلسفه این حال نمازت چیست؟ می فرمود نماز من کجا نماز جدم علی ابن ابی طالب کجا.

 

وی افزود: امام در عبادت علاوه بر نماز روز ها را روزه می گرفت و شب ها قیام به نماز می ایستاد، بر اساس نقل شیخ کلنیی در کتاب کافی امام صادق می فرماید: جدم امام سجاد روزه ی شعبان را به روزه ماه رمضان متصل میکرد و این دو ماه را کامل روزه میگرفت و آن گاه که به ماه رمضان وارد می شد، موقع ای که ماه رمضان فرا می رسید، حرف نمیزد مگر اینکه دعایی ببیند و تسبیح و استغفار و تکبیر. در ماه رمضان ذکر و ورد امام سجاد، دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر.

 

حجت الاسلام متقی نیا، افزود: از جمله آن ذخایر گران قدر ارزشمندی که از امام سجاد به ما رسیده کتاب صحیفه ی سجادیه است که از طریق دعا و آداب دعا به ما یاد داده شده و علاوه بر جنبه ی عبادی دعا جنبه ی سیاسی دعا.

 

وی با بیان اینکه علاوه بر نماز و روزه امام سجاد عبادت حج را به جا می آوردند،  به گونه ای که زبانزد بود، خاطرنشان کرد: از امام باقر نقل می کنم که امام سجاد ۲۲ سفر را با شتری به حج رفت و در این ۲۲ سفر پدرم یک بار تازیانه به این شتر نزد، گاهی هنگامطواف و لبیک گفتن در حج امام سجاد بی هوش می شد و وقتی به هوش می آمد می گفتند محضر خدای متعال هستم.

 

حجت الاسلام متقی نیا، ادامه داد: امام در سجده ی داخل حرم مسجد الحرام دعا می کرد. می گفت خدایا بنده ی فقیرت را، بنده ی کوچکت دم در خانه ات است ، خدایا او را بپذیر، سید بن طاووس نقل میکند، همین ذکر را من بارها و بارها خواندم و از آن نتیجه گرفتم.

 

وی افزود: اطعام و افطاری دادن به روزه داران از عبادت هایی بود که امام سجاد انجام می داد و در همین بحارالانوار نقل شده امام در ماه رمضان گوسفندی را ذبح می کردند و برای افطار آن را آماده میکرد غذایی را می پختند و هنگام افطار به تمام خانواده ها ی فقیر، بخشی از این غذا را آماده کرده بود می فرستاد و تمام می شد، خودش با نان و خرما افطار می کرد.

 

این کارشناس فرهنگی، بیان کرد:  این سنت عبادی امام سجاد در این زمینه است و اما گرچه همه ی ما می گوییم امان از دل زینب  در حادثه ی عاشورا اما ما باید بگوییم که این مصیبت بزرگ علاوه بر قلب مقدس حضرت زینب بر قلب مقدس امام سجاد هم غالب شد.

 

وی اظهار کرد: امام سجاد ( علیه السلام)  در بخشی از خطبه اش که وارد کوفه شد، فرمود:  امروز روز ورود اسرا به کوفه است، فرمود: ای مردم شما را به خدا آیا شما نامه ننوشتید برای پدرم و بعد وارد شدید. اول آمد از جانب خودتان بیعت کردید نامه فرستادید اعلام آمادگی کردید، اما با پدرم جنگیدید و او را کشتید، مردم نانجیب کوفه با کدام چشم می خواهید فردا رسول خدا با کدام حزن می خواهید رسول خدا را ملاقات کنید.

 

حجت الاسلام متقی نیا، تصریح کرد: امام سجاد( علیه السلام) ادامه داد: اگر رسول خدا به شما می گوید،اهل بیت مرا کشدید و دیگر شما از امت من نیستید همچنان که قبل از خطبه ها این مصیبت خوانده شد، دیدن شهادت پدر را حضرت امام سجاد نقل کردند این لحظه به لحظه امام سجاد تا آخر عمر گریه میکرد و به او میگفتند که چرا گریه می کنی فرمود:  از فراق یک یوسف اگر یعقوب سوخت     هجر و عذاب دو یعقوب سوخت مرا

پایان پیام/186

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد لرستان

همایش سراسری افتتاحیه اوقات فراغت کانون های مساجد در مناطق سیل زده لرستان برگزار می شود

ابدالی پور گفت: همایش سراسری افتتاحیه اوقات فراغت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در شهرستان سیل زده پلدختر لرستان برگزار می شود.

اخبار برگزیده شبستان