خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

الجمعة ١٣ شوّال ١٤٤١

Friday, June 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۵/۷/۵ - ۱۱:۱۹ شناسه خبر : ۵۷۶۳۵۶
سخنگوي وزارت خارجه اعلام كرد:
احتمال وقوع تحولات در ارتباط ايران و كانادا/رفع فشار بر بانك ها در دست بررسی
خبرگزاری شبستان:قاسمي با اشاره به مذاكرات ايران و كانادا گفت: مذاكرات كارشناسي ادامه دارد و اگر مشكلات سياسي حل شود احتمال وقوع تحولات در ارتباط دو كشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري شبستان، بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران گفت: ياد و خاطره شهدا و جانبازان و ايثارگران را در هفته مقدس گرامي مي داريم.

وي در خصوص ارتباط ايران و كانادا اطهار داشت: در ماه هاي گذشته مذاكرات كارشناسي طبق درخواست آن ها در كشور ثالث داشتيم و وزراي خارجه در نيويورك ديدار كردند.

وي افزود: مذاكرات كارشناسي ادامه خواهد داشت و اگر به توافق سياسي برسيم مي توانيم شاهد تحولات در ادتباط دوكشور باشيم بايد صبر كرد ديد نتايج مذاكرات چه خواهد شد.

وي در مورد وضعيت سوريه گفت: سوريه راه حل نظامي ندارد و آتش بس در اين كشور نمي تواند براي وقت خريدن براي تروريست ها باشد.

قاسمي با اظهار اين كه امروز سوريه به كلكسيوني در مورد نمايش كشورها تبديل شده گفت: آن هايي كه عليه نقش ايران در سوريه موضع گيري مي كنند به تاريخ جديد و حمايت از صدام برگردند و اگر بخث مشاركت در جنايات جنگي است اين كشورها خودشان تاريخ و سابقه منفي دارند.

در نيويورك به جديت تذكر داديم

سخنگوي ظريف در مورد ديدارهاي روحاني در نيويورك اطهارداشت: گفتني ها از سوي رييس جمهور و ظريف بيان شد و قرار بود بدعهدي هاي آمريكا را در نشست مشترك اجراي برجام بيان كنيم و در نيويورك به جديت تذكر داديم اگر قرار است برجام از حيز انتفاع خارج نشود طرفين بايد به تعهداتشان عمل كنند.

وي ابراز اميدواري كرد: با توجه به هشدارها اميدواريم آمريكا در مورد همكاري بيشتر با بانك ها و ايجاد اطمينان به اين بانك ها در خصوص ارتباط با ايران تغيير رفتار دهد.

وي راجع به يمن گفت: مساله يمن مشخص است كه عربستان دست به جنايت در اين كشور زده و ني زند و با توجه به مشكلاتي كه برايش ايجاد شده در يمن تلاش براي فرافكني دارد و از آن جمله اتهام حضور ايران در يمن است و اين يك اتهام واهي است.

عربستان نقش تخريبي در منطقه دارد

قاسمي افزود: عربستان نقش تخريبي در منطقه دارد و از هر فرصتي براي تحت فشار قرار دادن  ايران استفاده مي كند كه توصيه مي كنيم از سرتوشت خيلي ها مانند صدام در منطقه درس بگيرد.

وي راجع به اقدام دولت آمريكا در وتو كردن طرح محكوميت عربستان در ١١ سپتامبر گفت: اين اقدام آمريكا تكراري است و با توجه به هزينه هاي گزافي كه عربستان انجام مي دهد مشخص بود كه اوباما اين كار را انجام دهد

وي افزود: نقش عربستان در جنايت ١١ سپتامبر كاملا روشن است و اين كشور روزي بايد درقبال چنين اقداماتش پاسخگوي جهانيان باشد.

سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوالي راجع به تذكر ايران به آمريكا براي دخالت نكردن در روابط ايران و بانك هاي جهاني بر اساس برجام گفت: ايران از هيچ كشوري خواهش نمي كند به خصوص آمريكا. برجام مثل توافق نامه بين دو موسسه است كه امكان دارد در ادامه كار يكي از طرفين تعهداتش را انجلم ندهد و طرف مقابل مي تواند براي مقابله از ابزاري استفاده كند.

وي گفت: بيشترين كارشكني ها در برجام از سوي آمريكا بوده است و ما در مذاكرات اخير به صورت جدي تذكر به آمريكا داديم و بايد منتظر باشيم ببينيم چه مي شود كه اگر نشد اقدامات لازم را داشته باشيم.

رفع فشار بر بانك ها در دست بررسی

قاسمي اعلام كرد: در مذاكرات اخير آن ها اعلام كردند كه تضمين مي دهند كه فشارها بر بانك ها در صورت همكاري با ايران را بر خواهند داشت و بايد منتظر باشيم ببينيم اين تعهد چگونه اجرا مي شود و در ادامه پيگيري هاي وزارت خارجه را هم داشته باشيم.

وي تاكيد كرد: حق گرفتني است و دادني نيست و ما بايد با جديت بيشتري احقاق حقوق ملت ايران را پيگيري كنيم.

هيچ تصميمي راجع به سوريه بدون حضور ايران گرفته نمي شود

قاسمي راجع به نقش ايران در سوريه تصريح كرد: اين موضوع مشخص است و مواضع ايران در سوريه مشخص است و تغييري در آن رخ نمي دهد.

وي تصريح كرد: هيچ گونه تصميمي راجع به سوريه بدون حضور ايران گرفته نمي شود.

وي در مورد همكاري ايران و روسيه در سوريه اظهارداشت: اين همكاري دو جانبه در همه موارد وجود دارد و در مورد مبارزه با تروريسم در سوريه همكاريمان ادامه مي يابد.

سخنگوي ظريف سفر هر سناتور آمريكايي با عنوان سناتور به ايران را تكذيب كرد و توضيح داد: آن شخص بدون عنوان و ظرفيت سناتوري و به عنوان گردشگر از طريق آژانس توريستي به ايران سفر كرده و هيچگونه مذاكره سياسي نبود واين شخص پس از برگشت اعلام كرد به عنوان سناتور به ايران سفر كرده است.

وي در مورد اين كه چرا روحاني روز سوم در سازمان ملل سخنراني كرد، گفت: در مورد يو ان و سفر به نيويورك تا حدي دير اعلام شد و نوبتي كه براي سخنراني مي گرفتند دير شد و به روز سوم منتقل شد. اين امري است طبيعي و روشن و جاي بحث بسيار ندارد.

قاسمي راجع به ديدار ظريف با همتاي مصري در نيويورك گفت: اين ديدار در ادامه تلاش ها براي گست ش روابط در منطقه انجام شده و ايران و قاهره هم مي توانند در اين راستا به گسترش روابط فكر كنند.

ارتباط ما با تركيه روابط خوبي است

سخنگوي وزير امور خارجه در مورد چرخش هاي سياسي تركيه در منطقه توضيح داد: ارتباط ما با تركيه روابط خوبي است و بعد از كودتا هم بهتر شده است و اين تصور درستي نيست كه دو كشوري كه روابط حسنه دارند از مواضع يكسان در همه زمينه ها با هم برخوردار باشند.

وي ادامه داد: چنين تصوري كه تركيه در همه مواضع خا جي مانند ما فكر كند درست نيست و ما مي توانيم اختلاف نظر داشته باشيم و پشت ميز مذاكره اين اختلاف نظرها را مطرح كنيم و برخي مواقع راه حل مشترك اتخاذ كنيم.

قاسمي در واكنش به جريان كشمير طرفين را به خويشتن داري دعوت كرد.

پایان پیام/281
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در گفت‌وگو با سرپرست وزارت صمت:

برنامه‌ریزی‌های لازم برای اتمام سریع‌تر پروژه‌های نیمه تمام در سال جهش تولید انجام شود

رئیس جمهوری تأکید کرد: وزارت صمت، برنامه‌ریزی‌های لازم برای اتمام طرح‌های نیمه تمام را در سال جهش تولید انجام داده و با جدیت پیگیری کند.

اخبار برگزیده شبستان