خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

الثلاثاء ١٥ جمادى الأولى ١٤٤٠

Tuesday, January 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : ایلام - زمان :   ۱۳۹۵/۶/۲۸ - ۱۴:۱۹ شناسه خبر : ۵۷۴۶۳۸

صنعت چاپ ایلام و نفس‌های نیم‌بند/ هم‌جواری با کشور عراق مزیت پیش روی صنعت چاپ
خبرگزاری شبستان: استان ایلام نیازمند یک واحد چاپخانه مدرن بود و این در حالی است که دومین جشنواره صنعت چاپ ایلام در ایلام برگزار و از فعالان عرصه این صنعت در استان با حضور مسئولان فرهنگی و هنری تجلیل می‌شود.

خبرگزاری شبستان- ایلام: یادم هست که چه سختی‌هایی برای انتشار یک شماره هفته‌نامه محلی در چند سال گذشته می‌کشیدم، 8 صفحه اکثراً سیاه‌وسفید را بعد از گردآوری مطالب و مشخص کردن تیتر اصلی، صفحه‌آرایی کرده و فرمت صفحه‌آرایی شده آن را با یک حلقه سی دی به چاپخانه وحدت ایلام می‌بردم تا اینکه چاپ شود و بتوان بعد از تا کردن که با مشقت زیادی نیز همراه بود در کیوسک‌های مطبوعاتی قرار دهم.

 

آن روزها یادم هست که اهالی نشریات محلی برای چاپ نشریه خود یا به چاپ فردوسی می‌رفتند و یا سر از چاپخانه وحدت در می‌آورند و برخی‌ها هم سی.دی نشریه خود را به کرمانشاه و یا همدان و گاهی هم تهران می‌فرستادند که گاهی یا سی. دی گم می‌شد یا راننده فراموش می‌کرد و یا ... و از طرفی هم تا فرایند چاپ صورت گیرد و بعد نشریه چاپ‌شده برگردد، توزیع شود، دو تا سه روز طول می‌کشید، اینکه بهتر بود، در سال‌های ماقبل ماکت نشریه را طراحی و بعد چاپ می‌کردند که کاری بس طاقت‌فرسا بود.

 

یکی از مشکلات عمده استان ایلام نبود چاپخانه بزرگ و چاپ افست فعال است که این امر موجب شده بسیاری از کتاب‌های مؤلفان و ناشران استان در خارج از این استان به چاپ برسند و همین امر هزینه‌های اضافی را بر ناشران و صاحبان نشریات محلی استان تحمیل می‌کند.

 

از طرفی با توجه به قدیمی بودن دستگاه‌های چاپ، کیفیت آثار چاپی در حوزه‌های مختلف ازجمله نشریات و پوستر و کتاب به‌خصوص چاپ رنگی از کیفیت پایینی برخوردار است و همین امر موجب عدم استقبال از  چاپخانه‌های استان و از ظرفی ارجاع کارهای چاپی به چاپخانه‌های استان‌های همجوار و قم و تهران شده است که این موضوع علاوه بر اتلاف وقت، هزینه‌های اضافی را نیز موجب می‌شود و از طرفی موجب رکود کار چاپخانه‌داران ایلامی می‌شود.

اما مسئله به همین‌جا ختم نمی‌شود و  سیل دو سال گذشته موجب شد که  مه آسیب شدیدی به دستگاه‌ها و تجهیزات چاپ خانه فردوسی ایلام وارد شود و هنوز که هنوز است این چاپخانه نتوانسته است مشکلات خود را حل کند و فاقد دستگاه لیتوگرافی است که این امر موجب شده بسیاری از نشریات که در این چاپخانه نشریات خود را چاپ می‌کردند به خارج استان مراجعه کنند.

 

یکی از مدیران چاپخانه‌های ایلام، در این خصوص گفت: یکی از مشکلات عمده بر سر راه‌کار چاپخانه‌های ایلام، وجود افراد واسطه‌گر در سطح استان در این صنعت است که برخی افراد، کارهای چاپی دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان را باکار واسطه‌ای به خارج استان منتقل کرده و در چاپخانه‌های استان‌های همجوار چاپ می‌کنند که باید دست این واسطه‌ها در این صنعت قطع شود.

 

غلامحسین خانی، مدیر چاپخانه وحدت سرای ایلام، که یکی از قدیمی‌ترین چاپخانه‌داران مرکز این استان است، اظهار کرد: وجود واسطه‌ها موجب کمی کار چاپخانه‌های ایلام شده و این موضوع موجب شده که بسیاری از کارگران نیز با توجه به وضعیت بد درآمدی چاپخانه‌ها، از کار بیکار شوند.

 

وی، یکی دیگر از مشکلات سر راه این صنعت در ایلام را نبود کارگر ماهر و آموزش‌دیده و دارای تحصیلات متناسب با این حوزه در استان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بسیاری از نشریات استان و هفته‌نامه و دوهفته‌نامه‌ها به چاپخانه‌ها بدهکارند و این در حالی است که  هم نشریات امروز کارهای چاپی خود را برای چاپ به‌صورت نقد در خارج استان چاپ می‌کنند.

 

خانی، بیان کرد: در حال حاضر دستگاه‌های جدید چاپ افست نیز خریداری کرده و در محل چاپخانه مستقرشده و همچنین دستگاه لیتوگرافی مدرن که در غرب کشور می‌تواند گفت بی‌نظیر است در این چاپخانه مستقرشده  و توانایی چاپ بسیاری از کارها را باکیفیت بسیار عالی داریم اما متأسفانه رویکرد بسیاری از ادارات و وجود افراد واسطه موجب کاهش کار این دستگاه‌ها و در برخی موارد  خاموش شدن این دستگاه‌ها شده است.

 

مدیر چاپخانه وحدت سرای ایلام، در پایان خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود که نهادها و دستگاه‌های اداری و اجرایی استان به صنعت چاپ استان اعتماد کنند و زمینه کار چاپخانه‌داران و کارگران این صنعت را در استان با جلوگیری از خروج کارهای چاپی از استان را فراهم کنند.

 

علی محمد نیاکان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام، با اشاره به برگزاری جشنواره صنعت چاپ در ایلام، اظهار کرد: این جشنواره به‌منظور از تجلیل از فعالان و تلاشگران عرصه صنعت چاپ در این استان برگزار می‌شود.

 

وی، بابیان اینکه در این مراسم برنامه‌های فرهنگی و هنری نیز اجرا می‌شود، تصریح کرد: مراسم گرامیداشت صنعت چاپ در این استان روز دوشنبه صبح ساعت 10 در مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد برگزار می‌شود که از همه فعالان در این حوزه و اقشار مختلف مردم برای شرکت در این مراسم دعوت می‌شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یادآور شد: این مراسم با همکاری اداره کل چاپ وزارت ارشاد، موسسه عصر پیام ایلام، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اتحادیه صنف چاپخانه‌داران ایلام اجرای خواهد شد.

 

محمدنیاکان، بیان کرد: در حال حاضر 33 مرکز چاپ دیجیتال، 14 مرکز فعال چاپ سیلک، 20 واحد چاپخانه و 4 واحد صحافی و 23 واحد انتشاراتی، در این استان فعالیت می‌کنند که زمینه مناسبی در راستای چاپ و نشر آثار مختلف مرتبط با حوزه چاپ ازجمله کتاب، نشریات محلی، مقالات و سایر موارد را در استان فراهم کرده است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: در سال گذشته جشنواره صنعت چاپ در 16 استان برگزار شد که امسال در سایر  استان‌های کشور ازجمله ایلام برگزار خواهد شد، در این جشنواره از 28 نفر افراد نمونه در حوزه صنعت چاپ ایلام  با مشورت اتحادیه صنف چاپخانه‌داران شامل 10 نفر کارگر نمونه، 7 مدیر نمونه، 3 نفر پیشکسوت، صادرکننده نمونه در حوزه صنعت چاپ تقدیر می‌شود.

 

وی، بابیان اینکه باوجود رشد سریع شبکه‌های اجتماعی و فراگیر شدن فضای مجاری، چاپخانه‌ها هنوز جایگاه خود را حفظ کرده و یک صنعت مهم در دنیا محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: صنعت چاپ و نشر باهم گره‌خورده‌اند و افزایش سطح کمی و کیفی کتاب و تازه‌های نشر به قوی بودن صنعت چاپ و تقویت آن به فناوری‌های روز بستگی دارد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، گفت: در حال حاضر توان صنعت چاپ ایلام با توجه به عدم وجود امکانات و تجهیزات نوین این صنعت، در حد بالایی قرار ندارد و برخی از سرمایه گذران دستگاه‌های چاپ جدید خریداری کرده‌اند اما متأسفانه با توجه عدم استقبال و همچنین برخی مسائل در این حوزه برای برگشت سرمایه خود، مجبور به استفاده از این دستگاه‌ها در استان‌های دیگر شده‌اند.

 

محمد نیاکان، بابیان اینکه باید زمینه‌ای فراهم شود که خود مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان اجازه ندهند که کارهای چاپی به خارج استان منتقل شود، ابراز کرد: راهکار دوم این است که تسهیلات مناسب در اختیار صاحبان این صنایع به‌منظور بهسازی، تجهیز و جایگزینی دستگاه‌های جدید قرار گیرد و در این صورت می‌شود امیدوار بود که وضعیت صنعت چاپ در استان ظرف مدت یک سال  متحول شود.

 

وی، بیان کرد: تمام نکات و مسائلی که در زمینه صنعت چاپ استان وجود دارد به وزارت متبوع اعلام‌شده و خود مسئولان استان در جریان این موضوع قرار دارند و کمک به صنعت چاپ، تنها کار فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست،  کارهایی که در سطح استان چاپ می‌شود از کیفیت لازم برخوردار نیست و از طرفی تقاضای کارهای چاپی در استان نیز از طریق دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی نیز زیاد است  اما باید تمهیداتی فراهم شود که  کارهای چاپی در استان چاپ شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، یادآور شد: برای اینکه صنعت چاپ استان رشد کند باید یک اراده فراتوان فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود داشته باشد، اما بازهم این موضوع از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل صنعت چاپ کشور، پیگیری می‌شود و انتظار می‌رود که دستگاه‌های اجرایی استان و بخش خصوصی نیز امورات چاپی خود را به چاپخانه‌های ایلام واگذار کنند تا خیروبرکت مادی دستگاه‌های اجرایی به صنعت چاپ استان برگردد و چاپخانه‌داران نیز به اقتضای ضروریات، تجهیزات نوین خرید کرده و جوابگوی نیاز مراجعه‌کنندگان باشند.

 

محمد نیاکان، گفت: خوشبختانه دستگاه‌های خوبی وارد استان شده و باید این رویکرد را به صنعت چاپ معطوف کرد و اگر کار صنعت چاپ درست شود، حوزه نشر در استان رونق خواهد گرفت و این ارتباط و تعامل دوسویه است،  یکی  از مهم‌ترین مسائل در این حوزه،عدم ارائه تسهیلات مناسب از سوی نهادهای مرتبط به حوزه چاپ و نشر است که باید این حمایت‌ها در استان صورت گیرد و خیلی از سرمایه گذران حاضر به سرمایه‌گذاری در این بخش هستند که باید این حمایت انجام شود.

 

وی، هم‌جواری با کشور عراق را یک فرصت مناسب برای صنعت پاپ ایلام برشمرد و گفت:  مرز مهران و هم‌جواری با کشور عراق یک فرصت خیلی خوب برای این صنعت در استان است که وجود یک چاپخانه مجهز در ایلام می‌تواند زمینه چاپ آثار چاپی کشور عراق را فراهم کند و هم موجب توسعه این صنعت در استان شود که زمینه اشتغال‌زایی خوبی هم خواهد داشت.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، بابیان اینکه اگر کیفیت کار در استان بالا رود، دیگر کارها چاپی به خارج استان نخواهد رفت، افزود: متأسفانه تعداد چاپخانه‌داران به حدنصاب برای تشکیل اتحادیه نرسیده‌اند و به‌صورت تجمیعی در قالب اتحادیه مهرسازان، تابلوسازان، چاپخانه‌داران و مؤسسات تبلیغاتی تشکیل اتحادیه داده‌اند که این امر موجب سردرگمی فعالیت این بخش شده است که اگر چاپخانه‌داران بتوانند اتحادیه خود را تشکیل دهند، راحت‌تر می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.

 

وی، در پایان نیز با اشاره به مشکلات چاپخانه فردوسی ایلام، خاطرنشان کرد: مشکلات چاپخانه فردوسی در سیل که آسیب‌دیده است به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل صنعت چاپ منعکس‌شده است و در این خصوص کوتاهی نشده و هر آنچه در توان بوده انجام‌شده است و در این زمینه نیازمند حمایت و توجه ویژه مسئولان هستیم.  

 

به‌هرحال صنعت چاپ یکی از مهم‌ترین، صنایع جهان است که امروز نفس‌های این صنعت در ایلام به شماره افتاده است اما استان ایلام از مزیت‌های بالقوه‌ای در این حوزه ازجمله مرز مهران و هم‌جواری با کشور عراق برخوردار است که توجه مسئولان و حمایت‌های مادی را می‌طلبد تا این صنعت در استان ایلام جان تازه‌ای به خود گیرد.

 

تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در صنعت چاپ، تشویق ادارات و نهادها برای واگذاری امور چاپی خود به چاپخانه‌های استان، برگزاری دوره‌های آموزشی و تربیت کارگر فنی متخصص در حوزه چاپ و آشنا به این صنعت و فناوری روز و حمایت مسئولان و دولت از این صنعت می‌تواند گره‌گشای مشکلات این حوزه و رونق صنعت چاپ شود.

پایان پیام/92

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

برگزاری همایش ملی «چهل قلم» در استان ایلام/ گلین، عروس سرخ‌پوش رونمایی می‌شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام از برگزاری همایش ملی «چهل قلم» به‌منظور تجلیل از ۴۰ نویسنده برتر کشوری در حوزه‌های مختلف در ۳۱ استان کشور خبر داد و گفت: در استان ایلام از نویسنده برتر در حوزه دفاع مقدس تجلیل می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان