خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٧ ذو الحجّة ١٤٤٠

Monday, August 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۵/۶/۱۶ - ۱۶:۳۶ شناسه خبر : ۵۷۲۰۶۲

بی سوادی مانع برای کیفیت زندگی بهتر است
خبرگزاری شبستان: دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو گفت: بی سوادی مانعی برای کیفیت زندگی بهتر است و عامل مهمی برای محرومیت و ایجاد زمینه خشونت در جامعه است.

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر نصیری قیداری، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در همایش ملی سوادآموزی گفت: امسال اولین سال اجرای دستور کار 2030 توسعه پایدار است.

 

وی افزود: این دستور کار شامل 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه است که به چالش های مشترک در سطح محلی و جهانی می پردازد.

 

نصیری قیداری تصریح کرد: هدف ویژه ششم آموزش 2030 در خصوص سوادآموزی است. باید تا سال 2030 همه جوانان و نسبت قابل توجه ای از بزرگسالان مردان و زنان به مهارت های سوادآموزی و حساب کردن دست یابند.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر 758 میلیون بزرگسال بی سواد وجود دارد که دو سوم از آنان زنان هستند و نرخ بی سوادی از سال 2000 که حدود 18 درصد بود تا حدودی کاهش یافته است و در سال 2015 به 14 درصد رسید در صورتی که باید تا 50 درصد نرخ بی سوادی بزرگسالان کاهش می یافت.

 

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو بیان کرد: بی سوادی مانعی برای کیفیت زندگی بهتر است و عامل مهمی برای محدودیت و ایجاد زمینه خشونت در جامعه به شمار می رود. یونسکو بر این باور است که سوادآموزی ابزاری بنیادین برای توانمندساختن ملت ها و افراد است.

 

وی بیان کرد: امروزه سیاست یونسکو حمایت از ترویج سوادآموزی به عنوان بخش جدایی ناپذیری از یادگیری مادام العمر است و در این ارتباط با کشورها و شرکای ملی و منطقه ای برای تحقق جهان باسواد و دانش محور همکاری می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: مهارت های ناشی از کم سوادی یک مشکل جهانی است که بیش از هر جا در کشورهای کم درآمد یا متوسط درآمد قابل مشاهده است. بزرگسالانی که سواد و مهارت های حساب کردن آنها به حد کافی با مشکلات و محرومیت های زیادی روبرو هستند و اغلب افراد غالبا بیکارند و آن دسته هم به کار اشتغال دارند، حقوق های بسیار پایینی دارند.

 

وی تاکید کرد: برای دست یابی به موفقیت در سوادآموزی باید رویکرد سنتی برنامه های سوادآموزی را از خواندن و نوشتن صرف، به سمت فراگیری مهارت های گسترده تر با توجه به شیوه های زندگی پایدار، حفاظت از تنوع زیستی، کاهش فقر، کاهش خطر بلایا و نیز مشارکت مدنی تغییر دهیم.

 

 

 

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر کار در بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندهای روستاییان و عشایر

اشتغال ۲۴۰ هزار نفر با تسهیلات کارآفرینی مناطق محروم

شریعتمداری گفت: در راستای اجرای طرح اشتغال روستایی در شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر تاکنون به ۱۰۰ هزار طرح تسهیلات ارائه شده است که باعث اشتغالزایی برای ۲۴۰ هزار نفر شده است.

اخبار برگزیده شبستان