خبرگزاری شبستان

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

الجمعة ١٥ ربيع الأوّل ١٤٤٣

Friday, October 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سمنان - زمان :   ۱۳۹۵/۶/۸ - ۱۲:۲۳ شناسه خبر : ۵۶۹۸۶۹

احیای امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فریضه مهم اسلامی است
خبرگزاری شبستان:معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان ،احیای امر به معروف و نهی از منکررا از واجبات و فریضه مهم اسلامی عنوان کرد.

محمد سمندی در حاشیه بازدید از خبرگزاری شبستان در سمنان در گفتگو با خبرنگار شبستان با تبیین شيوه هاي عملي امر به معروف و نهي از منكر گفت: برای محقق شدن معروف و زدوده شدن منكربايد به دنبال بهترين و مؤثرترين راهكارها و شيوه هاي عملي باشيم .

 

وی اظهار داشت:جامعه‌‌ای که در آن امر به معروف و نهی از منکر احیا نشود، از رحمت خداوند دور می‌ماند زیرا احیای امر به معروف و نهی از منکر از واجبات و فریضه مهم اسلامی است.

 

سمندی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر، در آموزه‌های دینی ما از جایگاه بلند و ویژه برخوردار است  ادامه داد: اساس نبوت پیامبران الهی، بر امر به معروف و نهی از منکر استوار بوده است.

 

معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان با اشاره به تشکیل و راه اندازی گروه های مردمی طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر گفت:این گروه ها برای تذکر لسانی(زبانی) امر به معروف در کشوربراساس گروه هایی 10 نفره شکل گرفته است.

 

مجریان طرح تذکر لسانی حمایت و پشتیبانی همه جانبه قانونی می شوند

سمندی به فعالیت گروه های طلایه داران در سطح استان سمنان اشاره داشت وافزود: این افراد همه روزه قبل از انجام ماموریت خود آموزشهای لازم را فرا می گیرند.

 

به گفته وی آماران به معروف در این طرح، بر اساس آموزش های تخصصی و توجیهات عملی ، موظف و مکلف به امر به معروف و نهی از منکر زبانی هستند و به هیچ وجه حق برخورد فیزیکی ندارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان  افزود: امران به معروف پس از گذراندن مراحل شناسایی، گزینش و دوره های آموزشی شش ماهه برای اجرای این طرح انتخاب شدند.

 

وی با اشاره به حمایت ها و پشتیبانی همه جانبه قانونی از مجریان طرح تذکر لسانی اظهارداشت: هنجارشکنان بدانند که طرح تذکر لسانی یک ارفاق قانونی و مقدماتی برای جلوگیری از برخورد ، دستگیری و تشکیل پرونده برای آنها در مراجع قانونی است.

 

سمندی با بیان اینکه هنجارشکنان، معترضان و متعرضان به امران به معروف و ناهیان از منکر طبق قانون مجرم محسوب می شوند و مورد پیگرد دستگاه قضایی و اعمال قانون کیفری قرار می گیرند اضافه کرد: با هر گونه تهدید، درگیری، ممانعت از کار و اعتراض به آمران به معروف و ناهیان منکر در اماکن عمومی بصورت قانونی برخورد می شود و نیروی انتظامی و دستگاه قضایی طبق قانون پشتیبان آمران به معروف است.

 

وحدت رویه عامل مهمی در رسیدن به اهداف دینی و برخورد با معضلات اجتماعی است

وی ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را یک وظیفه همگانی دانست و گفت: با اجرای این فریضه جلوی بسیاری از آسیب ها و گناه ها گرفته می شود.

 

سمندی احیای روز افزون و ترویج وگسترش فریضه امر به معروف و نهی از منکر، را نیاز امروز جوامع بشری به ویژه جامعه اسلامی عنوان کردوگفت: وحدت رویه عامل مهمی در رسیدن به اهداف دینی و برخورد با معضلات اجتماعی است.

 

وی  به توطئه ها ونقشه های شوم دشمنان وهجمه های روز افزون آنها اشاره داشت وگفت: برای مقابله با این توطئه ها باید عزم ملی وتلاش مضاعفی داشته باشیم.

 

سمندی اضافه کرد:اجرای فریضه الهی امر به معروف موجب از بین رفتن بسیاری از پدیده ها و ناهنجاری‌های جامعه وکاهش آسیب های اجتماعی وفردی خواهد شد.

 

معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر از دستورات مهم اسلامی است خواستار توسعه و احیای هر چه بیشتر این فریضه الهی در سطح استان سمنان شد.

 

امر به معروف و نهی از منکر نباید همراه با خشونت و توهین آمیز باشد

وی در بخش دیگر سخنان خود به اینکه دشمنان جامعه واسلام می خواهند چهره خوب فریضه امربه معروف ونهی از منکررا خدشه دار کنند اضافه کرد: استفاده از تجربه شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در اجرای قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مورد تاکید است.

 

سمندی تعیین سیاست‌ها و خطی مشی‌های اساسی در زمینه ترویج و اجرای امر به معروف و نهی از منکر و پیشنهاد آن به مبادی ذیربط، تبادل اطلاعات و نظرات برای شکل‌گیری سیاست‌های مربوط به امر به معروف و نهی از منکر ، تعیین الگوهای رفتاری،تدوین راهبردهای آموزشی برای سطوح مختلف ، شناسایی ظرفیت‌ها و کمک به تشکیل جمعیت‌ها و تشکل‌های مردمی فعال و.. را ازجمله وظایف شورای امر به معروف ونهی از منکر برشمرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان با بیان اینکه نحوه امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است ادامه داد: نباید امر به معروف و نهی از منکر همراه با خشونت و توهین آمیز باشد.

 

وی تصریح کرد: احترام به شخصيت افراد، ارشاد تدريجي ، نرم خويي و محبت، تشويق به ارزش‌ها ، ايجاد فضاي امر و نهي در مراحل اولیه و اگر نیاز شد باید با مرتكبان منكر برخورد عملي شود.

 

سمندی با بیان اینکه دو فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه امنیت را به همراه دارند و کسب و کار مردم نیز در پرتو این مهم صورت می گیرد ادامه داد:در زمینه امر به معروف و نهی از منکر نیز باید همه خود را مسئول بدانند.

 

معاون تشکلهای مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان  به نقش مهم مردم در نهادینه کردن فریضه امربه معروف ونهی از منکر در جامعه اشاره داشت واضافه کرد:  باید برای ترویج این فریضه از تمام توان وتلاش خود استفاده کنیم.

 

وی با بیان اینکه امر به معروف دو جنبه خود آگاهی و آموزش دارد،افزود: روایات متعددی در زمینه امربه معروف و نهی از منکر وجود دارد که عمدتا یا این مضمون به ما پیام می دهند که احیاء کننده این فریضه از مومنان است.

 

پایان پیام/276

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر کانون فرهنگی هنری بعثت درجزین:

۴۰ بسته معیشتی بين نيازمندان توزیع شد

گلوي از توزیع ۴۰ بسته معيشتي در بين نيازمندان شهر درجزين همزمان با هفته وحدت توسط کانون فرهنگي هنري بعثت خبرداد.

اخبار برگزیده شبستان