خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۵/۵/۲۴ - ۱۰:۴۷ شناسه خبر : ۵۶۵۶۶۰

انتشارات سروش بسته کتاب مقاومت اسلامی را معرفی کرد
خبرگزاری شبستان:انتشارات سروش در آستانه روز مقاومت اسلامی، بسته کتاب های خود با مضمون فلسطین و مقاومت فلسطینیان را برای مطالعه علاقه مندان معرفی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان،  به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش؛  این کتاب ها با نام  های " تا فراموش نشوی( خاطرات رانده شدگان سرزمین فلسطین)" نوشته موسسه فرهنگی و هنری خبرگزاری قدس، " نبرد نابرابر" نوشته حسن واعظی، " خانه عنکبوت" نوشته سید محمود موسوی بجنوردی و " لبنان؛ هویت ملی و تاثیر آن بر روابط دو جانبه با ایران" نوشته صالح راموز  ؛ عرضه شده و مطالعه این بسته را به علاقمندان و دوستداران کتاب پیشنهاد می کند.

تا فراموش نشوی

براساس همین گزارش، به رغم گذشت سال ها از اشغال فلسطین، هنوز بسیاری، حتی نخبگان جهان نسبت به علل، عوامل و انگیزه های اشغال این سرزمین درک درستی ندارند و مسبب اصلی این مصیبت قرن را نمی شناسند. شکی نیست که عدم استقامت دولت های عرب وقت در برابر توطئه های غربی در فلسطین به همراه ظهور فرقه صهیونیست و سکنی گزیدن در سرزمین فلسطین یکی از عوامل اشغال این سرزمین اسلامی بوده است.

مروری علمی و تاریخی بر رویدادهای پیش و پس از اشغال سرزمین فلسطین مصداقی محکم بر این مدعاست که حکومت انگلیس مسبب همه بدبختی های امروز فلسطینیان است. اما با گذشت سه دهه از ظهور جریان های اسلامی در درون خاک فلسطین، مبارزات ملت فلسطین به دستاوردهای زیادی رسیده است و هنوز هم با تمام توان مقاومت خود را اعلام می کنند. با این حال خاطرات فلسطینیان سالخورده ای که هنگام اشغال سرزمین شان جوان بودند و به درستی آن روزها را به یاد دارند می تواند سودمند و پر از نکته باشد.

کتاب " تا فراموش نشوی" مجموعه ای از مشاهدات زنان و مردان آواره فلسطینی درمورد نحوه اشغال سرزمین فلسطین و آوارگی صد ها هزار نفر است که توسط خبرنگاران خبرگزاری قدس (قدسنا) آقایان ناهض منصور و رشید شاهین به صورت گفت وگو در نوار غزه، کرانه باختری، اردن و سوریه و نیز برخی منابع معتبرتهیه شده است.

چاپ سوم این اثر در ۱۸۴ صفحه و یک هزار نسخه به قیمت ۵۵۰۰۰ ریال توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

نبرد نابرابر

کتاب حاضر در راستای مبارزه امپریالیسم و صهیونیسم با حقوق ملّت فلسطین و با اصل عدالت، داستان سرزمینی بدون ملّت برای ملّتی بدون سرزمین نیست، بلکه بیان گر تراژدی غم بار و تأثّر برانگیز مدنیّت غرب در آغاز هزاره سوم میلادی است.

مسئله فلسطین صرفاً مربوط به مردم فلسطین یا جهان عرب یا عالم اسلام نیست، بلکه با فطرت انسان بر کره زمین مرتبط است. حسن واعظی در کتاب "نبرد نابرابر" به لایه های زیرین و پنهان این حاکمیّتِ ظالمانه رخنه کرده و خواننده را نیز هدایت می کند. صهیونیسم چیست؟، رابطة آن با قدرت های استکباری چگونه است؟، چراو چگونه بر فلسطین حاکم شده اند؟، چه برنامه هایی برای تسلّط بر جهان دارند؟، چرا با اسلام و ایران دشمن اند؟ و ده ها پرسش دیگر در این اثر مطرح و تجزیه و تحلیل شده و دیدگان خوانندگان را به خیلی از مسائل باز می کند.

در این کتاب خواننده با زوایای دیگری از چهره صهیونیسم و ظلمی که بر مردم سرزمین فلسطین روا می دارد، آشنا می شود و به کمک این کتاب می تواند تا حدودی از اهداف شوم رژیم صهیونیسم را آشنایی پیدا کند.

چاپ سوم این کتاب در ۲۴۵ صفحه و با قیمت ۴۵۰۰۰ ریال در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

خانه عنکبوت

کتاب حاضر شامل مجموعه مقالاتی است که در نخستین سالگرد جنگ، در روزنامه لبنانی الاخبار چاپ شده و خود گزیده ای از بهترین تحلیل های کارشناسان لبنانی، اسرائیلی و مراکز پژوهشی غربی است. در حقیقت این کتاب فروپاشی موضع امنیتی اسرائیل را روایت می کند و مروری بر وقایع جنگ ۲۰۰۶ اسرائیل و پیامدهای راهبردی آن مورد بررسی قرار می دهد.

این کتاب در سه فصل تدوین شده که  روایت برخی از وقایع جنگ، نتایج راهبردی جنگ لبنان و موضوعات مورد توجه پس از جنگ از جمله فصل های کتب است.

چاپ نخست این کتاب در ۳۴۰ صفحه مصور و با قیمت ۷۵۰۰ تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

لبنان؛هویت ملی و تاثیر آن بر روابط دو جانبه ایران

ارتباط تاریخی ایران و لبنان برمحور تشیع، سابقه جهت گیری و عملکرد جمهوری اسلامی ایران در عرصه لبنان، ارزیابی عملکرد حزب الله به عنوان تجلی تفکران و آرمان های انقلاب اسلامی و الزامات جمهوری اسلامی ایران در عرصه روابط با لبنان از محورهایی است که مورد اهتمام نویسنده کتاب بوده و در آن آمده است.

کتاب " لبنان؛ هویت ملی و تاثیر آن بر روابط دو جانبه با ایران" در چهار فصل نوشته شده است که در آن مفهوم هویت ملی و مسئله موجودیت لبنان، مولفه های هویت ملی لبنان، تاثیرات مسائل هویتی بر جامعه لبنان و تاثیر ساختار جامعه لبنان بر روابط دو جانبه این کشور با ایران مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

در عصر حاضر هویت ملی از مباحث مهم در زمینه تقویت انسجام ملی در هر کشور است. حکومت ها با تکیه بر مولفه های هویت ملی در عرصه سیاسی- اجتماعی، می کوشند اقوام و گروه های مختلف موجود در قلمرو سرزمینی کشور خود را هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک کنند و استحکام بیشتری به موضوع ملیت هود ببخشند.

لبنان از جمله کشورهایی است که در دوره معاصر پس از اعلام موجودیت بعد از جنگ جهانی اول و کسب استقلال در طول جنگ جهانی دوم، در زمینه انسجام ملت خود، حول محور هویت ملی، تلاش های زیادی انجام داده است.

بررسی مولفه های عناصر تشکیل دهنده هویت ملی کشور لبنان و پژوهش در ساختار طائفه ای آن در بستر تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مربوطه، باعث شناخت هرچه بیشتر جامعه و گشودن دریچه ای جهت ارتباط مناسب با این کشور و حکومت آن ، در عرصه سیاست خارجی می شود، زیرا اگر شناخت درستی از این کشور و جامعه منحصر به فرد آن از لحاظ طائفه ای نباشد، برقراری روابط صحیح و تاثیرگذار که ثبات پایدار داشته باشد و منافع دو طرف را لحاظ کند میسر نخواهد شد.

چاپ نخست کتاب حاضر در ۲۹۴ صفحه و با قیمت ۱۲ هزار تومان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دوره دو جلدی «میدل مارچ» اثر «جورج الیوت» را بخوانید

دوره دو جلدی«میدل مارچ، داستان یک شهر» اثر«جورج الیوت» با ترجمه «رضا رضایی»را انتشارات «نی»چاپ کرده است.

اخبار برگزیده شبستان