خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

الجمعة ٩ رمضان ١٤٤٤

Friday, March 31, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۵/۵/۲۰ - ۱۰:۱۱ شناسه خبر : ۵۶۴۶۹۸
مشاور خانواده در گفت و گو با شبستان:
عواملی که به روابط زوجین آسیب می رساند/ گله کنید ولی عیب جویی نکنید
خبرگزاری شبستان: مشاوره خانواده ضمن تشریح عواملی که به روابط زوجین آسیب می رساند گفت : عیب جویی را به جای گله های سازنده به کار نبرید، نکته بسیار مهم این است که هر وقت لازم است گله کنید ولی عیب جویی نکنید.

رضا نافع، مشاور خانواده و روانشناس در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شبستان با اشاره به عواملی که به روابط زوجین آسیب می رساند، گفت: عیب جویی را به جای گله های سازنده به کار نبرید، نکته بسیار مهم این است که هر وقت لازم است گله کنید ولی عیب جویی نکنید. تفاوت در چیست؟ گله روی مسئله خاصی تمرکز پیدا می کند، رفتار شخص را نشانه می رود نه نقاط ضعف طرف مقابل را. از طرف دیگر عیب جویی بیشتر عمومی و داوری کننده است و اغلب شامل عباراتی مانند تو همیشه، تو هرگز و ... می شود.

 

وی با بیان اینکه عیب جویی به منش طرف مقابل حمله می کند بیان کرد: اغلب برچسب های منفی می زند و با سرزنش کردن همراه است به عنوان مثال شما گفتید بسته را تحویل خواهید داد ولی ندادید، شما فراموش کردید بسته را تحویل دهید این بی مسئولیتی است، این شیوه شامل عیب جویی می شود.

 

وی بیان کرد: گاهی گفتن و شنیدن گله سخت است ولی معمولا به دردسرش می ارزد زیرا کمک می کند افراد یکدیگر را بشناسند و مسایل را حل کنند و نیازهای خود را بدون حمله  یا سرزنش کردن کسی ابراز کنند.

 

این مشاور گفت: روش نادرست به کار بردن جمله تو هرگز به من زنگ نمی زنی است و روش درست ای کاش بیشتر به من زنگ می زدی، می باشد، بنابراین نظر خود را به عنوان برداشت و ادراک خودتان نه حقیقت مطلق توصیف کنید.

 

وی ادامه داد: در روابط آشفته بحث و جدل بر سر اختلاف می تواند عواطف تند و تیزی را برانگیزد که گاهی اوقات به از کوره در رفتن بینجامد به این معنا آنچنان فشاری به ما وارد می سازد که از نظر بدنی و عاطفی در هم فرو می ریزیم. نشانه های بدنی از کوره در رفتن شامل ضربان تند قلب، تنفس بی نظم و دستان عرق کرده است. زمانی که این حالت در ذهن شما قالب می شود گویی دیگر توان شنیدن اطلاعات جدید یا پذیرش نفوذ و اثری را ندارید حتی ممکن است آن شخص عذرخواهی کند یا بکوشد شما را آرام سازد ولی دیگر گوش چیزی را نمی شنود.

 

نافع با طرح این سوال که در زمانی که جوش می آوریم بهترین کار چیست، تصریح کرد: باید گفت و گو را قطع کنید، دست کم به مدت 20 دقیقه کار آرام کننده دیگری انجام دهید، 20 دقیقه به طور طبیعی حداقل زمانی است که ما نیاز داریم تا از فشارهای روانی بیرون بیاییم. بکوشید به موضوع دیگری به جز موضوع درگیری بیندیشید ،روی این موضوع که حق با من بود تمرکز نکنید چنین کاری ضد آرامش است و ناراحتی و عصبانیت شما را بیشتر می کند.

 

این مشاور خانواده با بیان اینکه انجام تمرین های ورزش آرامبخش می تواند در کاهش عصبانیت شما مفید باشد، خاطرنشان کرد: 20 دقیقه که گذشت و احساس آرام تر شدن کردید بازگردید و درباره مسئله به بحث بپردازید یا آن را به وقت دیگری موکول کنید.

 

نافع خاطر نشان کرد:زوج های موفق كسانی هستند كه در صدد ارضای نیازهای همسر خود می باشند. بنابراین هر زن یا شوهری ‌وظیفه دارد نیازهای جسمی و روحی همسرش را بشناسد و در مقام ارضای آنها برآید، رضای نیازها به طریق ‌درست و مطلوب به رشد همه جانبه و ایجاد امنیت روانی زوجین منجر می شود و در نتیجه سلامت خانواده تأمین می گردد

 

وی با بیان اینکه خشونت کلامی با قضاوت آغاز می شود، اظهار کرد: مهربان ترین مردان کسی است که کلامش عاری از قضاوت دیگران است بنابراین بیایید مهربانی را به همدیگر هدیه کنیم ولی کمی کمتر قضاوت کنید. در سخت ترین لحظات افراد شنونده باشید بدون قضاوت، بدون نصیحت و بدون دلسوزی همراه با همدلی با دیگران رفتار کنید.

 

این روانشناس افزود: باورها، بایدها و نبایدهای خودمان را به دیگران القا کردن و یا بابت آن از دیگران انتظار داشتن بخشی از خشونت کلامی است که ما را از احساس خشنودی و اتصال با دیگران دور می سازد. تازه ترین روش،‌روش شفقت، پذیرش دیگران به آن گونه که هستند و پرهیز از قضاوت در دنیای خودمان است.

 

وی با بیان اینکه جوهر روابط سالم میان زن و شوهر صداقت است اظهار کرد: صداقت اعتماد را بنیاد می نهد. زن یا شوهری كه با همسر ‌خود صادق نیست و با دادن وعده و وعیدها می خواهد زندگی كند ، با رفتار خود كانون گرم و صمیمی  خانواده را ‌دچار تزلزل می كند.زن و شوهری كه از واقعیت ها دور هستند و در عالم اوهام و تخیلات زندگی می كنند ، آیا می توان گفت كه زندگی زناشویی موفقی خواهند داشت ؟ گاهی اوقات پنهان كردن حقایق ( مخفی كاری ) و فریب ‌دادن (فریب كاری ) موجب می شود اركان خانواده متزلزل شود و روابط زن و شوهر آسیب ببیند.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مشاور وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری حوزه های علیمه و آموزش و پرورش در گفت و گو با شبستان:

روحانیت؛ معرف اسلام با محتوای فاخر در فضای مجازی باشد

حجت الاسلام نیکزاد گفت: امروز روحانیت در فضای مجازی که به تعبیر حضرت آیت الله جوادی آملی فضای حقیقی است؛ نیازمند شناخت دقیق از آن و سواد رسانه در اشکال مختلف برای تولید محتوای فاخر و معرفی اسلام رحمانی است.

اخبار برگزیده شبستان