خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠

Friday, May 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - زنان و خانواده زمان :   ۱۳۹۵/۴/۲۳ - ۱۲:۴۲ شناسه خبر : ۵۵۸۲۴۵

لزوم تشکیل اتاق فکر زنان برای بررسی مسئله عفاف و حجاب /بدحجابی زنان به دلیل بی‌غیرتی مردان است
خبرگزاری شبستان:رییس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه گاهی وقت ها بدحجابی و بی حجابی زنان به دلیل بی غیرتی مردان است بر لزوم تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: ترکیب زنان و مردان در دانشگاه ها ضرر علمی دارد.

به گزارش خبرنگار شبستان، حجت الاسلام محسن قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز امروز در اختتامیه جشنواره چادرهای آسمانی که در سالن همایش کانون پرورش فکری کودکان برگزار شد، با اشاره به اجرایی نشدن درست فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گفت: بعضی از افراد می گویند امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اثری ندارد، به دلیل این است که شیوه های اجرای این فریضه درست نبوده است لذا ما باید بررسی کنیم و این شیوه ها  را عوض کنیم.

 

وی در خصوص علل بدحجابی زنان در جامعه بیان کرد: ما باید از زنان بدحجاب بپرسیم که چرا با این وضع در جامعه ظاهر می شوند. وقتی از آنها سوال می شود آنها در پاسخ می گویند شما بروید مشکل اختلاس جامعه را حل کنید.

 

حجت الاسلام قرائتی بر لزوم همکاری کلیه دستگاه ها و نهادها برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه گفت: همه دستگاه ها از جمله مجلس، قوه قضاییه و دولت باید در این راستا با یکدیگر همکاری داشته باشند چون نیروی انتظامی به تنهایی توان اجرای این کار را ندارد.

 

وی با اشاره به تفکیک جنسیتی دانشگاه ها گفت: چه اشکالی دارد دختران و پسران در دانشگاه ها از یکدیگر جدا شوند ،یعنی دختران صبح و پسرها عصر به دانشگاه بروند. ترکیب زنان و مردان در دانشگاه ضرر علمی دارد به دلیل اینکه وقتی مردان با انواع و اقسام پوشش ها دختران را در دانشگاه می بینند تمرکز آنها از بین می رود و بعدها با برقراری روابط با یکدیگر مسایل و مشکلات زیادی از لحاظ اخلاقی به بار می آورند لذا ضروری است دختران و پسران در دانشگاه از یکدیگر تفکیک شوند.  

 

وی با بیان اینکه مشکل جامعه ما این است که هیچ کدام از ما جیگر انجام کاری را نداریم، افزود: ما میلیون ها دکتر و صدها آیت الله در کشورمان داریم که جیگر انجام  هیچ کار را ندارند و به راحتی نمی توانند مشکلات و نقد ها را بیان کنند.

 

رییس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه زنان تحصیلکرده انقلابی و حزب اللهی باید تشکیلاتی برای خود داشته باشند، بیان کرد: نصف جمعیت کشور ما را زنان تشکیل می دهند لذا ضروری است که یک دفتر و اتاق فکری با حضور کارشناسان برای زنان تشکیل شود تا مسایل و مشکلات مربوط به عفاف و حجاب در آنجا مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی با طرح این سوال که اتاق بازرگانی چه اقداماتی برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه انجام داده است، خاطرنشان کرد: شبکه بیست و سی هر روز اخبار گوناگونی را در زمینه های مختلف پخش می شود، چه اشکالی دارد که به سراغ اتاق بازرگانی برود و از آنها سوال کند که در زمینه عفاف و حجاب چه اقداماتی تاکنون انجام داده است. شبکه بیست و سی یک شب می گوید چادر مشکی در ایران مصرف ندارد و یک شب می گوید مصرف کنندگان چادر در ایران و تولیدش در کشور دیگری است لذا می بایست برای بررسی اقدامات انجام شده در زمینه عفاف و حجاب با اتاق بازرگانی نیز برنامه ای تهیه کند.

 

حجت الاسلام قرائتی گفت: قانون حجاب سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است و ما تازه داریم در مورد مسئله عفاف و حجاب حرف می زنیم.

 

رییس ستاد اقامه نماز با طرح این سوال که چقدر اعتبار برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه صورت گرفته است، بیان کرد: میزان اعتبار اختصاص یافته به این مسئله نیز مشخص نیست.

 

وی ادامه داد: چه اشکالی دارد تعلیمات دینی خواهران با برادران فرق داشته باشد، یک سری امور دینی مشترک بین زن و مرد وجود دارد و یک سری هم فقط مختص به زنان و مردان است پس اشکالی ندارد که تعلیمات دینی خواهران به صورت مجزا آموزش داده شود. بخش حقوق خواهران شبهاتی دارد که باید آموزش و پرورش به آنها در این زمینه آموزش دهد.

 

وی با بیان اینکه زنان تحصیلکرده می توانند با تشکیل نهضتی مسایل و مشکلات مربوط به حوزه خود را بررسی و حل کنند، افزود: دولت هم باید آنها را حمایت کند و زنان نباید منتظر مردان بمانند زیرا بانوان بهتر از مردان مشکلات خود را می شناسند و بهتر می توانند راهکار برای آن ارایه دهند.

 

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه زن در قرآن کریم خلیفه خداوند نامیده شده است، اظهار کرد: در سوره احزاب 10 کمال برای زن و 10 کمال برای مرد یاد شده است. گفته می شود حضرت علی (ع) فرموده اند زن ناقص العقل است. این ناقص العقل بودن به معنای تفاوت است نه به معنای نفس زن بلکه زن در قرآن کریم اولوالابواب نامیده شده است معنای تناقض نقص نیست بلکه تفاوت است قرآن می گوید زن اولوالابواب است.

 

وی ادامه داد: دین مبین اسلام فرموده زن دارای ارزش است کسی که می خواهد به زن نگاه کند باید پول بدهد، زنی که با پوشش نامناسب در جامعه ظاهر می شود یعنی من حراجم و بدون پول می توانی به من نگاه کنی و از من لذت ببری.

 

رییس ستاد اقامه نماز با بیان اینکه در قرآن کریم آمده است که زن امام مردان است، افزود: خداوند در قرآن کریم برای همه مردان با ایمان آسیه همسر فرعون را مثال زده است حتی مردها گاهی وقت ها برای بهشت کار می کنند زن می تواند حتی از بهشت هم عبور کند.

 

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه نقص ظاهری دلیل بر عیب و نقص باطنی نیست، گفت: این نگاه درست نیست که بگوییم هر کسی که با حجاب است آدم خوبی است و هر کسی که بی حجاب است انسان خوبی نیست، حجاب را باید از دوران پیش دبستانی به جامعه آموزش داده شود.

 

وی ادامه داد: در بسیاری از مدارس دخترانه که کاملا اسلامی و دینی است معلمان و مربیان با چادر مشکی برای سخنرانی حاضر می شوند در حالی که این درست نیست دانش آموزان را کی باید چادر مشکی ببیند آنجایی که اسلام حلال کرده نباید جلوی حلال گرفته شود بسیاری از مذهبیان ما بیش از اندازه مذهبی هستند در حالی که برخی از مذهبی ها اصلی مذهبی نیستند چرا ما تاکنون عرضه این را نداشتیم که یک خنده حلال در جامعه داشته باشیم.

 

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه امکانات رفاهی برای زنان جامعه ما کم است، بیان کرد: امکانات رفاهی مناسب از لحاظ فرهنگی، ورزشی و دینی برای زنان در جامعه فراهم شود.

 

وی با بیان اینکه باید بر روی حیا و غیرت مردان نیز ورود پیدا کنیم، افزود: گاهی وقت ها بدحجابی و بی حجابی زنان به دلیل بی غیرتی مردان است.

 

وی با بیان اینکه در قرآن کریم در خصوص چادر یا مانتو چیزی گفته نشده است، گفت: وقتی که به افراد بدحجاب و بی حجاب گفته می شود که در جامعه لخت ظاهر شده ناراحت می شوند در واقع این به این معنا است که خود افراد بدپوشش نیز دوست ندارند در جامعه لخت ظاهر شوند.

 

وی با بیان اینکه آمار طلاق در جامعه افزایش یافته است، گفت: آرایش زنان، بدحجابی، امراض مقاربتی، افزایش جرایم و آسیب های اجتماعی همه و همه به دلیل بدحجابی زنان در جامعه است.

 

وی با انتقاد از اینکه تاکنون چند کتاب یا چند سرود در حوزه زنان نوشته شده است، گفت: کشورهای همسایه ای که ما اصلا آنها را قبول نداریم برنامه های بسیار خوبی برای زنان خود تدوین کرده اند، ما حتی یک اتاق فکر برای بررسی مسایل حوزه زنان در کشور نداریم.

 

حجت الاسلام قرائتی گفت: ما باید شیوه های جدید برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب را با ساخت فیلم ها و سریال ها در جامعه پیاده کنیم و همچنین دولت و ملت نیز به کمک نیروی انتظامی در این راستا بشتابند.

 

 

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش اعلام کرد:

حل مشکلات معوقات فرهنگیان با اجرای یک بند قانونی

الهیار ترکمن گفت: اگر بند ک تبصره ۱۲ اجرا شود حقوق معلم ها، خرید خدمات، حق التدریسی ها بدون تاخیر داده می شود.

اخبار برگزیده شبستان