خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ٢١ ذو القعدة ١٤٤٠

Wednesday, July 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۵/۴/۲۲ - ۱۴:۵۷ شناسه خبر : ۵۵۷۹۶۱

«تاریخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجری قمری» کتاب شد
خبرگزاری شبستان:کتاب «تاریخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجری قمری» نوشته ی « روح انگیز کراچی» را انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان ،كتاب حاضر حاصل جست وجو در متون گذشته، يافتن زنان شاعر و نوشتن از هنر شاعري آنهاست كه در هفت بخش نوشته شده است.

 بخش اول پاسخ به چرايي نگارش تاريخ شعر زنان و نخستين آثاري است كه به نوعي با زن و شعر در ارتباط بوده است.

 بخش دوم  کتاب به عنوان بستر پژوهش، بررسي شرايط سياسي، اجتماعي است و بخش سوم نگاهي گذرا به بستر ادبي، شعر و شاعران و مراكز ادبي دوره هاي موردنظر دارد.

 بخش چهارم پاسخ علمي به پرسشي است كه چرا ادبيات به زنانه و مردانه تفكيك شده است. در اين بخش تفاوت هاي زيست شناختي، تفاو تهاي جنسيتي (اجتماعي) و چگونگي تأثير آنها بر تجربه، نگاه، عاطفه و زبانِ زن و مرد و بازتاب آنها در نوشتار بررسي شده است.

بخش پنجم ويژگي هاي ادبيات زنانه را توصيف و تحليل کرده است و بخش ششم به شعر و زندگينامة زنانِ شاعر و جهانِ زنانه آنها اختصاص دارد. بخش هفتم نیز شامل نمودارها و جدول ها است و نگاهي آماري و كلي به زنان شاعر در ادبيات فارسي دارد

در این کتاب تلاش شده، آن جا که زنان شاعر نادیده گرفته شده‌اند و از تجربه ی شعری آنها حرفی به میان نیست، تحلیل و بررسی آغاز شود تا سیر تکوین شعر زنان در گذر تاریخ ادبیات فارسی تدوین شود و سهم هر شاعر و نقش آثار خلاقه ی آنها در این جریان مشخص گردد. دوره‌بندی تاریخ شعر زنان بر اساس دوره ی تاریخی انجام شده و به زمان و مکان شاعر و به زندگی او در بستر دوره ی تاریخی و جامعه‌ای که در آن زندگی‌کرده، اشاره شده تا رفتار شاعرانه زنی شاعر در پاسخ معنادارش به جهان پیرامون بیشتر درک شود.

گفتنی است کتاب حاضر را انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چاپ کرده و به بازار کتاب فرستاده است.

پایان پیام/476

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«انقلاب در قرن بیست و یکم» اثر «کریس هارمن»

«انقلاب در قرن بیست و یکم» اثر «کریس هارمن» با ترجمه «مزدک دانشور» را نشر ثالث چاپ کرده است.

اخبار برگزیده شبستان