خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

الأحد ١١ شعبان ١٤٤١

Sunday, April 5, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۵/۴/۱۵ - ۰۷:۴۹ شناسه خبر : ۵۵۶۳۳۵
یک نویسنده کودک و نوجوان در گفت و گو با شبستان:
آفت های نشر کودک و نوجوان منشور سه وجهی است
خبرگزاری شبستان: ناصری معتقد است، کسانی که بدون تخصص برای کودکان و نوجوانان می نویسند، بازار کتابهای کودک و نوجوان را مملو از کتاب های زرد کرده اند.

مسلم ناصری، سردبیر اسبق مجلات ماهک و ملیکا و از نویسندگان کودک و نوجوان در پاسخ به این سوال که در حال حاضر چه آفت هایی ادبیات کودک و نوجوان را تهدید می کند به خبرنگار شبستان گفت: آفت هایی که ادبیات کودک و نوجوان را تهدید می کنند را می توان از سوی ناشران، نویسندگان و مخاطبان مورد بحث بررسی قرار داد. در واقع آفت های تهدیدکننده ادبیات کودک و نوجوان یک منشور سه وجهی تشکیل می دهند.

 

ناصری در مورد آفت هایی که از سوی نویسندگان، ادبیات کودک و نوجوان را تهدید می کند، اظهار داشت: متأسفانه کسانی هستند که احساس می کنند چون کودکی کرده اند، می توانند به راحتی برای کودکان بنویسند. در واقع در این بخش، غیر متخصصان آفت ادبیات کودک و نوجوان هستند. کسانی هستند که بدون تخصص لازم در لوای نویسندگی کتاب هایی می نویسند.

 

این نویسنده کودک و نوجوان تصریح کرد: متاسفانه امروز می بینیم برخی افراد برای کودکان و نوجوانان کتاب می نویسند که تخصصی در این زمینه ندارند. بازار کتاب کودک و نوجوان با کتاب هایی مواجه شده است که ارزش ادبی و محتوایی کمی دارند. می توان گفت بیشتر کتاب ها برای گروه سنی کودک و نوجوان، زرد هستند.

 

وی با بیان اینکه از سوی ناشران هم آفت هایی متوجه ادبیات کودک و نوجوان است، عنوان کرد: متاسفانه ناشران در حال حرکت به سمت و سویی هستند که به کتاب های ادبی و غنی کمتر بها می دهند. در شرایط فعلی ناشران فقط به این توجه دارند که کارشان به فروش برسد. در واقع می توان گفت، فضای مادی بر کار ناشران حاکم شده است.

 

نویسنده کتاب "مسافر شهرهای بی‌نشان" که کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1383 شد، تصریح کرد: ما در حوزه کودک و نوجوان ناشران خوب و شناخته شده ای مانند افق و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داریم. این ناشران از اعتبار خوبی برخوردار هستند و کتاب های آنها به فروش می رسد.

 

نویسنده کتابهایی همچون " بم تا بم "، " سردار تنها "، " مسافر غریب " ، " غنچه های پاییزی "  و  " جنگجوی جوان " اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ناشران بیشتر از نویسندگان است. من شنیده ام 12 هزار ناشر داریم. گاهی نویسندگان به خاطر عدم تبلیغ کارشان، به دلیل اینکه لابی ندارند و به کسی نان قرض نمی دهند، کتاب هایشان کمتر به فروش می رسد.

 

ناصری با بیان اینکه آفت هایی از سمت مخاطب ادبیات کودک و نوجوان را تهدید می کند، گفت: امروزه دنیای نو و فضای مجازی مخاطب ما را مورد هجمه قرار داده است. فیلم، بازی های رایانه ای، شبکه های مجازی مخاطبان کتاب را تهدید می کنند و باعث می شود که آنها از دنیای شیرین کلمات و از ورق زدن کتاب فاصله بگیرند.

 

این نویسنده کودک و نوجوان که کتابش با عنوان مجموعه هفت جلدی " روباه زرنگ" در سال 86 کتاب فصل جمهوری اسلامی شد، خاطرنشان کرد: اگر از فضای مجازی درست استفاده کنیم، این فضا تبدیل به فرصت می شود. می توان از طریق آی پد و لب تاپ کتاب خواند. متاسفانه آنقدر سرگرمی در فضای مجازی زیاد شده است که خانواده ها و کودکان و نوجوانان بیشتر به سمت سرگرمی های به غیر از کتاب می روند. ما بر عکس غری،  کتاب الکترونیکی کم داریم  در حالیکه در شرایط امروزی توجه به این نوع کتاب ها حائز اهمیت است.

 

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر نخستین موزه صدا:

«موزه صدا» محصول چهل سال فعالیت هنری است

حسین ساجدی با بیان اینکه «موزه صدا» محصول قریب چهل سال فعالیت هنری اوست، گفت: در این مدت با هزینه شخصی اشیاء و لوازم مرتبط با حوزه صدا و موسیقی را جمع آوری کردم و در سخت ترین شرایط آن ها را در محل زندگی ام نگهداری کردم تا به موزه تبدیل شد.

اخبار برگزیده شبستان