خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٥ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فارس - زمان :   ۱۳۹۵/۴/۱۴ - ۱۴:۴۸ شناسه خبر : ۵۵۶۳۳۴

آخرین وضعیت سربازان مصدوم سانحه رانندگی/ کادر پزشکی شیراز، بحران را به رزمایش علمی تبدیل کردند
خبرگزاری شبستان: با بررسی آخرین وضعیت سربازان مصدوم در می یابیم که کادرپزشکی شیراز توانستند این واقعه را به نمادی از خدمت رسانی دولت «تدبیر و امید»، مظهری از قدرت علوم پزشکی شیراز و همچنین رزمایش علمی و عملی تبدیل کنند.

خبرگزاری شبستانشیراز:

 

ساعت از یک بامداد دوم تیرماه گذشته بود که اتوبوس حامل سربازان وظیفه که از پادگان 05 کرمان به سمت شیراز در حرکت بود قبل از رسیدن به اولین پاسگاه استان فارس حوالی نی ریز فارس به دره ای 20 متری با شیب 60 درجه سقوط کرد.

 

بنا بر اعلام اورژانس فارس 16 نفر در همان لحظه اتفاق جان به جان آفرین تسلیم کردند و سه نفر دیگر نیز در میانه راه از محل حادثه تا بیمارستان نی ریز به علت شدت جراحت جان خود را از دست دادند.

 

 

اورژانس فارس ظرف مدت 10 دقیقه از نی ریز خود را به محل حادثه و سرصحنه می رساند که باید وضعیت عمق و شیب دره را در این مسئله لحاظ کرد که کار امدادرسانی را سخت می کرد.

 

دکتر عالی منش، رئیس اورژانس و فوریت های پزشکی استان فارس در این خصوص می گوید: در ساعت 1 و 21 دقیقه حادثه به ما اعلام شد که یک آمبولانس را برای اعلام وضعیت و فرماندهی عملیات اعزام کردیم.

 

وی، اعزام یک دستگاه آمبولانس برای فرماندهی و احصای وضعیت را امری ضروری و بدیهی می خواند و می افزاید: پس از اعلام فرمانده عملیات تمام آمبولانس های شهرستان نی ریز به همراه سه آمبولانس دیگر را به محل حادثه اعزام کردیم و یک مینی بوس هم برای درمان بیماران سرپایی اعزام شد.

 

این مقام مسئول، این حادثه را یک حادثه ویژه عنوان می کند و می گوید: در این اتفاق 16 نفر در دم فوت کردند، 33 نفر مصدوم به بیمارستان های نی ریز، هفت نفر به بیمارستان های استهبان اعزام شدند و سه نفر دیگر نیز در میانه راه به علت شدت جراحت از بین رفتند و در مجموع 25 مصدوم هم بعد از اقدامات اولیه تخصصی به بیمارستان شهید رجایی اعزام شدند.

 

 

به فاصله کمتر از یک ساعت از این اتفاق که فارس را بهت فرو برد، یک اتوبوس دیگر نیز که اتفاقا آن اتوبوس هم حامل سربازان بود، دچار سانحه می شود که 47 نفر سرنشین داشته است، به گفته دکتر عالی منش، 14 آمبولانس از شهرستان شیراز به همراه یک اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شده است که هر 47 نفر مصدوم شده بودند.

 

طبق گفته اورژانس فارس اتوبوس اولی 59 نفر سرنشین داشته است که این تعداد را سرهنگ کسری سیروسی، رئیس پلیس راه شمال فارس، 55 نفر اعلام کرد.

 

دکتر احمدرضا رضا زاده، رئیس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز می گوید: در مجموع از این 2 حادثه 87 نفر مصدوم به بیمارستان های استهبان، نی ریز، رجایی و نمازی منتقل شدند.

 

دکتر بهرام پارسایی، نماینده اول مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روند درمانی مصدومان حادثه سقوط اتوبوس سربازان گفت: مقصران این حادثه هرکدام از وزارتخانه‌ های دفاع، مسکن و شهرسازی و حتی بهداشت و درمان باشند، همگی باید جوابگو باشند.

 

 

سرهنگ سیروسی در این باره در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه طبق کروکی، 50 درصد تقصیر برای راننده به دلیل تخطی از سرعت و عدم توانایی در کنترل، 25 درصد و به خاطر قصور راهداری شهرستان نی ریز به دلیل عدم ایجاد استحفاظ مناسب که اگر چنین بود گاردریل مقاومت می کرد و اتوبوس تنها با پیمودن پنج متر دیگر با برخورد به دیوار بتونی از حرکت با می ایستاد، اظهار داشت: به علت قصور و کوتاهی شرکت «میان تور» کرمان، این شرکت به دلیل عدم کنترل 25 درصد، مقصر دیگر حادثه است چرا که ظرفیت اتوبوس 44 نفر بوده است، نه بیشتر از آن.

 

این اطلاعات کارشناسی شده، وزارت بهداشت و درمان دولت یازدهم را که به همراه دستگاه دیپلماسی دولت، از جمله نقاط قوت دولت حسن روحانی است را از مقصران این حادثه نمی داند و از این مسئله مبرا می کند.

 

سید محمدعلی افشانی، استاندار فارس و نماینده عالی دولت «تدبیر و امید» در حاشیه عیادت از سربازان مصدوم با اشاره به اینکه این مسئله را نباید نادیده گرفت، که به صورت یک مرتبه 54 مصدوم به طور همزمان، بر اثر 2 سانحه وارد بیمارستان می شوند و بر اثر شدت جراحات، 14 مصدوم در   ICUبستری شدند، افزود: تقریبا وضعیت درمانی همه سربازان خیلی خوب پیش رفت که اینها همه بیانگر آن است، که کادر پزشکی، پرستاری و درمانی، فعالیت و تلاش خوبی داشتند.

 

دکتر پارسایی با بیان اینکه رسیدگی و درمان این مصدومان رضایت بخش نیست، گفت: در بازدیدی که روز اول داشتیم متوجه شدم که تعدادی از این مصدومان از ناحیه چشم دچار جراحاتی شده‌اند که متاسفانه تا ظهر روز گذشته یعنی جمعه هیچ چشم پزشکی برای معاینه چشم این مصدومان مراجعه نکرده بود حتی کسانی بوده اند که از ناحیه گردن و سقوط فقرات دچار مشکل بوده اند اما هنوز از آنها عکسبرداری نشده بود.

 

وی ادامه داد: در بازدیدی که نمایندگان از این بیمارستان و ملاقات با این مصدومان داشته اند نه پزشکی در بیمارستان وجود داشت و نه رئیس بیمارستان حضور داشت که گزارشی از روند درمان آنها به ما ارایه دهد و فقط سوپروایزر بخش توضیحاتی در این زمینه به ما ارایه کرد.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بنده به شخصه در این زمینه نگران هستم که چرا در موضوعی که تبدیل به بحران شده است و افکار عمومی بر روی آن این مقدار حساس هستند رسیدگی در یک بیمارستان دولتی باید اینگونه باشد.

 

 

دکتر محمدکاظم تدین، قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پاسخ به این مسئله بیمارستان شهید رجایی شیراز را مرکز درمان تصادفات عنوان می کند که همه متخصصان حضور دارند، افزود: متخصصان طب اورژانس، جراحی مغز و اعصاب، فک و صورت و اورتوپدی، 24 ساعته حضور دارند.

 

دکتر رضازاده در خصوص فردی که چشم وی مورد معاینه نشده بود که در مصاحبه دکتر پارسایی عنوان شده بود، اظهار داشت: این فرد از ناحیه فک دچار شکستگی شده بود که باید ابتدا مورد عمل قرار می گرفت و تشخیص متخصص اورژانس وضعیت چشم او، اورژانسی نبوده است.

 

مدیر روابط عمومی علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه در موارد مشابه ابتدا باید عوامل تهدید کننده مدیریت شود و سپس به سراغ دیگر مشکلات رفت، گفت: تمام اسناد و مدارک به ریز موجود است و در صورت نیاز ارائه می شود.

 

دکتر تدین نیز با اشاره به اینکه متخصص چشم و نورلوژی به شکل آن کال برای بیمارستان در نظر گرفته شده است که در صورت وجود مسئله اورژانسی با ظرف مدت 30 دقیقه در بیمارستان و بر بالین مصدوم حضور یابند، افزود: اگر مسئله اورژانسی تشخیص داده نشود باید کمتر از 24 ساعت حضور یابد.

 

همچنین دکتر پارسایی، با گلایه از رسیدگی های صورت گرفته به این سربازان گفت:‌ حتی روز جمعه چند نفر از چشم پزشکان استان با بنده تماس گرفتند که به صورت رایگان این عزیزان را تحت درمان قرار دهند و بنده با بیمارستان تماس گرفتم تا این عزیزان برای معاینه به بیمارستان مراجعه کنند اما مسئولین بیمارستان مانع از مراجعه این چشم پزشکان شده اند و گفتند تا ظهر چشم پزشک خود بیمارستان این مصدومان را مورد معاینه و درمان قرار می دهند و در آخرین خبری که داشتم گویا تا ظهر جمعه این مصدومان مورد معاینه قرار نگرفتند.

 

دکتر تدین در پاسخ به این موارد نیز گفت: ساعت حدود 10 صبح روز جمعه چشم پزشک آن کال بر بالین بیماران در بیمارستان حضور یافته است.

 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ما در مواقع بحران از هر شخصی که به سوی ما بیاید، کمک  می گیریم و 30 استاد چشم پزشکی در این بیمارستان دارد، آیا با وجود این اساتید، به نظر شما نیاز به حضور افراد دیگری احساس می شود، اظهار داشت: اگر کسی واقعا تمایل به کمک دارد با علوم پزشکی هماهنگ کند.

 

 

دکتر سید حسن هاشمی، یکی از وزرای موفق کابینه دکتر حسن روحانی است که همه طیف های سیاسی جامعه کنونی امروز اعم از اصولگرا و اصلاح طلب به خدمات وی اذعان دارند، نیز با صدور پیامی تلاش ها و اقدامات رئیس و کادر درمانی دانشگاه علوم پزشکی برای ارائه خدمات به مصدومان و حادثه دیدگان سانحه واژگونی اتوبوس حامل سربازان پادگان 05 ارتش تقدیر کرد.

 

در بخشی از این پیام آمده است:

 

اینجانب نیز از درایت و برنامه ‌ریزی جناب آقای دکتر ایمانیه رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همکاران‌ شان سپاسگزاری نموده، تاکید می‌ نمایم لازم است تا بهبودی کامل تمام مجروحان، بر اجرای کامل برنامه تیم درمانی نظارت دقیق داشته باشند، همچنین از پرسنل اورژانس که چون سربازان خط مقدم جبهه سلامت، همیشه آماده خدمت رسانی به سانحه دیدگان در سراسر کشور هستند، تشکر می‌ کنم.

 

مدیران بیمارستان‌ ها و کادر درمانی هم در این حادثه، نمونه‌ ای ارزشمند، واقعی و قابل تقدیر از توان پزشکان، پرستاران و دست‌ اندرکاران عرصه درمان را به منصه ظهور رساندند و فرمانده محترم نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران چه زیبا این تلاش را به یک رزمایش تشبیه کردند.

 

سید ابوالحسن هاشمی امامزاده، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان فارس در حاشیه عیادت از سربازان وظیفه با بیان اینکه در این بازدید همه سربازان وضعیت خوبی داشتند، اظهار داشت: در گفتگو با آنها، از کادر پزشکی و پرستاری بسیار راضی و قدردان بودند.

 

رسول کریمی، دادستان نظامی فارس نیز با اشاره به اینکه با مجروحان از نزدیک صحبت شد و در جریان روند بهبودی و درمان مجروحان قرار گرفتم، اظهار داشت: همه مجروحان و سربازان وظیفه که اینجا بستری هستند از کادر درمانی بیمارستان نهایت رضایت را داشتند.

 

پارسایی تاکید کرد: سربازانی که دچار حادثه اسف بار شده اند و علاوه بر ضربات جسمی و لطمه شدید روحی نیز دیده اند و همرزمانشان را از دست داده اند باید حداقل در بخش درمان ما بتوانیم مرهمی بر درد آنها بگذاریم نه اینکه با این شرایط آنها را رها کنیم و قطعا این گونه رسیدگی بشردوستانه نیست؛ این در حالی است که امیر سرتیپ دوم پزشک نادر نراقی، رئیس اداره بهداشت و درمان نزاجا در حاشیه عیادت از سربازان مصدوم، از روند ارائه خدمات درمانی به مصدومان 2 سانحه تصادف اتوبوس، در بیمارستان شهید رجایی شیراز ابراز رضایت کرد و گفت: مصدومان سانحه تصادف اتوبوس به شکل بسیار خوب و پیشرفته مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.

 

 

جلیل شیراززاده، یکی از سربازان مصدوم این حادثه که از ناحیه کمر، پای راست و سر دچار آسیب های جدی است و که در ICU به سر می برد، ضمن عرض یابی خوب وضعیت رسیدگی به خبرنگار خبرگزاری شبستان در شیراز گفت: در بخش ICU رسیدگی بسیار خوب و در کل وضع خدمت رسانی بسیار عالی است.

 

محمد مومنی، دیگر سرباز سانحه دیده که از ناحیه کتف راست، مهره گردن و کمر آسیب دیده و دارای پارگی ریه و کبد است، نیز ضمن تکذیب اینکه گفته می شود خدمات رسانی نامطلوب بوده است، اظهار داشت: وضع رسیدگی در بیمارستان شهید رجایی قابل تصور نبود.

 

منوچهر مومنی، پدر سرباز مومنی نیز ضمن ابراز رضایت از وضع رسیدگی به سربازان مصدوم، گفت: از همه پرسنل بیمارستان به ویژه ریاست بیمارستان کمال تشکر را دارم.

 

امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده، معاون اجرایی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به اینکه از سوی ارتش و تمامی مصدومان سانحه، از کارکنان بیمارستان شهید رجایی، تقدیر و تشکر می کنم؛ وی  حاشیه عیادت از سربازان وظیفه بستری در بیمارستان رجایی شیراز لوح سپاسی را به نیابت از امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به رئیس بیمارستان تقدیم کرد و از زحمات مدیر، پزشکان و مسئولان بخش های این بیمارستان در امر ارایه خدمات درمانی به مصدومان 2 سانحه تصادف اتوبوس، تقدیر کرد.

 

امیر سرتیپ دوم علی سامانی، فرمانده ارشد نظامی منطقه فارس و کهگیلویه و بویراحمدنیز زحمات کادر پزشکی بیمارستان را نه تنها در استان، بلکه در کشور قابل ستایش و تقدیر دانست.

 

دکتر رحیم زارع، نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی نیز کار خدمت رسانی درمانی به مصدومان 2 سانحه اتوبوس حامل سربازان خوب توصیف کرد و یادآور شد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر روند ارایه خدمت، نظارت دقیق دارند.

 

مهندس فرج الله رجبی، دیگر نماینده مردم شیراز بود که در حاشیه عیادت از سربازان بستری در بیمارستان شهید رجایی، گفت: در این بازدید مشاهده شد، بیماران و همراهان آنها، بسیار راضی هستند و ما هم چنین قضاوتی داریم، زیرا وضعیت کنترل و مدیریت شده است.

 

 

دکتر تدین اضافه کرد: هیچ مریضی از بیمارستان های دولتی ما به دلیل کمبود امکانات از بیمارستان خارج نشده است تنها یک نفر با رضایت خودش از سر صحنه در نی ریز به بیمارستان ارتش و سپس بیمارستان اردیبهشت می رود که ما پیگیری کردیم و او اکنون مرخص شده است.

 

دکتر رضازاده شب گذشته با اشاره به آخرین وضعیت سربازان مصدوم به خبرنگار خبرگزاری شبستان در شیراز گفت: تا روز پنج شنبه نهم تیرماه، هفت مصدوم در ICU و 14 نفر در بخش بودند که هشت نفر از افرادی که در بخش بودند مرخص شده اما نمی رفتند.

 

 

مدیر روابط عمومی علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه تا پایان روز یکشنبه 13 تیرماه پنج نفر در ICU و سه نفر در بخش هستند، اظهار داشت: در بخش هم از 14 نفر تنها سه نفر مانده اند که در حال انجام کارهای پایانی برای مرخص شدن این افراد هستیم.

 

وی با تاکید بر اینکه یک نفر نیز از افرادی که در ICU بود به علت شدت جراحت اولیه از بین رفت، افزود: وی راننده اتوبوس بود که از ابتدا سطح هوشیاری وی، سه بود و تا آخرین لحظه با تلاش های انجام شده و چک های ربع ساعته بیماران، این رقم بالا نیامد و روز یکشنبه دارفانی را وداع گفت.

 

 

مدیر روابط عمومی علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه یک نفر دیگر از ICU حالش بهبود یافت و به بخش منتقل شد، اضافه کرد: هنوز 2 نفر دیگر در ICU بدحال هستند که یک نفر آنان مشکل ریوی دارد و علی رغم تمام امکانات تخصصی و فوق تخصصی به اقدامات جوابی نمی دهد و یک نفر دیگر نیز دارای سطح هوشیاری پایینی است که هنوز بالا نیامده است.

 

این اتفاق غیر از تلخی همیشگی که به جا گذاشت، نمادی از خدمت رسانی دولت «تدبیر و امید» و مظهری از قدرت علوم پزشکی شیراز و کادر درمانی و اورژانس فارس است که به خوبی توانستند این حادثه را مدیریت کرده و از بروز فاجعه ای دیگر جلوگیری کنند و ضمن نمایش قدرت پزشکی شیراز، این اتفاق را به رزمایش علمی و عملی بدل کرده و جان هایی را به انسان های مصدوم ببخشید.

 

گزارش: محسن تورع

 

 

پایان پیام/130

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر عامل جمعیت هلال احمر فارس خبر داد

راه اندازی اپلیکیشن عملیات نگار در فارس

درویشی گفت: اپلیکیشن عملیات نگار به منظور تسریع در ثبت اطلاعات حوادث، آمار نیروهای عملیاتی، تعداد حادثه دیدگان و دیگر موارد در فارس راه اندازی شد.

اخبار برگزیده شبستان