خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

الخميس ١٩ شعبان ١٤٤٠

Thursday, April 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۵/۴/۱ - ۱۵:۳۵ شناسه خبر : ۵۵۳۰۸۸
رئیس شورای حل اختلاف استان قم تصریح کرد:
قانون جدید دادگستری؛ فاجعه‌ای برای شورای حل اختلاف/رسیدگی به ۵۴ هزار پرونده در شورای حل اختلاف در سال گذشته
خبرگزاری شبستان:اسماعیلی گفت: در دو نوبت قانونگذاری، صلاحیت شورای حل اختلاف از مبلغ ۵ میلیون تومان به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت و این مسأله باعث شد که ورودی شعب حقوقی ما که روزانه ۹۰ پرونده بود، به ۲۲۰ پرونده برسد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، سیدحمید اسماعیلی، معاون رئیس دادگستری استان قم امروز (اول تیر) در نشست خبری مسئولین دستگاه قضایی استان قم که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد، با اشاره به گرامیداشت هفته قوه قضائیه، عنوان کرد: زمانی که شورای حل اختلاف در دادگستری تأسیس شد، هدف آن این بود که حل و فصل امور قضایی را به خود مردم بسپارد و دعاوی توسط مردم حل و فصل شود.

 

معاون رئیس دادگستری استان قم اظهار داشت: کاهش مراجعات به دادگستری از دیگر اهداف تشکیل شورای حل اختلاف در دادگستری بود، همچنین سومین هدف این بود که پرونده هایی که جنبه قضایی ندارد و یا جنبه قضایی سبک دارد، در شورای حل اختلاف حل و فصل شود.

 

اسماعیلی با بیان این که در شورای حل اختلاف 468 نفر در قالب عضو و دبیر مشغول به فعالیت هستند، گفت: در شورای حل اختلاف استان قم، 13 نفر به عنوان قاضی شورا خدمت می‌کنند و نظر اعضای شورای حل اختلاف را مورد بررسی قرار داده و رأی صادر می‌کنند.

 

وی بابیان این که 90 شعبه حل اختلاف در سطح استان وجود دارد، افزود: از این میان، تعداد 14 شعبه در روستا و 10 شعبه در بخش‌های کهک، خلجستان و جعفریه و مابقی در شهرستان قم مستقر هستند.

 

 رئیس شورای حل اختلاف استان قم تصریح کرد: 14 شعبه شورای حل اختلاف در استان قم، کیفری هستند و به موضوعات جزایی رسیدگی می‌کنند تا بتوانند طرفین را به صلح و آشتی برسانند.

 

اسماعیلی با بیان این که پرونده‌های مهم کیفری مانند سرقت مسلحانه و چاقوکشی ها، تجاوز به عنف و ... به شورای حل اختلاف وارد نمی شود، اظهار کرد: در استان قم، حدود 34 شبعه حقوقی وجود دارد که در آنها پرونده‌های حقوقی تشکیل می‌شوند و شورای حل اختلاف متأسفانه به آنها رسیدگی می‌کند.

 

وی یادآور شد: فلسفه تشکیل شورای حل اختلاف این بود که پرونده‌های قضایی را در اختیار بگیریم که اگر مصالحه شد، بایگانی شود و در غیر این صورت به دستگاه قضایی ارجاع دهد.

 

رئیس شورای حل اختلاف استان قم ادامه داد: در دو نوبت قانونگذاری، فاجعه ای برای شورای حل اختلاف ایجاد شد و در مصوبه 24 اسفند 94، شورای حل اختلاف را مکلف به رسیدگی و رأی دادن کردند و این مسأله باعث شد که صلاحیت شورای حل اختلاف از مبلغ 5 میلیون تومان به 20  میلیون تومان افزایش یابد.

 

اسماعیلی تأکید کرد: متأسفانه در قانون جدید شورای حل اختلاف، شورا موظف به رسیدگی و صدور رأی شد که همین قانون باعث شد که ورودی شعب حقوقی ما که روزانه 90 پرونده بود، به 220 پرونده برسد و ما هر روز، 220 پرونده حقوقی دریافت کنیم.

 

وی بیان داشت: در سال گذشته، 54 هزار پرونده در شورای حل اختلاف داشتیم که مورد بررسی قرار گرفت.

 

معاون رئیس دادگستری استان قم یادآور شد: متأسفانه بر اساس قانون جدید شورای حل اختلاف، پرونده‌های تخصصی به افرادی که تجربه کافی ندارند، سپرده می‌شوند.

 

اسماعیلی ادامه داد: بر اساس قانون جدید، صلاحیت ما را از پرونده‌های 5 میلیون تومانی به 20 میلیونی افزایش دادند که این کار موجب سنگینی کار و تحمل فشار کاری به نیروهای این بخش شده است که امید است در آینده بازنگری شود.

 

وی با بیان این که موضوعات مهریه، نفقه و جهیزیه به شورای حل اختلاف سپرده شده است، عنوان کرد: اگر ادارات و دستگاه‌ها نیاز به شعبه دارند، باید از نیروهای خود شورای حل اختلاف باشد، نه این که کارمندان ادارات و دستگاه‌ها در شعبه فعالیت کنند؛ این موضوع باعث ایجاد شائبه می‌شود.  

 

رئیس شورای حل اختلاف استان قم بیان داشت: در شعبات مرکزی، شعبه هایی به ادارات مختلف اختصاص یافته است و نیروهای اداره کننده آن از نیروهای شورای حل اختلاف دادگستری هستند که به درستی به وظیفه خود عمل می‌کنند.

 

اسماعیلی با اشاره به این که ایجاد شعبه شورای حل اختلاف ویژه اصحاب رسانه و مطبوعات گفت: اگر اصحاب رسانه و مطبوعات در این خصوص تقاضایی داشته باشند، دادگستری قم در این زمینه همکاری لازم را خواهد داشت.

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی:

مجوز تأسیس هزار مهدکودک در مساجد را اخذ کردیم

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: مجوز تأسیس هزار مهدکودک را در مساجد از بهزيستي اخذ کرده ایم.

اخبار برگزیده شبستان