خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

الأربعاء ٩ شعبان ١٤٣٩

Wednesday, April 25, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - مسجد طراز اسلامی زمان :   ۱۳۹۵/۳/۳ - ۱۳:۵۱ شناسه خبر : ۵۴۵۷۷۴

تربیت جوانان مسجدی زمینه ساز احیای تمدن سازی اسلامی
خبرگزاری شبستان: اسلام یک دین جهانی‌ است و تمدن اصیل اسلامی این قابلیت را دارد تا بهترین الگوهای مادی و معنوی را به بشر معرفی کند، در این راستا جوانان مسجدی با ارشادات یک روحانی مسجد، می‌توانند سربازانی باشند که در جهانی شدن اسلام پیشرو باشند.

خبرگزاری شبستان: در این زمینه فرآیند حضور جوانان مسجدی را می‌توان در دو بخشِ معرفت افزایی و بخش اجرایی مورد بررسی قرارداد:

 

بخش نرم افزاری

تشکیل جلسات معرفت افزایی با مدیریت روحانی مسجد با هدف ترغیب جوانان مسجدی برای تلاش در جهت پیشرفت فرهنگ اسلام مؤثرخواهد بود. محورهای این جلسات می تواند از قرار زیر باشد:

 

* تغییر نگرش جوانان مسجدی نسبت به کارکردهای اسلام

یکی از رسالت‌های مهم امام جماعت مسجد، معرفی اسلام به عنوان یک دینِ کارآمد است. وی علاوه بر اینکه می تواند اشتیاق جوانان را برای افزایش آگاهی‌های دینی برانگیزد، موجب می‌شود تا شور آنان نیز در مسیر تحقق آرمان‌های جهانی اسلام هدایت شود.

 

* ترسیم هدف

هدف اسلام، بهره‌مندی تمام انسان‌های عالم از احکام و اخلاق الهی است؛ امام جماعت مسجد با ترسیم چنین چشم ­اندازی برای جوانان، یقیناً موجب خواهد شد تا آنان به مسلمانی خویش افتخار کرده و تحرک خود را برای رسیدن به این هدف بزرگ آغاز کنند.

 

* افزایش آگاهی و عقلانیت

تجزیه و تحلیل اتفاقات پیرامون خود و تطبیق آن ها بر آموزه­ های اسلام امری است که امام جماعت مسجد می‌تواند با آموختن آن به جوانان مسجدی، از آنان سربازان جنگ نرم ساخته و در دراز مدتبا یاری آنان، تمدن اسلامی را به تحقق نزدیک کند. در این رابطه وی می‌تواند موارد زیر را برای جوانان مورد تأکید قرار دهد:

 

* تشویق به پژوهش

 

* تکیه بر داشته‌ها و دوری از نگاه به غرب

 

* توکل بر خداوند و ایستادگی در برابر موج‌های ناامید کننده

 

* پرهیز از افراط و تفریط

 

* معرفی نخبگانِ جهان اسلام

 

مردانی مانند سید جمال‌الدین اسدآبادی، اقبال لاهوری، امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و دیگر اندیشمندان بزرگ اسلامی عمر خود را صرف معرفی اسلام به عنوان تمدنی اصیل کرده اند. امام جماعت مسجد با آشنا کردن جوانان با چنین الگوهای ممتازی می‌تواند امید و تحرک جوانان را برای پیشرفت تمدن اسلامی برانگیزاند.

 

مقام معظم رهبری در این باره می‌فرمایند:

«برخی بر این  باورند که حتماً عنصر غربی پیشرو  است و باید دنبال او حرکت کرد؛ نه، یک روزی تاریخ ما به ما نشان می‌دهد که قضیه به عکس بوده است. ما در دنیا پیشرو بودیم؛ پیشرو در علم بودیم، پیشرو در صنعت بودیم، پیشرو در تمدن‌سازی بودیم، پیشرو در فرهنگ بودیم؛ دیگران از ما یاد می گرفتند، می‌آموختند؛ چرا امروز همان طور نشود؟ همت جوانان ما و نگاه آنها به مقوله‌ پیشرفت باید آن جور باشد که ما آن آینده را در نظر بگیریم.» (دیدار با مردم اسفراین ۱۳۹۱/۷/۲۲)

 

* اُنس مداوم با معارف قرآن و اهل‌بیت (ع)‌‌‌

 

* آشناسازی با فرهنگ و تمدن مهدوی

تمدن مهدوی همان تمدن اصیل اسلامی است که برای زندگی در این تمدن الهی باید با آن آشنا شد. از این رو جوانان مسجدی با راهنمایی‌های امام جماعت مسجد ضمن آشنا شدن با این تمدن بزرگ الهی، سعی خود را در رسیدن به آن به کار خواهند بست.

 

بخش اجرایی

در این بخش امام جماعت مسجد می‌تواند از گزینه‌های پیشنهادی زیر بهره‌گیری کنند.

 

١) شناسایی استعدادهای جوانان مسجد توسط  وی و تشویق آنان برای پیگیری استعدادهای شان با هدف تأمین نیروهای مستعد در توسعه تمدن اسلامی

 

٢) تشویق به کار جمعی

 

امام جماعت مسجد باید جوانان را در این زمینه آگاه سازد که پیشبرد اهداف اسلام، جز با فعالیت های گروهی و وحدت رویه بین مسلمین میسر نمی‌شود، از این رو وی می‌تواند از مسجد به عنوان مقیاس کوچکی از اجتماع مسلمین استفاده کرده و با سپردن کارهای گروهی به جوانان، روحیه جمعی را در آنان حفظ کند.

 

٣) استفاده از نیروی پر نشاط جوانان برای تبلیغ اندیشه‌های ناب اسلام

 

امام جماعت مسجد می‌تواند با روش‌های زیر از ظرفیت تبلیغی جوانان استفاده کند:

 

الف) فراهم آوردن امکانات روز برای جوانان مانند اینترنت و... با هدف گسترش آموزه‌های اسلام در شبکه‌های مجازی

 

بدون شک در این مورد، نظارت و مدیریت مستقیم امام جماعت مسجد و به کارگیری جوانان متدین و متخصص ضروری است.

 

ب) ترغیب جوانان متخصص و متعهد به حضور در نهادها و انجمن های مختلف با هدف نفوذ در جریان‌های منحرف و تأثیر و تغییر در اندیشه‌های آنان

 

ج) تشویق جوانان مسجدی به استفاده از فکر و قلم خود در عرصه های فرهنگی با هدف اشاعه فرهنگ دینی

 

٤) تربیت فردی و اجتماعی جوانان

جوانانی که خواهان جهانی شدن اسلام هستند در ابتدا باید ارزش‌های دینی مانند تقوا، عفت، نشاط و... را در خود تقویت کرده و سپس این ارزش‌ها را خالصانه به جامعه منتقل کنند. از این رو می توان مهم‌ترین وظیفه امام جماعت مسجد را در این زمینه، کمک و دستگیری از این جوانان مشتاق دانست زیرا تربیت چنین افرادی به اعتلای اجتماع مسلمین منجر خواهد شد. این مرحله به واسطه تشکیل حلقه‌های اخلاقی قابل دسترسی است.

 

٥) افزایش مهارت های علمی وفنی

تمدن اسلامی برای پیشرفت خود نیازمند تربیت نیروهای متخصص است، می توان با  آگاهی از این مطلب، جوانان مسجد را به کسب مهارت ها و علوم روز تشویق کرد.

 

٦) ارتباط با مدارس و دانشگاه‌ها

 

ارتباط صمیمانه و مستمر با جوانانِ مدرسه و دانشگاه و تبدیل آنان به جوانان مسجدی نقش مهمی در گسترش فرهنگ اسلامی خواهد داشت.

 

و در آخر؛ کلامی از مقام معظم رهبری:

 

این «می‌توانیم»؛ شما(جوانان) هم بگویید می‌توانیم و دنبال کنید این می ­توانیم را. ما می‌توانیم تمدّن نوین اسلامی را برپا کنیم و دنیایی بسازیم که سرشار باشد از معنویّت و با کمک معنویّت و هدایت معنویّت راه برود؛ این کارها را می‌توانیم انجام بدهیم، که به توفیق الهی هم (این کار را) می‌کنیم. (دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۳۹۲/۹/۱۹)

 

 نویسنده: حجت الاسلام حسین رجب خانی،کارشناس در حوزه مسجد

 

 

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«مهدی محدث زاده قمی» امام جماعت بی‌ادعا

خبرگزاری شبستان: مهدی محدث زاده قمی، که از سال ۱۳۸۷ تا زمان درگذشتش، در مسجد حاج عبدالله فعالیت داشت، با وجود مشکلاتی که یکی از نهادهای مسجدی برای وی ایجاد کرد، برای اینکه فعالیت این مسجد دچار اختلال نشود، مدیریت مسجد را به روحانی دیگری واگذار کرد.

اخبار برگزیده شبستان