خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ شعبان ١٤٤٠

Wednesday, April 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۵/۲/۲۵ - ۰۹:۲۲ شناسه خبر : ۵۴۳۵۵۲

ائتلاف۴۰کشور علیه داعش/داعش بهترین گزینه استکبار جهانی برای تضعیف جهان اسلام است
خبرگزاری شبستان: یک استاد دانشگاه با بیان اینکه۴۰ کشور علیه داعش ائتلاف کرده‌اند، گفت: داعش بهترین گزینه برای استکبار جهانی و صهیونیسم در جهت فرسایش و تضعیف جهان اسلام است.

خبرگزاری شبستان_صومعه‌سرا: امروزه سلفی گری یکی از جریان‌های فعال و پرطرفدار در جهان اسلام است و به همین دلیل فعالیت‌ها و رویکردهای آنان نقش تاثیرگذاری در موفقیت یا شکست تلاش‌های تقریبی دارد. با ظهور ابن تیمیه و تاکید آن بر درستی فهم اسلاف، مکتب سلفیه پدیدار شد.

 

سلفیه در طول تاریخ در نقاط مختلفی از جهان اسلام، طرفدارانی پیدا کرد که هرچند در اصل سلفی گری مشترک بودند اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر داشتند. در این گفت‌وگو با گرایش‌های مختلف سلفیه با تاکید بر رویکرد تکفیری آشنا می‌شویم.

 

احمد بن حنبل از رؤسا و احیاکنندگان سلفی گری

دکتر محمدرضا باغبان‌زاده، استاد دانشگاه در گفت‌‍وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از صومعه‌سرا با بیان اینکه سلفی از ریشه سلف به معنای پیشین است، اظهار کرد: ابن منظور در لسان العرب، ابن فارس در معجم مقاییس اللغه و جوهری در صحاح اللغه سلفی را به معنای جماعت پیشی گیرنده، پدران گذشته معنا کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه بنابراین سلف به معنای تقدم زمانی است و هر زمانی نسبت به زمان آینده سلف و نسبت به زمان گذشته خلف است، افزود: سلفی نسبتی به سلف است و این نسبت، مذهب گروهی است که آنها با این نسبت شناخته می‌شوند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سلف در اصطلاح بر کسانی اطلاق می‌شود که در سه قرن اول اسلام ، می‌زیسته‌اند، گفت: برخی دیگر، آن را بر خصوص صحابه و تابعین و تابعین تابعین اطلاق کرده اند.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه احمد بن حنبل از رؤسا و احیاکنندگان سلفی گری است، تصریح کرد: او صاحب کتاب حدیثی المسند و مؤسس فقه حنبلی است.

 

وی خاطرنشان کرد: او اولین کسی است هنگامی که با هجوم فلسفه و فرهنگ‌های بیگانه از قبیل هند، یونان و ایران به حوزه‌های اسلامی و مخلوط شدن با عقاید اسلامی مواجه شد به این فکر افتاد که حدیث را از این هجمه نجات دهد. لذا به تفریط شدیدی گرفتار شد و بطور کلی عقل گرایی را انکار کرده و راه ورود آن را به احادیث بست.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به روش احمدبن حنبل در عقاید، اظهار کرد: توجه به ظاهر آیات و احادیث نبوی در عقاید و عدم توجه به عقل. او عقل را حجت نمی دانست و می‌گفت: ما روایت را همانگونه که هست روایت می‌کنیم و آن را تصدیق می‌نماییم.

 

باغبان‌زاده با اشاره به معرفی ابن تیمیه، افزود:فقیه پرآوازه حنبلی مقیم دمشق بود. وی به سبب ابراز عقایدی که مخالف عقاید رایج بود از تدریس و افتاء ممنوع شد و بارها در مصر و دمشق به زندان افتاد و سرانجام نیز در قلعه دمشق درگذشت.

 

وی گفت: این تیمیه به تجسیم خدا، مخالفت با ائمه اربعه درمسائل مختلف و نسبت دادن اشتباهات متعدد به امام علی (علیه‌السلام) و عمر بن خطاب متهم بود و پیش از بیست سالگی به مقام افتاء رسید. بسیار سخنور و در فن جدل سرآمد بود، شمار کتاب‌های او را 300 تا 500 کتاب برشمرده اند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به عقاید این تیمیه، تصریح کرد: برای خدا اعضایی از قبیل چشم، دست، پا، با این تفاوت که شبیه اعضاء و جوارح انسان نیست قائل بود.

 

پیدایش وهابیت توسط محمدبن عبدالوهاب

باغبان‌زاده با بیان اینکه پیدایش وهابیت از زمان محمدبن عبدالوهاب به وجود آمد، خاطرنشان کرد: محمدبن عبدالوهاب در سال 1115 (ه.ق) در شهر عیینه از شهرهای نجد به دنیا آمد و نزد پدر خودش که قاضی شهر بود فقه حنبلی را آموخت و نیز تفسیر، حدیث، و عقاید را هم مطالعه کرد.

 

وی با بیان اینکه این شخص در آغاز جوانی بسیاری از اعمال مذهبی را ناپسند و زشت می شمرد و بعد از سفر حج به مدینه رفت و در نزد قبر پیامبر(صلی‌الله‌علیه وآله)، آن حضرت را انکار کرد، افزود: در سال 1143 دعوت خود به مذهب جدی وهابیت را علنی کرد.

 

این استاد دانشگاه گفت: در شهر درعیه(شهر مسیلمه کذاب)به دیدار امیر محمد بن مسعود که جد آل سعود است، رفت و با او توافق کرد که همدیگر را پشتیبانی کنند و به دنبال این توافق حمله به مسلمانان قبایل تحت عنوان طرفداری از توحید و مبارزه با شرک و کفر آغاز شد و وی در سال 1206 درگذشت.

 

باغبان‌زاده با اشار به مخالفان محمدبن عبدالوهاب، تصریح کرد: بسیاری از علمای بزرگ اهل سنت با عقاید او به مخالفت پرداختند و پدر او اولین کسی بود که با وی به شدت مخالفت کرد و برادرش شیخ سلیمان بن عبدالوهاب کتابی در رد او با عنوان الصواعق الالهیه فی الرد علی الوهابیه تألیف کرد.

 

وی با اشاره به عقاید عبدالوهاب، خاطرنشان کرد: اعتقاد به جسمانیت خداوند، مخالفت با سفر برای زیارت پیامبر، مخالفت با زیارت قبر پیامبر، مخالفت با تعمیر قبور، مخالفت با مسجد سازی در کنار مشاهد، مخالفت با نماز گزاردن در مشاهد، مخالفت با توسل به پیامبران، مخالفت با سوگند به مقدسات، مخالفت با سوگند دادن خدا به حق اولیاء، مخالفت با تبرک به آثار رسالت و مخالفت با نذر برای صالحان از عقاید او  بود.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آیاتی در قرآن ذکر شده که نقدی بر افکار وهابیون در تجسیم خداوند است، اظهار کرد: در آیه 11 سوره شوری در این راستا آمده هیچ موجودی همانند او نیست و او شنوای بیناست و در آیه 38 محمد می‌خوانیم خداوند از خلق بی نیاز است و شما فقیر و نیازمندید.

 

باغبان‌زاده افزود: اگر خداوند جسم بود مرکب از اجزاء می شد و هر مرکبی محتاج به اجزای خودش است و این با غنای خداوند سازگار نیست.

 

وی با بیان اینکه وهابیون معتقد بر رویت خداوند هستند، گفت: از منظر قرآن، خداوند را هیچ چشمی درک نمی‌کند و حال آنکه او بینندگان را مشاهده می‌کند و او نامرئی و به همه چیز آگاه است.

 

جهادالنکاح

این استاد دانشگاه تصریح کرد: ناصرالعمر مفتی عربستان گفته از این پس در صورت عدم وجود غیر محارم برای مجاهدان سوری، آنها شرعاً می‌توانند از محارم از جمله خواهر خود در قالب جهاد النکاح استفاده کنند.

 

باغبان‌زاده با اشاره به کشته شدن شیعیان توسط وهابیون، خاطرنشان کرد: شیخ عبدالرحمن البراک می‌گوید؛ درابتدا باید بدانیم که شیعیان جز با یک حکومت اسلامی جهادی ریشه کن نمی‌شوند، شیعیان بعد از برپایی حکومت اسلامی مذکور دو راه دارند:یا اینکه اسلام را بپذیرند! یا اینکه سر بریده شوند، اگر اصرار کردند بر مذهب خود باقی بمانند با آنها باید به گونه‌ای دیگر برخورد کرد.

 

وی با اشاره به نظرات شیخ عبدالرحمن البراک اظهار کرد:  اول همه شیعیان را چون سر بریدن گوسفند، سر ببرید تا خون سر تا پای آنها را فرا بگیرد، و چه منظره  بدیعی است زمانیکه تو می بینی اجساد شیعیان در دریایی از خون شناورند و صدای امواج خون رافضی گوشهایت را نوازش می دهد و جنازه هایشان، چشم هایت را به وجد می‌آورد.

 

این استاد دانشگاه ادامه داد: دوم: زنان آنها را به اسارت ببرید و در میان رزمندگان به صورت عادلانه تقسیم کنید، سوم، کودکان شیعه را به فراگیری تعلیمات اسلامی صحیح وا دارید و توحید و عقیده را به آنها آموزش دهید، و به آنها آموزش‌های نظامی دهید تا در فتوحات اسلامی از آنها استفاده شود.

 

باغبان‌زاده افزود: چهارم، معابد و ضریح‌های شرک آلود شیعه را نابود و ویران کنید،پنجم؛ خانه‌های آنها را تفتیش کنید وکتاب‌های شرک آلود  آنها را از بین ببرید،ششم؛روز عاشورا را جشن بگیرید و شیعیان را مجبور کنید درآن شرکت کنند و هفتم؛ آنها را مجبور کنید کودکان خود را با اسمائی مانند معاویه، یزید و عائشه و حفصه و... نامگذاری کنند که ای ناز نظرات البراک است.

 

راه اندازی دفاتر «حسبه» در سوریه توسط داعش برای نظارت بر اجرای شریعت اسلام

وی با اشاره به شعار ملی داعش باقِيَة وتَتَمَدَّد(ماندگار و روبه‌ گسترش)، گفت: پایتخت آنها رقه و بزرگترین شهر در اختیارشان موصل است، زبان آنها عربی و حکومتشان خلافت اسلام است و حاکمان آنها خلیفه: ابوبکر بغدادی و نخست وزیرشان اوعبدالله حسینی است.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: داعش از لحاظ فکری در درون مبانی فکری جریان سلفی در دوران معاصر تعریف می شود و اصطلاح سلفی در دوران معاصر به معنای قرائتی خاص از اسلام است که ضمن نقد نحله‌های مختلف فلسفی، کلامی و فقهی اسلامی و تأکید بر وجود انحراف‌ها و بدعت‌ها در نگرش‌های سنتی به اسلام، خواستار بازگشت به سیره سلف بعنوان اسلام ناب است.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه داعش در شهرهای تحت سلطه خود قوانین سفت و سخت مبتنی بر شریعت را اجرا می‌کند، خاطرنشان کرد: دستان دزدها در ملاء عام قطع می‌شود، هر روز اعدام‌های گروهی در خیابان رخ می‌دهد و زن‌ها حتی اجازه مراجعه به پزشک هم ندارند.

 

وی با بیان اینکه داعش در سوریه بلافاصله دفاتری با عنوان« حسبیه» راه‌اندازی کرد تا بر اجرای شریعت اسلام نظارت کند، اظهار کرد: دفاتر دیگری هم با نام «دعوا» راه‌اندازی شد تا ایدئولوژی داعش را تبیین و تبلیغ کند.

 

این استاد دانشگاه افزود: نیروهای این گروه اسلام‌گرای تندرو عکسی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌داد داعش افرادی را که در مناطق تحت کنترل آن‌ها در سوریه روزه‌خواری کردند، در ملاء عام شلاق زدند.

 

باغبان‌زاده گفت: نیروهای این گروه اسلام‌گرای تندرو هرگونه تجارت ساکنان شهرهای تحت کنترل خود بدون اجازه و کنترل داعش را ممنوع اعلام کردند و در راستای مقرراتی که این‌گروه برای نحوه حجاب و لباس زنان وضع کرده‌است، زنان موصل را تهدید کرد در صورت عدم رعایت حجاب کامل و نپوشاندن تمام صورت خود، به شدت مجازات خواهند شد.

 

وی تصریح کرد: داعش در بیانیه‌ای اعلام کرده است، شروطی که برای لباس و زینت زنان وضع کرده، تنها برای جلوگیری از فساد و خودنمائی آنان است، و این محدودیت برای آزادی آنها محسوب نمی‌شود، بلکه از ابتذال ممانعت می‌کند. در این بیانیه همچنین آمده است هر کس این مقررات را رعایت نکند و باعث فتنه و فساد شود، بازخواست و به شدت مجازات می‌شود تا جامعه مسلمانان و دین حفظ شود.

 

داعش 1.5میلیارد مسلمان را مرتد می‌داند

این استاد دانشگاه با بیان اینکه داعش یک و نیم میلیارد مسلمان را مرتد می‌داند، خاطرنشان کرد: تکفیر مخالفان فکری، جهاد علیه شرک، یدعت، توحید و تفسیر از آن از مبانی فکری داعش است.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه جهادگرایی سلفی، شیعه ستیزی و وهابی‌گری از ایدئولوژی داعش است، اظهار کرد: ابومصعب الزرقاوی، ابوحمزه المهاجر، ابوعمر البغدادی، ابوبکر البغدادی و فاضل احمد الحیالی از رهبران داعش هستند.

 

وی با بیان اینکه ریشه اصلی شکل گیری داعش تحولات اخیر افغانستان وبا روی کارآمدن طالبان و القاعده است، افزود: القاعده توانست پایگاه‌های متعددی را در سراسر افغانستان دایر کند و با سقوط طالبان در 2001، تداوم فرماندهی شبکههای زنجیرهای القاعده در بیش از 60کشور حفظ شد.

 

این استاد دانشگاه گفت: به دنبال حمله آمریکا به عراق، ابومصعب الزرقاوی، از رهبران القاعده، با شعار مبارزه با صلیبی‌های اشغالگر وارد عراق شد و این‌گونه، شاخه القاعده در عراق موسوم به «القاعده در سرزمین رافدین» تشکیل شد.

 

باغبان‌زاده تصریح کرد: . القاعده از آنجا که در عراق با اشغالگران مبارزه می کرد، با استقبال جوانان عراقی مواجه شد و حتی از کشورهای دیگر نیز بسیاری راهی عراق شدند، این اتفاق موجب شد که زرقاوی به قدرتی در عراق تبدیل شود، اما القاعده در عراق، علاوه بر حمله به اشغالگران، با تمسک به تکفیر، حکومت جدید عراق و شهروندان بی‌گناه و بویژه شیعیان را نیز مورد حملات خود قرار داد.

 

وی خاطرنشان کرد: عملیات های القاعده در عراق ادامه داشت تا اینکه با سرپیچی زرقاوی از دستورات بن لادن، او توسط آمریکاییها کشته و گروههای جهادی وابسته به القاعده عراق زیرچتر«دولت اسلامی عراق» به رهبری ابوعمر البغدادی گرد آمدند.

 

این استاد دانشگاه اظهار کرد: پس از کشته شدن ابوعمر، ابوبکر البغدادی به رهبری دولت اسلامی عراق رسید که با شروع بحران سوریه آنان جان تازهای گرفتند.

 

آرمان بازگشت به دوران خلافت اموی به عنوان هدف داعش

باغبان‌زاده افزود: به کار بردن نام شام(بجای سوریه) که منطقه‏ ای به گستردگی سوریه، اردن، لبنان، رژیم صهیونیستی و فلسطین و بخش‏هایی از غرب عراق و صحرای سینا را شامل می‏ شود، ریشه‏ های فکری این سازمان نمایان می‌شو‏د. به عبارت دیگر با این نام، آرمان بازگشت به دوران خلافت اموی را به عنوان هدفشان در سر می پرورانند.

 

وی با بیان اینکه جغرافیای حضور داعش عراق، سوریه، لیبی، صحرای سینا و غرب آفریقا است، گفت: داعش در اروپا از طریق جماعت مهاجران انگلیس، هسته شریعت بلژیک، جماعت ملت ابراهیم آلمان و مجموعه فرسان العزه فرانسه عضوگیری می‌کند.

 

این استاد دانشگاه، عرض اندام، طبقه بندی، بیعت و آماده سازی و شناسایی را از مراحل جذب تروریست خارجی در داعش عنوان و تصریح کرد: نیروهای داعشی به صورت جنگجو، متخصص، انغماسی و انتحاری طبقه‌بندی می‌شوند.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه، تغییر نام، آموزش تکفیری سازی، جعل مدرک شناسایی و اخذ 2 هزار دلار وجه نقد از اقدامات نیروهای جذب داعش است، خاطرنشان کرد: کنترل بانک‌ها، دخایر نفت و گاز، مالیات، اخاذی و سرقت، گروگان گیری برای پول، اعانه‌هایی از سازمان‌های غیرانتفاعی، حمایت‌های تجهیزاتی جنگجویان خارجی و دریافت سرمایه از شبکه‌های ارتباطی مدرن منابع مالی داعش را تشکیل می‌دهد.

 

وی با بیان اینکه موسسه الفرقان، مرکزالحیات، شبکه رادیویی البیان، حضور در شبکه‌های اجتماعی و دابق نشریه رسمی داعش جزء رسانه‌های جمعی و تبلیغات داعش است، اظهار کرد: الفرقان به عنوان خبرگزاری داعش می‌باشد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به باورها و اعتقادات داعش، افزود: تقریباً تمام تصمیمات مهم و قوانین دولت اسلامی، تابلوها، گواهینامه‌ها، سکه‌ها و نوشت‌افزار از پیشگویی‌های آخرالزمانی آن‌ها پیروی می‌کند.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه ریشه این نگاه به نیروهای بنیان‌گذار القاعده عراق برمی‌گردد که در جلسات خصوصی خود مرتب از مشاهده علائم برپایی قیامت صحبت می‌کردند، گفت: دابق شهر کوچکی در شمال حلب که وقتی نیروهای دولت اسلامی در سال ۲۰۱۴ آن را با هزینه سنگینی به تصرف خود آوردند به طرز جنون‌آمیزی با شادمانی جشن ‌گرفتند و در حالیکه دابق در یک منطقه دشتی بدون هیچ اهمیت استراتژیک واقع شده‌است، داعش حتی نشریه رسمی خود را دابق نامگذاری کرده تا اهمیت این موضوع را آشکار کند.

 

وی تصریح کرد: ارتباط دابق با آخرالزمان به حدیثی بازمی‌گردد که در «صحیح مسلم»نقل شده که آخرالزمان وقتی فرا می‌رسد که جنگی میان سپاه اسلام و سپاه رومیان در دابق به وقوع می‌پیوندد و مسلمین با وجود تلفات زیاد به پیروزی می‌رسند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه داعش نه تنها با شیعیان، کردها، یزیدی‌ها، مسیحی‌ها و تمام مسلمانانی که با آن‌ها هم‌عقیده نیستند می‌جنگند، بلکه حتی با القاعده نیز وارد نبرد شده‌اند، خاطرنشان کرد: این رویکرد داعش به این دلیل است که آنها استراتژی خود را براساس محاسبات عقلانی تعیین نمی‌کند بلکه سعی دارند هرچه سریعتر جنگ سرنوشت‌ساز دابق برپا ‌شود.

 

داعش در نظام بین‌الملل به عنوان یک دولت برسمیت شناخته نمی‌شود

باغبان‌زاده با بیان اینکه نظام حقوقی بین‌المللی هیچ کشوری داعش  را به عنوان یک دولت برسمیت نشناخته است،اظهار کرد: داعش بر این عقیده می‌باشد که مرزهای کشورهای اسلامی حاصل تجزیه امپراتوریعثمانی و موافقت‌های موجوداست و مرزها به حالت پیش از جنگ جهانی اولباز گردد.

 

وی با بیان اینکه تا کنون 40 کشور برای تشکیل ائتلاف علیه داعش اعلام موافقت کردند، افزود: هدف از این ائتلاف هماهنگی و همکاری در مورد تهدیداتی است که داعش بوجود می‌آورد و ائتلاف به دنبال قطع درآمد و جلوگیری از حمایت خارجی و ایدئولوژیکی داعش است.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه داعش با توجه به ارتباطی که با القاعده برقرار کرده، بدیهی است که همه تجارب و توان رزمی، مالی و لجستیکی القاعده را پشت سر خود داشته باشد، گفت: این گروهک در درگیری خود با سایر گروه‏ها، به ویژه با ارتش آزاد سوریه، نشان داده است که از توان بالایی برخوردار بوده و تسلیحات و نیروهای زیادی را در اختیار دارد. در این راستا، سازمان ناظر حقوق بشر سوریه سال 2013 ابراز داشت که داعش قوی‌ترین گروه شورشی فعال در شمال سوریه است.

 

باغبان‌زاده تصریح کرد: پیکارجویان داعش که عموماً از جوانان ماجراجو، کم ‏سواد و محروم تشکیل شده‏اند، تحت آموزش‏های چریکی قرار گرفته و از سلاح‏های پیشرفته سبک و گاه متوسط بهره می‏ گیرند.

 

وی با بیان اینکه از مهم‏ترین عوامل قدرت رزمی بالای داعش علاوه بر دریافت انواع تسلیحات پیشرفته از طرف‌های منطقه‌ای نظیر عربستان، به تجارب عراق بازمی‏ گردد،خاطرنشان کرد:  داعش در عراق و در درگیری مستمر با ارتش آمریکا کاملاً آب‌دیده شده و شیوه درگیری با ارتش‌های کلاسیک را خوب می‏‌داند.

 

این استاد دانشگاه اظهار کرد: نکته قابل توجه آن است که یک‏ سوم از کشته‌های سربازان آمریکایی در دوران اشغال عراق در استان الانبار، یعنی کانون قدرت داعش، جان خود را از دست دادند اجرای عملیات ‏های انتحاری توسط این گروه و یا سایر گروه ‏های وابسته به القاعده نیز نشانگر آن است که عناصری را به گونه‏ ای تربیت کرده‏ اند که حاضرند در راه اهداف مورد ادعای خود دست از جان شسته و به آغوش مرگ بشتابند.

 

باغبان‌زاده افزود: داعش در غرب عراق، یعنی استان‏ های الانبار، نینوا و صلاح‏الدین و شرق سوریه در استان‏های رقه و دیرالزور و همچنین مرز عراق با سوریه در شرق این کشور، دارای حضور و نفوذ گسترده ‏تری است، اما هر چه به سمت غرب سوریه برویم از دامنه نفوذ داعش کاسته می‏ شود.

 

وی گفت: در گام اول داعش در صدد آن است تا با همکاری برخی قبایل، منطقه دیرالزور و مرزهای عراق و سوریه را به کنترل خود درآورد تا یک حکومت اسلامی شامل مناطق سنی‏ نشین عراق و سوریه تا شهر حلب، تأسیس کند.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: داعش برای بسط گستره نفوذ خود با رقبای خود همچون ارتش آزاد سوریه و جبهه النصره هم درگیر شده و تاکنون شمار زیادی از تروریست‏ ها در درگیری با یکدیگر به هلاکت رسیده‏ اند. در عراق نیز علاوه بر ارتش و نیروهای امنیتی، عشایر مسلح نیز هدف حملات این گروه قرار گرفته‏ اند.

 

داعش دو هدف تاکتیکی و راهبردی را دنبال می‌کند

باغبان‌زاده با بیان اینکه دو هدف تاکتیکی و راهبردی از اهداف داعش است، خاطرنشان کرد: سوءاستفاده از اختلافات مذهبی علیه شیعیان، بیان نارضایتی وهابیت از ارتباط دول عراق وايران و پررنگ شدن نقش عربستان از طریق ایجاد ناامنی در داخل عراق، فرسايش توان داخلي عراق و جلوگيري از توسعه و پيشرفت آن به عنوان متحد ايران، بازسازي روحي و جبران شكست تروريست‌ها و ادامه‌ حيات نيروهاي بعثی و مانور قدرت معارضه و پديد آمدن شرايط سهم‌خواهي رقباي دولت از اهداف تاکتیکی داعش است.

 

وی با بیان اینکه داعش با حجم بالایی از عملیات‏ های نظامی و انفجارات تروریستی، بدون حمایت‏ قدرت‏ های منطقه‏ ای و جهانی قادر به ایفای چنین نقشی نیست، اظهار کرد: در میان حامیان داعش بیش از همه نام عربستان و آمریکا مطرح است.

 

این استاد دانشگاه افزود: اطلاعات موثق از نقش سازمان اطلاعات عربستان و شخص بندربن سلطان، رئیس سابق دستگاه جاسوسی این کشور، در تشکیل گروه‏ های تروریستی خطرناکی همچون داعش و جبهه النصره حکایت می‏ کند. آل سعودی به عنوان مدعی رهبری جهان اسلام از دیرباز رقابت سختی را با سایر قدرت ‏های منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه راهبرد عربستان، ایجاد فتنه طایفه‏ ای و مذهبی است و در چنین شرایطی است که سازمان القاعده و گروه‏ های تکفیری همچون داعش برجستگی خاصی می‏ یابند، گفت: به عبارتی دلارهای نفتی عربستان خرج حمایت مالی و تسلیحاتی گروه ‏هایی مانند داعش می ‏شود تا علیه شیعه و هم‏پیمانان جمهوری اسلامی وارد عمل شده و در واقع نقشه شوم هم‏پیمانان غربی و صهیونیستی خود را در منطقه حساس آسیای غربی پیاده کنند.

 

وی تصریح کرد: از سوی دیگر، عربستان با حمایت از تحرکات تکفیری ها در عراق و سوریه، عملا به انتقال بحران از درون خاک خود به این کشورها کمک می کند، زیرا حجم بالایی از تکفیری‌های حاضر در سوریه و عراق را نوسلفی‌هایی تشکیل می دهند که با رژیم سعودی نیز سرجنگ و درگیری دارند.

 

داعش بهترین گزینه استکبار جهانی و صهیونیسم برای فرسایش و تضعیف جهان اسلام

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: درخصوص حمایت آمریکا از این گروه نیز تردیدی وجود ندارد، زیرا گزینه فعلی (جنگ مذهبی میان مسلمانان و عملکرد جریان‏ های تکفیری همچون داعش) بهترین گزینه برای استکبار جهانی و صهیونیسم در جهت فرسایش و تضعیف جهان اسلام محسوب می ‏شود.

 

باغبان‌زاده با بیان اینکه درک این راهبرد آمریکا در منطقه، با دقت در نقشی که این گروه‌ها در سوریه ایفا می‌کنند، بیشتر میسر است، اظهار کرد: منطق آمریکا در بحران سوریه مبتنی بر موازنه قوا می باشد، زیرا پس از شروع موج سوم بیداری اسلامی در کشورهای منطقه و سقوط دومینووار رژیم های مستبد مورد حمایت آمریکا که تا قبل از آن تأمین کننده امنیت رژیم صهیونیستی بودند، به یکباره نگرانی ها در مورد تأمین امنیت این رژیم را در میان حامیان غربی آن افزایش داد.

 

وی با بیان اینکه این شرایط در حالی حادث شده است که از دیدگاه آمریکایی ها، مهم ترین تهدید در شرایط آن زمان، از ناحیه محور مقاومت اسلامی متوجه امنیت رژیم صهیونیستی بود، افزود: از این رو، آمریکا و هم پیمانان غربی آن تصمیم گرفتند تا به زعم خود حلقه ضعیف این محور، یعنی سوریه را که از سویی نظامی دیکتاتوری بر آن حاکم بود و از سوی دیگر مردم آن با مردم دیگر کشورهای منطقه اشتراکات بیشتری داشتند، باتوجه به اینکه مردم در سایر کشورها نیز علیه دیکتاتورها قیام کرده بودند، مورد هدف قرار دهند. از اینجا بود که سناریوی بیگانگان در سوریه شروع شد.

 

این استاد دانشگاه گفت: ساختار قدرت ناهماهنگ با شرايط جديد عراق، خيانت به دولت قانونی و عدم وفاداري بخشي از نيروهاي ارتشی و امنيتي، زمينه‌هاي اجتماعي، تاريخي و قبيله‌اي به نفع معارضين،حمايت وسيع و قاطع بيگانگان از معارضان،توسعه‌ سريع سازماني و استفاده از ظرفيت‌هاي بومي،توان و تجربه‌ عملياتي و نظامي معارضانو خيانت و فرصت‌طلبي دولت‌مردان و مسئولين محلي از دلایل پیروزی داعش، عوامل و دلایل موفقیت اولیه تروریست‌ها است.

پایان پیام/167

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

رنگ و لعاب در میراث حاجی جعفر/ رخت مرمت بر گرمابه اکبریه زار می زند

«حمام حاجی» تنها حمام تاریخی بجا مانده از رشت قدیم نیست، اما تنها گرمابه‌ای است که سال‌هاست وعده مرمت آن شنیده می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان