خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

الاثنين ١١ شوّال ١٤٣٩

Monday, June 25, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان شمالی - زمان :   ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ - ۱۰:۳۱ شناسه خبر : ۵۳۲۹۶۶
به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛
فاطمه زهرا سلام الله علیها، الگوی جامع زن و حیات انسانی/ شخصیت فاطمه زهرا، پرجاذبه ترین ترسیم از زن
خبرگزاری شبستان: امروز بیستم جمادی الثانی مصادف با ۲۹ اسفند ۹۵، روز میلاد حضرت فاطمه سلام الله علیها و روز زن و روز مادر است و چه چیزی بهتر از اینکه اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد، افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهراست.

خبرگزاری شبستان_ خراسان شمالی؛ بیستم جمادی الثانی هر سال، روزی پر از خاطره و معنویت است؛ خاطراتی شیرین از مادران مهربان و همسران با وفا؛ این روز به یُمن ِ زاد روز بانوی نمونه اسلام، فاطمه زهرا سلام الله علیها، روز «مادر» و روز «زن» نام گرفته است. بانویی كه گل سرسبد تمام بانوان عالم است، تنها زنی كه پدرش معصوم، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده و پیامبر گرامی اسلام به او لقب «اُم ابیها»  داده است، یعنی زنی كه برای پدرش همچون مادر بود.


زندگی و سیره حضرت زهرا سلام الله علیها به قدری آموزنده و جذاب است كه هر زن آزاده ای در جهان او را چونان قدیسه ای تحسین می كند؛ زنی كه تولدش از دامن خدیجه كبری، همسر پیامبر گرامی اسلام صلوات الله علیه و در كانون نخستین خانواده اسلامی با نغمه های آسمانی و تسبیح قدسیان همراه شد و شب میلادش را عرشیان به بانگ تكبیر و تسبیح جشن گرفتند و خداوند لقب كوثر به او عطا كرد؛ زیرا وی سرچشمه تمام خوبی های جهان است.


امروز بیستم جمادی الثانی مصادف با ۲۹ اسفند سال ۹۵، روز میلاد حضرت فاطمه سلام الله علیها و روز زن و روز مادر است؛ و چه چیزی بهتر از اینکه اگر روزی باید روز زن یا روز مادر باشد، والاتر و افتخارآمیزتر از روز ولادت با سعادت فاطمه زهرا سلام الله علیهاست؛ زنی كه افتخار خاندان وحی است و چون خورشیدی بر تارك اسلام عزیز می درخشد.

 

خبرگزاری شبستان به مناسبت این میلاد خجسته به تبیین ضرورت های معرفی بانوی دوعالم حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان الگوی کامل زن مسلمان پرداخته است. متن تهیه شده برگرفته از کتاب «الگوی زن» مجموعه بیانات حضرت آیت الله خامنه ای است.

 

تأثیر الگو در کمال زن

همه انسان ها احتیاج دارند به اینکه در رفتارهای معمولی خود، یک شاخص و یک الگو در مقابل چشمشان باشد. زن مسلمان، به یک الگو و یک نمونه برجسته احتیاج دارد. زن مسلمان اگر بخواهد موازین اخلاقی، موازین عاطفی و انسانی، موضوع جنسیت زن بودن- که محور خانواده است- و موضوع آرمانگرایی را با هم ملاحظه کند و همه اینها را با دیدگاه اسلامی مورد توجه قرار دهد، احتیاج به یک الگو و نمونه مجسم و شاخص دارد که به او نگاه کند و در مجموع رفتارها، خود را با او تطبیق دهد و به او نزدیک کند.

 

زن امروز، الگو می خواهد. اگر الگوی او زینب سلام الله علیها و فاطمه زهرا سلام الله علیها باشد، کارش عبارت است از فهم درست، هوشیاری در درک موقعیت ها و انتخاب بهترین کارها ولو با فداکاری و ایستادن پای همه چیز برای انجام تکلیف بزرگی که خدا بر دوش انسانها گذاشته است، همراه باشد. زن مسلمان که الگویش فاطمه زهرا سلام الله علیها و زینب کبری سلام الله علیها باشد، این است. اگر زن به فکر تجملات و خوش گذرانی ها و هوس های زودگذر و تسلیم شدن به احساسات بی بنیاد و بی ریشه  باشد، نمی تواند آن راه را برود. باید این وابستگی ها را که مثل تار عنکبوت، بر پای یک انسان رهروست، از خود دور کند تا بتواند آن راه را برود؛ کما اینکه زن ایرانی در دوران انقلاب و در دوران جنگ همین کار را کرد و انتظار این است که در همه دوران انقلاب همین کار را بکند.

 

شخصیت فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ پرجاذبه ترین ترسیم از زن

امروز با بیداری زن مسلمان که از برکات بزرگ انقلاب اسلامی است و با حضور فعال زن ایرانی در همه صحنه های این انقلاب با رشد فکری فزاینده در میان زنان، سد بلندی در برابر سیل بنیان کن این فرهنگ خائنانه پدید آمده است. اما برای رسوخ و استواری این سد، نیازی مبرم به ارائه الگوی زن مسلمان وجود دارد. شخصیت زهرای اطهر که مجموعه ارزش های بانوی مسلمان است، می تواند زیباترین و پرجاذبه ترین ترسیم از زن را در دیدگاه همه زنان، مخصوصا زنان مسلمان قرار دهد.

 

دختر پیامبر و رسول خدا در عمر کوتاه خود، اثر بزرگی به جا گذاشت و ایشان بزرگترین زن تاریخ است و زنان تاریخ هیچ یک به منزلت دختر پیامبر نمی رسند. دختری که فقط 18 سال عمر کرد و بنابراین  دخترهای جوان هم می توانند عظمت بیافرینند و دخترها باید از حضرت فاطمه سلام الله علیها الگو بگیرند.

 

رأس قله ای ارزش های انسانی زن

روز زن باید روزی باشد که زنان جامعه ما از شخصیت والای فاطمه سلام الله علیها الگو بگیرند. ما وقتی روز ولادت حضرت زهرا را روز زن اعلام می کنیم، این معنایش این است که ارزش های انسانی زن و هدف والای زندگی زن، قله ای است که در رأس آن قله، زهرا سلام الله علیها قرار گرفته است. ما زن را دارای آن ارزش ها، استعدادها، درخشندگی ها و زیبائی ها می دانیم که اگر از مرحله استعداد به فعلیت برسد، شبیه فاطمه سلام الله علیها خواهد شد. چه خوب است که زندگی آن بزرگوار از ابعتد مختلف در مجامع بانوان مسلمان به خصوص ایرانی مورد توجه قرار گیرد و مطالعه و بررسی شود.

 

علو مقام زن با حرکت در صراط فاطمه سلام الله علیها

امام (رضوان الله علیه) در یک بیانی خطاب به زنها می فرمودند: اینکه شما قبول کردید روز ولادت فاطمه زهرا سلام الله علیها روز زن باشد، این برای شما مسئولیت و تکلیف به وجود می آورد. روز شما، روز زن، روز مادر، روز فاطمه زهرا سلام الله علیها است؛ معنای این چیست؟ این یک حرکت نمادین است؛ این کار، سمبلیک است. معنایش این است که زن باید در این صراط حرکت کند؛ عظمت و جلالت و علو مقام و مقدار برای زنان در این راه است؛ راهی که در آن تقوا هست، دانش هست، نطق هست، ایستادگی در میدان های گوناگونِ محتاج ایستادگی هست، تربیت فرزند هست، زندگی خانوادگی هست، همه زینت ها و فضیلت های معنوی در آن هست؛ زنان باید در این جهت حرکت کنند. خوشبختانه زنان جامعه ما حقا و انصافا نه فقط در انقلاب ما، بلکه از گذشته هم همین جور بوده است.

 

فاطمه زهرا سلام الله علیها؛ الگوی مجسم زن امروز در سراسر جهان

امروز جامعه زن در جهان در خلاء به سر می برد و دست او را گمراهان تاریخ گرفته اند و حرف های تمجید آمیزی هم برای فریب زنان می زنند. ما سالها پیرامون فضایل معنوی و خصلت های انسانی حضرت فاطمه سلام الله علیها صحبت کرده ایم، اما به این نکته که الگوی مجسمی از زن امروز را نشان دهیم و به ابعاد سازنده شخصیت انسانی که بتواند دنیا را اداره کند کمتر توجه داشته ایم و امروز باید این خلاء را جبران کنیم. زیرا زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها نه تنها الگویی برای زنان مسلمان و انقلابی کشورمان است بلکه زندگی این بانوی معصوم می تواند الگویی برای تمامی زنان جهان باشد. مردم دنیا باید پیام حضرت زهرا سلام الله علیها را بدانند و این انقلاب با برکت حضرت زهرا سلام الله علیها می تواند به دنیا صادر شود.

 

 

پایان پیام/71

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۱۴ شهر خراسان شمالی دچار تنش آبی است/ بحران آب در شیروان و اسفراین جدی تر است

خبرگزاری شبستان: مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان شمالی، با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۴ شهر خراسان شمالی دچار تنش آبی است، گفت: از این تعداد وضعیت شهرهای شیروان و اسفراین بحرانی تر است.

اخبار برگزیده شبستان