خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٢ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۵ شناسه خبر : ۵۳۱۵۰۶
باز نشر؛
عهدی که یادگار امام(ره) با خدا کرد
روزهای پایانی اسفند یادآور واقعه ای تلخ و اندوهناک در تاریخ انقلاب اسلامی است. روزهایی که ملت ایران سوگوار و داغدار یادگار امام راحل شد.

خبرگزاری شبستان-کرمان

 

روزهای پایانی اسفند، یادآور واقعه ای تلخ و اندوهناک در انقلاب اسلامی است؛ روزی که یادگار امام راحل، مظلومانه به ملکوت اعلی پرکشید و کالبد مادی او در کنار امامش که سالها خالصانه و بزرگوارانه و در نهایت احترام، خدمتش را کرده بود؛ به آغوش خاک حرم سپرده شد.

 

در محضر امام(ره)

او به راستی تربیت شده و رشد یافته مکتب نورانی امام(ره)بود؛ در زهد و پارسایی و مجاهدت نفسانی آن یادگار سفر کرده همین بس که می گوید: «اختلاف داخلی فراتر از سلیقه ها، بیشتر از حب نفس است و اگر انسان خود را تطهیر کند و در چارچوب شرع حرکت کند و آراسته به اخلاق اسلامی شود به هیچ وجه، اختلاف پیدا نمی کند چون با توکل بر خدا راه حق شناخته می شود و دیگر دعوائی نیست.


ولی اگر پای حب نفس پیش آمد انسان همه چیز را از خودش و برای خودش می داند و می خواهد، در اینجا وسوسه، بدبینی، حسادت، رقابت نادرست چهره کریه خود را به معرض نمایش در می آورد و انسان برای رسیدن به هدفش ممکن است از وسایل نامقدس هم استفاده کند.» تاریخ 5/2/71

 

۵۹ بهار؛ از آمدن تا رفتن

حاج سیداحمدآقا خمینی در روز 24 اسفند ۱۳۲۴ به دنیا آمد. پس از دورهٔ ابتدائی، ادامه تحصیل در علوم جدید را برگزید. او به ورزش فوتبال روی آورد و همزمان با تحصیل، عضو تیم فوتبال قم شد و مدتی نیز کاپیتان این تیم بود.

 

پس از اخذ دیپلم در رشته علوم طبیعی به تحصیل علوم دینی روی آورد، البته پیش از آن و توأم با تحصیل علوم جدید، نیز به فراگیری مقدمات علوم حوزوی پرداخته بود. دو دورهٔ مقدماتی و سطح حوزهٔ علمیه را طی کرد و همزمان با تحصیل به تدریس سطوح قبلی نیز اشتغال داشت و پس از آن دروس خارج فقه و اصول را فرا گرفت.

 

بعضی از اساتید حوزوی ایشان عبارتند از: آیت‌الله خمینی (خارج فقه)، آیت‌الله مصطفی خمینی (خارج اصول)، آیت‌الله فاضل لنکرانی (خارج فقه) آیت‌الله موسی زنجانی (خارج فقه) آیت‌الله محمدی گیلانی (شرح منظومه)، آیت‌الله رضوانی (اسفار)، آیت‌الله ابطحی کاشانی (سطح و خارج)، آیت‌الله خلخالی (سطح) و آیت‌الله سلطانی طباطبایی.

 

در صبحگاه روز ۲۱ اسفند ۱۳۷۳، خبر بستری شدن آن مجاهد عارف منتشر شد. گزارش های بعدی حاکی از آن بود که عارضه قلبی و تنفسی ناگهانی در حالت خواب سبب ایست کامل قلب و تنفس برای لحظاتی شد و همین امر موجب بروز سکته مغزی شده است. پس از پنج روز، تلاش تیم پزشکی نتیجه نبخشید و در شامگاه ۲۵ اسفند ۱۳۷۳ روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست.

 

آثار و تالیفات حاج سید احمد آقا خمینی(اعلی الله مقامه) عبارتند از:

 

آیینه آفتاب: گزیده‌ای از سخنرانی‌ها، پیام‌ها، مصاحبه‌های سید احمد خمینی است که عمدتاً در دیدارهای مردمی، سمینارها و مصاحبه‌ها ارائه شده و بیانگر برخی از مواضع و دیدگاه‌های اخلاقی، فقهی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وی است. ضمناً این اثر به زبان عربی ترجمه شده است.

 

دلیل آفتاب: به مناسبت دومین سالگرد درگذشت سید احمد خمینی، برگزیده‌ای از خاطرات وی در مجموعه حاضر تحت عنوان، «دلیل آفتاب» تدوین شد.

 

دیدگاه‌های سید احمد خمینی: برگزیده‌ای از مواضع و نظرهای سید احمد خمینی دربارهٔ مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است که در مقطع زمانی درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تا آخرین روزهای زندگی اش در دیدار با گروههای مختلف مردم و در مجامع گوناگون ابراز شده است ضمناً این اثر به زبانهای اردو، انگلیسی وعربی ترجمه شده است.

 

فرزند روح‌الله: این کتاب برگرفته از مجموعه آثار دو جلدی است که پیرامون زندگی او مطالبی را از زبان و قلم خود وی بیان داشته است.

 

گنجینه دل: دیباچه کتاب به قلم سید حسن خمینی و کتاب حاوی مصاحبه‌هایی با سید علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، مادر و همسر سید احمد خمینی و ده‌ها مصاحبه دیگر با دوستان و همفکران و همراهان وی از جمله مطالب خواندنی و ویژه این مجموعه است.

 

رنجنامه حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی به آیت الله منتظری: مقاله مفصلی که برای توجیه عزل منتظری از قائم مقامی نگاشته شده است.

 

علاوه بر این، آثاری درباره ایشان نگاشته شده از جمله مهاجر قبیله ایمان: زندگی نامه اوست که توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به قلم حمید انصاری و با مقدمه فرزندش سید حسن خمینی به زیور طبع آراسته گردیده است. این کتاب شامل بیان مطالب ناگفته از زندگی سید احمد خمینی، اسناد و مدارک ساواک، نامه منتشر نشده همراه با عکس های چاپ نشده از او است.

 

یاد باد آن روزگاران: به اهتمام: کاظم رحیمی؛ این دفتر خاطراتی از سید احمد خمینی است، مؤلف روزگاری را در جوار وی سپری کرد و از شیوه زندگی و اخلاقی او مطالبی را بازگو کرده است.

 

یاد یادگار امام: علی اصغر شعردوست؛ این مجموعه کوششی است در بازشناسی اندیشه و رفتار و کردار و شخصیت او. اغلب مطالب گردآورده شده در این مجموعه حاصل سخنرانی و اظهار نظر یاران وی است.

 

یادگار ماندگار: دکتر منوچهر اکبری؛ عنوان مجموعه مقالاتی است که نویسنده دربارهٔ افکار، اندیشه و مواضع سید احمد خمینی به رشته تحریر در آورده است. نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب چنین آورده است: «در عین حال که سایه نشین مهر وجود امام راحل بود هرگز از موقعیت استثنایی که داشت به نفع خویش بهره نگرفت. این کتاب برآیند حالاتی بود که هر وقت به فکر نقش و جایگاه ایشان می‌افتادم به رشته تحریر در می‌آمد.»

 

این نوشتار اندک را بیان گوشه ای از دیدگاه های آن عارف بالله و انسان مجاهد بر اساس کتاب دیدگاه های مرحوم سید احمدآقا خمینی(ره)پایان می دهیم:

 

نسخه شفا بخش انقلاب ما همان راه امام است

امروز در غیاب امام باید استمرار تفکر و خط امام در صحنه های گوناگون سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی بیشتر از گذشته مورد تاکید و توجه قرار گیرد. هر چند که جسم امام در میان ما نیست، اما راه، هدف و مقصود امام به عنوان مقدس ترین ارزش ها در مسیر انقلاب و نظام استمرار دارد و ما باید خط امام راحل را به خوبی بشناسیم. نسخه شفا بخش انقلاب ما همان راه امام است و باید سعی کرد تمامی مسلمانان جهان را به اتحاد فرا خواند.
 
تاریخ 17/3/70

 

امروز من و شما باید در همان خط حرکت کنیم. خالصا و مخلصا برای خدا و اسلام و نظام اسلامیمان از رهبر بزرگوارمان حضرت آیت الله خامنه ای ( دامت برکاته) حمایت کرده و در راه او که راه امام عزیزمان است گام برداریم. امروز دنیا مترصد است که ببیند ما چگونه حرکت می کنیم سرپیچی از ولایت، سقوط نظام را بدنبال دارد. امروز ولایت، نقطه وحدت امت حزب الله است. نظام از ولایت جدا نیست چرا که بدون ولایت نظام اسلامی نیست و بدون نظام، انقلاب نمی تواند راه خود را در جهان طی کند.


 
امروز نظام اسلامی ما چشم و چراغ مسلمانان جهان است. اگر دو جریان انقلابی ما، دو جریانی که به اسلام و امام و ولی فقیه و نظام علاقه مندند دست در ست یکدیگر بگذارند بر تمامی ضد انقلاب داخل و خارج غلبه پیدا می کنند والا گروهی که روی کار می آید بخون هر دو جریان انقلابی تشنه است و هر دو جریان را نابود می کند. تاریخ: 7/11/68
 

باید افتخار کنیم که چنین رهبری را داریم

 

ما امروز باید همه متحد باشیم، امروز باید در کنار نظاممان پشت سر رهبری قرار بگیریم. رهبر ما شاگرد امام است. رهبر ما از چهره های شناخته شده انقلاب که سالیان سال در زندانهای رژیم سفاک پهلوی به سر برده از افرادی است که در طول انقلاب خدمات زیادی کرده و در جبهه ها مستقیما جنگیده است. پس باید افتخار کنیم که چنین رهبری را داریم و همگی پشت سر او حرکت کنیم و مقابل قدرت جهنمی امریکا خواهیم ایستاد. در مقابل قدرت جهنمی غرب و شرق خواهیم ایستاد و از آرمانهای اماممان دفاع می کنیم.
 
 
هیچکس حق شکستن حریم رهبری را ندارد. حرمت رهبری نظام اسلامی، از اصول خدشه ناپذیر انقلاب اسلامی ماست. همه باید به دستورات رهبری عمل کنند.تاریخ: ۶۹/۸/۷
 
ما امروز موظف هستیم پشت سر مقام رهبری حضرت آیت الله خامنه ای حرکت کنیم. هر چه ایشان گفت گوش کنیم، اگر روزی حرکت ما با حرکت ولی نخواند بدانید که نقص از ماست. اگر امروز اختلاف موجب شود که اقتدار ولی فقیه صدمه بخورد گناه بزرگی مرتکب شده ایم. ما امروز اختلاف را از هیچکس نمی پذیریم. اگر روزی از پشت سر ولی فقیه کنار رویم و اگر ولی فقیه نفوذ کلمه اش کم شود چه گناه بزرگی مرتکب خواهیم شد. تمام زحمات ملت عزیز، شهدا و امام از بین می رود، تمام سختیهایی که در طول مبارزه متحمل شدید همه اینها از بین می رود. ما باید سعی کنیم اتحادمان را حفظ کنیم و پشت سر ولی فقیه حرکت کنیم. تاریخ: ۶۹/۱۰/۱۹
 

بعد از رحلت امام عهد کرده ام...

امروز همه باید متحدتر، محکم تر و قاطع تر پشت سر رهبری باشیم و نگذاریم که رهبرمان احساس تنهایی کنند. همانطور که نگذاشتید امام (ره) احساس تنهایی کند. " اطاعت از خامنه ای، اطاعت از امام است " هر کس منکر این معنا شود، مطمئن باشید در خط امام نیست. و هر کس بگوید که اطاعت از امام غیر از اطاعت از حضرت آیت الله خامنه ای است در خط امریکاست.
 
همانطور که امام با یک اشاره، شما مردم را به خیابانها و جبهه ها فرا می خواند، امروز، مهیا هستیم که با یک اشاره رهبری به خیابانها و جبهه ها سرازیر شویم.
 
من بعد از رحلت امام با خدا و امام عهد کرده ام که کوچکترین قدمی را علیه رهبری و بر خلاف رهبری و حتی خلاف میل رهبری بر ندارم و اگر شما مردم هم چنین پیمانی را تجدید کنید، مطمئن باشید که ما در تمام زمینه ها بر امریکا پیروز می شویم.تاریخ: ۶۹/۱۱/۱۲

 

دیپلماسی احتیاط عامل گستاخی اردوگاه استکباری غرب

امروز باید هشیار باشیم و بدانیم که دیپلماسی احتیاط عامل گستاخی اردوگاه استکباری غرب در برخورد با ارزشهای انقلاب و نظام است. تجربه سیزده ساله انقلاب اسلامی به همه ما اثبات کرده است که جهان استکباری هرگز با ما شوخی ندارد و برای نابودی جاذبه ها و ارزشهای اصیل انقلاب اسلامی از هیچ وسیله ای دریغ ندارد. در برابر این شیوه عمل استکبار، دیپلماسی ما باید تهاجمی باشد. اگر قرار است که انقلاب اسلامی و آرمانهای امام با قدرت و سربلندی ندای حق طلبی خود را به گوش جهانیان برساند هرگز با دیپلماسی نرمش و احتیاط، این هدف امکان پذیر نیست. راه ما راه امام است و این راهی روشن و عاری از هر گونه ابهام می باشد که رهبری انقلاب دنبال کننده آن هستند. دیپلماسی احتیاط در شرایطی که استکبار غرب از هر وسیله برای نابودی ما استفاده می کند نمی تواند ادامه دهنده راه امام و انقلاب اسلامی باشد.تاریخ ۷۰/۱۱/۱۹
 

آمریکا به خون اسلام و مردم ما تشنه است غرب هیچگونه امتیازی بما نخواهد داد مگر اینکه اسلام محمد رسول الله صلی الله علیه و آله را در مقابلش ذبح کنیم. همه بدانند که آنها به چیزی غیر از نابودی اسلام راضی نیستند. آنها یک قدم بنفع ما بر نمی دارند الا اینکه از تمامی آرمانهای اسلامیمان دست برداریم. این سخن صریح امام است که اگر روزی غرب از ما تعریف کند آن روز روزی است که ما باید در خودمان شک کنیم و خدا آن روز را نیاورد. ما باید متکی به مردممان باشیم، باید متکی به کارشناسان خودمان باشیم، متکی به فرهنگ خودمان باشیم گول غرب را نخوریم. تاریخ: ۷۱/۲/۵


 صدا و سیما - مطبوعات و دیگر رسانه های ارتباط جمعی باید حقیقتا برای جوابگویی به نیازهای اجتماعی و فرهنگی مردم تلاش کنند. سلب اعتماد مردم از رسانه ها موقعی رخ خواهد داد که آنها به جای پاسخگویی به نیازهای جامعه راه دیگری در پیش گیرند. تاریخ: ۷۱/۱۱/۱۴

 

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت الله خاتمی در یادواره شهدای راین:

براندازی در هیچیک از نظام های دنیا آزاد نیست/ اولین زیرساخت هر شهر نمونه از دیدگاه قرآن امنیت است

آیت الله خاتمی با اشاره به ارمغانی که شهدا برای کشور آوردند؛ آزادی و امنیت را از جمله آن دانست و تصریح کرد: امروز در کشور یک زندانی عقیده نداریم اما اگر کسی به این بهانه خواست براندازی کند، براندازی در هیچیک از نظام های دنیا آزاد نیست.

اخبار برگزیده شبستان