خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١

Friday, August 14, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - دیگر موضوعات زمان :   ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۱۱:۱۵ شناسه خبر : ۵۳۱۴۲۵
مخبردزفولی:
تبدیل ظرفیت‌های علمی به ثروت نیازمند مشارکت همه دانشگاهیان است
خبرگزاری شبستان: باید همه اعضاء هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها نقش خود را در مسیر اجرای نقشه جامع علمی کشور تعریف کنند و اجرای این سند مهم را جزء مطالبات خود قرار دهند. تبدیل ظرفیت‌های علمی به ثروت و ارزش افزوده نیازمند مشارکت همه جامعه علمی کشور است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخستین جلسه «کارگروه تعیین سهم دانشگاه‌ها در اجرای نقشه جامع علمی کشور» با حضور روسای دانشگاه‌های منطقه ۷ کشوری شامل استان‌های فارس، خوزستان بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد و با حضور محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دوشنبه، ۲۴ اسفند در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

بنابر این گزارش، محمدرضا مخبر دزفولی در ابتدای این جلسه ضمن تسلیت ایام فاطمیه (س) گفت: برای تحقق تمدن نوین اسلامی، رهبر معظم انقلاب یک مثلث با سه ضلع فرهنگ، علم و اقتصاد را ترسیم فرموده‌اند. در بخش علم با تدوین، تصویب و اجرای نقشه جامع علمی کشور، خط مشی و نقشه راه ترسیم شده است.

 

دبیر شورای عالی انقلای فرهنگی ادامه داد: همه نخبگان علمی و فناوری کشور باید در عرصه اجرای این سند مهم کشور، نقش و تاثیر خود را تعریف کنند. هنگامی که در سال ۱۳۸۵ رهبر معظم انقلاب موضوع نقشه جامع علمی کشور را مطرح کردند، در جامعه علمی کشور نسبت به چیستی و چرایی این سند مهم درک و فهم درستی وجود نداشت؛ ولی با تلاش های صورت گرفته، توانستیم این کار مهم را به سرانجام برسانیم.

 

وی افزود: در طول چهار سال کار مستمر، بیش از دو هزار نفر از نخبگان حوزوی و دانشگاهی طی چند هزار ساعت کار کارشناسی، توانستند این سند بسیار مهم  و حیاتی علم و فناوری کشور را تدوین کنند.

 

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: بعد از تصویب و ابلاغ سند نقشه جامع علمی کشور در اواخر سال ۱۳۸۹، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع بلافاصله تشکیل شد و این سند مهم در مسیر اجرا قرار گرفت.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مسیر اجرای نقشه جامع علمی کشور، لازم است همه توان اجرایی کشور به میدان بیاید البته بر طبق آنچه که مقام معظم رهبری مطالبه فرموده‌اند نقشه جامع علمی کشور به معرفی و گفتمان‌سازی نیاز دارد.

 

مخبر دزفولی تصریح کرد: در ضلع بعدی ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری یعنی حوزه فرهنگ نیز از تجربه تدوین و تصویب نقشه جامع علمی کشور یاری گرفته شد و نقشه مهندسی  فرهنگی هم این مسیر را طی کرد.

 

 عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در طول این نزدیک به پنج سال که از اجرای نقشه جامع علمی کشور می‌گذرد، نقشه جامع علمی کشور توانسته است به نقطه وفاق جامعه علمی کشور تبدیل شود. در حوزه فرهنگ مشکلات زیادی مشاهده می شود، اما سند مهندسی فرهنگی می‌تواند با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خود این حوزه را توانمندتر کند.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با توجه به نقشه مهندسی فرهنگی امروز با اطمینان می گوییم که در عرصه فرهنگ دارای برنامه هستیم و به این موضوع هم توجه داریم که حوزه فرهنگ از پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به حوزه برخوردار است.

 

مخبر دزفولی ابراز کرد: ضلع دیگر تمدن نوین اسلامی اقتصاد است و حوزه و دانشگاه باید سند راهبردی این بخش را با توجه به تجربیات موجود تدوین کنند. ضربه‌پذیری‌های بخش اقتصاد کشور که تاکنون موجب آسیب‌های زیادی به کشور شده، باید برطرف شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: همانگونه که در علم، دانشمند ایرانی در صدر آمارهای علمی بین المللی است، باید کالای تولید ایران هم به این جایگاه برسد. تا اقتصاد دانش بنیان نشود و تا از ظرفیت‌های نخبگانی کشور بهره نگیرد، نمی‌تواند به جایگاه مطلوب خود برسد.

 

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: باید همه اعضاء هیئت‌های علمی دانشگاه‌های کشور نقش خود را در مسیر اجرای نقشه جامع علمی کشورر تعریف کنند و اجرای این سند مهم را جزء مطالبات اصلی خود قرار دهند. تبدیل ظرفیت‌های علمی به ثروت و ارزش افزوده نیازمند مشارکت همه جامعه علمی کشور است.

 

 وی با اشاره به حضور روسای دانشگاه های منطقه ۷ کشوری، افزود: صنایعی که در منطقه ۷ کشور شامل استان‌های خوزستان، فارس، بوشهرو کهگیلویه و بویر احمد فعال هستند باید با هماهنگی مراکز علمی این منطقه مانند یک سامانه یکپارچه عمل کنند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: جامعه علمی و فعالان صنعتی در قالب این سامانه یکپارچه باید نقاط قوت خود را افزایش و نقاط ضعف خود را کاهش دهند.

 

وی با اشاره به تصویب سند جامعه توسعه دریایی در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: تصویب این سند مهم و راهبردی برای مناطق ساحلی کشور که دانشگاه‌های تحت مدیریت شما در آن مناطق قرار دارد بسیار حیاتی است، ولی اجرای بهینه این سند حتما به مشارکت جامعه علمی آن مناطق نیاز دارد.

 

 در ادامه جلسه تعدادی از روسای دانشگاه‌های حاضر در جلسه به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است:

 

عصاری، رئیس دانشگاه جندی شاپور طی سخنانی با اشاره به وظیفه اصلی رؤسای دانشگاه‌ها در عرصه پژوهش و آموزش گفت: بخش اصلی توان رؤسای دانشگاه‌ها به حل مسائل مالی و بودجه دانشگاه‌ها اختصاص یافته و عملاً توان چندانی برای بخش آموزش و پژوهش نمانده است.

 

 وی افزود: با این روند عملاً رؤسای دانشگاه‌ها به مدیر رستوران و هتل تبدیل شده‌اند و باید همه توان خود را برای حل مشکلات غذاخوری و خوابگاه دانشگاه تحت مدیریت خود اختصاص دهند.

 

این گزارش می افزاید: آموزنده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی آبادان هم با اشاره به وجود منطقه آزاد اروند در این منطقه، گفت: با توجه به این مزیت موضوع ” منطقه آزاد علمی ” را در دست بررسی داریم و اقدامات لازم در این زمینه در دست انجام است.

 

همچنین، عزیزنژاد، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی بوشهر هم با اشاره به وجود نیروگاه اتمی بوشهر گفت: برنامه‌ریزی برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای از طریق تولید رادیودار و از اهم اقدامات ماست که توانسته‌ایم با استفاده از این فرصت «گردشگری پزشکی» را فعال کنیم.

 

وی افزود: با توجه به تأسیس مرکز زیست فناوری دریایی در این دانشگاه و کمک‌های قابل تقدیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درخواست دارم قطب علمی زیست فناوری دریایی در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأسیس شود.

 

علاوه بر این، رئیس دانشگاه یاسوج، هم با اشاره به قرار داشتن این دانشگاه در منطقه محروم گفت: در حوزه علوم فنی و مهندسی دانشگاه یاسوج دومین دانشگاه پر ارجاع مقالات علمی در سطح کشور و در حوزه سایر رشته‌ها نهمین دانشگاه است و ما از این توانایی برای محرومیت‌زدایی استفاده خواهیم کرد.

 

مختاری، رئیس پارک علم و فناوری استان خوزستان با اشاره به عدم حمایت لازم از محصولات شرکت‌های دانش بنیان گفت: کارکرد دانشگاه‌ها صرفاً تولید مقاله نیست و باید بخش رصد و پایش علم در کشور  بر روند تبدیل این مقالات به محصول دانش بنیان هم رصد داشته باشد.

 

ارشاد لنگرودی، رئیس دانشگاه شیراز هم با اشاره به تدوین سند راهبردی این دانشگاه گفت: گیاهان دارویی، هوافضا، سلول‌های بنیادین و علوم شناختی از اهم حوزه‌های فعالیت این دانشگاه در مسیر نقشه جامع علمی کشور هستند.

 

مصلح، رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر هم با اشاره به لزوم تدوین سند آمایش آموزش عالی گفت: نبود آمایش در آموزش عالی موجب اتلاف منابع و موازی کاری شده است. نگاه مثبت به علم که در سطح عالی مدیریت کشور وجود دارد باید در لایه‌های زیرین مدیریتی تقویت شده و جریان یابد.

 

رزاقی، رئیس دانشگاه پیام نور خوزستان هم با اشاره به لزوم کار بیشتر در مسیر معرفی نقشه جامع علمی کشور گفت: نقشه جامع علمی باید در قالب یک درس عمومی در همه رشته‌ها در مقطع کارشناسی تدریس شود و یک گرایش در رشته‌های مربوطه مانند سیاستگزاری عمومی در مقطع دکترا هم به این سند مهم اختصاص یابد.

 

 پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای رؤسای دانشگاه‌های حاضر در جلسه، دکتر مخبر دزفولی ضمن قدردانی از نکته‌های مطرح شده گفت: تدوین اسناد منطقه‌ای ذیل نقشه جامع با توجه به مأموریت‌گرا شدن دانشگاه‌ها الزامی است و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع هر گونه کمکی در این زمینه را انجام خواهد داد. ذیل نقشه جامع علمی کشور باید اولویت‌های علم و فناوری در دانشگاه‌ها تدوین شوند.

 

این گزارش می افزاید:  مخبر دزفولی با اشاره به تدوین و تصویب سند دانشگاه اسلامی ادامه داد: سند دانشگاه اسلامی مسئول تحقق اهداف فرهنگی نقشه جامع علمی است، همانگونه که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مسئول تحقق اهداف نقشه جامع در حوزه آموزش و پرورش است.

 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به طرح مسئله استقلال دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید حتماً به فکر مستقل شدن از بودجه دولت باشند و این تنها با توجه به اقتصاد دانش بنیان مقدور است.

 

وی با اشاره به اجرای برخی از طرح‌های صنعتی بدون داشتن پیوست فناوری افزود: در اجرای طرح‌های اقتصادی و صنعتی همانگونه که پیوست فرهنگی لازم است، پیوست فناوری هم لازم است که باید این پیوست با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی تدوین شود.

 

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان نیز گفت: برای به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور حتماً باید دانشگاه‌ها فعال  شوند و پیشنهادهای کاربردی به شورای عالی انقلاب فرهنگی بدهند.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد تمام فلسفه دین دانشگاه تهران در نوشته‌ای انجام داد

پاسخ به سخنان حجت‌الاسلام حیدری درباره «چالش‌های پیش روی دین و مدرنیته در مواجهه با کرونا»

محمدرضایی نوشت: به نظر می‌رسد که وظیفه و امتیاز اصلی دین، کشف قوانین فیزیکی ، شیمیایی و بهداشتی و درمانی نیست و این وظیفه را باید در جای دیگری جست وجو کرد، زیرا که خداوند به انسان قوه عقل عنایت کرده است.

اخبار برگزیده شبستان