خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸

الاثنين ١٩ ذو القعدة ١٤٤٠

Monday, July 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۱۱:۱۱ شناسه خبر : ۵۲۸۱۲۸
گزارش میدانی شبستان؛
کرمی که در دل خرمای «دهسلم» جا خوش کرده است/ ضرر میلیونی کشاورزان؛ نتیجه بی توجهی مسئولان
خبرگزاری شبستان: محصول مردم دهسلم خرما است، خرمایی با کیفیت بالا که بی توجهی ها آن را از کف بازارها جمع کرده است و به آغل گوسفندان هدایت کرده است و باعث ضرر میلیونی کشاورزان زحمت کش این منطقه شده است.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ سالهاست که رهبر معظم انقلاب بر حمایت مسئولان از تولیدات داخلی تاکید دارند که اگر این حمایت به طور واقعی صورت گیرد می تواند تحول عظیمی در بخش اشتغال و اقتصاد کشور به وجود آورد.

 

خراسان جنوبی جزو استانهایی است که بخش زیادی از مردم این استان در روستاها زندگی می کننند و با وجود خشکسالی چندین ساله هنوز هم به کشاورزی مشغول هستند و به نوعی علاوه بر چرخاندن چرخ زندگی خود، در گردش چرخ زندگی شهرنشینان نیز تاثیر زیادی دارند.

 

دهسلم نهبندان یکی از روستاهایی که در دل کویر لوت ایران بیش از 420 نفر جمعیت دارد، اما انگار دور افتادگی از شهر باعث شده تا مسئولان توجه زیادی به این روستا نداشته باشند و این بی توجهی ها هر سال به قیمت ضرر و زیان چند میلیونی کشاورزان تمام می‌شود.

 

محصول مردم دهسلم خرما است، خرمایی با کیفیت بالا که بی توجهی ها آن را از کف بازارها جمع کرده است و به آغل گوسفندان هدایت کرده است و باعث ضرر میلیونی کشاورزان زحمت کش این منطقه شده است.

 

مروی یکی از کشاورزانی است که تعداد زیادی خرما دارد و سالانه باید چندین میلیون تومان خرما را به بازار فروش برساند اما جز چند صد کیلو بیشتر نمی تواند برداشت کند.

 

 

وی به خبرنگار شبستان می گوید: هر ساله آفت به جان درختان خرما می افتد و تمام محصول خرمای ما را خراب می کند، باید سالی دو نوبت در اردیبهشت درختان خرما سم پاشی شود تا هم آفت کشته شود و هم خرمای مرغوب و با کیفیت برداشت کنیم اما نمی توانیم چراکه نیاز به هلی کوپتر است و جهادکشاورزی باید این کار را انجام دهد.

 

این کشاورز روستایی با اشاره به اینکه در روستای دهلسم بیش از 150 هزار نخل خرما وجود دارد، گفت: در ایام برداشت؛ خرمای کمتر از 5 هزار نخل را می چینند، بقیه نخل ها خرمای آن قابل فروش نیست.

 

مروی با بیان اینکه نخل خرما باید در سال دو مرتبه سم پاشی شود تا از آفات در امان بماند، گفت: ارتفاع نخل های خرما زیاد است و از روی زمین نمی توان سم پاشی کرد، حتما باید با هواپیما و از بالا سم پاشی صورت گیرد.

 

 

وی با بیان اینکه سالانه حدود 50 تن خرما بدلیل عدم سم پاشی آفت به جان آن می افتد و دیگر نمی توان آن مصرف کرد؛ به همین دلیل به گوسفندان می دهیم، اظهار داشت: امسال تنها از خود من حدود یک تن خرما را آفت زد و نصیب گوسفندان شد.

 

این کشاورز دهسلمی با اشاره به اینکه حدود 500 درخت خرما دارم که محصول آن را آفت زده و فروش ندارد، افزود: جهاد کشاورزی به ما موتور سم پاش با سم می دهد، می گوید خودتان سم پاشی کنید، این موتورها تنها سه تا چهار متر می توانند سم را به بالا بپاشد اما درخت خرما بیش از 10 متر ارتفاع دارد و این کار ما کاملا بیهوده است و هیچ تاثیری بر درختان ندارد.

 

مروی با اشاره به اینکه گاهی اوقات بوده که حتی چوب بر سر شیلنگ سم پاش می بندیم تا شاید سم تا ارتفاع بالاتر برود اما هیچ فایده ای نداشته است، گفت: با موتور سم پاشی کردن، جز برگشت سم بر روی سر و صورت خودمان هیچ دردی را دوا نمی کند.

 

 

وی با بیان اینکه اینجا نمونه های زیادی از خرماهای مرغوب تر هم کشت می شود، گفت: زمین خالی زیاد داریم که نیازمند نخل است اما بدلیل گرانی نخل نمی توانیم بکاریم، جهاد کشاورزی هم هیچ کمکی نمی کند و می گویند بودجه نداریم.

 

وی افزود: الان هم به نخل نیاز داریم که هر نخل کوچک برای کاشت حدود 30 هزار تومان است و ما توان پرداخت چنین مبلغی را نداریم، لذا بخش زیادی از زمین های کشاورزی این روستا همچنان خالی باقی مانده است.

 

مروی با بیان اینکه قنات روستا هم سالهاست که لایه روبی نشده است و بخش زیادی از آب قنات به هدر می رود، افزود: در این زمینه هم دولت باید توجه و کمک جدی به ما روستائیان بکند.

 

 

پروین یکی دیگر از کشاورزان دهسلمی با بیان اینکه 300 نخل خرما دارم به خبرنگار شبستان گفت: در حال حاضر تعدادی از درختان خود را به سختی سم پاشی می کنم و سالانه حدود 6 میلیون تومان خرما می فروشم اما در گذشته که هیچ یک از اینها را نمی توانستم سم پاشی کنم، 100 هزار تومان هم نمی توانستم خرما بفروشم.

 

وی با بیان اینکه درختانی که سم نمی خورد، آفت به جان آنها می افتد و تمام محصول خرمایشان را کرم خراب می کند، ادامه داد: با شروع بادهای سیستان، گرد و خاک بر خرما می نشیند و حشرات به جان خرما می افتند و محصول ما را خراب می کنند.

 

این کشاورز دهسلمی با اشاره به اینکه هر درختی که سم پاشی شود حدود 200 هزار تومان خرما می دهد، گفت: اگر سم پاشی نشود، هیچی نمی توان از آن خرما برداشت کرد چراکه تنها گله داران باید برای گوسفندان خود آن را بچنند و بخرند.

 

 

پروین افزود: مسئولان هیچ امکاناتی جز چند لیتر سم را نمی دهند؛ سم شان هم مرغوب نیست و باید خودمان سم بخریم که آزاد لیتری 30 هزار تومان است.

 

وی اظهارداشت: خرمای خوبی در دهسلم داریم که بدلیل عدم سم پاشی و بی توجهی ها خراب می شود و قابل برداشت نیست.

 

به همراه آقای پروین و مروی به نخلستان رفتیم تا موضوع از نزدیک مشاهده کنیم؛ شاید هر ببینده دیگری هم می بود به آنها حق می داد، محصول خرمایی که هنوز بر نخل بود و حسرتی که پاسخی نداشت!

 

این کشاورز دهسلمی با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید با هواپیمای سم پاش از بالای نخلستان خرما را سم پاشی کند تا محصول کشاورزان اینگونه نابود نشود، گفت: بدلیل اینکه خرمای ما را سم پاشی نمی کنند کرم به جان آن می افتد و نمی توانیم بسته بندی کنیم و به بازار فروش برسانیم چراکه اگر یک دانه خرما هم در یک بسته کرم زده باشد کل آن را پس می دهند.

 

 

پروین افزود: من امسال حدود 3 تن خرما را بدلیل کرم زدگی کیلویی 750 تومان فروختم، این درحالی است که باید کیلویی حدود 6 هزار تومان بفروشیم.

 

انگار مشکلات کشاورزان دهلسمی تنها به عدم سم پاشی ختم نمی شود و آنها از طوفان تابستان و گرد و خاک شدید این منطقه هم گلایه دارند، مشکلی که به گفته خود اهالی روستا تنها با بوته کاری در 5 کیلومتری اطراف روستا رفع می شود اما تاکنون اقدامی از سوی منابع طبیعی استان انجام نشده است، این درحالی است که این منطقه گردشگری هم هست و قرار است سالانه تعداد زیادی مسافر خارجی و داخلی به این روستا سفر کنند.

 

محمدبخشی یکی دیگر از اهالی دهسلم هم که بدلیل عدم سم پاشی درختان خرما متضرر شده است، گفت: شغل اصلی مردم دهسلم کشاورزی است و با این خرماهای آفت زده که کسی نمی خرد چطور می توان زندگی کرد؟

 

وی گفت: بلندی درختان خرما تاکنون جان یک نفر را هم گرفته است، چطور می توان از پایین سم پاشی کرد؟ مسئولان باید برای این مشکل چاره ای بیاندیشند.

 

 

محیط زیست اجازه سم پاشی به وسیله هواپیمای سم پاش را نمی دهد

محمد مالکی مدیر جدید جهاد کشاورزی نهبندان در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهارداشت: با توجه به اینکه سطح زیرکشت خرما خیلی وسعت زیادی ندارد، سم پاشی با هواپیمای سم پاش مقرون به صرفه نیست.

 

وی با اشاره به اینکه محیط زیست نیز به دلیل تاثیر سویی که سم پاشی بر گونه های مختلف جانوری می گذارد،‌ اجازه سمپاشی به وسیله هواپیمای سمپاش را نمی دهد،‌ افزد: در سالهای اخیر به رغم مشکلات اعتباری که تمامی دستگاههای اجرایی با آن گریبان گیر هستند، سم و سم پاش را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان برای سمپاشی درختان خرما می گذاریم.

 

مالکی به کشاورزان توصیه کرد با توجه به ارتفاع زیاد درختان خرما،‌قبل از شروع موعد سمپاشی نسبت به بیمه مسئولیت خود اقدام کنند،‌ گفت: بیمه مسئولیت در تمامی دفاتر بیمه انجام می شود و می توان مدت زمان محدود (۱۰ تا ۱۵ روز ) را نیز انتخاب کرد.

 

وی با بیان اینکه طرح آمایش در این منطقه انجام شده است و بر اساس نفر درخت،‌ به کشاورزان سم رایگان می دهیم‌،خاطرنشان کرد: درخت خرما باید دو نوبت در سال سمپاشی شود تا میوه خوبی را برای عرضه به بازار داشته باشد.

 

وی گفت: کشاورزان می توانند برای اینکه سم به تمام قسمت های درخت برسد،‌ تا قسمتی از درخت را بالا بروند و بعد اقدام به سمپاشی کنند.

 

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر سمپاشی در موعد لازم انجام نشود، آفت موجب از بین رفتن کیفیت میوه شده و بازار پسندی خود را نخواهد داشت و کشاورز مجبور به استفاده از آن به عنوان غذای دام می شود.

 

 

 

 

 

پایان پیام/404

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

ج:

واقعا مسئولان باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشند که چرا این همه در حق روستائنان بی مهری می کنند.

0

0

سرخط خبرهای سرویس

شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛

گرد و غبار نفس خراسان جنوبی را به شماره انداخت/ غلظت ریزگردها ۱۰ برابر حد مجاز

توفانی که طی دو روز گذشته در نقاط مختلف خراسان جنوبی به پا خاسته است موجب ثبت شاخص گرد و خاک به صورت لحظه‌ای تا یک هزار میکرو گرم بر متر مکعب در استان شد و خسارت های زیادی به محصولات کشاورزی زد و نفس مردم را به شماره انداخت.

اخبار برگزیده شبستان