خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

الثلاثاء ٦ شعبان ١٤٤١

Tuesday, March 31, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۴/۱۲/۵ - ۱۱:۳۶ شناسه خبر : ۵۲۵۸۹۸
برگزار می شود
دوازدهمین نشست تخصصی قاریان، حافظان، مبتهلان و گروه های مدیحه سرایی
خبرگزاری شبستان: دوازدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان، حافظان، مبتهلان و گروه های مدیحه سرایی ممتاز کشور اردیبهشت ماه ۹۵ برگزار می شود،

به گزارش خبرگزاری شبستان، شورای عالی قرآن «دوازدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان، حافظان، مبتهلان و گروه های مدیحه سرایی ممتاز کشور» را اردیبهشت ماه 95 با موضوع «تواشیح و ابتهال؛ بایدها و نبایدها» برگزار می کند.

این نشست، در دو بخش «علمی-تحلیلی» و «کارگاهی»، 8 تا 10 اردیبهشت‌ ماه برگزار خواهد شد.

محورهای این نشست همراه با توضیح مختصری درباره هر محور، به شرح زیر است:

1. بررسی خاستگاه و تبیین قواعد حاکم بر ابتهال و تواشیح

پژوهشگر باید به بررسی خاستگاه تاریخی، فلسفی و هنری قالب های ابتهال و تواشیح بپردازد و ضمن تعریف دقیق آن ها، اصول و قواعد هنری و ویژگی های فنی هر کدام را از نظر مضامین مورد استفاده، شکل اجرا، تکنیک های رایج و اجزای تشکیل دهنده هر قالب برشمارد.

 

2. بررسی ویژگی های بایسته متن، لحن و ادا در ابتهال و تواشیح

در بخش متن، پژوهشگر باید به تبیین ویژگی ها و ساختار فنی متون در ابتهال و تواشیح و در بخش لحن، به شیوه تلحین و مکاتب تلحینی مورد استفاده در هرکدام بپردازد. مراد از مکتب تلحینی، نوع و چگونگی تلحین یا آهنگسازی، ناظر به متن می باشد. همچنین در بخش اداء، به فصاحت، نوع ادا و نَبر جملات و کلمات و حروف توجه داشته باشد.

 

3. بررسی امکان ورود ادعیه مأثوره و متون فارسی به تواشیح و ابتهال

پژوهشگر باید ضمن معرفی انواع مضامین مورد نیاز در تواشیح و ابتهال، به بررسی چگونگی استفاده از متون عالیه منسوب به اهل بیت (علیهم السلام) و ادعیه مأثوره در منابع معتبر بپردازد. همچنین در بخش امکان سنجی ورود متون فارسی به تواشیح، پژوهشگر باید ضمن ترسیم چارچوب و قالب های انشاد دینی، به بررسی امکان ورود متون و اشعار فارسی به تواشیح و شرایط حاکم برآن بپردازد.

 

4. بررسی مکتب های ابتهال و تواشیح در مصر و سوریه و معرفی شخصیت هنری مشاهیر این مکتب ها

با وجود برخی وجوه مشترک در ابتهال و تواشیح مصر و سوریه اما چنان چه شخصی آشنا، به آثار خلق شده در مصر و سوریه گوش کند بلافاصله می تواند به هویت آن ها پی ببرد و این امر برای ما ایرانیان که خود قصد تقلید از کار اهل مصر و سوریه داریم بسیار ضروری است.

 

5. بررسی پیامدهای ورود سبک های جدید تواشیح و ابتهال

پژوهشگر باید ضمن مطالعه و بررسی پیشینه انشاد دینی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، عوامل رشد و آسیب-های متوجّه به این هنر ها را مورد مطالعه قرار دهد.

 

6. بررسی پیشینه، سیر تطور و آسیب شناسی تواشیح و ابتهال در جمهوری اسلامی ایران

باید ضمن مطالعه و بررسی پیشینه انشاد دینی در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، عوامل رشد و آسیب-های متوجّه به این هنر ها را مورد مطالعه قرار دهد.

 

7. بررسی امکان استفاده از الحان و نغمات غیر عربی از جمله فارسی در تواشیح و ابتهال

پژوهشگر باید ضمن معرفی مکاتب تلحین در تواشیح و ابتهال، حدود و ضوابط استفاده از الحان غیرعربی از جمله فارسی را در این دو هنر تبیین نماید.

 

8. بررسی تاثیر متوازن قرائت قرآن کریم، ابتهال و تواشیح بر یکدیگر

برخی را عقیده بر آن است که هیچ چیز با فن تلاوت نباید درآمیخته شود، زیرا اندازه ومعیارهای آن اختصاصی است و در مقابل برخی اعتقاد دارند بسنده کردن به کلیشه های متداول، قدرت خلق اثر جدید را سلب می کند. امّا به هرصورت برخی قاریان بزرگ هر دو فن را دارا بوده اند. پژوهشگر باید ضمن بررسی و تبیین تأثیرات متقابل هنر تلاوت و هنر انشاد دینی بر یکدیگر در طول تاریخ، آثار بهره مندی منشدان از مهارت در تلاوت قرآن و نیز نتایج فعالیت در حوزه انشاد دینی بر تلاوت قاریان را بررسی کند.

 

علاقه مندان تا 15 فروردین 95 برای ارسال مقالات به «دوازدهمین نشست تخصصی استادان، قاریان، حافظان، مبتهلان و گروه های مدیحه سرایی ممتاز کشور» فرصت دارند.

پایان پیام/397

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اعلام کرد

توزیع ۱۵۰ هزار بسته ارزاق در میان نیازمندان/تداوم فعالیت ایستگاههای سلامت در جوار بقاع متبرکه

حجت الاسلام نوروزپور با اشاره به توزیع ۱۵۰ هزار ارزاق به مناسبت عید نوروز گفت: ارزاق تهیه شده در وهله اول در میان نیازمندان، ایتام و سپس در میان کسانی که به دلیل بیماری کرونا مجبور به تعطیلی کسب و کارشان شدند، در حال توزیع است.

اخبار برگزیده شبستان