خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٢ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۴/۱۱/۱۴ - ۰۷:۱۱ شناسه خبر : ۵۲۰۱۳۴

بازار پسته نیز منتظر ورود سلطان آجیل از ایران است
خبرگزاری شبستان:زعفران و پسته از میان محصولات کشاورزی ایران دارای جایگاه ویژه ای بوده اند حال با لغو تحریم ها و افزایش مراودات تجاری بازار پسته نیز منتظر ورود سلطان آجیل از ایران است.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: از میان محصولات کشاورزی ایران زعفران و پسته دارای جایگاه ویژه ای بوده اند؛ محصولاتی که حتی در دوران تحریم ها نیز بازار خود را داشتند و با اینکه میزان صادرات آنها به واسطه مشکلاتی که برای حمل و نقل در اثر تحریم ها ایجاد شده بود؛ کاهش یافته بود اما هیچگاه متوقف نشده بود؛ حال با لغو تحریم ها و افزایش مراودات تجاری و اقتصادی ایران با سایر کشورها امکان رونق بیش از پیش بازار این دو محصول فراهم شده است و بازارهای جهانی چشم انتظار آنها هستند.

 

بنابراین گزارش، ایرنا به نقل از روزنامه فایننشال تایمز انگلیس در گزارشی از قصد ایران- نخستین تولیدکننده پسته جهان از قرن پنجم پیش از میلاد- برای بازگشت به جایگاه برتر تولید و صدور این محصول خبر داده و در این باره نوشته است: "فقط جهان نفت نیست که خود را برای رویارویی با تاثیر بازگشت ایران پس از لغو تحریم ها آماده می کند؛ بازار پسته نیز منتظر ورود سلطان آجیل از ایران است. بازرگانان بین المللی پسته مشغول رصد اوضاعند و می خواهند ببینند اقدام واشنگتن (لغو تحریم ها) چه اثری روی جریان صادرات پسته ایران می گذارد و آیا پسته ایران به بازار آمریکا راه خواهد یافت؟ آمریکا و ایران که برآورد می شود 70 تا 80 درصد تولید جهانی پسته را در اختیار دارند، بویژه در چند سال گذشته به دلیل افزایش تقاضای جهانی برای این محصول و روند فزاینده استفاده از خوراکی های سالم تر در سراسر دنیا، برای به دست آوردن جایگاه نخست تولید و صدور پسته با هم در رقابت بوده اند.

 

ایران که از قرن پنجم پیش از میلاد تولیدکننده پسته بوده است، قصد دارد جایگاه نخست تولید را که در سال 2015 میلادی کسب کرد، دوباره به دست بیاورد. ایران در سال های 2014 و 2015 میلادی در تولید پسته رکورد زد تا اینکه برای نخستین بار از سال 2008 به بعد، عنوان بزرگ ترین تولیدکننده پسته در جهان را به دست آورد. از سوی دیگر، در سال 2015 میلادی برداشت پسته در کالیفرنیا که بخش زیادی از پسته آمریکا را تولید می کند، به دلیل آب و هوای نامساعد تقریبا نصف شد و به 275 میلیون پوند رسید که کمترین سطح در تقریبا یک دهه گذشته بود. هر پوند تقریبا 454 گرم است. کاهش عرضه سبب افزایش قیمت پسته کالیفرنیا به بیش از پنج دلار در هر پوند شد و به ایران اجازه داد با پیشنهاد تخفیف به خریداران خارجی خود بویژه چین- بزرگ ترین واردکننده پسته در جهان- صادرات خود را افزایش دهد.

 

اروپا، بازار بزرگ دیگری است که ایران می تواند به لطف رهایی از تحریم ها، آن را هدف قرار دهد. اگرچه پسته مشمول تحریم های اروپا نبود اما محدودیت های بانکی و حمل و نقل با کشتی، تجارت را مشکل کرده بود. مشکل اصلی پسته ایران سطح آفلاتوکسین (نوعی ماده سمی با عامل قارچی) بود که سبب شد بسیاری از خرده فروشان و بسته بندی کنندگان به پسته کالیفرنیا روی آورند. با توجه به افزایش یکنواخت قیمت های پسته آمریکا در هشت سال گذشته، برخی مدیران این صنعت پیش بینی می کنند پسته ایران اگر در بلندمدت نه، در کوتاه مدت به طور حتم بازار پسته کالیفرنیا را تعدیل می کند. پرسش مهم این است که آیا پسته ایران می تواند راه خود را به آمریکا باز کند؟ حتی پیش از اینکه تحریم های آمریکا اجرا شود، واردات پسته از ایران با تعرفه «ضد دامپینگ» تقریبا 300 درصدی روبرو بود. ضد دامپینگ، تعرفه حمایتی است که دولت برای کالاهای خارجی دارای قیمت بسیار کمتر از محصول مشابه داخلی، وضع می کند تا واردات آن به تولید داخلی صدمه نزند. تعرفه های ضد دامپینگ آمریکا که از سوی وزارت بازرگانی این کشور تعیین می شود، گاه از 100 درصد نیز بیشتر است.

 

با لغو تحریم ها، مسئولان بازرگانی آمریکا این مساله را بررسی می کنند که آیا تعرفه کنونی باقی بماند؟ کارشناسان معتقدند حتی اگر تعرفه ها لغو شود، باز ابهام های بانکی و پرداختی باقی می ماند. اگرچه انواع تحریم ها لغو شده اند اما تحریم های نخستین آمریکا هنوز پابرجاست؛ بدان معنا که تعاملات بازرگانی شهروندان آمریکایی با ایران ممنوع شده است و بانک های آمریکایی نیز نمی توانند تسویه (کلیرینگ) معاملات دلاری در پیوند با ایران را انجام دهند. کلیرینگ به همه فعالیت هایی اشاره می کند که از زمان تعهد انجام یک معامله تا زمان تسویه حساب کامل باید انجام شود. پس از انجام کلیرینگ، تضمین پرداخت (برای نمونه چک) باید برگردانده شود.

 

یک چالش اصلی پیش روی هر دو رقیب (ایران و آمریکا) این است که آیا تغییر آب و هوا روی بهره وری و دسترسی به آب اثر می گذارد؟ تولید کالیفرنیا در سال 2015 میلادی به دلیل کوتاهی دوره سرما در زمستان گذشته و نیز خشکسالی طولانی کاهش یافت. خشکسالی طولانی در کالیفرنیا سطح آب های زیرزمینی را در این ایالت کاهش داده است. پرورش دهندگان پسته در ایران که بیشتر از بخش خصوصی اند و مزرعه های کوچک دارند، نیز از کمبود آب رنج می برند. کمبود آب، هزینه تولید آنها را افزایش داده است."

 

این گزارش می افزاید: اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در زمینه صادرات پسته چندی پیش به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود که: "میزان برداشت پسته در هکتار در کشور ما حدود 1.000 تا 1.200 کیلوگرم است در حالی که میزان برداشت پسته در آمریکا حدود 3 تن در هکتار است. میزان تولید محصول در سال‌ 1394 بالغ بر 180 هزار تن است که پیش بینی می شود مقدار 140 هزار تن آن صادر شود. علیرغم کاهش تولید امسال نسبت به سال گذشته که حدود 20 درصد بوده است، تولید پسته در سال آینده افزایش یابد و این میزان کسری جبران شود. آمریکا در تولید پسته، رقیب اصلی ایران محسوب می شود. به گونه‌ای که تولید پسته آمریکا حدود 20 درصد از تولید پسته ایران بیشتر است، اما صادرات پسته آمریکا از صادرات کشور ما کمتر است. به گونه‌ای که ایران بزرگترین صادرکننده پسته در دنیا است و سال گذشته (1393) ارزش صادراتی پسته ایران بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون دلار بوده است. بیش از 80 کشور دنیا خریداران عمده پسته ایران هستند."

 

یادآور می شود: تولید پسته در ایران در سال ۲۰۰۵ معادل ۱۹۰٬۰۰۰ تن بوده که ایران را در مقام یکم در جهان قرار می‌دهد. بعد از ایران آمریکا با تولید ۱۴۰٬۰۰۰ و ترکیه با تولید ۶۰٬۰۰۰ تن در مقام دوم و سوم قرار داشته‌اند. تولید پسته اغلب در شهرهای شهرستان انار، رفسنجان، دامغان، قزوین، یزد، سیرجان،شهربابک کاشت می‌شود. تولید و صادرات پسته ایرانی، سالانه در حدود ۱٫۴ تا ۱٫۷ میلیارد دلار برای ایران، درآمدزایی می‌کند. استان کرمان و شهرستان رفسنجان، مراکز اصلی تولید پسته در ایران به‌شمار می‌آیند و ۸۰ درصد پسته تولیدشده در ایران از این منطقه به‌دست می‌آید. در حالیکه در اواسط دهه ۸۰ خورشیدی، تولید پسته ایران بالغ بر ۲۵۰ هزارتن بوده است، این میزان در ابتدای دهه ۹۰ خورشیدی، به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافته است.

پایان پیام/473
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

شرایط برای بهبود روابط ایران و عربستان مناسب است

جمالی با بیان اینکه سعودی ها باید به سمت واقع گرایی پیش بروند، گفت: در حال حاضر مسیر برای توسعه روابط ایران و عربستان از هر زمان دیگری آماده تر است.

اخبار برگزیده شبستان