خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۴/۱۰/۱۳ - ۱۳:۳۷ شناسه خبر : ۵۱۲۲۸۶
گزارش میدانی از مشکلات پروژه ۲۴۸ واحدی معلولان بیرجند؛
فریاد بی صدای معلولان از کمبود امکانات/ آمادگی راه و شهرسازی برای تامین فضای ‌آموزشی
خبرگزاری شبستان: مشکلات مسکن معلولان بیرجند؛ بهانه ای که باعث شد این بار خبرنگاران به سراغ آنها بروند و فریاد بی صدای ‌آنها را به گوش مسئولان برسانند.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی؛ معلولان یکی از قشرهایی هستند که خیلی مظلوم واقع شده اند و مشکلات و کمبودها و دردهایی دارند که متاسفانه به آن‌ها بی توجهی می شود.

 

درد قشر معلولان یک یا دو مورد نیست اما متاسفانه بسیاری از این واگویه‌ها هر سال تکرار می شود، بی آنکه پاسخی در خور برای آن‌ها یافت شود. اگر هر فردی یک ساعت پای حرف‌های آن‌ها بنشیند، به اندازه‌ یک کتاب درباره مشکلات و بی توجهی‌هایی که به این قشر انجام می گیرد، حرف می شنود.

 

اشتغال، تسهیلات وام‌ها، مناسب سازی واحدهای مسکن مهر، امکانات واحدهای مسکونی، مناسب سازی معابر شهری جهت رفت و آمد آسان از مهم‌ترین مشکلات و کمبودها و درخواست‌های این قشر در استان است.

 

مسکن یکی از مشکلاتی است که باعث شد این بار خبرنگاران به سراغ معلولان بروند و در نشست بررسی مشکلات مسکن معلولان بیرجند در جریان جزئیات این مشکل قرار گیرند.

 

مشکل اصلی معلولان پرداخت اقساط وام است

یکی از معلولان ساکن پروژه 248 واحدی معلولان بیرجند در این نشست به مشکلات خود اشاره کرد و گفت: هزینه واحدهای مسکونی پرداخت شده است اما این واحدها تحویل داده نشده است.

 

به گفته وی بین 18 تا 20 میلیون آورده‌ افراد است و ابهام موجود این است که 60 میلیون هزینه آورده بسیار زیادی است و به چه دلیل این مقدار باید پرداخت شود.

 

وی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی معلولان در مرحله اول اقساط وام است، اظهار داشت: اقساط وام بیش از 250 هزار تومان است و یک معلول از کار افتاده این مقدار وام را از کجا می تواند پرداخت کند؟

 

وی در ادامه افزود: در محیط مسکونی 248 واحدی معلولان بیرجند فضای آموزشی وجود ندارد و در ابتدا باید مسئولان این فضای آموزشی را فراهم کنند و این واحدهای مسکونی دارای راهرویی مناسب برای رفت و آمد آسان معلولان نیست.

 

جمالی با بیان اینکه برای افتتاح حساب در بانک مبلغی حدود 128 هزار تومان از معلولان گرفته می شود، تصریح کرد: دفترچه حسابی که به عنوان سپرده گذار به معلولان تحویل داده می شود دارای یکصد هزار تومان است و مبلغ 28 هزار تومان دیگر به چه علتی از معلولان توسط بانک گرفته می شود.

 

وی در ادامه اظهار داشت: بلوک‌ها متناسب با جمعیت خانواده‌ها باید تفکیک می شد به این دلیل که این موضوع مشکلات خاص خود را برای معلولان به وجود می آورد.

 

افراد باید بر روی فروش اقساطی متمرکز شوند

حق‌گو نماینده بانک مسکن خراسان جنوبی در مورد افزایش وام اظهار دشت: مسئولین تعاونی می دانند که به عنوان شخص حقوقی این افزایش مقدار وام با توجه به درخواست خود تعاونی صورت گرفته است و این موضوع به راه و شهرسازی و بانک مسکن مربوط نیست.

 

وی بیان کرد: در مورد مبلغ گرفته شده در هنگام افتتاح حساب 28 هزار تومان مربوط به هزینه‌های مختلف از جمله کارمزد خدمات است و رئیس شعبه بانک مسکن از یکصد هزار تومان دیگر اظهار بی اطلاعی کرده است و شرط برای افتتاح حساب 10 هزار تومان است.

 

حق‌گو با اشاره به اینکه ضامن نیز باید شناخته شده باشد، تصریح کرد: برای این حساب‌ها دفترچه حساب و کارت به فرد داده می شود تا اجازه برداشت داشته باشد و بیمه اعتباری مثل سایر ضوابط طرح ملی مسکن مهر ابلاغ نمی شود.

 

نماینده بانک مسکن استان در این جلسه گفت: افراد باید بر روی فروش اقساطی متمرکز شوند تا سریع تر این کار را انجام دهند و از پرداخت سود اضافی معاف شوند و سود دوران مشارکت تا پایان مشارکت محاسبه می شود.

 

وی در ادامه افزود: مدارک لازم هر پرونده برای فروش اقساطی آماده شود و در مورد پرونده‌هایی که سند ملک آماده نیست و پایان کار ندارد با امضای قرارداد داخلی و یک نفر ضامن فروش اقساطی انجام می شود.

 

سود بانکی در بیرجند 7 درصد است

احمد ولی پورمطلق معاون اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با بیان اینکه مسئولان اصلی در این جلسه حضور ندارند، اظهار داشت: تعاونی مسکن یک بخش خصوصی است و اما یک وظیفه در قبال معلولان بر عهده بهزیستی است.

 

وی بیان کرد: تعاونی مسکن بر اساس هزینه کرد تمام شده مبالغی را دریافت می کند و کارشناس یا بازرسی که نماینده اعضا است گزارش مالی پروژه را اخذ و بررسی می کند تا متوجه شود که آیا این هزینه کرد واقعی است یا خیر.

 

معاون اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ملاک اول پرداخت هزینه تمام شده برای پروژه است، گفت: اداره راه و شهرسازی فقط تامین کننده زمین است و از سال 90 که این پروژه‌ها آغاز شده است مشکلات اقتصادی بسیاری به وجود آمده است.

 

ولی پورمطلق با بیان اینکه بخش زیادی از مسکن مهر به پایان رسیده است، تصریح کرد: از 30 هزار واحد مسکن مهر حدود 26 هزار واحد تحویل داده شده است و 450 کلاس بر اساس سرانه مسکن مهر برای فضای آموزشی نیاز است و بالغ بر یکصد و 50 میلیارد تومان نیاز مالی است.

 

وی در ادامه افزود: اداره راه و شهرسازی در قبال تغییر کاربری شرایط آماده است تا فضای آموزشی را تامین کند و باید پیگیر تفکیک عرصه و اسناد زمین‌ها باشید.

 

معاون اداره‌کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه 248خانوار این مساکن باید گواهی شرکت نفت را دریافت کنند، اظهار داشت: نرخ سود بانکی در بیرجند 7 درصد و در سایر شهرهای استان 4 درصد است.

 

اصلی ترین مشکل معلولان مشکل مالی است

مرشدیان نماینده تعاونی مسکن نیز در این جلسه اظهار داشت: اصلی ترین مشکل معلولان مشکل مالی است و تعاونی مسکن هیچ یک از واحدها را تحویل قطعی نداده است و افراد با اصرار خودشان با وجود مشکلات در واحدها ساکن شده اند.

 

وی گفت: تعداد 60 پرونده جهت فروش اقساطی به بانک تحویل داده شده است و وام برای همه‌ افراد 25 میلیون تومانی بوده است و امتیاز بندی که تعاونی انجام داده است با نظر اداره تعاون بوده است.

 

وی بیان کرد: هنگام تحویل موقت واحدها معین شد تا 10 روز باید مبلغ واریز شود و در مورد جابه جایی هنگامی که فرم گاز صادر شود جابه جایی دیگر صورت نمی گیرد.

 

سید علی هاشم آبادی مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان بیرجند نیز در این جلسه اظهار داشت: هزینه لوازم حدود 170هزار تومان است که بر عهد تعاونی است و هزینه نصب آن حدود 140 هزار تومان است و این کار را شرکت آب و فاضلاب انجام می دهد و تعاونی باید این مبالغ را از افراد دریافت کند.

 

خاطرنشان می سازد، در این جلسه نمایندگان اداره کل بهزیستی و تعاون علی رغم دعوت قبلی حضور نداشتند.

 

 

پایان پیام/375

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

هفته آینده؛

عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند آغاز می‌شود

معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از آغاز عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری بند دره بیرجند در هفته آینده خبر داد و گفت: باید برنامه جامع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهیه و در آن اولویت بندی‌ها مشخص شود.

اخبار برگزیده شبستان