خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

الثلاثاء ١٠ شوّال ١٤٤١

Tuesday, June 2, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۴/۸/۲۶ - ۱۰:۳۹ شناسه خبر : ۵۰۱۷۰۸
وزیر اقتصاد در صحن مجلس بیان کرد:
لایحه جامع مالیاتی به زودی تقدیم مجلس می شود
خبرگزاری شبستان:طیب نیا با انتقاد از فرار مالیاتی در کشور گفت:‌به زودی لایحه سامانه جامع مالیاتی کشور تقدیم مجلس می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه 26 آبان و در پاسخ به سوال مجتبی رحمان‌دوست نماینده تهران در رابطه با علت خلف وعده وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تصویب مالیات سال 90 گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری در سال گذشته در فرمایشاتشان فرموده اند اقتصاد ایران از دو عارضه دولتی بودن و نفتی بودن رنج می‌برد و برای اینکه اقتصاد ایران را از دولتی بودن نجات بدهیم قانون سیاستهای کلی اصل 44 را تصویب و در حال اجرای آن هستیم که اگر این قانون به درستی اجرا شود زمینه برای غیردولتی بودن اقتصاد ایران فراهم می شود.

وی بیان اینکه برای درمان نفتی بودن اقتصاد، سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغ تصویب و در دستور کار قرار گرفت. و همانطور که می دانید نفتی بودن اقتصاد باعث شده است سهم بالایی از درآمدهای نفتی در بودجه دولت ایجاد شود و سهم مالیات اندک باشد و وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی بیش از پیش شود.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم مشکل اقتصاد نفتی را حل کنیم ضروری است در راستای کاهش وابستگی بودجه اقدامات بودجه به نفت اقدامات اساسی انجام دهیم و در این زمینه درآمدهای مالیاتی را جایگزین نفت کنیم.

طیب نیا تاکید کرد: نفت متعلق به همه نسلهاست و طبیعی است که اگر این نفت فروخته می شود باید درآمد حاصل از آن به سرمایه های مولد تبدیل شود.

وی اضافه کرد: آمارها نشان می دهد که سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی کشور ما نسبت به سایر کشورها بسیار نازل و اندک بوده است اما در برنامه پنجم توسعه ما این هدف گیری را داشتیم که سهم مالیات از درآمد ناخالص ملی باید به 10 درصد برسد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در سیاستهای اقتصاد مقاومتی اینگونه هدفگیری شده است که وابستگی کل بودجه دولت به درآمد نفت قطع شود و در عوض درآمدهای مالیاتی جایگزین شود و اگر قرار است بهره وری در تولید افزایش یابد و تورم را به صورت بنیانی حل کنیم و بیماری هلندی را درمان کنیم باید عدم تعادل بودجه را رفع کنیم و این میسر نیست مگر اینکه سهم افزایش مالیات از تولید ناخالص داخلی را داشته باشیم.

وی گفت: برای افزایش درآمدهای مالیاتی و افزایش نرخ مالیات اتکا نداریم و باید به دنبال افزایش پایه های مالیاتی باشیم.

وی با بیان اینکه باید معافیتهای مالیاتی غیرضرور را حذف کنیم گفت: جلوی فرار مالیاتی باید گرفته شود و به هیچ وجه به دنبال افزایش نرخ مالیات برای معدیان خوش حساب یا فعالیتهای تولیدی و درآمدهای شفاف نیستیم.

وی تاکید کرد: در سیستم موجود هنوز طرح جامع مالیاتی تکمیل نشده است و شناسایی و وصول مالیات با مشکل مواجه است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: عده ای از مالیات حقه فرار می کنند و عده ای مورد اجحاف قرار می گیرد و ما امیدواریم که با استقرار سیستم جامع مالیاتی بتوانیم شفافتر عمل کنیم.

وی تاکید کرد: برای اینکه سیستم جامع مالیاتی را اجرایی کنیم برنامه‌هایی در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال اجراست و ما در نخستین گام نقاط ضعف را شناسایی و سپس وضعیت مطلوب مالیاتی را شناسایی و شکاف بین وضع موجود و مطلوب را شناخته و مسیر حرکت از وضع موجود به وضع وضع مطلوب را طراحی کرده‌ایم.

طیب نیا بیان کرد: هیچ پرونده مالیاتی را بدون ارایه کارنامه مالیاتی بررسی نمی کنیم و برای تکمیل سیستم مالیاتی اخیراً سامانه فروش طراحی شده است و لایحه مربوط به این سامانه با همکاری اتاق اصناف ایران نهایی شده است و آماده تقدیم مجلس است که با تحقق این سامانه بتوانیم قدمی موثر در راستای تکمیل سیستم مالیاتی برداریم.

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر به دلیل تحریم و کاهش قیمت نفت شاهد کاهش درآمد ملی بوده‌ایم و به همین دلیل خودمان را موظف می دانیم همکاری با معدیان مالیاتی انجام دهیم و کسانی که وضعیت انها در وضعیت رکود است را مورد همکاری قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما باید ظرفیت های موجود فرار مالیاتی را به حداقل برسانیم و اولویت مان در وزارت اقتصاد استقرار نظام عادلانه مالیاتی است که وصول مالیات براساس اطلاعات باشد و بتواند درآمد کافی برای هزینه‌های دولت ایجاد کند تا در پی آن شاهد کاهش وابستگی به نفت باشیم.

وی با اشاره به بحث مالیات مشاغل خاطرنشان کرد: علی اینکه سهم مشاغل از ارزش افزوده کشور 33 درصد است اما سهم مشاغل از مالیات بر درآمد در سال 81، 5/15 درصد بوده است و تا به امروز به طور متوسط 8 درصد کاهش داشته است یعنی بخش مشاغل متناسب با درآمد مالیاتشان را پرداخت نمی کنند.

 

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در تماس تلفنی با رئیس جمهور صربستان:

ایران و صربستان اجازه دخالت به بیگانگان را نمی‌دهند

رئیس جمهوری گفت: ایران و صربستان همواره برای حفظ استقلال خود در برابر مداخله بیگانگان ایستادگی کرده و اجازه دخالت بیگانگان در امور داخلی خود را نداده‌اند.

اخبار برگزیده شبستان