خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۴/۸/۲۱ - ۱۳:۲۱ شناسه خبر : ۵۰۰۵۵۳
آیت الله جوادی آملی در پیام تصویری به همایش مقدماتی پدافند غیرعامل:
هوشمندی سیاسی و دیپلماسی در کنار قدرت نظامی تقویت شود
خبرگزاری شبستان:آیت الله جوادی آملی گفت: مسئولین پدافند غیرعامل می‌دانند اگر چنانچه قدرت نظامی و هوشمندی سیاسی و دیپلماسی نباشد، ممکن است خدای ناکرده امت آسیب ببیند، بنابراین هم قدرت نظامی و هم هوشمندی سیاسی و دیپلماسی را باید تقویت کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله جوادی آملی، مرجع تقلید شیعیان امروز (21 آبان) پیامی تصویری به همایش مقدماتی پدافند غیرعامل در آموزه‌های دینی با نگاهی به آیه نفی سبیل که در سالن همایش کوثر اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، ارسال کردند که متن این پیام به شرح زیر است.

 

مرجع تقلید شیعیان با قدردانی از مسئولان سازمان پدافند غیرعامل و برگزارکنندگان این همایش، عنوان کرد: برنامه‌های دینی از مراحل ضعیف شروع می‌شود تا به مراحل میانی و عالی می‌رسد.

 

آیت الله جوادی آملی اظهار داشت: اینکه گفته شده است: «اقْرَأْ وَ ارْقَ؛ بخوان و بالا برو»، یعنی آیات الهی که به صورت قرآن یا سخنان نورانی اهل بیت ظهور می‌کند، درجاتی دارد.

 

وی افزود: جریان نفی سبیل از مراحل ابتدایی یا میانی است که خداوند در قرآن کریم فرموده است: «لَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً؛ آنها سلطه و قدرت و ولایت و حاکمتی و حکومتی ندارند»؛ اینکه فرمود خدا قرار نداد، گرچه به صورت جمله خبری است اما به صورت انشا القا شده است، این انشا یعنی کافر حق ندارد چنین کاری بکند و غیرمسلمان مجاز نیست که خود را مسلط بر مسلمانان قرار بدهد.

 

مسلمانان نباید سلطه و نفوذ دشمنان اسلام را بپذیرند

 

مرجع تقلید شیعیان گفت: این حکم را گرچه کافر حتی به فروع مثل اصول مسلط باشد، ولی چون معتقد نیست عمل نمی‌کند؛ نمی‌توان به کافر گفت که این مطلب برای تو جایز نیست، زیرا کافر به این اصول و مبانی و موازین معتقد نیست، پس حکم گرچه به کافر توجه کرده ولی مخاطب اصلی، مسلمانان هستند؛ یعنی ای مسلمانان هرگز کاری نکنید که تحت سلطه کافر قرار بگیرید و سلطه و نفوذ آنها را بپذیرید.

 

مسلمانان آنچنان ستبر و نفوذناپذیر باشند که بیگانگان درباره آنها احساس ستبری کنند

 

 

آیت الله جوادی آملی یادآور شد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «لَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً»یعنی ای مومنان بکوشید که تحت سلطه آنها نروید. این مراحل ابتدایی کار است؛ اینکه فرمود «لَن یَجْعَلَ؛ برای آنها سلطه قرار نداد»، معنایش این نیست که برای شما سلطه قرار داد؛ اگر آنها مسلط نیستند معنایش این نیست که شما مسلط باشید؛ این مراحل ابتدایی است اما در مراحل نهایی به این نتیجه می‌رسیم که حتما شما باید مسلط باشید و حرف اول را بزنید.

 

وی تصریح کرد: خداوند در بخش دیگر فرمودند: «وَلْيَجِدُوا فيكُمْ غِلْظَةً»؛ یعنی حتما آنها ستبری و ستیزی را در شما احساس کنند؛ این امر، امر غائب است و محور اصلی این خطاب کفار هستند.

 

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: کافر که معتقد به قرآن و عترت نیست، چگونه می‌شود او را مامور کرد و بگوییم حتما تو باید در نظام اسلامی و نیروی نظامی مسلمانان احساس هراس بکنی؛ گرچه دستور به صورت امر غائب متوجه کفار شد که «وَلْيَجِدُوا فيكُمْ غِلْظَةً» اما مخاطب و مقصود اصلی، اگر این امر غائب به صورت امر حاضر ظهور کند، مسلمانان هستند. یعنی ایهاالمسلمون، ایها المومنون آنقدر ستبر و نفوذناپذیر باشید که بیگانگان درباره شما احساس ستبری کنند.

 

سنگ‌پذیر، ستم‌پذیر و سلطه‌پذیر نباشیم

 

آیت الله جوادی آملی یادآور شد: مراحل بعدی آن است که در سخنان نورانی امیرالمومنین(ع) آمده است که «سنگ ستم از هر جا آمد، برگردانید»؛ بنابراین سنگ‌پذیر، ستم‌پذیر و سلطه‌پذیر نباشید؛ دفاع مقدس هشت ساله از این قبیل بود که سنگ ستم را برگرداند، یعنی امت اسلامی ستم را نپذیرفت.

 

وی اظهار داشت: در همین زمینه وجود مبارک امیرالمومنین (ع) مطلب دیگری دارد که «لا يَحتَمِلُ الضِّيم اِلّا الذَّليل؛ ستم و ظلم را جز جامعه فرومایه و امت ذلیل و پست تحمل نمی کند» و چون مومنان و جامعه اسلامی عزیز است، هرگز ستم‌پذیر نیست؛ این مرحله نشان می‌دهد که جامعه اسلامی آنقدر باید مقتدر باشد که بیگانه نتواند او را مورد ستم قرار دهد و او ستم را دفع می‌کند و از خود می‌راند؛ بنابراین لسان «وَلْيَجِدُوا فيكُمْ غِلْظَةً» قوی تر از «لَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً» است.

 

مرجع تقلید شیعیان گفت: در بیانی که حضرت فرمود سنگ ستم را برگردانید، در حقیقت ناظر به دفاع بعد از حمله است. یعنی اگر بیگانه ای سنگ زد، شما دفع کنید اما «وَلْيَجِدُوا فيكُمْ غِلْظَةً» یعنی آنقدر قوی باشید که بیگانه سنگ ستم را به طرف شما پرت نکند.

 

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: تاکنون روشن شد که هیچ کافری بر مسلمان، هیچ کفری بر اسلام، هیچ دولت کافری بر دولت اسلامی، هیچ ملت کافری بر ملت اسلامی سلطه و نفوذ ندارد و نباید داشته باشد.

 

علو جامعه اسلامی باید هم در قدرت نظامی و هم در هوشمندی سیاسی و دیپلماسی ظهور کند

 

 

وی تأکید کرد: عمده آن است که وجود مبارک رسول گرامی فرمود «الْإِسْلَامُ يَعْلُو وَ لَا يُعْلَى عَلَيْهِ؛ اسلام بالاست و چیزی بالاتر از اسلام نیست»؛ علو و برجستگی و رفعت جامعه اسلامی باید هم در علم ظهور کند هم در عمل، هم در سلطه و قدرت نظامی و هم در هوشمندی سیاسی و دیپلماسی ظهور کند.

 

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: اسلام باید در تمام جهات عالی باشد نه مورد اعتلا، دو عنصر اصلی است که کشور را از گزند حمله نظامی بیگانه نجات می‌دهد.

 

هم قدرت نظامی و هم هوشمندی سیاسی و دیپلماسی را باید تقویت کرد

 

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: شما عزیزان پدافند غیرعامل مانند سایر نهادهای پربرکت اسلامی و نظامی می‌دانید اگر چنانچه قدرت نظامی و هوشمندی سیاسی و دیپلماسی نباشد، ممکن است خدای ناکرده امت آسیب ببیند، بنابراین هم قدرت نظامی و هم هوشمندی سیاسی و دیپلماسی را باید تقویت کرد.

 

وی یادآور شد: تیزهوشی، هوشمندی، آگاهی، رهایی از سلطه پذیری، رهایی از نفوذپذیری در همه شما باید باشد و ابتدا باید از مرحله نفی سبیل و دفاع شروع شود.

 

مرجع تقلید شیعیان در پایان گفت: این امانت الهی در دست شماست، هم شما برترید هم اسلام برتر است، برتری شما به برکت برتری اسلام است که امیدواریم خداوند تاکنون این نظام را در سایه قدرت نظامی از یک سو و قدرت هوشمندی و هوشیاری امت اسلامی از سوی دیگر حفظ کرد، از این بعد هم این نظام را تا ظهور صاحب اصلی اش حفظ کند.

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

توصیه های نوروزی آیت الله مکارم به مردم و مسؤولان/ سال نو برنامه نو می خواهد

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: از جمله اموری که باید در سال جدید به آن بیشتر توجه داشته باشیم، اصل همدلی و وحدت، انصاف بیشتر کسبه و تجار در سال جدید و نظارت بیشتر دولت است.

اخبار برگزیده شبستان