خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸

الجمعة ١٨ صفر ١٤٤١

Friday, October 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۴/۷/۱۳ - ۱۳:۰۴ شناسه خبر : ۴۹۱۳۷۳
طی دو سال گذشته؛
موزه های خصوصی رشد ۵۰ درصدی داشته اند
خبرگزاری شبستان: مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی از راه اندازی ۱۴ موزه خصوصی در سطح کشور خبر داد و گفت: موزه های خصوصی در دو سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان، مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی گفت: با توجه به شرح وظایف سازمان میراث فرهنگی، بخش اعظمی از فعالیت های اداره کل موزه ها به حمایت از بخش خصوصی در راه اندازی موزه معطوف شده است.

محمدرضا کارگر درباره راه اندازی 14 موزه بخشی خصوصی که منجر به رشد 50 درصدی راه اندازی موزه در کشور شده است گفت: بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم با سیاست های جدید در اداره کل موزه ها با بازنگری و بازبینی موزه ها، تسهیل در روند صدور مجوز و حمایت از موزه داری، ایجاد موزه توسط بخش خصوصی تسریع شد.

وی افزود: قبل از سال 92 نزدیک به 30 موزه خصوصی در کشور فعال بود که با راه اندازی 14 موزه خصوصی جدید فعالیت در ایجاد وزه در کشور نسبت به سال های گذشته 50 درصد رشد داشت.

کارگر گفت: علاوه بر فعالیت 44 موزه خصوصی در کشور درخواست راه اندازی و تجهیز 10 موزه خصوصی دیگر نیز تا آخر سال در حال بررسی است.

به گفته مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی، علاوه بر حمایت های مادی و مساعدت های کارشناسی در راه اندازی موزه های خصوصی بستری فراهم شد تا موزه های خصوصی از تعرفه های فرهنگی در پرداخت قبوض خود بهره مند شوند.

کارگر افزود: موزه های خصوصی می توانند با فروش بلیت بخشی از هزینه های موزه را نیز تامین کنند.

محمد رضا کارگر ادامه داد:موزه های خصوصی از محل اعتبارات عمرانی که سالانه به آنها پرداخت می شود می توانند به تجهیز، نورپردازی، کفسازی و حتی افزایش سطح کیفی خدمات موزه ای اقدام کنند.

او در خصوص حمایت های معنوی سازمان میراث فرهنگی از موزه های خصوصی گفت: کمک های کارشناسی در تهیه طرح های محتوایی در موزه های بخش خصوصی و کمک به آن ها در نوشتن سناریوی موزه از اقداماتی است که اداره کل موزه ها برای یاری رسانی به صاحبان موزه های خصوصی برای راه اندازی و ارتقاء سطح کیفی موزه های بخش خصوصی انجام داده است.

کارگر گفت: اداره کل موزه ها همچنین نسبت به تهیه شناسنامه برای آثار موجود در موزه های خصوصی اقدام کرده است.

وی افزود: آثار مجموعه داران پیش از دریافت مجوز موزه داری به اداره اموال موزه های کشور تحویل می شود تا پس از انجام اقدامات کارشناسی مجوز راه اندازی مجموعه های خصوصی ارایه شود. پس از این مرحله مجموعه دارها با معرفی فضایی که در اختیار دارند، سناریو و طرح محتوایی وارد بحث موزه داری شده و مجوز راه اندازی موزه خصوصی دریافت می کنند.

کارگر با درخواست از مجموعه داران خصوصی برای نمایش آثار در موزه های کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی فضایی در اختیار موزه داران خصوصی در موزه های کشور قرار می دهد تا آنها در مناسبت های مختلف بتوانند آثار خود را معرفی کنند.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی با اشاره به پراکندگی موزه های خصوصی در سطح کشور اعلام کرد: بیشترین تعداد موزه های خصوصی در شهرهای تهران و اصفهان متمرکز هستند که با سیاست های جدید سازمان میراث فرهنگی تعداد این موزه ها در دیگر شهرهای کشور نیز به سرعت در حال رشد هستند.

وی تاکید کرد: موزه ها تنها مکانی برای نگهداری اشیاء نیستند، بلکه پل ارتباطی نسل قدیم و جدید و مکانی برای آموزش هستند.

کارگر گفت: سازمان میراث فرهنگی تلاش کرده است سطح کیفی موزه ها در ارتقاء سطح کمی آنها نیز مورد توجه قرار بگیرد. بنابراین سعی کردیم از سیستم های هوشمند موزه داری استفاده کنیم.

وی افزود: سناریوی موزه ها متناسب با شرح خدمات محتوایی آنها درحال تغییر است تا موزه های پویا و زنده طراحی شوند که شئی محور نیستند و ارتباط دوسویه بین شی و مخاطب برقرار می کنند.

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

برای سلامتی انسانها باید با تلاش ۱۰۰درصدی کار کرد

المنظری گفت: امروز انسانهای زیادی در رنج بیماری هستند و برای سلامتی انسانها باید با تلاش ۱۰۰درصدی کار کرد.

اخبار برگزیده شبستان