خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠

Tuesday, July 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سینما و تلویزیون زمان :   ۱۳۹۴/۷/۱۰ - ۱۵:۳۳ شناسه خبر : ۴۹۰۴۹۷

اظهارنظر رئيس سازمان صداوسیما درباره فاجعه منا
خبرگزاری شبستان: سرافراز در مراسم آغاز پخش ۲۴ ساعته شدن سيماي اردو شبكه سحر با اشاره به كشته شدن تعداد زيادي از حجاج در حادثه منا، گفت: دولت عربستان تاكنون هيچ توضيحي درباره فاجعه منا ارائه نكرده و بايد توضيح دهد چرا راه را بر مسلمانان بسته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومي رسانه ملي، سرافراز در اين مراسم گفت: حادثه بزرگ منا  در روز عيد قربان، عيد مسلمانان را به عزا تبديل كرد. وي گفت: اكنون حدود يك هفته از اين حادثه مي‌گذرد و دولت عربستان تاكنون هيچ توضيحي درباره اين فاجعه ارائه نكرده است؛ فاجعه‌اي كه هزاران مسلمان در آن جان باختند اما در مقابل، دولتي كه بايد خود را مسئول بداند، هيچ توضيحي در اين باره نمي دهد و فقط اعلام مي كند كه در حال بررسي اتفاق است .

وی گفت : در مراسم حج ، ميلياردها دلار خرج مي‌شود در حالي كه امنيت مسلمانان حفظ نمي‌شود . وي به كارشكني هاي دولت سعودي در امداد رساني به حادثه ديدگان در منا اشاره كرد و افزود : دولت عربستان اعلام مي‌كند كه هر سال با دوربين‌هاي مدار بسته و هلي كوپتر، مراسم حج را كنترل مي كند اما در اين حادثه مي‌بينيم هيچ تصويري از اين اتفاق از دوربين‌هايي كه نام مي برند دريافت نشده و حتي  وقتي سعي در از بين بردن تصاوير ضبط شده كردند، آن ها حتي دوربين هاي حجاجي را كه از حادثه تصوير گرفته بودند، ضبط كردند .

رئيس سازمان صدا و سيما با بيان اينكه از دولت عربستان انتظار مي‌رفت كه راه را براي كمك كردن باز كند، گفت: حاجيان زيادي در شرايط بسيار بد و با تشنگي ساعت‌ها روي زمين‌ افتاده بودند و كسي به آن‌ها كمك نمي‌كرد و اين سؤال وجود دارد كه چرا اجازه دادند اين تلفات به شدت بالا برود.

وي با طرح اين سؤال كه چرا اكنون اجازه نمي‌دهند تكليف جنازه‌ها مشخص شود، يادآور شد: ما در اين چند روز در صدا و سيما زمان بازگشت جنازه‌هاي پاك زائران را چندين بار اعلام كرده‌ايم اما بازگشت آن‌ها هر روز عقب مي‌افتد و دولت عربستان پيكرها را به ما تحويل نمي‌دهد و با انواع و اقسام شيوه‌ها، تحويل اين پيكرها را به تاخير مي‌اندازد.

 رئيس رسانه ملي گفت: اين حادثه از هر جهت تاسف‌بار است و قابل توجيه نيست؛ حادثه‌اي به اين بزرگي اتفاق افتاده كه از نظر حقوق بشر نيز قابل پيگيري است چرا كه طبق قوانين بين المللي وقتي عده‌اي زائر يا حتي توريست به كشوري مي‌روند، آن كشور مسئوليت آن ها را از بدو ورود تا زماني كه خارج مي شوند برعهده دارد و بايد پاسخگو باشد.

سرافراز در ادامه به رفتار سعودي ها پس از اين حادثه اشاره كرد و گفت: رسانه‌هاي عربستان فرافكني مي‌كنند و شروع به كاريكاتور كشيدن و متهم كردن حاجيان و ايرانيان كرده‌اند. آن‌ها به جاي اينكه عذرخواهي كنند، دليل بياورند و يا حداقل پيكرهاي حجاج را سريع تحويل دهند، دست به اقدامات ديگري مي‌زنند و هر روز كه مي‌گذرد، اين اتفاق ابعاد بدتري پيدا مي‌كند.

وی در ادامه با توجه به اهميت شبكه هاي برون مرزي و 24 ساعته شدن سيماي اردو گفت: اميدواريم اين آغازي براي ارتباطات بيشتر با مسلمانان شبه قاره و اردو زبان‌هاي منطقه باشد . وي افزود: زبان اردو مخاطبان زيادي در شبه قاره هند و همچنين ديگر مناطق جهان دارد، چون زبان مسلمانان شبه قاره هند است و اين زبان در كنار زبان فارسي به دليل اشتراكات زياد ميان فرهنگ اردو و فرهنگ و زبان فارسي از اهميت زيادي برخوردار است.

سرافراز با اشاره به اينكه زبان فارسي پيشينه‌اي هفتصد ساله در شبه قاره هند دارد،  اظهار كرد: زبان فارسي به بسياري از نقاط ديگر جهان هم رفته است و آنچه كه اين زبان را برجسته كرده، اشعار ما در اين زبان است كه بسياري از مردمان منطقه در ساليان دراز اشعار فارسي را نسل به نسل حفظ كرده‌اند و اميدواريم سيماي اردو، پل ارتباطي فرهنگي براي ترويج زبان فارسي و فرهنگ اسلامي در شبه قاره هند باشد. وي افزود: وقتي استعمار انگليس وارد هند شد، سعي كرد فرهنگ و زبان فارسي را از آن منطقه بگيرد و ما اميدواريم اين فرهنگ و زبان دوباره احيا شود.

رئيس سازمان صدا و سيما در ادامه به حضور طلبه‌هاي اردو زبان در سيماي اردو اشاره كرد و گفت: اين طلبه‌ها هم ‌اكنون در راديو و تلويزيون اردو مشغول به كار هستند و من از همه آن‌هايي كه در اين شبكه فعال هستند، از اقوام هند و پاكستان گرفته تا ايراني‌ها سپاسگزارم و اميدوارم 24ساعته شدن آن، آغاز خوبي باشد تا در كنار ساير شبكه‌هاي فرامرزي كه چاره‌اي جز تمام وقت شدن ندارند، به فعاليت خود ادامه دهند .

سرافراز درباره رويكرد 24 ساعته شدن شبكه‌ها و افزايش ساعت پخش آن ها گفت: با اين رويكرد، هم هويت شبكه‌ها براي مخاطب حفظ و هم زمان دسترسي به برنامه‌ها زياد مي‌شود.

وي در ادامه سخنان خود با تاكيد بر تعاملي شدن شبكه‌هاي جديد، اظهار كرد: شبكه‌هاي جديد، بايد تعاملي باشند زيرا در دوره جديد، شبكه‌ها نمي‌توانند يك طرفه با مخاطب ارتباط برقرار كنند. بخشي از اين تعامل از طريق فضاي مجازي امكانپذير مي‌شود تا مخاطب هم بتواند نظرش را ارائه كند و حضوري جدي و پررنگ نسبت به امر برنامه‌سازي داشته باشد و انتظار ما اين است كه توليدات در دوره كنوني با كيفيت بالايي ارائه شود و هدف ما اين است كه با توجه به شرايطي كه در آن قرار گرفته‌ايم، شبكه‌هايي پرمخاطب و تاثيرگذار داشته باشيم، چرا كه در حوزه مسائل فرهنگي و ديني، اشتراكات زيادي با بسياري از مردمان منطقه داريم كه مي‌توانيم درباره آن‌ها سخن بگوييم.

در ادامه مراسم، دكتر محمد اخگري معاون برون‌مرزي سازمان صدا و سيما با اشاره به اهميت زبان اردو و مخاطبان فراوان آن در جهان گفت: گستردگي اين زبان و ميراث فرهنگي ماندگار آن از انگيزه هاي سازمان صدا و سيما براي 24 ساعته اين شبكه راديويي و تلويزيوني است و اين اتفاق به ما كمك مي‌كند با تكيه بر مفاهيم اسلامي و ديني آنچه را رسانه‌هاي غربي پوشش نمي‌دهند ،آشكار كنيم.

وي راه‌اندازي اين شبكه را براساس هم‌افزايي بر محور زمان و بدون صرف هزينه‌هاي فني دانست و افزود: براساس زيرساخت‌هايي كه از سال‌هاي قبل در اين شبكه رخ داده ‌بود، توانستيم سيماي اردو را با برنامه‌هاي با كيفيت با هزينه‌هاي اندك راه‌اندازي كنيم . هرچند 24 ساعته شدن يك شبكه به معني توليد برنامه در همه ساعات نيست بلكه هدف ما توليد 6 ساعت مفيد برنامه كيفي و تنظيم پلكاني آن در كنداكتور پخش است.

در پايان، عليرضا سليماني زاده مدير شبكه جهاني سحر نيز با اشاره به معرفي اسلام ناب و الگوي ايراني و اسلامي در سيماي اردوي شبكه جهاني سحر گفت: با توجه به پيشرفت رسانه‌ها در سپهر رسانه‌اي و پيچيده‌تر شدن آنها تلاش كرديم در حوزه‌هاي مختلف، مخاطبان را افزايش دهيم و از طريق مهندسي جدول پخش و وب‌سايت شبكه به راديو تلويزيون جهاني در سطح مطلوبي برسيم.

 

 

پایان پیام/425

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

هادی مظفری اعلام کرد

تغییر پیمانکار مرمت موزه هنرهای معاصر/ثبت بیش از ۳ هزار اثر گنجینه در بانک اطلاعات

مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی با اشاره به پیشرفت ۶۰ درصدی مرمت موزه هنرهای معاصر، از تغییر پیمانکار برای اتمام مرمت موزه خبرداد.

اخبار برگزیده شبستان