خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢ جمادى الثانية ١٤٤١

Tuesday, January 28, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - احزاب و تشکل ها زمان :   ۱۳۹۴/۶/۱۰ - ۱۰:۱۶ شناسه خبر : ۴۸۳۱۸۵
رییس مجلس خبرگان رهبری:
مذاکرات هسته ای ربطی به رابطه دوجانبه و چندجانبه با امریکا ندارد/آمریکا اولین دشمن ماست
خبرگزاری شبستان: آیت الله یزدی با اشاره به اینکه آمریکا اولین دشمن ماست، گفت: آمریکا خواب اینکه کشور بازار مصرف و طبع درآمد او باشد را به گور می برد. مذاکرات هسته ای ربطی به روابط دو جانبه و چند جانبه با امریکا ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، آیت الله محمد یزدی، رییس مجلس خبرگان در هجدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیات حاکمیت پیامبر در مورد قضاوت و پیامبر گفت: حاکمیت و قضاوت شاخه ای از ولایت هستند و تمام موجودات هستی از ریزترین موجودات از سلول تا هر آنچه که صدق موجود و سایه وجود بر آن است به طور الزام مسیری که آفرینش بر آن تعیین کرده است طی می کند و این همان ربوبیت تکمیلی باریتعالی است و تمام موجودات تحت ربوبیت خداوند هستند.

وی ادامه داد: انسان و همه موجودات از لحظه شکل گرفتن نطفه تا طی دوران جنینی و طفولیت و کهولت محکوم به این نظام هستند و فقط انسان در میان تمام موجودات در بخشی از اعمال خود قدرت اختیار دارد و اعمالی را که انجام می‌دهد آثار این اعمال مرتبط از عمل اوست و نمی‌تواند این آثار را بازگرداند.

وی ادامه داد: انسان با اختیار امتیاز یافته است و از این جهت قدرت تشخیص در کنار اختیار را داراست تا بهتر انتخاب کند و بد و خوب را از یکدیگر تشخیص دهد.

آیت الله یزدی اظهار کرد: انسان چون مختار است عاقل است و به دلیل اختیار به او امر داده شده است و از طرفی اگر انسان از تولد تا مرگ باشد با خرد فرعی و جمعی زندگی را اداره می کند اما انسان از تولد تا مرگ نیست بلکه از تولد تا بی نهایت است و دارای اختیار است پس با قدرت فرعی و جمعی نمی تواند تا پایان کار را ببیند و وحی به او کمک می‌کند وحی خرد مجسم بیرونی است و عقل پیامبر درونی است.

آیت الله یزدی گفت: انسان در بخشی از اعمال آزاد است و خود باید سرنوشت خود را به دست بگیرد هیچ کس حق حاکمیت بر انسان را جز آفریننده انسان ندارد و آفریننده ای که نقش تاثیر انسان در جهان را به طور کامل می‌داند برای او برنامه نیز تعیین کرده است.

وی ادامه داد: خداوند حق حاکمیت در انسان را دارد و ملاک حق حاکمیت خدا بر انسان در حاکمیت تکمیلی و حاکمیت تشریحی که همان علم خداوند است عنوان شده است.

وی اظهار کرد: حاکمیت که دایره تشریح انسان را تا پایان در نظر می گیرد و این تشریح از طریق وحی این حق حاکمیت را به پیامبر داده است.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام امام، رهبر و حاکم هستند و پیامبر از طرف خدا این حق حاکمیت را دارد و این همان حاکمیت تکوینی خداوند است و پس از پیامبر حضرت علی (ع)، امام حسن، امام حسین و حاکمین منصوب به خداوند تا امام زمان (عج) این حاکمیت را ادامه می‌دهند.

وی با اشاره به زمان غیبت امام زمان (عج) افزود: در این زمان به وسیله ائمه این حق به فقهای اعزام تفویظ شده است فقها مجبور به حاکمیت هستند و به دست گرفتن نظام و حاکمیت هستند.

وی تصریح کرد: طبع حکومت ایجاب می کند تسلیم حکومتی را یک نفر بگیرد فقیه حاکم مشورت می‌کند البته مشورت غیر از شورایی مشورت کردن است اما در نهایت تصمیم با حاکمیت است.

وی با بیان اینکه فقیه حاکم زمان جامع‌الشرایط است و برای تصدی حکومت از طرف خدا و پیامبر منصوب شده است با اشاره به فرمان امام در جریان انقلاب تصریح کرد: در زمان انقلاب هنوز زنان به میدان نیامده بودند اما امام گفتند: زنان نیز می توانند در خیابانها حضور یابند و نیازی به اجازه شوهر و پدرشان نیست.

وی ادامه داد: ولی فقیه زمان ما جامع شناس و مدیر است و روز به روز آثار دقت او برای همه روشن‌تر می‌شود و در طول رحلت امام (ره) از فراز و نشیبهای زیادی این کشتی را به سلامت عبور داده‌اند.

وی در مورد برجام اظهار کرد: امروز برجام مساله روز است و در هر جلسه ای مطرح می شود و مخالفین  و موافقینی دارد.

وی با بیان اینکه ما در جریان گذراندن یکی از مقاطع حساس تاریخی کشور هستیم گفت: باید بدانیم که آیندگان با نگاه به این مقطع حساس درباره فعالیت‌های ما قضاوت می‌کنند و انشاءالله ما را تحسین کنند نه توبیخ در حقیقت باید کاری کنیم که تحسین برانگیز باشد.

وی گفت: برجام مسیر قانونی خود را طی می کند و در مجلس نیز مطرح می کند و لازم به امضا نیست بلکه تعهد که باشد قانون اساسی را شامل می‌شود.

وی ضمن تقدیر از تیم مذاکره کننده اظهار کرد:‌ در طول تاریخ سیاست خارجه این نوع مذاکره نداشته‌ایم که با جلسات طولانی حمایت و بحث خود را ادامه دهند و این امر قابل تقدیر است.

وی گفت: امضا از نظر قانون نیازی نیست و مساله تعهد که باشد کفایت می‌کند البته مجلس حق دارد و در پایان هر چه مجلس گفت ما قبول داریم.

وی اظهار کرد: برجام خود تعهدات را روشن می‌کند و برنامه و اقدام هر یک از دو طرفین را مشخص کرده است.

وی اظهار کرد: باید مراقب باشیم این برنامه (برجام) سیاست خارجه را تغییر نمی‌دهد ما آمریکا را اولین دشمن خود می‌دانیم جنایت آمریکا قابل شمارش نیست برخوردهای چندجانبه و فتنه هایی که ایجاد می کند قابل گذشت نیست و بارها نخ این فتنه ها به آمریکا می‌رسد.

وی با اشاره به ناامنی ها در سوریه و یمن و عراق یادآور شد: فتنه هایی که امریکا در سوریه و عراق و یمن ایجاد می کند برای ایجاد اختلاف میان مسلمانان و حاکمیت مسلمانان است.

وی اظهار کرد: باید به امریکا بگویم این خواب را که کشور را بازار مصرف و طبع درآمد شما باشد و حکام جور بازگردد مطمئن باشید به گور خواهید برد.

وی گفت:‌ مذاکرات هسته ای انجام شده است اما این امر ربطی به روابط دو جانبه و چندجانبه ندارد و دشمن ما با آمریکا از بین نمی‌رود.

وی در مورد اقتصاد مقاومتی خطاب به دولتمردان گفت: دولتمردان بدانند با رفت و آمدهای هیئت های خارجی نباید موضوع اقتصاد مقاومتی از یاد برود و نباید فراموش کنیم که در درجه اول باید اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و دستگاههای مولد داخلی را تقویت کنیم و کارخانه هایی که در امر تولید مواد صنعتی و پوشاک هستند می دانیم که برخی از این کارخانه ها زیر ظرفیت خود کار می‌کنند با آنها صحبت کنیم و آنها را به کار بگیریم و به تولید در کشور در درجه اول توجه کنیم.

وی اظهار کرد: حتی اگر قلم و کاغذ در داخل کشور تولید می‌شود برای چه از کره و چین باید بیاوریم کمک کنیم تولیدات داخلی را کیفیتشان را بالا ببریم.

وی در مورد اوضاع کشورهای منطقه گفت: اوضاع نامطلوب کشورهای منطقه را از آمریکا می‌دانیم که تحت نفوذ اسراییل است کشتن زنان و کودکان روح انسان را جریحه دار می کند در مورد مساله سوریه نیز مردم آن می‌توانند برای کشور خود تصمیم بگیرند. اوضاعی که در کشورهای دیگر می بینید فتنه هایی است که از چشم آمریکا دیده می‌شود روابط آمریکا و اسراییل خاورمیانه را به آتش می‌کشد و آمریکا در هر شرایطی اسراییل را حفظ می کند.

وی در مورد انتخابات نیز گفت: هیچ تعارفی با کسی نداریم وزارت کشور مجری انتخابات و شورای نگهبان ناظر انتخابات است و نظارت شورای نگهبان استصوابی است و این نظارت از ابتدای انتخابات تاکنون بوده است.

وی در مورد نظارت شورای نگهبان خاطرنشان کرد: نظارت شورای نگهبان از لحظه نام‌نویسی تا اعلام نتایج ادامه دارد و در جریان انتخابات نیز وجود دارد البته در نام نویسی وزارت کشور اصرار به الکترونیکی کردن آن دارد اما متاسفانه هنوز ساده ترین نرم افزار ان را نداریم و می خواهند از چین یا کره بخرند که خبرگان اصلا به این دستگاهها اطمینان ندارند.

وی ادامه داد: باید اطمینان شورای نگهبان در این زمینه جلب شود نمی توانیم بگوییم دولت این موضوع را قبول دارد پس می پذیریم.

وی اظهار کرد: باید از ابزار نرم افزاری و سخت افزاری در این زمینه اطمینان حاصل کنیم در دوره وزارت قبلی کشور بنده خطاب به وزیر سابق گفتم اگر می خواهید انتخابات را الکترونیکی برگزار کنید دنبال کار بکنید اما متاسفانه رها شد و به این دوره رسید.

آیت الله یزدی گفت: امیدواریم این دوره نیز به خوبی برگزار شود و اجرای انتخابات به عهده وزارت کشور است در این دوره به دلیل صرفه جویی انتخابات مجلس و خبرگان در یک زمان اجرا می شود که امیدواریم به خوبی برگزار شود.

وی با اشاره به سالروز شهدا در ماه شهریور گفت: شهریورماه شهدای زیادی را در جنگ، محراب، شهدای هسته ای و دولت را در بردارد این شهدا خون پاک خود را تقدیم کرده‌اند و این خون پاک آنهاست نظارم جمهوری اسلامی را نگه داشته است و عنایات معنوی ادعیه این شهداست که بسیاری از شرور را از سر این مملکت کم می‌کند. در پایان توفیق مجریان و مسئولان را از خداوند خواستارم.

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در دیدار رئیس دومای روسیه

روابط ایران و روسیه برخلاف خواست آمریکا در مسیر بسیار خوب و رو به پیشرفت است

رئیس جمهوری روابط ایران و روسیه را رو به توسعه و پیشرفت دانست و تاکید کرد: اطمینان دارم با وجود فشارهای آمریکا به منطقه و به خصوص ایران دو کشور روابط خود را برغم میل و خواست کاخ سفید، بیش از پیش توسعه خواهند داد.

اخبار برگزیده شبستان