خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۴/۵/۲۵ - ۱۵:۴۹ شناسه خبر : ۴۷۹۳۱۸
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) تصریح کرد:
لزوم انسجام بین دستگاه های فرهنگی/کارهای فرهنگی باید مداوم و مستمر باشند
خبرگزاری شبستان: آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه بین دستگاه های فرهنگی باید انسجام باشد، گفت: کار های فرهنگی باید دائمی و مستمر باشد و همیشه طرح های جدید در دستورکار قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله فاضل لنکرانی، رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) امروز (۲۵ مرداد) در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در کشور، عنوان کرد: برگزاری برنامه های دهه کرامت در سال های اخیر، تأثیر زیادی در جامعه داشته است و واقعا این خلا در فرهنگ کشور ما وجود اشت و امروز نیز وجود دارد.

 

متولیان فرهنگی مهم و ریشه داری در کشور وجود

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بیان داشت: متولیان فرهنگی مهم و ریشه داری در کشور وجود، از جمله حوزه های علمیه، مسئولین ارشاد، مسئولین مساجد، ائمه جماعات و اتحادیه های دانشگاه ها و مدارس و همچنین مسئولین شهرداری ها از جمله متولیان فرهنگی هستند، اما متأسفانه رشدی در فرهنگ جامعه مشاهده نمی شود.

 

لزوم انسجام بین دستگاه های فرهنگی

 

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که فرهنگ یکی از دغدغه های مهم ماست، گفت: باوجود این که انگیزه های زیادی در مسئولین فرهنگی وجود دارد، این سوال مطرح است که چرا به رشد فرهنگی و دینی مورد انتظار نمی رسیم.

 

وی با اشاره به این که ارتباط بین دستگاه های فرهنگی بسیار مهم است، تصریح کرد: اگر بین دستگاه های فرهنگی انسجام خوبی به وجود بیاید، بدون شک می توان پیشرفت کرد و مشکلات و معضلات جامعه را حل کرد.

 

مشکل اصلی ما عدم انسجام است

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) یادآور شد: دین اسلام از نظر مواد تبلیغی غنی است و در همه زمینه ها حرف برای گفتن دارد، اسلام برای حل مشکلات اخلاقی بیشترین و بهترین مطالب را دارد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی بیان داشت: امروز نظام جمهوری اسلامی در کشور حاکم است و مسئولین سعی دارند که اسلام را پیاده کنند و مشکلی از این لحاظ نداریم؛ مشکل اصلی ما عدم انسجام است، بنابراین باید از انسجام دستگاه های فرهنگی بهره کافی برده شود و این انسجام محدود به دهه کرامت نشود.

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) عنوان کرد: در سال های اخیر، برنامه های متنوعی در ایام دهه کرامت، در کشور و خارج از کشور برگزار می شود، اما باید برنامه های مستمری نیز در طول سال وجود داشته باشد.

 

وجود سه قطب مذهبی بزرگ در ایران

 

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که آستان مقدس حضرت معصومه (س)، شاه چراغ و آستان قدس رضوی سه قطب مذهبی بزرگ در ایران است، اظهار داشت:  برنامه هایی که در ایام دهه کرامت در نقاط مختلف کشور برگزار می شود، حرکت روحی و معنوی تأثیرگذاری بر مردم به ویژه بانوان کشور ایجاد می کند.

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) بیان کرد: اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت مجمعی است که جامعیت دارد و به هدف ایجاد حرکت مردمی تأسیس شده است، اما تقاضای من این است که فکر اساسی شود تا از این جمع، یک بهره اساسی برده شود.

 

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: انقلاب و نهاد های انقلاب بر مردم ما و جوانان تأثیر زیادی داشته است، ولی مطلوب نیست؛ ما باید به مسائل فرهنگی اهمیت دهیم و برنامه مداوم داشته باشیم.

 

وی یادآور شد: از بدو ورود اشعریون به قم، حوزه علمیه شکل گرفته است، منتها حوزه علمیه در صد سال اخیر انسجام بیشتری گرفته است؛ اشعریون فعالیت های مذهبی گسترده ای داشتند و مبارزات زیادی در برابر ادعای مهدویت داشتند و از تشیع راستین دفاع کردند؛ به جرأت می توان گفت که اگر قم نبود، امروز شیعه کامل دوازده امامی در دنیا وجود نداشت.

 

برای وضعیت اخلاقی، دینی و فرهنگی جامعه چاره ای اندیشیده شود

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) عنوان کرد: امروز باید در مورد وضعیت موجود جامعه از نظر اخلاقی، دینی و فرهنگی، چاره ای اندیشیده شود؛ فسادهای اقتصادی زیادی در ایران وجود دارد، به خصوص فسادهای اقتصادی که در میان مسئولین وجود داشته است که بر فساد اقتصادی مردم نیز تأثیر داشته است.

 

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: متأسفانه امروز وضع بازار از نظر دین اسلام، قابل قبول نیست، امروز در میان جوانان، مسائل نگران کننده ای وجود دارد، اختلافات و مشاجراتی در مراکز قوه قضائیه مشاهده می شود که نشان می دهد مردم از دین فاصله گرفته اند.

 

اگر امروز به صورت شبانه روز کار فرهنگی کنیم، کم است

 

وی تأکید کرد: اگر امروز به صورت شبانه روز کار فرهنگی کنیم، کم است؛ کارهای فرهنگی در جامعه صورت می گیرد، اما نیاز به انسجام قوی تری دارد.  

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با اشاره به نحوه تشکیل طالبان، اظهار داشت: مسأله جهاد در اسلام ارزش بالایی دارد، دشمن با تشکیل تیم های قوی جمعی به مبارزه با اسلام برخواسته است و امروز از مسأله جهاد علیه اسلام استفاده کرده است تا بدین وسیله به اسلام و مسلمانان ضربه بزند.

 

لزوم راه ها و فعالیت های فرهنگی جدید در جامعه

 

آیت الله فاضل لنکرانی گفت: ما هیچ وقت نباید کتاب را کنار بگذاریم ولی واقع مسأله این است که این به تنهایی کارآمد نیست؛ ما نیاز داریم که راه های فرهنگی جدیدی به وجود بیاوریم.

 

وی با اشاره به این که ما باید به فضای مجازی ورود پیدا کنیم، اضافه کرد: ما باید از این ظرفیت، استفاده های بیشتری داشته باشیم و از فضای مجازی به صورت درست استفاده کنیم.  

 

فعالیت های فرهنگی محدود به دهه کرامت نباشد

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) عنوان کرد: تشکیل شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت نقطه امید است و انسان امیدوار می شود که جهش فرهنگی در کشور ایجاد شود، اما این فعالیت ها محدود به دهه کرامت نباشد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که ما باید از ظرفیت امامزادگان استفاده کنیم، گفت: ما باید از ائمه معصومین و بقاع متبرکه امامزادگان که پتانسیل قوی در جامعه هستند، استفاده کنیم و در هر امامزاده، باید یک فعالیت مستمری انجام شود.

 

وی تصریح کرد: امروز ما صحنه و میدان سختی با دشمن داریم، به طوری که میدانی مشکل تر از زمان ما تا به حال نبوده است؛ بنابراین ما باید با برنامه ریزی و فعالیت های مستمر، عرصه را بر دشمن تنگ کنیم.

 

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) در پایان یادآور شد: انسان به صورت دائمی به برخی فعالیت ها نیاز دارد، کار های فرهنگی نیز باید دائمی باشد و استمرار داشته باشد و همیشه طرح های جدید در دستورکار قرار بگیرد که برای این امر نیز باید بودجه های مورد نیاز فراهم باشد.

 

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد:

الگو گیری از قرآن لازمه رسیدن جامعه به رستگاری

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مستشاری گفت: الگو گیری از قرآن لازمه رسیدن جامعه به رستگاری است و نباید اجازه دهیم محتوای آیات الهی مهجور بماند

اخبار برگزیده شبستان