خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

الخميس ١٨ رمضان ١٤٤٠

Thursday, May 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۴/۵/۲۴ - ۲۳:۱۹ شناسه خبر : ۴۷۹۱۰۶
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) عنوان کرد:
راه ورسم جشن‌های دهه کرامت را از زیارت‌نامه حضرت معصومه(س) استخراج کنیم
خبرگزاری شبستان: آیت‌الله سعیدی با بیان این که جشن‌های دهه کرامت نماد و محتوایی دارد، گفت: ما می‌توانیم راه و رسم جشن‌های دهه کرامت را از زیارت‌نامه حضرت معصومه(س) استخراج کنیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) عصر امروز (24 مرداد) در دیدار اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت در کشور که در آستان مقدس حضرت معصومه (س) برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری سلسله جشنواره‌های بین‌المللی امام رضا (ع) و برنامه‌های دهه کرامت، هم نیاز به بحث‌های محتوایی و هم بحث‌های اجرایی دارد.

 

آیت الله سعیدی اظهار داشت: بحث‌های اجرایی به دستگاه‌ها واگذار شده است که در این مسیر گام‌های خوبی برداشته اند، آستان مقدس حضرت معصومه (س) و آستان قدس رضوی و آستان مقدس احمد بن موسی (ع) از نظر محتوایی باید با ظرافت و دقت در این امر مهم تلاش کند.

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) بیان کرد: اگر سیری در زیارت‌نامه حضرت معصومه (س) داشته باشیم، با انشا و بیان حضرت علی بن موسی (ع) در حق خواهر بیان شده است.

 

وی با بیان این که 30 سلام در زیارت‌نامه امام رضا (ع) آمده است، گفت: این زیارت با سلام به حضرت آدم شروع می‌شود که ادب و به جای آوردن حق احترام به پدران و اجداد را نشان می‌دهد و جلوه حضور مانع نمی شود که از گذشتگان یاد نکنیم.

 

آیت الله سعیدی با بیان این که در زیارت‌نامه حضرت معصومه (س) به حضرت عیسی و حضرت موسی (ع) سلام داده شده است، تصریح کرد: ما مسلمان هستیم ولی به دین حضرت عیسی و حضرت موسی و دیگر ادیان الهی احترام می‌گذاریم و خداوند، اسلامی را که نسبت به ادیان الهی ادب نداشته باشد، نمی پذیرد.

 

امام جمعه قم عنوان کرد: جشن‌های دهه کرامت نماد و محتوایی دارد و ما در این زیارت‌نامه می‌توانیم نحوه برگزاری جشن‌های رضوی را از آن استخراج کنیم.

 

وی افزود: آنچه از این زیارت‌نامه استخراج می‌شود، این است که اگر می‌خواهید جشن بگیرید، ابتدا به بارگاه اهل بیت (ع) بیایید تا زائر شوید و چنانچه در زیارت، معرفت داشته باشید، بهشت بر شما واجب است.

 

آیت الله سعیدی یادآور شد: هدف از سلام‌ها در زیارت‌نامه حضرت معصومه (س) در ابتدا ادب است، همچنین سلسله وسایط فیض الهی از اول تا به انتها مشخص می‌شود.

 

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) افزود: یکی دیگر از اهداف سلام‌ها در زیارت‌نامه حضرت معصومه (س)، بحث اعتقادی زائر است که زائر باور خود را با این سلسله مشخص می‌کند؛ وقتی ما سلام می‌دهیم، رشته پیوند حلقه این بانو را در این سلسله وسایط فیض الهی شناسایی می‌کنیم.

 

وی تصریح کرد: ما در زیارت‌نامه حضرت معصومه (س) از خداوند می‌خواهیم در بهشت در کنار اهل بیت (ع) باشیم، در زیارت همه چیز برای خودمان نمی خواهیم و یکی از خواسته‌های ما بحث فرج امام زمان (عج)، فرج اهل بیت (ع) و فرج مشکلات همه مسلمانان است.

 

آیت الله سعیدی گفت: ما سرور و شادی را دوست داریم و جزئی از زندگی ماست، ولی ظالمین و مستکبرین از یک سو، هوای نفس از درون و شیطان از بیرون، سرور را از ما گرفته است و مردم از ابتدای خلقت تا کنون، سرور ماندگار، مستمر و جدی نداشتند، بنابراین ما باید سرور و فرج را از خداوند بخواهیم.

 

وی عنوان کرد: ما در زیارت اهل بیت (ع) که نماد و نمایشی از حضور در مرقد است، باید راه و رسم جشن‌های دهه کرامت را کشف کنیم.

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

برگزاری نشست مشترک مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن با معاون آموزشی وزارت علوم

نشست مشترک مسئولان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیأت همراه در قم برگزار شد.

اخبار برگزیده شبستان