خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : آذربایجان شرقی - زمان :   ۱۳۹۴/۴/۳۰ - ۱۴:۰۳ شناسه خبر : ۴۷۳۸۵۰
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان:
هنرمندان اشعار استاد شهریار را «مشق عشق» می کنند
خبرگزاری شبستان: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان از برگزاری جشنواره «مشق عشق» با محوریت اشعار ترکی و فارسی استاد شهریار خبر داد.

مهران فرجی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، از برگزاری نخستین جشنواره استانی خوشنویسی با عنوان «مشق عشق» خبر داد و ابراز داشت: هویت، یکی از مهم ترین ارکان تشکیل دهنده تمدن هر ملت و وجه تمایز تمدن های کهن با جوامع تازه بنیاد امروزی است، در این میان، زبان، شعر و ادبیات به عنوان محور فرهنگ و بعد مهمی از میراث هر ملتی نقش اساسی و تعیین کننده در شکل گیری آن هویت ایفا می کند.

وی افزود: پیشینه عظیم فرهنگی ایران که از گذشته تا به امروز با داشتن شاخصه ها و مولفه های ارزشمندی به عنوان میراثی غنی و هویتی ملی رخ می نماید، امروزه وظیفه هنرمندان معاصر را به عنوان میراث داران این گنجینه کهن در پاسداری و گسترش این هویت ملی میان آحاد مردم، سنگین تر می سازد.

فرجی تاکید کرد: استاد شهریار به عنوان یکی از شعرای معاصر با اهتمامی که در حفظ و گسترش این پیشینه ارزشمند، با خلق آثار فاخرش از خود برجای گذاشت، باعث شده که روز ملی شعر و ادب فارسی تنها زیبنده نام این اسطوره شعر آذربایجان باشد، لذا به همین مناسبت و با هدف ترویج اشعار ارزشمند استاد شهریار در قالب خلق آثار فاخر خوشنویسی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان نخستین جشنواره استانی خوشنویسی مشق عشق را برگزار می کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان همچنین خلق آثار خوشنویسی فاخر جهت ترویج اشعار و ابیات ناب استاد شهریار، آشنایی هرچه بیشتر جامعه هنری و آحاد مردم با اشعار فارسی و ترکی این استاد برجسته بین المللی، گرامیداشت خوشنویسان مطرح استان و همچنین معرفی خوشنویسان مستعد جوان و نوجوان را از اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

وی با تشریح موضوع این جشنواره خاطرنشان کرد:  این جشنواره با محوریت اشعار ترکی و فارسی استاد شهریار و در رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق برگزار می شود.

فرجی با بیان اینکه این جشنواره در بخش های غیررقابتی و رقابتی برگزار خواهد شد، تصریح کرد: بخش غیر رقابتی ویژه اساتید و پیشکسوتان بوده و بخش رقابتی نیز ویژه کلیه خوشنویسان استان آذربایجان شرقی در تمامی مقاطع خوشنویسی است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان گفت: به نفرات اول رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق هر کدام، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و یک سکه بهار آزادی و یک جلد کتاب نفیس خوشنویسی، به نفرات دوم رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق هر کدام تندیس جشنواره، لوح تقدیر و نیم سکه بهار آزادی و یک جلد کتاب نفیس خوشنویسی، به نفرات سوم رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق هر کدام تندیس جشنواره، لوح تقدیر و ربع سکه بهار آزادی و یک جلد کتاب نفیس خوشنویسی  اهدا می شود.

وی ادامه داد: به یک نفر حائز تقدیر در هر رشته به تشخیص هیئت داوران، لوح تقدیر و یک جلد کتاب نفیس خوشنویسی، به برگزیده نوجوان دارای استعداد، به تشخیص هیئت داوران، لوح تقدیر و یک جلد کتاب نفیس خوشنویسی و  به کلیه هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه می یابد گواهی شرکت و هدیه فرهنگی تعلق خواهد گرفت.

فرجی تاکید کرد: آثار راه یافته به نمایشگاه در کتابی با همین عنوان و با درج نام هنرمند به چاپ خواهند رسید.

شرایط شرکت در جشنواره

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان در بخش دیگری به شرایط شرکت در این جشنواره اشاره کرد و ابراز داشت: هر هنرمند مجاز است در هر رشته حداکثر با 2 اثر (مجموعا 4 اثر در 2 رشته) شرکت کند.

وی افزود: به منظور ارزیابی و بررسی اولیه آثار، شرکت کنندگان می بایست ضمن ثبت نام، تصویر آثار خود را طبق تقویم جشنواره به آدرس اینترنتی به نشانی : www.malekan.ershad-as.ir  ارسال کنند، آثاری که تصویرشان در مرحله اولیه انتخاب می شود به نمایشگاه و داوری نهایی راه خواهند یافت.

فرجی با اشاره به اینکه حد اثر اندازه آثار با احتساب پاسپارتو و بدون قاب 70*100 سانتیمتر است، تاکید کرد: تاریخ آفرینش آثار باید در سال های 1393 و 1394 بوده و آثار نباید درهیچ جشنواره دیگری شرکت داده شده باشد، اصل آثار پس از برگزاری جشنواره و نمایشگاه ها به صاحبان آن عودت خواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان با اشاره به اینکه  شرکت در جشنواره برای کلیه خوشنویسان استان در تمامی مقاطع خوشنویسی و رده های سنی آزاد است، گفت: دبیرخانه مجاز است از آثارعکس تهیه کرده و به نحو مقتضی با معرفی نام خالق اثر از آن ها استفاده کند.

تقویم برگزاری جشنواره مشق عشق

فرجی در بخش دیگری به زمان ثبت نام در این جشنواره اشاره کرد و اظهار داشت: ثبت نام اینترنتی و ارسال تصویر اولیه آثار 22 تیر تا 12 شهریور اعلام شده و بررسی اولیه آثار و انتخاب آثار راه یافته به مرحله نهایی  نیز 14 شهریورماه امسال است.

وی ادامه داد: نتایج اولیه در 15 و 16 شهریور اعلام و در سایت دبیرخانه درج می شود، مهلت تحویل اصل آثار راه یافته به دبیرخانه از 17 شهریور تا 22 شهریور بوده و داوری نهایی آثار و معرفی نفرات برگزیده  نیز 24 شهریورماه خواهد بود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان همچنین گفت: مراسم اختتامیه و اهداء جوایز و نمایشگاه در  27 شهریور امسال همزمان با روز ملی شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار برپا می شود.

وی تاکید کرد: کارگاه آموزشی تخصصی یک روزه خوشنویسی 27 شهریور با حضور اساتید برجسته کشوری و کارگاه آموزشی تخصصی یک روزه در رشته کاغذسازی و پاسپارتو 28شهریور برگزار خواهد شد.

فرجی با بیان اینکه نمایشگاه خوشنویسی در ملکان تا 9 مهرماه خواهد بود، تصریح کرد: نمایشگاه خوشنویسی در تبریز در جنب جشنواره بین المللی استاد شهریار روز 27 شهریور ماه برپا می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان در بخش دیگری ابراز داشت: علاقمندان می توانند آثار خود را به آدرس دبیرخانه واقع در استان آذربایجان شرقی،ملکان، خیابان لاله، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان ارسال و یا جهت ثبت نام و اطلاع از اخبار جشنواره به سایت www.malekan.ershad-as.ir مراجعه کنند.

وی افزود: فرم ثبت نام از طریق همین سایت  از روز دوشنبه 22 تیر ماه در دسترس خواهد بود.

فرجی گفت: این جشنواره به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملکان و با همکاری بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، انجمن خوشنویسان استان آذربایجان شرقی، انجمن خوشنویسان شهرستان ملکان، فرمانداری ملکان، شهرداری ملکان و اداره آموزش و پرورش ملکان برگزار می شود.

پایان پیام/

پایان پیام/138

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

انتظار برای روزهای خوش سرای ایکی قاپیلار تبریز

این روزها شاهد همت و تلاش شبانه روزی نهادهای دولتی و مردم‌نهاد برای بازسازی و احیای روزهای خوش سرای تاریخی ایکی قاپیلار بازار تبریز هستیم.

اخبار برگزیده شبستان