خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸

الجمعة ١٦ ذو القعدة ١٤٤٠

Friday, July 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۴/۴/۶ - ۰۸:۳۲ شناسه خبر : ۴۶۸۱۳۸
اخبار حوزه قضایی در هفته ای که گذشت:
از ادامه پرونده م.ه تا آموزش بیش از ۵۴ هزار نفر از ضابطان قضایی
خبرگزاری شبستان: پرونده م.ه هنوز در مرحله اجرای احکام است، کمک پانصد میلیون ریالی رئیس قوه قضاییه به جشن گلریزان، آموزش و پرورش بالاترین امتیاز شکایت در دیوان عدالت را دارد، برخی از عناوین اخبار حوزه قضایی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، پرونده م.ه هنوز در مرحله اجرای احکام است، کمک پانصد میلیون ریالی رئیس قوه قضاییه به جشن گلریزان، آموزش و پرورش بالاترین امتیاز شکایت در دیوان عدالت را دارد، آموزش بیش از 54 هزار نفر از ضابطان قضایی برخی از عناوین اخبار حوزه قضایی در هفته گذشته بود. ادامه اخبار این حوزه را در گزارش زیر بخوانید:

هزار صرافی بدون مجوز که در امر صرافی دخالت می کنند/پرونده م.ه هنوز در مرحله اجرای احکام است

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای معاون اول و رییس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری برنامه‌های هفته قوه قضاییه گفت: 7 تیر در نظام جمهوری نقطه عطفی است برای انقلاب و نظام اسلامی در این روز 72 نفر از مسئولان دلسوز و سرمایه های بزرگ ملت و نظام به دست افراد شقیقه و عامل بیگانه به خاک و خون کشیده شدند که بسیار مایه تاسف است. اما از طرفی این خونها نظام ما را بیمه کرد و دشمنان را ناامید.

وی با اشاره به خدمات بزرگ شهید بهشتی به عنوان معمار دستگاه قضایی با اشاره به برنامه های هفته قضا تصریح کرد: هفته قوه قضاییه فرصت مناسبی برای مردم و دستگاه قضا در جهت آشنایی بیشتر با دستگاه قضاست و فرصتی است تا دستگاه قضا بتواند سال گذشته خود را ارزیابی و میزان قوت و ضعف خود را در تنگناها عملکرد خود را برای مردم در میان بگذارد تا از ناحیه فرهیختگان این عملکرد مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی درخصوص برنامه های ریاست قوه قضاییه در این هفته اظهار کرد: در روز اول تیرماه رییس دستگاه قضا از طریق رسانه ملی با مردم سخن خواهد گفت.

وی گفت: همچنین دستگاه قضا در همایشی که روسای دو قوه دیگر حضور دارند حاضر خواهد شد و سخنان و انتقادات آنها را می شنود. در حقیقت در این همایش روسای قوه مقننه و مجریه نقطه نظرات خود را در مورد دستگاه قضا ارایه خواهند داد. همچنین عملکرد یکساله دستگاه قضا در حوزه های مختلف جمع بندی شده و در گزارشی به محضر مقام معظم رهبری ارایه می‌شود و در ادامه از رهنمودهای ایشان استفاده خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: حضور سرزده رییس قوه قضاییه در یکی از بخشهای قضا از دیگر برنامه های رییس دستگاه قضا در هفته قضاست که ممکن است در تهران یا شهرستانها و یا هر جای دیگر باشد. مسئولان دادگستری نیز برنامه های متنوعی را از طریق شبکه های مجازی مکتوب با مردم در میان خواهند گذاشت. همچنین معاون اول قضا نیز در صداوسیما حضور یافته و با مردم سخن می‌گوید.

کمک پانصد میلیون ریالی رئیس قوه قضاییه به جشن گلریزان

رئيس قوه قضاييه مبلغ پانصد ميليون ريال به جشن گلريزان کمک کرد. اين مبلغ در خصوص امور ديه وکمک به زندانيان نيازمند به حساب ستاد ديه کشور واريز شد. هرساله همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان ستاد ديه کشور با هدف کمک به آزادي زندانيان نيازمند جشن هاي گلريزان در سراسر کشور برگزار مي شود.

در اجرای عدالت، قاطعیت و تکریم ارباب رجوع هر دو لازم است

حجت الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی در جمع کارکنان سازمان قضایی استان لرستان گفت: از دژبان درب ورودی تا بالاترین رده سازمانی باید به همدیگر کمک کنیم تا این مجموعه بتواند فعالیت های خود را در جهت تحقق عدالت و احقاق حق به ثمر بنشاند.

وی گفت: به حمدا... سازمان قضایی نیروهای مسلح لرستان از نیروهای مؤمن و متدین برخاسته از خانواده‌های خوب و علاقه‌مند به عصمت و طهارت تشکیل شده و این خیلی ارزشمند است.

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح سپس با اشاره به اجرای قانون جدید آئین دادرسی کیفری از تیرماه سال جاری گفت: انشاء ا... که با اجرای این قانون بتوانیم خدمات بهتر و بیشتری را با اجرای عدالت و رفع ظلم و احقاق حق ارائه نماییم.

حجت الاسلام بهرامی تصریح کرد: ظلم مأمورین حکومت خیلی سنگین است و با ظلم یک فرد عادی فرق می‌کند لذا سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز در راستای اجرای عدالت در جامعه با قاطعیت به چنین جرائمی رسیدگی می کند.

آموزش و پرورش بالاترین امتیاز شکایت در دیوان عدالت را دارد/دریافت حق فنی در داروخانه ها قانونی نیست

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری، رییس دیوان عدالت اداری در نشست خبری به مناسبت هفته قضا گفت: با تلاشها و اقدامات پیشگیرانه و تعامل و همکاری با دستگاهها در مجموع شاهد کاهش آمار ورودی پرونده‌ها نسبت به سال 92 بودیم و اقداماتی که از ابتدای سال انجام دادیم در 6 ماهه دوم پاسخ خود را نشان داد.

وی با اشاره به جلسات هماهنگی میان وزارتخانه‌ها و دیوان عدالت اداری تصریح کرد: این جلسات بر کاهش میزان شکایات تاثیر دارد.

رییس دیوان عدالت اداری اظهار کرد: در سال گذشته مجموعه پرونده های وارده بدوی 110 هزار و اندی است که تا آخر بهمن‌ماه این آمار استخراج شده است و در سال 92 میزان پرونده‌های مختومه 111 هزار اعلام شده است که شاهد کاهش 14 درصدی نسبت به سال گذشته هستیم.

وی با اشاره به مسایل گسترده و جمعیت عظیم کارمندان و معلمان آموزش و پرورش افزود: در اسفند 93 با ده درصد از ورود پرونده های آموزش و پرورش به دیوان شاهد افزایش ورودی پرونده ها هستیم که این موضوع نشاندهنده اهمیت تعامل همکاری دستگاهها با دیوان عدالت اداری است.

وی در مورد عملکرد دیوان عدالت اداری در سال گذشته در شعب بدوی تجدیدنظر هیئتهای عمومی و سایر بخشها در مجموع 158 هزار پرونده ورودی و 132 هزار پرونده مختومه اعلام شده است.

وی اظهار کرد: برخی از دستگاهها اقداماتی انجام می‌دهند که به ظاهر قوانین را رعایت می کنند اما در عمل شاهد نواقصی هستیم که در صدور پروانه به طور مثال در رعایت قوانین و مقررات کوتاهی کرده‌اند.

آیین اسلام بر احترام به ادیان دیگر بنا نهاده شده است

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی در نشست مشترک معاون فرهنگی و معاون حقوقی قوه قضاییه با نمایندگان اقلیت‌های دینی گفت: آیین اسلام آیینی است که اساس خود را بر احترام به ادیان دیگر بنا نهاده است و از ادیان راستین حمایت و بقای آنها را تضمین کرده است.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه آئین اسلام مطابق آیه شریفیه «لا اکراه فی الدین» هیچگاه بر پایه اجبار و اکراه قرار نداشته است افزود: اسلام همواره فضای آزادی فکر و اندیشه و آزادی عمل را برای دیگر ادیان باز گذاشته است.

وی افزود: امروزه در گوشه و کنار جهان گاهی اوقات اجبارها و اکراه‌هایی می‌بینیم که به اسم اسلام صورت می‌گیرد که البته این رفتارها از صفات اسلام کاملا به دور است. خشونت‌طلبانی که سعی می کنند تا نام زیبای اسلام را زشت جلوه دهند.

وی گفت: هدف جمهوری اسلامی ایران همزیستی مسالمت‌آمیز با اقلیت‌های دینی راستین است که البته این همزیستی به بهترین وجه جریان داشته و اگر بخواهیم نگاهی به تاریخ بیاندازیم در رابطه با این موضوع گفتنی‌ها فراوان است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حقوق اقلیت ها را بصورت جامع دیده است

ذبیح الله خدائیان در نشست با نمایندگان اقلیت های دینی که به میزبانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد افزود: همه ایرانیان از جمله اقلیت های کشور از حقوق مساوی و برابر برخوردار هستند.

وی افزود: امروز  هیچ کشوری را نمی توان یافت که همه اتباع آن از یک قوم، نژاد و یا یک مذهب باشند و اغلب کشورهای جهان دارای اقلیت های مذهبی و قومی گوناگون هستند.

خدائیان با اظهار اینکه متاسفانه در برخی کشورها تبعیض هایی نسبت به اقلیت ها صورت می گیرد افزود: کنواسنیون های بین المللی متعددی در حمایت از اقلیت های مذهبی به تصویب رسیده است که از جمله آنها می توان به منشور سازمان ملل، اعلامیه جهانی سازمان ملل، کنوانسیون های ممنوعیت تبعیض نژادی یا حقوق کودک اشاره کرد.

آموزش بیش از 54 هزار نفر از ضابطان قضایی توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش سازمان قضایی نیروهای مسلح از آموزش بیش از 54 هزار نفر از ضابطان قضایی خبر داد و گفت: در سال 1393 این تعداد، طی 1335 دوره، تحت آموزش‌های سازمان قضایی نیروهای مسلح قرار گرفته اند و در این دوره‌ها 191 هزار و 119 نفر ساعت آموزش ارائه‌شده است.

جعفر صادق منش با بیان اینکه آموزش ضابطان در سال 1393 از رشد قابل‌توجهی نسبت به سال 1392 و اولین سال برنامه توسعه قضایی 1390 برخوردار بوده است تصریح کرد: تعداد دوره‌های برگزارشده و یگان‌های تحت آموزش دو برابر سال 1392 و چهار برابر سال 1390 و تعداد نفرات آموزش‌دیده 16 درصد بیش از سال 1392 و 131 درصد بیش از سال 1390 بوده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در بخش امنیت قضایی به ارتقاء سطح علمی و شایستگی اخلاقی و توان عملی ضابطین اختصاص دارد افزود: بهبود وضعیت تعاملات و تعلیمات دادسرا جهت انجام کیفی وظایف محوله به ضابطین و بهبود وضعیت کشف جرم، دو هدف مهم سازمان قضایی در افزایش آگاهی و دانش ضابطان بوده است.

مقام معظم رهبری صادقانه و عالمانه مسیر را برای مردم و مسئولان روشن کردند

آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با تبریک فرا رسیدن هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید دکتر بهشتی و مرحوم آیت ا... محمدی گیلانی با اشاره به نقش شهید آیت الله بهشتی در ساماندهی و ایجاد تشکیلات قضایی و نقش عمده آن شهید در تدوین قانون اساسی و مجاهده توأمان در حیطه های عملی و نظری بر ضرورت بروز رسانی عملکردها، برنامه ها و ساماندهی انجام امور تأکید کرد و گفت: بزرگانی همچون شهید بهشتی که به رغم تمام ظلم هایی که از سوی معاندین و مخالفین انقلاب بر ایشان رفت به حمایت و پشتیبانی حضرت امام (ره) در سنگر جهاد و مبارزه باقی ماندند، الگویی برای همه آنانی هستند که قصدشان خدمت به مردم و مجاهدت و ایثار در راه خداست.

رئیس قوه قضاییه آیت الله محمدی گیلانی را از دیگر الگوها و اسوه‌های دستگاه قضایی خواند و صلابت آن مرحوم در برخوردهای قضایی را نمونه ای قابل توجه برای عملکرد امروز دستگاه قضایی در برخوردهای با قاطعیت و صلابت برشمرد.

پایان پیام/

 

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

خطیب موقت نماز جمعه تهران:

امریکا هیچگاه همچون امروز نزد افکار عمومی جهان ذلیل و بی ارزش نبوده است

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به اینکه آمریکا با تخلف و عهد شکنی های خود موجب سرافکندگی ملت امریکا شده است، گفت: امریکا هیچگاه همچون امروز نزد افکار عمومی جهان ذلیل و بی ارزش نبوده است

اخبار برگزیده شبستان