خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

الجمعة ١٩ رمضان ١٤٤٠

Friday, May 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۴/۴/۲ - ۱۳:۵۳ شناسه خبر : ۴۶۷۶۳۰

نماینده سوال کننده از پاسخهای وزیر اقتصاد قانع شدند
خبرگزاری شبستان: نمایندگان سوال کننده از پاسخهای وزیر اقتصاد در مورد بحث معوقات بانکی و بدهکاران بانکی قانع شده اند و پاسخهای وزیر را به رای مجلس نگذاشتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، در ادامه جلسه علنی امروز سه شنبه 2 تیر سوال محمدرضا خان محمدی نماینده ابهر و خرمدره از وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد برخی معوقات بانکی و بدهکاران بانکی مطرح شد. که در نهایت خان محمدی از پاسخهای وزیر اقتصاد اعلام رضایت کرد.

وی در طرح سوال خود خاطرنشان کرد: برخی معوقات بانکی یکی از فاکتورهای موثر در تورم کشور است و باعث کاهش رفاه اجتماعی و انحراف از عدالت اجتماعی می شود.

وی با اشاره به این سخن طیب نیا که این سوال را در حیطه وظایف خود ندانست گفت: اگر به گزارش وزیر اقتصاد توجه کنیم می بینیم تنظیم سیاستهای مالی کشور و تهیه و تنظیم آن به صورت بودجه سالانه به عهده وزیر اقتصاد است.

وی با بیان اینکه پرداخت های اعتباری بودجه مصوب کشور جزو وظایف وزارت اقتصاد است گفت: وزیر اقتصاد فقط مسایل را یکجانبه می بیند و می گوید این موضوعات به عهده بانک مرکزی است و اما اگر بخواهیم از وزارت اقتصاد در مورد سوال خود عبور کنیم قطعا به جایگاه رییس جمهور وارد شویم و باید رییس جمهور پاسخگو باشد.

خان محمدی تصریح کرد: اصلاح برخی معوقات بانکی نیاز به اصلاح قانون تجارت و توجه به پدیده پولشویی و نرخ ارز چند رقمی دارد.

وی گفت: ما در زمان جنگ چند نرخ ارز داشتیم زیرا برای همه کشورها طبیعی است زیرا حتی خود ژاپن نیز در طول جنگ 70 نرخ ارز داشت و می دانیم اگر نرخ ارز چندرقمی اصلاح نشود باعث تورم می شود.

وی گفت: ما علاوه بر انباشت نقدینگی بحث پول پرقدرت و  بیماری هلندی را نیز شاهدیم.

نماینده ابهر و خرمشهر تاکید کرد: آقای وزیر می گویند 6 تا 7 هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی وصول شده است اما نگرانی مان از این بابت است که ما 575 پرونده در این زمینه داریم که مجموعاً 90 هزار میلیارد تومان است و 30 درصد آن مربوط به بدهکاران دانه درشت است که به بخشی از پرونده های آن رسیدگی شده است اما بخشی از این مبلغ نیز پرداخت نشده است زیرا به بخشی از بدهکاران مهلت داده شده است یا بدهیشان را تقسیط کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: ورشکستی اعلام سوری و برخی اسنادسازی ها در مورد بدهکاران بانکی نیاز به بررسی و نظارت دارد و ما از وزارت اقتصاد می خواهیم که نظارت در اجرای قانون را جدی بگیرد.

وی با بیان اینکه سیستم اعتباری مناسبی نداریم گفت: ما امروز نمی خواهیم بگوییم چند حساب بانک ملی با کدملی غلط داریم اما از وزارت اقتصاد می خواهیم این روند را بهبود دهد و کمک کند زیرا این فرایند ورودی قطعاً خروجی دارد که این خروجی نمی تواند به نفع کشور باشد.

وی در پایان گفت: دلایلی وجود دارد که از پاسخهای وزیر قانع نشده باشم اما اعلام می کنم که قانع شده ام و امیدوارم در بهبود روند کاری وزیر نکات مثبتی را در آینده شاهد باشیم.


پایان پیام/

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر امور خارجه:

تسلیم تهدید نمی‌شویم/آمریکا بود که میز مذاکره را ترک کرد

ظریف تحریم‌های آمریکا را تروریسم اقتصادی علیه مردم برشمرد و گفت: ما تسلیم تهدید نمی‌شویم. ایران هرگز تحت فشار مذاکره نمی‌کند. شما نمی‌توانید ایرانی‌ها را تهدید کنید و سپس از آنها انتظار تعامل داشته باشید. راه درست برای این کار احترام است، نه تهدید.

اخبار برگزیده شبستان