خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

الخميس ١٧ صفر ١٤٤١

Thursday, October 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان رضوی - زمان :   ۱۳۹۴/۳/۱۸ - ۱۲:۲۴ شناسه خبر : ۴۶۳۶۶۰
حجت الاسلام محمدی تاکید کرد:
نقش محوری کانون‌های فرهنگی هنری در توسعه کمی و کیفی معارف و هنرهای قرآنی
خبرگزاری شبستان: دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه قرآن با معارف خود در عقل‌ها و با هنرهای خود در قلب‌ها نفوذ می‌کند، گفت: کانون‌های فرهنگی هنری باید با محوریت قرآن، زمینه توسعه کمی و کیفی معارف و هنرهای قرآنی را فراهم کنند.

حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در مشهد اظهار داشت: باید با فهم فلسفه وجودی مساجد، شرایط دستیبابی به این فلسفه وجودی را فراهم آوریم.

 

وی با اشاره به برخی از صفت‌های مسجد، گفت: در آیه «فی‏ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ» از مسجد به عنوان بیت‌الله و مقر فرمانروایی الهی نام برده شده است.

 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی از انوارلله به عنوان یکی دیگر از صفت‌های مسجد نام برد و افزود: طبق روایت «المساجد مجالس انبیاء انوارالله» نور در مسجد واقع شده است که بی‌شک برترین نور، همانا قرآن کریم است.

 

محمدی با بیان اینکه مسجد محبوب‌ترین مکان در نزد خداوند است، تصریح کرد: ما باید قرآن کریم را به عنوان نورالله بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم؛ البته اقامه نماز به عنوان یک رکن الهی هم بسیار مهم است، اما نکته قابل تامل این است که تمام هویت نمازمانند سوره حمد و توحید نیز برگرفته از آیات قرآن کریم است.

 

وی تاکید کرد: باید بتوانیم با اجرای طرح‌هایی همچون طرح تلاوت نور، فلسفه وجودی مساجد را تحقق بخشیده و تمامی سازوکارهای ارتقاء جایگاه قرآن در مساجد را فراهم آوریم.

 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خاطرنشان کرد: همانطور که ما برای گفتگو به خانه دوستان و اطرافیان می رویم، در مساجد نیز به عنوان خانه خداوند، بهترین سخن الهی در قالب قرآن کریم باید محور گفتگو باشد.

 

محمدی با بیان اینکه مردم در مساجد علاوه بر اقامه نماز، باید از تلاوت آیات قرآن نیز بهره‌مند شوند، اظهار داشت: تمامی عرصه‌های قرآنی چه در مرحله تلاوت و یا تفسیر و تدبیر و ... قابل تقدیر است.

 

وی تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نیز باید در راستای توسعه فعالیت‌های قرآنی گام‌های راسخ‌تری برداشته و زمینه بازگشت به فهم کلام‌الله را مورد توجه قرار دهند.

 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی یادآور شد: اگرچه تلاوت روزانه یک صفحه از قرآن کریم یکی از مصادیق فعالیت‌های قرآنی محسوب می شود، اما با توجه به وجود بیش از 30 موضوع هنر قرآنی، هر یک از این مصادیق می‌تواند در دستور کار کانون های فرهنگی و هنری مساجد قرار بگیرد.

 

محمدی با بیان اینکه قرآن با معارف خود در عقل‌ها و با هنرهای خود در قلب‌ها نفوذ می‌کند، گفت:  ما باید هم ابعاد خردورزی حاضرین در مساجد را مود توجه قرار دهیم و هم ابعاد زیباشناسی و عاطفی مردم را اقناع کنیم.

 

وی افزود: بر این اساس کانون‌های فرهنگی هنری به عنوان یکی از ارکان محوری مساجد، باید با محوریت قرآن، زمینه توسعه کمی و کیفی معارف و هنرهای قرآنی را ایجاد کنند.

 

پایان پیام/

 

پایان پیام/144

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی:

طرح سراسری «شنبه های کتاب» در مساجد خراسان رضوی اجرا می شود

مروارید با اشاره به اینکه کتاب یکی از ارزشمندترین فرآورده های بشری و گنجینه بزرگترین ثروت های بشر یعنی دانش و تحقیق است، گفت: طرح سراسری شنبه های کتاب در مساجد خراسان رضوی اجرا می شود.

اخبار برگزیده شبستان