خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٥ شعبان ١٤٤٠

Sunday, April 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۴/۳/۴ - ۱۳:۱۱ شناسه خبر : ۴۶۰۷۶۶
گفتگوی تفصیلی شبستان با مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی:
تولید ۲۰ درصد فرش کشور توسط مددجویان استان/ دخالتی در هزینه کرد پول ایتام نداریم
خبرگزاری شبستان: مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه این نهاد دخالتی در هزینه کرد پولی واریزی حامیان به حساب ایتام ندارد، گفت: کمیته امداد تنها خانواده ایتام را درخصوص تامین آینده یتیم از طریق سرمایه‌گذاری کمک حامی در قالب طرح آتیه راهنمایی و هدایت می‌کند که بیشتر اوقات این راهنمایی‌ها موثر واقع می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند اظهار داشت: تاسیس کمیته امداد به صورت غیررسمی به سال 42 برمی گردد که بعد از حادثه مدرسه فیضیه و دستگیری تعدادی از انقلابیون به دستور حضرت امام خميني توسط حاج اقاي عسگراولادی و تعدادی از اعضای شورای مرکزی کمیته امداد، خدماتی مشابه به خانواده زندانیان ارائه شد.

 

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران با رویکرد توجه به محرومان و نیازمندان به پیروزی رسید، ادامه داد: کمیته امداد 20 روز پس از شکل گیری انقلاب به دستور حضرت امام خمینی(ره) تاسیس شد و این مهم نشان دهنده جهت‌گیری انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام است.

 

۹۹ هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد خراسان جنوبی

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر 99 هزار نفر (67 هزار نفر به صورت مستمر و بقیه به صورت غیرمستمر) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان جوبی قرار دارند، گفت: از این تعداد 2400 نفر دانشجو و طلبه و 7 هزار نفر را دانش آموزان تشکیل می دهند.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی همچنین به فعالیت 5 مجتمع شبانه روزی در بیرجند، سربیشه و نهبندان اشاره کرد و اظهار داشت: دانش آموزانی که امکان تحصیل در روستاها و شهر محل سکونت خود را ندارند، در این مراکز به ادامه تحصیل مشغول می شوند.

 

وی با بیان اینکه هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان تحت پوشش امداد با رتبه های خوب در کنکورهای سراسری می درخشند، تاکید کرد: بسیاری از این ثمرات در یک چرخه با ارزش افزوده بالاتر به جامعه و این نهاد برمی گردد بگونه‌ای که برخی از افرادی که زمانی تحت پوشش این نهاد بوده اند، امروز خود حمایت کننده هستند و برخی ایتام زمانی دارای حامی و اکنون سرپرستی چند یتیم را برعهده دارند.

 

کمیته امداد خراسان جنوبی دستگاه برتر در بحث اشتغالزایی در ۴ سال گذشته

رضوی به آموزش بیش از 10 هزار نفر در مباحث خانواده در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: در بحث اشتغالزایی نیز کمیته امداد خراسان جنوبی در چهار سال گذشته به عنوان دستگاه برتر استان شناخته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 12 هزار و 375 نفر آموزشهای مهارت را در داخل و خارج استان فراگرفته اند، خاطرنشان کرد: امروز به جرات می توان گفت که بیشتر ظرفیت فنی و حرفه ای استان در اختیار کمیته امداد و مددجویان این نهاد است.

 

وی با تاکید بر اینکه پرداخت وام اشتغالزایی به مددجویان متکی بر یک مهارت است بنابراین هزینه کرد این وام توسط مددجویان کمتر دچار انحراف می شود، گفت: از سوی این نهاد پس از پرداخت وام های اشتغال نظارت بسیار جدی صورت می‌گیرد در همین راستا در سال گذشته 26 هزار مورد نظارت بر طرح های اشتغالزایی انجام شده است.

 

تولید 20 درصد فرش کشور در کمیته امداد خراسان جنوبی

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی همچنین به تولید 13 هزار مترمربع فرش توسط مددجویان این نهاد در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: کمیته امداد استان در بین کمیته امدادهای کل کشور بیشترین متراژ فرش را تولید کرده است بگونه ای که ۲۰ درصد فرش بافته شده توسط مددجویان کمیته امداد کل کشور،‌ در خراسان جنوبی انجام شده است.

 

به گفته وی، اگر امروز در روستاها ماندگاری وجود دارد بخشی از آن به خدمات کمیته امداد در بحث اشتغالزایی برمی گردد بگونه ای که امروز در برخی از روستاهای استان قالی ۲۴ متری توسط مددجویان این نهاد تولید می شود.

 

رضوی با تاکید بر اینکه در مجموع به دلیل خشکسالی و کمبود زیرساخت ها در استان هنوز وضعیت عمومی معیشت و اشتغال با مطلوب فاصله دارد، گفت: هم اکنون یک هزار و 400 بیمار «صعب العلاج، خاص و پرهزینه» تحت حمایت کمیته امداد استان هستند که از 120 تا 700 هزار تومان در ماه هزینه های مرتبط با بیماری این افراد است.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از این افراد مبتلا به بیماری های کلیوی، قلبی، سرطان و یا حتی برخی از افراد تنها زندگی نباتی دارند،خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی با یک درصد جمعیت کشور 12 درصد بیماران صعب العلاج تحت پوشش کمیته امداد کشور را دارد.

 

به گفته وی، نبود مراکز درمانی، هزینه های بالای درمان، تغذیه نامناسب، پایین بودن سطح سواد و شاخص های بهداشتی از جمله دلایل آمار بالای بیماران تحت پوشش این نهاد است.

 

فقر محیطی موجب افزایش فقر انسانی می شود

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دو نوع فقر "انسانی و محیطی" وجود دارد که فقر انسانی به کمیته امداد ارتباط پیدا می کند، تصریح کرد: کمبود امکانات بهداشتی، پایین بودن سطح سواد، عدم وجود جاده، عدم آنتن دهی تلویزیون، کمبود آب و... جزو فقر محیطی قرار می گیرند که این موضوع باعث تشدید فقر انسانی نیز می شود.

 

وی یادآور شد: زیرپوست شهر افرادی هستند که ابتدایی ترین نیازها را دارند و کمک اندک ما می تواند بسیاری از این افراد را از شرایط دشوار بیرون آورد.

 

رضوی افزود: در حال حاضر 850 دختر در عقد تحت حمایت کمیته امداد در نوبت دریافت جهیزیه هستند و تلاش می کنیم با کمک های مردمی به همه نوعروسان امسال کمک کنیم.

 

دخالتی در هزینه کرد پول ایتام نداریم

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی گفت: 2600 یتیم زیر 18 سال تحت حمایت داریم که مردم در قالب طرح اکرام، حمایت این ایتام را برعهده می گیرند و هرچه تعداد حامیان یک یتیم بیشتر باشد، در زندگی آن یتیم تاثیر بسزایی دارد.

 

به گفته وی، کمیته امداد دخالتی در هزینه کرد پولی که حامیان به ایتام می دهند، ندارد اما آنها را راهنمایی و هدایت می کند تا سرپرست خانواده، کمک حامی را برای آینده یتیم در قالب طرح آتیه سپرده گذاری کند و بیشتر اوقات این راهنمایی ها موثر است.

 

رضوی با بیان اینکه 43 هزار خانواده در استان خراسان جنوبی تحت پوشش کمیته امداد هستند که سرپرست 16 هزار و 400 خانواده، زن هستند و باید معاش خانواده را فراهم کنند، ادامه داد: همچنین 806 نفر از خانواده های مددجویان در مسکن غیرقابل سکونت زندگی می کنند.

 

وی با اشاره به اینکه 16 هزار و 500 مسکن غیرمقاوم وجود دارد که احتمال تخریب آن با زلزله ۴ ریشتر و یا کمتر از آن می رود، تصریح کرد: 12 هزار خانواده کمیته امداد از داشتن حمام بهداشتی محروم هستند که اکثر این افراد در روستاها زندگی می کنند و منازل 3 هزار و 750 نفر نیز فاقد سرویس بهداشتی مناسب است.

 

وی گفت: برخی از کارخانه داران استان، حجم قابل توجهی کاشی و سرامیک را برای به این نهاد اهداء کرده اند و تلاش می کنیم با همراهی خانواده ها و با نظارت حوزه عمران کمیته امداد کار بازسازی و بهسازی حمام و سرویس بهداشتی خانواده ها انجام شود.

 

آموزش در کمیته امداد، خانواده محور است

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی در ادامه با اشاره به فعالیت های فرهنگی این نهاد اظهار داشت: آموزش ها در کمیته امداد امسال خانواده محور تعریف شده و اولویت تمامی برنامه ها خانواده است به عنوان مثال در مسئله اشتغال تلاش می کنیم زمینه ایجاد یک شغل برای "مادر" در کنار دیگر اعضای خانواده و فرزندان فراهم شود.

 

وی گفت: در تابستان امسال یک هزار و 150 نفر از مددجویان کمیته امداد خراسان جنوبی در قالب اردوهای خانوادگی، دانش آموزی و دانشجویی به اردوهای سراسری استانهای اصفهان، مشهد و کرمان اعزام می شوند.

 

رضوی با بیان اینکه خراسان جنوبی نیز در تابستان امسال پذیرای یک هزار و 920 نفر از دختران و مادران تحت پوشش امداد از استانهای کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، بشاگرد، یزد و خراسان جنوبی است، اضافه کرد: در این ادروها مهارت های ارتباط گیری با پدر و مادر و اعضای خانواده به صورت مجزا برای مادران و دختران آموزش داده می شود تا صمیمت بین مادر و دختر افزایش یابد.

 

وی تاکید کرد: در خلال برگزاری این اردوها یکی از مهمترین اهداف کارشناسان و همکاران کمیته امداد، آسیب شناسی رفتار احتمالی شرکت کنندگان است که در این زمینه تجربه موفقی را در سال گذشته داشته ایم.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: در گام بعدی،آسیب های احتمالی در  مددجو به صورت کد به مددکار استان مبدا اعلام می شود تا بر همان اساس ادامه درمان قابل پیگیری باشد.

 

برپایی ۲۳ پایگاه تابستانی در سراسر استان

رضوی در ادامه با اشاره به فعالیت های این نهاد در ایام تابستان و شکل گیری کانونهای اوقات فراغت در 11 شهرستان گفت: همچنین 23 پایگاه تابستانی در سراسر استان تشکیل می شود و برنامه های مختلفی برای 3 هزار و 550 نفر در 9 سرفصل برگزار خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی تربیتی کانونها با تکیه بر آموزشهای قرآن و عترت از جمله روخوانی و روانخوانی، حفظ، تجوید و ... برگزار می شود، افزود: آموزش اخلاق در اسلام، برنامه های ورزشی، آشنایی با دستاوردهای انقلاب اسلامی، برنامه های اوقات فراغت در محیط مجازی، برنامه های کتابخوانی و شناسایی استعدادهای درخشان در تابستان در دستور کار قرار دارد.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی به آموزش مهارت های زندگی در 10 سرفصل اشاره کرد و افزود: در بین نوعروسان تحت پوشش کمیته امداد درصد طلاق کمتر از یک درصد است چرا که آنها قبل از ازدواج، آموزشهای مهارت های زندگی را فرا می گیرند.

 

وی با تاکید بر اینکه چرخه کار مشاوره در کمیته امداد بسیار فعال است، گفت: در تابستان امسال خراسان جنوبی میزبان جشنواره ورزشی دانش آموزان دختر عضو کانونهای فرهنگی تربیتی در رشته والیبال است.

 

جمع آوری ۲۳ میلیارد تومان کمکهای مردمی در سال گذشته

رضوی خاطرنشان کرد: مردم خراسان جنوبی در سال گذشته 23 میلیارد و 600 میلیون تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به نیازمندان تحت پوشش این نهاد کمک کردند که این رقم نسبت به سال 92 از رشد 35 درصدی برخوردار است.

 

وی با اشاره به اینکه 151 هزار و 300 نفر از مردم استان در طرح های مختلف کمیته امداد مشترک هستند، افزود: ۳ میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان زکات واجب و مستحبی در سال گذشته جمع آوری شد که نسبت به سال 92 از رشد 157 درصدی برخوردار بود ولی هنوز میزان زکات پرداختی با رقم واقعی فاصله زیادی دارد.

 

این مقام مسئول به فعالیت 23 مرکز نیکوکاری  در خراسان جنوبی و وجود 400 تفاهم نامه با مساجد، سازمانهای خیریه و ادارات سطح استان اشاره کرد.

 

 

 

پایان پیام/

 

 

 

پایان پیام/70

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

همزمان با شب نیمه شعبان؛

مسجد و مهدیه امام زمان (عج) بلوار شهید ناصری بیرجند افتتاح شد

مسجد و مهدیه امام زمان (عج) بلوار شهید ناصری بیرجند همزمان با شب نیمه شعبان با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی افتتاح شد.

اخبار برگزیده شبستان