خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸

الجمعة ٢١ ذو الحجّة ١٤٤٠

Friday, August 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : همدان - زمان :   ۱۳۹۴/۳/۳ - ۱۱:۲۹ شناسه خبر : ۴۶۰۴۳۰

گنجینه های تاریخی همدان گردشگران را فرا می خوانند
خبرگزاری شبستان: آثار تاریخی، باستانی و فرهنگی پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین گردشگران را فرا می خوانند و این در حالیست که همدان با دارا بودن آثار متعدد تاريخي،فرهنگي و طبيعي ظرفيت بالقوه جذب گردشگر را دارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از همدان، كمتر كسی را می‌توان یافت كه تاكنون تجربه بازدید از یك موزه را نداشته باشد. همه ما حداقل چند باری در دوره مدرسه به تماشای تعدادی از موزه‌های شهرمان رفته‌ایم.

 

 ریشه واژه موزه از لغت یونانی موزین به معنای مقر زندگی و واژه موز از نام الهه هنر و صنایع در اساطیر یونان اقتباس شده است، نخستین موزه‌ها در جهان با مجموعه‌های خصوصی افراد توانمند، خانواده‌ها و موسسات هنری آغاز شد كه شامل اشیا طبیعی و نایاب می‌شد.

 

حدود دهه 1290 هجری قمری تلفظ فرانسوی موزه به زبان فارسی راه یافت كه پیشینه آن به سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به اروپا و دیدن موزه‌های آن دیار و تصمیم وی به ایجاد مكانی مشابه آنها در ارگ سلطنتی تهران بازمی‌گردد.

 

 

در ابتدا موزه‌ها مكانی بودند برای گردآوری مجموعه‌ای از اشیای تاریخی، میراث طبیعی و آثار هنری و نمایش این آثار و اشیا كه مربوط به ادوار گذشته یا معاصر می‌شد، اما امروزه موزه‌ها كاربردهای بیشتری یافته‌اند و به دلیل بهره‌گیری از آثار موزه‌ها در تحقیقات و بررسی‌های علمی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی از جایگاه مهم‌تر و پررونق‌تری برخوردار گشته‌اند، به‌این‌دلیل اهمیت شناخت فرهنگ موزه و استفاده از آن هر چه پیش می‌رود، بیشتر می‌گردد.

 

در‌حال‌حاضر تعداد 430 موزه در ایران وجود دارد که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، موزه‌ها را براساس عملكرد و كاربردشان در پنج گروه اعم ازموزه‌های علوم و فنون، موزه‌های تاریخی و باستانی، اكوموزه‌ها، موزه‌های هنری و نمایشی و موزه‌های مردم‌شناسی دسته بندی کرده است.

 

استان همدان دارای ظرفیت بالقوه جذب گردشگر می باشد

ریحان سروش مقدم، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مدیریت حوزه هایی از فرهنگ را برعهده دارد که نقش مردم درآن تعیین کننده و سازنده است و دولت از جایگاه حاکمیتی باید در نقش سازمان دهنده و هدایت گر جریان های مردمی در همه حوزه های فوق باشد.

 

وی افزود: تعیین چارچوب ها ،ضوابط و استانداردها،نظارت و حمایت از فعالیت های مردمی وهمچنین حفظ وظایــف تصدی های اجتماعی،از جمله وظایف کلی سازمان می باشد.

 

وی تصریح کرد: استان همدان نیز با دارا بودن آثار متعدد تاريخي،فرهنگي و طبيعي و ظرفيت بالقوه جذب گردشگر مي تواند بعنوان پيشروترين استان كشور گوي سبقت را از ساير استانها بربايد و حتي در منطقه خاورميانه و شرق اروپا نيز به عنوان استان اول جذب گردشگر مطـــــــرح شود.

 

سروش مقدم اظهار کرد: بدیهی است رونق صنعت گردشگری و پویایی اقتصادی می تواند تمامی ظرفیت های اشتغال استان را به چالش کشیده و موجب رونق آن شود، اين يك آرزو نيست بلكه هدفي است كه سعي و تلاش ما براي رسيدن به آن با ياري خداوند و همياري مردم و مسئولين امكان پذير خواهد بود.

 

وی در خصوص سهم میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان همدان در کشور و جهان گفت: کمتر از 3/5%  از کل فرصت های شغلی ایجاد شده استان  در بخش صنایع دستی و گردشگری است.

استان همدان در حوزه میراث فرهنگی رتبه 14 جهان را داراست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان خاطرنشان ساخت: در حال حاضر در دنیا  سالیانه یک میلیارد ودویست میلیون گردشگر وجود دارد که ایران با اختصاص 4800000نفر گردشگر جایگاه 98را  در بین 140 کشور به خود اختصاص داده و استان همدان با جذب کمتراز 8000نفر گردشگر خارجی جایگاه  17 را در کشور داراست.

 

وی ادامه داد: دربخش میراث فرهنگی ایران  با 31000اثر ثبت ملی و 17 اثر ثبت جهانی رتبه 14 را در جهان داراست.

 

سروش مقدم بیان کرد: 1750 اثر شناسایی شده مربوط به استان همدان می باشد که از این تعداد 988اثر در زمینه های طبیعی،معنوی،تاریخی و ناملموس به ثبت ملی رسیده است و این 4% کل آثار ثبتی کشور می باشد و این در حالیست که استان همدان رتبه هفتم ثبت آثار را در کشور داراست.

 

 ثبت جهانی یکی از آثار استان همدان تا پایان برنامه ششم توسعه

وی با بیان اینکه پيگيري براي ثبت جهاني حداقل يكي از آثار استان همدان تا پایان برنامه ششم توسعه است، افزود: آماده سازی مستندات 2 یا 3 اثر جهت ثبت جهانی بطوریکه تا افق 1404 حداقل 2 اثر ثبت جهانی داشته باشد.

 

وی، شناسايي و ثبت ملي آثار شاخص تاريخي،طبيعي و معنوي استان، حفظ و مرمت و احیاء ميراث ثبت شده تاريخي، طبيعي و معنوي، انجام مطالعات و پژوهش هاي علمي شاخص استان، تشکل های مردم نهاد مرتبط با میراث فرهنگی، افزایش مشارکت بخش خصوصی و مردم در این حوزه و تشکل های مردم نهاد مرتبط با صنایع دستی را از راهبردهای این سازمان دانست.

 

پایان پیام/

پایان پیام/155

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه همدان در روز جهانی مسجد عنوان کرد:

مساجد پایگاه معرفت و ترویج ارزش های دینی هستند

آیت الله شعبانی گفت: مساجد پایگاه معرفت، ترویج ارزش های ناب دینی و اسلامی در بین اقشار مختلف مردم بویژه نسل جوان هستند.

اخبار برگزیده شبستان