خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

الخميس ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤٠

Thursday, August 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - محیط زیست و گردشگری زمان :   ۱۳۹۴/۲/۳۰ - ۰۹:۵۱ شناسه خبر : ۴۵۹۴۹۱
در گفتگوی اختصاصی با شبستان؛
میراث فرهنگی در کتاب های درسی گنجانده شود
خبرگزاری شبستان: جامعه شناس و استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه جایگاه موزه ها در معرفی آثار باستانی و فرهنگی کشورمان مورد غفلت واقع شده است، اظهارداشت: میراث فرهنگی باید در کتاب های درسی گنجانده شود.

امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، موزه را نوستالوژی یک کشور عنوان کرد و گفت: هویت تاریخی، ملی، فرهنگی و اجتماعی یک کشور در موزه به تصویر کشیده می شود بنابراین موزه ها گذشته تاریخی و تمدنی یک کشور را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه موزه خاطرنشان کرد: تاریخ 9 هزار ساله کشورمان را باید در موزه ها به نسل جوان معرفی کنیم چراکه موزه تجسم تاریخ یک ملت است.

قرایی مقدم با بیان اینکه موزه خاستگاه بازشناسی هویت ملی و فرهنگی است، اذعان داشت: برای اینکه حس میهن پرستی، عشق به نظام، مملکت و سرزمین در نسل جوان نهادینه شود و به ایران اسلامی عشق بورزد باید با فرهنگ و تمدن و میراث فرهنگی آشنا باشد که این امر با حضور در موزه ها محقق می شود.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به ضرورت حضور دانش آموزان و بازدید از موزه ها، تصریح کرد: هر کدام از آثار تاریخی خود به تنهایی یک دانشگاه از تاریخ و تمدن ایران است.

 

قرایی مقدم تصریح کرد: متاسفانه در زمینه معرفی آثار فرهنگی و تاریخی و بازدید از موزه ها کم کاری کرده ایم به طوری که حتی بیشتر دانشجویان رشته تاریخ از موزه ملی ایران بازدید نکرده اند.

 

وی با بیان اینکه در مقاطع تحصیلی مختلف باید زمانی را برای حضور دانش آموزان در موزه ها اختصاص دهند، تاکید کرد: باید در این بخش سرمایه گذاری کنیم تا جوانان تاریخ کشورشان را بدانند.

 

استاد دانشگاه و جامعه شناس با بیان اینکه دانش آموزان را از مقاطع ابتدایی باید به موزه ها ببریم، اذعان داشت: میراث فرهنگی و حفاظت از آثار تاریخی باید در کتاب های درسی گنجانده شود.

قرایی مقدم با اشاره به نقش نهادها و دستگاه های مختلف در تبیین و اهمیت موزه ها خاطرنشان کرد: همه باید در راستای فرهنگ سازی برای حضور مردم به ویژه نسل در موزه ها برنامه ریزی کنیم چراکه بازدید از موزه؛ پرسشگری درخصوص میراث فرهنگی و تاریخی کشور را در نسل جوان تقویت کرده و سطح آگاهی جامعه را افزایش می دهد.

 

وی با اشاره به نقش رسانه و تبلیغات در ترغیب و جذب جوانان برای بازدید از موزه ها، تاکید کرد: ایران با تاریخ و تمدن کهن نیازمند توجه بیشتر برنامه ریزان و دست اندرکاران در حوزه معرفی آثار و سبقه فرهنگی است.

 

قرایی مقدم با بیان اینکه متاسفانه جایگاه موزه ها در معرفی آثار باستانی و فرهنگی کشورمان مورد غفلت واقع شده است، اذعان داشت: این درحالی است که کشورهایی با قدمت تاریخی بسیار اندک، برای معرفی سابقه فرهنگی چندصد ساله کشورشان اقدامات اثرگذاری انجام داده اند.

 

پایان پیام/

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آسیب شناس اجتماعی:

ازدواج تا ۲۰ سال آینده به یک رفتار فانتزی و لوکس در جامعه تبدیل می شود

ابهری با بیان اینکه تا ۲۰ سال آینده با توجه به سالمندی جمعیت، ازدواج به عنوان یک رفتار فانتزی و لوکس در جامعه شناخته خواهد شد گفت: مسئولیت گریزی و ترس از دست دادن آزادی های دوران تجرد عدم تمایل جوانان به ازدواج است.

اخبار برگزیده شبستان