خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۴/۲/۱۴ - ۱۵:۱۴ شناسه خبر : ۴۵۵۷۲۲
در پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشست خبری نمایشگاه کتاب عنوان شد:
از حذف توزیع بن رایگان کتاب تا عدم حضور ناشران متخلف سال گذشته در نمایشگاه
خبرگزاری شبستان: سیدعباس صالحی گفت: بن های رایگان را امسال تنها برای سه گروه خواهیم‌ داشت؛ خبرنگاران حوزه کتاب، اهالی قلم و مهمانان سرای اهل قلم شامل بن خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر شبستان، نشست خبری بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز 14 اردیبهشت ماه با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی ارشاد، امیرمسعود شهرام نیا رییس موسسه نمایشگاه، محمود آموزگار رییس اتحادیه ناشران و مهدی جعفری مدیر کمیته روابط عمومی نمایشگاه در سالن اجتماعات شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

 

همکاری مجمع ناشران انقلاب با نمایشگاه قطع نشده!

«امیرمسعود شهرام نیا» قائم مقام رئیس نمایشگاه کتاب در پاسخ به سوالی درباره اقدام سلیقه ای ارشاد در واگذاری امور به تشکل ها و عدم توجه به درخواست‌های مکرر مجمع ناشران انقلاب برای برپایی سالن یاس، گفت: هم نظر اقای صالحی و هم مدیران نمایشگاه تعامل خوب با همه تشکل ها و مجامع است.البته بنده هم جز موسسین مجمع ناشران بودم و تلاش بر استفاده گسترده از ظرفیت این تشکل است. صحبت‌های آقای نیلی مبنی بر مکاتبات صحیح است اما قرار شده بود پیرامون میزان واگذاری تصمیم گیری کنیم، اما پروسه زمانی طی شد، ولی بعد از این نامه بود که بحث واگذاری کار به تشکل ها مطرح شد. تا جایی که اطلاع دارم جلساتی با اتحادیه و مجمع برگزار شده است اما روند معرفی مدیر کمیته جنبی کمی طولانی شد ولی باید تاکید شود که در مجموع تشکل‌ها دموکراتیک تصمیم‌گیری می‌شود. وقتی کار به خانه کتاب واگذار شد چند جلسه پس از آن برگزار شد اخیرا هم جلسه ای برگزار شد و قرار شد مجمع ناشران در نمایشگاه حضور داشته باشند و همکاری مجمع با نمایشگاه قطع نشده است.

 

وی ابراز امیدواری کرد: امیدوارم این تعامل گسترده تر شود ما تعامل خواهیم داشت تا مجمع ناشران کارهای ارزشمند خود را عرضه کند البته بی انصافی است اگر عنوان نکنم که آنها هر سال هزینه سنگینی را بدون چشمداشت صرف می‌کنند چرا که ایجاد سالن موقت هزینه هنگفت دارد اما مجمع ناشران امسال در شبستان غرفه دارد و ایستگاه‌هایی را خواهند داشت اما در توافق فی‌مابین سالن کارنامه نشر توسط خانه کتاب اجرا می‌شود.

 

انتشارات الزویر و چگونگی حضورش در نمایشگاه کتاب

«محمود آموزگار» رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور انتشارات الزویر که ایران را تحریم علمی کرده بود، گفت: انتشارات الزویر در سال‌های پیش هم نماینده انحصاری نداشت البته موزعین دیگر، کتاب‌های الزویر را عرضه می‌کردند. امسال مدیر منطقه ای این انتشارات ایمیلی رسمی به من زد که در نمایشگاه نیستیم، اما کتاب‌های ما از سوی موزعان عرضه می شود. اما امسال یکی از کتابفروشان اردن به عرضه کتابهای علمی دانشگاهی در منطقه اشتغال دارد و در سالن  ٦ شماره ٣١ حضور دارد اما نمایندگی الزویر را ندارد ولی یک تیم بلند پایه از مدیران الزویر در نمایشگاه حاضر است که به بازدید خواهد پرداخت. الزویر در حوزه مقالات و مجلات کمکهای بزرگی کرده و بسیاری متون درسی پزشکی متعلق به این ناشر است.

 

بن رایگان کتاب تنها به سه گروه تعلق می‌گیرد

«سیدعباس صالحی» رئیس نمایشگاه کتاب نیز در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره عدم توزیع بن اهدایی و رایگان در نمایشگاه پرسید، گفت: بن کتاب حدود یک دهه پیش و زمانی که تسهیلات حمایتی از کاغذ قطع شد، در ردیف حمایتی وزارت ارشاد قرار گرفت با این هدف که کمکی به مصرف‌کنندگان کالاهای فرهنگی یعنی کتاب باشد یعنی چیزی شبیه همان یارانه نقدی البته با نگاه حمایتی از مصرف‌کننده، این حرکت آن زمان و علی‌رغم ادله دفاعی متقنی که درخصوص آن وجود داشت، نیازمند بازنگری بود چراکه طبعا اتفاقاتی که می‌افتد باید در جهت اصلاح رویه‌های غلط باشد. یکی از بحث‌هایی که از سال گذشته به طور جدی مورد توجه مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، بازنگری در این تسهیلات حمایتی بود، با توجه به ایده‌هایی که در این خصوص وجود داشت، قدم‌های مهمی برداشته شد و چند تصمیم اتخاذ شد که یکی از آنها، این بود که انتشار بن کاغذی کلا متوقف شود. ردیابی‌های ما امکان بررسی میزان دقیق مصرف بن‌های کاغذی در حوزه اقتصاد نشر و در واقع تبدیل آنها به کتاب را به وجود نیاورد چراکه این حواله‌ها، کاغذی و با هویت‌های کلی بود با این حال مشاهده می‌شد که این بن‌ها تبدیل به پول نقد می‌شد.

 

وی تاکید کرد: بنابراین بن های رایگان را امسال تنها برای سه گروه خواهیم‌ داشت؛ خبرنگاران حوزه کتاب، اهالی قلم و مهمانان سرای اهل قلم شامل بن خواهند شد.

 

صالحی در این باره توضیح داد: 3 گروه مستثنی می شوند؛ گروه اول: یکی از این گروه‌ها اهل قلم بودند که به همین منظور آیین‌نامه‌ای تدوین شد که براساس آن اهل قلمی که در 5 سال گذشته دو کتاب در حوزه بزرگسال و یا 3 کتاب در حوزه کودک نشر داده باشند، بن رایگان دریافت خواهند کرد. گروه دوم: سخنرانان در نشست‌های سراهای اهل قلم بود؛ از آنجا که ممکن است اعطای هدیه نقدی و پول به این عزیزان اندکی ناشایست باشد، تصمیم گرفته شد که بن‌های اهدایی به این گروه تعلق گیرد. اما گروه سوم: خبرنگاران حوزه کتاب هم مشمول دریافت بن‌های رایگان می شوند چراکه ما معتقدیم آنها افرادی درگیر در حوزه کتاب هستند و باید کتاب بخوانند و لذا حمایت از آنها لازم است.

 

ناشران متخلف سال گذشته در نمایشگاه حضور ندارند

وی در ادامه درباره آرای سال گذشته کمیته تخلفات، تخلف آنها را پابرجا دانست و افزود: ناشرانی که از حضور در نمایشگاه امسال محروم شده‌اند، نمی‌توانند در نمایشگاه کتاب حاضر شوند.

 

به اعتبار وظایف حاکمیتی وزارت ارشاد، سه کمیته نظارتی را از واگذاری مستثنی کردیم

رئیس نمایشگاه کتاب در پاسخ به سوالی درباره نظارت بر محتوا و عدم واگذاری آن به به تشکل‌های نشر نیز گفت: واقعیت این است که گاهی اوقات بحث‌‌های واگذاری در صورت عدم رعایت برخی مسائل،‌ به ضد خودشان تبدیل می‌شود. ما فرآیند سه ساله‌ای را برای واگذاری کل امور نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌های نشر طراحی کرده‌ایم و مصمم هستیم که در عین رعایت اصول حاکمیتی و حکومتی و صیانت از آنها، امور نمایشگاه را به بخش خصوصی و تشکل‌های نشر واگذار کنیم. ولی بازهم آماده واگذاری بودیم در همین راستا چهار کمیته ناشران داخلی، ناشران بین‌الملل، اطلاع‌رسانی و کمیته علمی سرای اهل قلم به طور کامل به تشکل‌های نشر واگذار شدند. اما ما به اعتبار وظایف حاکمیتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به رعایت آنها هستیم، سه کمیته نظارتی را از واگذاری مستثنی کردیم که البته این کار هم با هدف انتقال آرام تجارب و اطلاعات از بخش برگزارکنندگان دولتی نمایشگاه به تشکل‌های خصوصی بوده است.

 

تنها جای مناسب برگزاری نمایشگاه، فعلا مصلاست

امیرمسعود شهرام‌نیا پیرامون مکان برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: نمایشگاه کتاب تهران مثل هر نمایشگاهی نمی‌تواند مکان دائمی داشته باشد. ارشاد هم اگر همه اعتبار سالانه خود را ارائه کند باز هم کفاف نخواهد داد. معمولا شهرداری ها عهده‌دار این امور هستند و ما در واقع مستاجریم. تنها جایی که امکان برگزاری هست فعلا مصلاست.

 

پایان پیام/

پایان پیام/294

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دبیر جشنواره تجسمی فجر مطرح کرد

رونق بیشتر جشنواره تجسمی فجر با داوری جداگانه بخش های ده گانه

حقیقی جشنواره تجسمی فجر را جوان تر از فیلم فجر و نیازمند تجربه دانست و گفت: امسال داوری جداگانه آثار بخش های ده گانه رونق بیشتری به جشنواره تجسمی فجر داد.

اخبار برگزیده شبستان