خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٥ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - زمزمه های انتظار زمان :   ۱۳۹۴/۲/۱۳ - ۱۱:۱۹ شناسه خبر : ۴۵۵۲۴۸
دولت موعود. . .
خرسندی جهانیان از قیام امام مهدی(ع)
خبرگزاری شبستان: از روایات فهمیده می شود که قیام مهدی(ع) موجب خرسندی انسان ها می شود، در بعضی از روایات سخن از شادی اهل زمین و آسمان است و در برخی دیگر از شادی مردگان سخن به میان آمده است.

خبرگزاری شبستان: یکی از پرسش هایی که ذهن بیشتر انسان ها را به خود مشغول کرده، آن است که امام زمان(ع) چگونه نظام های سیاسی گوناگون را که دارای افکار و توانایی های مختلفی هستند، از میان برمی دارد و نظام واحد جهانی تشکیل می دهد؟

سیستم و برنامه حکومتی آن حضرت(ع) چگونه است که در آن ظلم و ستمی در جهان نخواهد بود؛ فسادی صورت نمی گیرد و گرسنه ای یافت نمی شود؟

 

خرسندی جهانیان از قیام

از روایات فهمیده می شود که قیام مهدی موجب خرسندی انسان ها می شود این شادی و رضایت به اشکال گوناگونی بیان شده است. در بعضی از روایات سخن از شادی اهل زمین و آسمان است و در برخی دیگر از شادی مردگان سخن به میان آمده است.

در روایتی از استقبال مردم از قیام بحث شده است و در روایت دیگر از آرزوی مردم برای زنده شدن مردگان پرده بر می دارد. در اینجا با ذکر چند روایت نمونه هایی از آن را بازگو می کنیم؛

رسول خدا(ص) می فرماید: همه اهل آسمان و زمین پرندگان، حیوانات درنده و ماهیان دریا از ظهور حضرت مهدی شاد و خرسند می شوند.

امیر مومنان علی(ع) در این باره می فرمایند: هنگامی که حضرت مهدی ظهور می کند، نام مبارکش بر سر زبان ها خواهد بود و وجود مردم سرشار از عشق به مهدی است، به گونه ای که جز نام او هیچ نامی در یاد و زبان آنان نیست و با دوستی او روح خود را سیراب می کنند.

در روایت تعبیر "یشربون حبه؛ محبتش را می نوشند" آمده است که در آن علاقه حضرت را به آب یا مایع نوشیدنی گوارایی تشبیه کرده است که مردم با کمال میل آن را می نوشند و عشق به مهدی در وجودشان نفوذ می کند.

حضرت رضا(ع) ضمن برشمردن حوادث تلخ و فتنه های پیش از ظهور درباره گشایش و فرج پس از ظهور می فرماید: در آن هنگام فرج و گشایش بر مردم می رسد به طوری که مردگان آرزوی زندگی دوباره کنند.

امام صادق(ع) نیز در این باره می فرماید: گویا قائم را می بینم که بر فراز منبر کوفه نشسته است و زره رسول خدا را بر تن دارد. آن گاه برخی از حالات حضرتش را بازگو کرد و در ادامه فرمود: هیچ مومنی در قبر نمی ماند مگر آن که آن شادی و سرور در قبرش وارد می شود به گونه ای که مردگان به دیدار یک دیگر می روند و ظهور حضرتش را به هم دیگر تبریک می گویند.

در برخی از روایات عبارت "تلک الفرجه آمده است؛ یعنی گشایشی در امور" برزخیان نیز به برکت ظهور حضرت پدید می آید و طبق این نقل عظمت نهضت و رهبری قیام به اندازه ای است که بر ارواح نیز تاثیر می گذارد.

منبع: "نشانه هایی از دولت موعود" نوشته حجت الاسلام نجم الدین طبسی

 

پایان پیام/

پایان پیام/345

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک پژوهشگر مهدوی

پیاده‌روی اربعین تجلی جامعه مهدوی است

حجت‌الاسلام عرفان با اشاره به بروز و ظهور ابعاد مختلف سبک زندگی منتظرانه در جریان پیاده‌روی اربعین، این موسم دینی فرهنگی را تجلی جامعه مهدوی توصیف کرد.

اخبار برگزیده شبستان