خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 27, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۴/۲/۹ - ۰۸:۰۵ شناسه خبر : ۴۵۴۴۹۵

معنویت آفرینی توطئه‌ای برای دین زدایی/در جنگ اعتقادی با کشورهای استکباری هستیم
خبرگزاری شبستان: سوء استفاده از عواطف دینی و ناآگاهی افراد جامعه و به بیراهه کشاندن حس دین‌خواهی آنان از اهداف شبه عرفان‌های وارداتی است که نظام مند بودن ترویج عرفان‌های نوظهور و فرقه‌های انحرافی را اثبات می‌کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از گیلان، تحرکات ویژه و برنامه‌ریزی شده فرقه‌های رنگارنگ در سال‏‌های اخیر، همزمان با ناامیدی دشمن در غلبه به ایران در صحنه‌های نظامی و دل بستن به فعالیت‌های جنگ نرم قابل تامل و بررسی است. در حمله همه جانبه تمدن استکباری، عقاید انحرافی فرقه‌های نوظهور دستمایه‌ای برای استکبار در ظرفیت‌سازی درونی بر علیه انقلاب است. این نقش جدید واگذار شده به فرقه ‏ها از سوی استکبار نیازمند ارائه تحلیلی نو از نقش فرقه‏‌ها در جنگ نرم است، نقشی که با بازیگری فرقه‌‏ها در مبارزه با ریشه‏‌های وحدت ملی در گذشته اندکی متفاوت است.

دکتر حمید قربان پور، استاد دانشگاه گیلان با اشاره به نظام مند بودن تروج عرفان‌های نوظهور در کشور اظهار کرد: کشورهای استکباری خوی سلطه‌گری دارند و می‌خواهند این سلطه‌گری را استمرار و گسترش بدهند و از موانع تحقق اهداف آنان، اعتقادات دینی است.

وی ترویج اباحه‌گری و مسائل ضداخلاقی و معنویت‌ آفرینی را از شیوه‌های مقابله غرب با دین برشمرد و گفت: کشورهای مستکبر، اباحه‌گری و مسائل ضداخلاقی را از طریق رسانه‌های جمعی مانند اینترنت و ماهواره ترویج می‌کنند تا کشورهای دیگر به ویژه کشورهای اسلامی دچار فساد اعتقادی شوند.

این استاد دانشگاه، نتیجه فساد اخلاقی و اعتقادی را فساد در عمل دانست و گفت: کسی که در فساد اخلاقی غوطه‌ور شود نسبت به مسائل اعتقادی بی‌تفاوت و سست می‌شود.

معنویت آفرینی توطئه‌ای برای دین زدایی

وی معنویت آفرینی را از یکی از مهمترین و بزرگترین حربه‌های کشورهای استکباری برای دین‌زدایی خواند و اعلام کرد: کشورهای استکباری چون پایگاهی بین مردم کشورهای هدف برنامه‌های خود ندارند با تمسک به عرفان‌های نوظهور به دنبال ایجاد پایگاهی بین مردم هستند.

قربان پور در خصوص شدت و ضعف بروز و ظهور عرفان‌های نوظهور در ایران، گفت: به طور کلی در کشورهای اسلامی زمینه شکل گیری عرفان‌های نوظهور را نداشتیم.

غالب شبه عرفان‌های موجود در کشور وارداتی هستند

مسئول قسمت پژوهشی موسسه حقیقت سبز با بیان اینکه در ایران باید به دنبال رجوع برخی از مردم به عرفان‌های نوظهور باشیم و نه دلائل شکل گیری عرفان های نوظهور، گفت: در ایران زمینه های پیدایش عرفان‌های نوظهور و یا معنویت واره‌ها را نداشتیم و  غالب این شبه عرفان‌ها وارداتی هستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: غالب این شبه عرفان‌ها وارداتی هستند، البته تا تقاضایی نباشد عرضه هم نیست و عواملی در ایران وجود داشته که سبب شده مردم تمایل پیدا کنند، اگرچه که از فعالیت جریان‌های معاند در ایجاد نیازهای کاذب نیز نمی‌توان چشم پوشید.

وی با اشاره به عوامل تمایل مردم به عرفان‌های نوظهور اظهار کرد: مهمترین دلیل گرایش عدم شناخت دقیق عرفان اسلامی و قبل از آن عقاید اسلامی است. اگر کسی اصول اعتقادی‌اش را درست بداند و بتواند نسبت به شبهاتی که نسبت به این اعتقادات هست از آن دفاع کند به سمت عرفان‌های نوظهور گرایش پیدا نمی‌کند.

قربان پور، عدم عرضه خوب و مناسب عرفان اسلامی و معرفی عرفای اسلامی را از دیگر دلایل گرایش به عرفان‌های نوظهور در ایران برشمرد و گفت: آسیب اجتماعی و سخت گویی مسائل دینی از مجموعه عواملی هستند که دست به دست هم داده‌اند تا تمایل به عرفان‌های نوظهور ایجاد شود.

این پژوهشگر و نویسنده حوزه جریان های انحرافی با بیان اینکه قشر آسیب پذیر از اقشار هدف عرفان های نوظهور هستند، افزود: کسی که شکست عاطفی خورده، معتادان به مواد مخدر و دختران فراری آسیب پذیری بیشتری در برابر عرفان‌های نوظهور دارند چون مروجان عرفان‌های نوظهور با بمباران عاطفی مخاطب به ویژه مخاطب آسیب دیده از نظر اجتماعی را جذب می‌کنند.

این استاد دانشگاه، اباحه‌گری و توجیه و رواج فرهنگ تسامح را از حیله‌های عرفان‌های نوظهور برای جذب مخاطب دانست و گفت: از جمله مسائلی که در این عرفان‌ها هست آزادی روابط جنسی است.

پیشگیری؛ موثرترین راه مقابله با عرفان‌های نوظهور

وی درباره راهکارهای مقابله با عرفان‌های نوظهور نخستین و موثرترین راه را پیشگیری خواند و خاطرنشان کرد:  قسمت اعظم مشکلات ما در عمل نکردن به وظیفه است. باید اعتقادات اسلامی را متقن و درست به جوانان منتقل کنیم، شبهات اعتقادی را پاسخ دهیم و جریان‌های انحرافی از دین و عرفان‌های نوظهور را در جامعه نقد کنیم.

قربان‌پور یادآور شد: نهادهای فرهنگی زیادی مانند بسیج، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات داریم که می‌توانند در این مسیر نقش پر رنگ تری داشته باشند.

وی با بیان اینکه برخی مسئولان از ماهیت و حوزه‌های فعالیت عرفان‌های نوظهور در کشور مطلع نیستند، گفت: باید با نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد(NGO) مسئولین را حساس کنیم تا در وهله اول نسبت به این جریان‌ها شناخت پیدا کنند و ثانیا در حوزه قانون‌گذاری و حمایت مالی در راستای مقابله با عرفان‌های نوظهور مشارکت فعال تری داشته باشند.

این استاد دانشگاه به نقش صدا و سیما در عدم گسترش تمایل به عرفان‌های نوظهور اشاره و اظهار کرد: ماهواره‌ها از جمله عوامل انتقال تفکرات انحرافی هستند. از دلایل رجوع مردم به ماهواره عدم تنوع در برنامه‌های صدا و سیما بوده که طی چند سال گذشته با گسترش شبکه‌ها جبران شده است.

وی اذعان کرد: اگر صدا و سیما روی کیفیت برنامه‌ها کار کند و بتواند مردم را از شبکه‌های ماهواره‌ای به شبکه‌های داخلی جذب کند خود یک اقدام پیشگیرانه محسوب می‌شود.

قربان پور با بیان اینکه از ظرفیت مدرسه و دانشگاه باید استفاده شود و درس‌های دینی و پرورش قوی‌تر و نسبت به مسائل اجتماعی به‌روز تر باشد، گفت: دانش افزایی معلمان، اساتید دانشگاه و والدین را باید جدی گرفت.

وی اظهار کرد: نهادهای فرهنگی مسئول کارگروه ادیان و فرق خود را فعال کنند تا هماهنگی بین دستگاه‌های فرهنگی ایجاد شود و نهادی متولی نیز وجود داشته باشد که بین دستگاه‌ها هماهنگی ایجاد کند تا از موازی کاری جلوگیری شود.

این استاد دانشگاه افزود: در جنگ اعتقادی با کشورهای استکباری هستیم و اینکه فکر کنیم این جریان‌ها خود به خود وارد کشور می‌شود نادرست است.

دکتر قربان پور تاکید کرد: ترویج عرفان‌های نوظهور نظام‌مند است و مقابله با آنها هم باید نظام‌مند باشد که نیاز جدی به برنامه‌ریزی دارد.

جوانان با مطالعه زمینه‌ نزدیکی به نحله‌های نوظهور را از بین ببرند

حجت الاسلام حسین زارع، رئیس اداره اوقاف شهرستان فومن نیز با اشاره به خطر فرقه‌های انحرافی برای ارزش‌های اسلامی گفت: فرقه‌های انحرافی و نوظهور یکی از جنبه‌های جنگ نرم دشمنان علیه مبانی اسلامی است که برای مقابله با این چالش اساسی، تدوین برنامه‌های جامع و هدفمند فرهنگی ضروری است.

وی با تأکید بر پیگیری جدی برای مبارزه با این فرقه‌های ضاله و نوظهور اظهار داشت: دشمنان ضربه به باورهای اسلامی، هویت جوانان را نشانه گرفته‌اند که لازم است اقدامی جدی توسط دستگاه‌های دولتی و مسئولان فرهنگی انجام شود.

رئیس اداره اوقاف شهرستان فومن خاطرنشان کرد: جوانان کشور نیز باید با روی آوردن به مطالعه و پژوهش در حوزه علوم اسلامی به زیبایی‌های مذهب جعفری پی برده و برای شبهات ذهنی خود جواب قانع کننده‌ای پیدا کنند و همه زمینه‌های نزدیک شدن به نحله‌های نوظهور را از بین ببرند.
 

وی مجهز شدن به اطلاعات روز و برخورداری از محتوای دینی و علمی را بسیار ضروری عنوان کرد و افزود: مبلغان دینی نیز باید بتوانند خود را به توانمندی‌های اطلاعاتی روز دنیا مجهز کنند. 

زارع مبلغان را ادامه دهندگان راه و مسیر پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) و ائمه معصومین(علیهما الاسلام) خواند و خاطرنشان کرد: امروز مبلغان پیشگامان عرصه تبلیغ دین در جامعه هستند

وی با اشاره به اینکه امروز استراتژی غرب در برابر نظام اسلامی تغییر کرده است، گفت: دشمنان قسم خورده اسلام امروز برای ضربه زدن به این نظام الهی به توطئه‌های نرم افزاری روی آورده‌اند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان فومن اظهار داشت: کسب معرفت نسبت به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه شریف) از وظایف اجتماعی مهم منتظران آن حضرت است تا با تأسی به رهنمودهای امامان معصوم (علیهما الاسلام) و آیات قرآن به دنبال خروج از این فتنه‌ها باشیم.

وی اذعان کرد: دشمنان اسلام در تلاشند تا شبهات و انحرافاتی بین مسلمانان و به وی‍ژه جوانان در خصوص مهدویت ایجاد کنند که در راستای مقابله با تهدیدات نرم دشمنان باید به شیوه ائمه معصومین (علیهما الاسلام) عمل نموده و با ترویج فرهنگ مهدویت در جهت جلوگیری از ترویج نحله‌های فکری و انحرافی تلاش کنیم.

زارع اظهار داشت: آنچه بیش از هر چیز موجب پیدایش این انحرافات و برداشت‌های غلط در جامعه شده است، عدم آگاه‌سازی جامعه نسبت به مفاهیم صحیح مهدویت و انتظار از سوی دو نهاد مهم حوزه و دانشگاه است که در این زمینه باید فعالیت‌های اساسی صورت گیرد.

پایان پیام/

پایان پیام/162

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

راز و نیاز عاشقانه با معبود؛ فریادهای العفو العفو گیلانیان در شب قدر

گیلانی ها شب بیست و یکم ماه رمضان را با فریاد «العفو العفو» برای آمرزش گناهان در محراب عشق به صبح رساندند.

اخبار برگزیده شبستان