خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٧ شعبان ١٤٤٠

Tuesday, April 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۱۲:۴۴ شناسه خبر : ۴۴۵۸۲۲
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبستان:
کانون های فرهنگی هنری مساجد؛ مراقبان فرهنگی جامعه
خبرگزاری شبستان: باهنر معتقد است: کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور مجموعه هایی هستند که مراقبت های فرهنگی را انجام می دهند. کانونها می توانند فاصله ای را که بین فرزندان و والدین در پی فعالیت های دشمن در خانواده زیاد شده است را پر کنند.

خبرگزاری شبستان: به مناسبت بیست و دومین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد پای صحبت های محمدرضا باهنر، نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی و دبیر کل جامعه مهندسین نشستیم. مشروح گفتگوی خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان با وی را در زیر می خوانید:

  • برای شروع بحث کمی درباره اهمیت مساجد و پایگاه های فرهنگی در کشور برایمان بگویید.

 

مساجد یکی از پایگاه های بزرگ فرهنگی کشور هستند. جامعه شناسان غربی نیز معتقدند که شبکه های مساجد و هیئت های مذهبی شبکه های بزرگ و سرمایه های اجتماعی هستند که در بسیاری از کشورها وجود ندارند حتی کلیساها نیز قابل مقایسه با مساجد از نظر تاثیرگذاری در فضای فرهنگی نیستند.

 

در حال حاضر چند 10 هزار هیئت مذهبی در کشور داریم که این هیئت ها در برخی از ایام سال همانند محرم و ماه رمضان فعال تر هستند و در بقیه ایام سال نیز جلسات هفتگی دارند؛ اینها یک شبکه عظیم NGO غیرحکومتی هستند که می توانند فضای فرهنگی را مبادله کنند. با فعالیت مساجد در واقع سرعت گردش مسایل فرهنگی افزایش پیدا می کند و در کنارش حجم این مسایل بیشتر می شود.

 

ما این ظرفیت ها و این ابزارهای عظیم را در اختیار داریم اما متاسفانه نهادهای متولی فرهنگی همانند دستگاه های دولتی اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و ... با هم هماهنگ نیستند و یک مدیریت متمرکز در آنها وجود ندارد تا بتواند آنها را سامان دهد البته منظورم از مدیریت متمرکز این نیست که بدنه کار نکند منظورم این است که فعالیت ها رصد شود، مدیریت حمایت و هدایت شود اما باید مجموعه های فرهنگی متعدد و پرتلاش و پرحرکت باشند البته اقدامات خوبی نیز انجام شده است به عنوان مثال مجامع قرآنی که در کشور کار می کنند فعالیت خوبی دارند و جوانانی که دل در گروی فرهنگ دارند بسیار است و ما شاکر این موضوع هستیم.

 

  • به اعتقاد شما تا چه اندازه به مساجد و پایگاه های دینی دیگر در کشور توجه می شود؟ فراموش کردن نقش این پایگاه ها چه مضراتی برای جامعه دارد و برای احیای آنها چه اقداماتی را باید انجام داد؟

 

معتقدم احیای جایگاه این پایگاه ها کار مردم است، حتی اگر زمانی این قدر امکانات در کشور باشد که دولت بتواند تمامی مساجد را از صفر تا صد بسازد باز هم صحیح نیست که این کار تنها توسط دولت انجام شود ممکن است دستگاه های حکومتی محرک باشند و چاشنی کار شوند و مقداری حمایت و هدایت انجام دهند اما از گذشته تاکنون مساجد توسط مردم اداره می شدند و توسط مردم نیز ساخته و مدیریت می شوند و نباید این فضا از دست برود.

 

در حال حاضر دانشگاه های کشور غیر از دانشگاه های خصوصی؛ 100 درصد دولتی هستند یعن دولت، رییس دانشگاه را تعیین و رشته های تحصیلی را مشخص و طرز پذیرش دانشجو را تعیین می کند اما اگر زمانی سطح امکانات دولت زیادتر شد به این امر قایل نیستیم که حوزه های علمیه نیز دولتی شوند زیرا حوزه های علمیه فرهنگ و شاکله خاص خودشان را دارند.

 

ما قایل به این امر نیستیم که مساجد را دولت اداره کند؛ حوزه های علمیه دولتی شوند یا هیئت های مذهبی همانند شرکت های تجاری دولتی شوند و دولت اجازه ثبت دهد، مدیرعامل مشخص کند و  تحت سلطه یک قانون متمرکز شوند. این پایگاههای دینی باید مورد حمایت قرار گیرند و در مقابلشان کارشکنی نشود زیرا برخی مواقع بعضی از دستگاه های اجرایی نه تنها حامی این پایگاه نیستند بلکه برای آنها مزاحمت ایجاد می کنند.

 

ما در مجلس نیز حمایت از کارهای فرهنگی را همواره مورد توجه قرار داده ایم البته باید بدانیم که در کارهای حکومتی همانند مجلس و دولت عددها مطلق نیست مثلا از نظر بودجه نیز باید بررسی کنیم که آیا بودجه این پایگاه ها طی سال های گذشته افزاینده یا کاهنده بوده است.  باید گفت روند توجه بودجه ای به این پایگاه ها خوب بوده است اما باید به نقطه مطلوب برسیم و  دولت و مجلس این پایگاه ها را مورد توجه جدی قرار دهند.

 

  •  یکی از مراکزی که طی سال های اخیر در مساجد فعالیت تاثیرگذار و گسترده ای داشتند کانون های فرهنگی هنری مساجد بودند. نقش این کانون ها را در بحث تهاجم فرهنگی و فعالیت شان در عرصه فرهنگی کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

 

فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در عرصه فرهنگی را همانند فعالیت کانون های بسیج در بعد امنیت می دانم؛ در واقع کانون های مساجد کشور عین کلانتری ها هستند، کلانتری کار امنیتی می کند اما کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور مجموعه هایی هستند که مراقبت های فرهنگی را انجام می دهند. کانونها می توانند فاصله ای را که بین فرزندان و والدین در پی فعالیت های دشمن در خانواده زیاد شده است را پر کنند و این خلا را جبران کنند یعنی جوانان و نوجوانان ما را در اوقات فراغت جذب کنند و به آنها ماموریت و کار بدهد و در این ماموریت و کار آنها را تشویق کند و یا تنبیه کند یا اخم و لبخند و از انواع و اقسام ابزارهای مدیریتی برای جذاب کردن این کانون ها استفاده کند.

 

البته این کانون ها برای اینکه جذاب باشند نمی توانند فقط یک سره به بحث هایی همانند سخنرانی تکیه کنند البته درست است باید سخنرانی و امر به معروف و نهی از منکر وجود داشته باشد اما باید در کنارش از همه هنرها نیز استفاده شود و خوشبختانه کانون ها توانسته اند به خوبی این موضوع را هدایت کنند و برای ابلاغ مسایل فرهنگی به نحو احسن از ابزارهای مختلف استفاده کرده اند. در مجموع فعالیت های کانون ها را در بیست و دومین سال تاسیس شان بسیار خوب ارزیابی می کنم. فعالیت این کانون ها در عرصه فرهنگی کشور بسیار موثر بوده است اما باز هم تقویت این کانون ها را باید در اولویت کارمان قرار دهیم.

 

  • مجلس چه حمایت هایی را از فعالیت های کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور باید انجام دهد؟

 

حساسیت های مجلس در حوزه فرهنگی از دوره هفتم بیشتر شده است البته آنگونه که باید نتوانستیم به مسئله فرهنگ توجه کنیم اما باز هم اگر فرآیند و روند کار را مورد مقایسه قرار دهیم می بینیم که خیلی بهتر شده ایم. اگر خدای ناکرده در برهه ای از زمان از این مسایل غفلت کردیم بهتر است به ما هشدار داده شود. این خمیرمایه در مجلس وجود دارد که از فعالیت های فرهنگی و به ویژه فعالیت های خوب و موثر کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در جهت رشد و ارتقای این کانون ها حمایت کند.

 

پایان پیام/

پایان پیام/33

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد

گارد محکم ایران و هم پیمانانش در مقابل تحریم نفتی آمریکا

ایران به همراه هم پیمانان خود از جمله چین و ترکیه در مقابل تحریم های نفتی آمریکا استقامت ویژه ای خواهد داشت.

اخبار برگزیده شبستان