خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : گیلان - زمان :   ۱۳۹۰/۳/۱۹ - ۰۹:۵۴ شناسه خبر : ۴۴۵۶۹
به مناسبت اولین شب جمعه ماه مبارک رجب/
لیله الرغائب یعنی شب آرزوها.... روزی که فردا آغاز می‌شود
یادت باشد مواظب هرچه که می خواهی باش تا فردای "لیلة‌الرغائب" نگویی ای کاش غفلت نمی کردم و چیزی از خدا می خواستم که او هم می خواست.

به گزارش خبرگزاری شبستان از گیلان/

 

امشب هرچه بخواهی خدا در دامنت می گذارد چرا که او بی نیازترین است.

 

یادت باشد هرچه بخواهی به تو می دهد، هر چه بخواهی... اما یادت باشد مواظب هرچه که می خواهی باش تا فردای "لیلة‌الرغائب" نگویی کاش چیزی می خواستم که خدا هم می خواست.

 

اِلهی اَتَرانی ما اَتَیتُکَ اِلاّ مِنْ حَیْثُ الْامال.[1]
خدایا! مرا ببین! تنها به خاطر آرزوها و امیدهایم به درگاه تو آمده‌ام.

 

شب آرزوها....
اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند. برای این شب عملی از رسول خدا(ص) ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد.


از پیامبر اکرم(ص) روایت شده است که فرمود: ‌"از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید، زیرا شبی است که فرشتگان آن را "لیلة‌الرغائب" می‌نامند.


این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند، مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند. آنگاه خداوند به طور غیر منتظره‌ای بر آنان وارد شده و می‌فرماید: «ای فرشتگانم! هرچه می‌خواهید از من درخواست کنید.» فرشتگان عرض می‌کنند:«حاجت ما این است که از روزه‌داران رجب، درگذری.»


خداوند می‌فرماید: «این کار را انجام دادم.» بهتر است کسی که این حدیث را می‌شنود در این شب، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکلیفی را که آیه تحیت به عهده ما گذاشته به اندازه توانایی، انجام داده باشد.


یادت باشد خدا این فرصت را به تو داده است پس می توانیم همین یک شب را برای خودمان و انجام اعمال توصیه شده، وقت بگذاریم و سرنوشت خود را تا حدودی تغییر دهیم.

 

نماز شب لیلة الرغائب
روز پنج شنبه اول ماه رجب در صورت امکان و بلا مانع بودن، روزه گرفته شود.


چون شب جمعه شد، ما بین نماز مغرب و عشاء 12 رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، 12 مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون 12 رکعت به اتمام رسید، 70 بار ذکر"اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود.


پس از آن در سجده 70 بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود.
پس از سر برداشتن از سجده، 70 بار ذکر "رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود.
دوباره به سجده رفته و 70 مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود.


و در اینجاست که می‌توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست کرد که انشاءالله مستجاب می شود.

 

فضیلت نماز لیلة الرغائب
پیامبر اکرم(ص) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.


میّت می‌پرسد: تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.


آن زیبا روی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

 

دلنوشته
تنها خداست که وقتی آرزوهایمان را با او در میان می‌ گذاریم، احساس خفت و حقارت نمی‌کنیم. تنها اوست که به آرزوهایمان نمی‌خندد و هرگز حاجت‌هایمان را مسخره و کوتاه نمی شمارد. همیشه خواسته است که از او طلب کنیم و دست نیاز پیش روی او ببریم تا سبد سبد استجابت لبریز نیازمان کند.


همیشه خواسته است از غیر او هیچ نخواهیم که اگر اجابت کنند یا منت خواهند گذاشت و یا آبرویی خواهند برد، اما رب العالمین به گونه ای دیگر اجابت می کند چرا که چیزی از او کاسته نمی شود و منتی بر بنده خویش نمی گذارد.
 

بار خدایا، ای کاش خودت تمام آرزوی آرزومندانت را آنگونه که شایسته مهربانیت است مستجاب کنی نه آنگونه که شایسته بنده گان پر توقع و گناهکارت است چرا که تو به آخرت و ایمان ما می اندیشی و ما به دنیا و مادیاتمان.


بگذار وسعت درکم از چیزی که از تو می خواهم به اندازه ای باشد که مرا به تو نزدیکتر کند.
 

ای خدای بزرگ، بگذار صبر و امید در من بارور شود تا زمانی که به آرزویی نرسیدم و یا تقدیر در جایی دیگر برایم رقم خورد همه را به شکرانه توجه خاص تو ببینم و تأخیر در رسیدن به آرزوهایم، ‌رشته الفت مرا از تو پاره نکند و شیطان را به افکار پریشانم راه ندهد.


دعاهایم را مستجاب کن تا ایمان و عشقم به تو روز به روز بیشتر شود و افتخار بندگی تو، راه نفوذ شیطان را بر من ببندد.


ای خدای بزرگ، من با دستانی از امید، بر آسمان سخاوت تو چشم دوخته ام و تسبیح بندگی ترا در استجابت نیازم، لبیک می گویم. پس شک را بر دلم راه نده و راه امید را بر من نبند.


شاید توان شب زنده داری را ندارم، شاید قطره های اشکم، مهره های تسبیح سخاوت ترا کم بیاورد، شاید نیاز من، بیشتر از چیزی باشد که استحقاقش را دارم اما من بنده توام... تو خودت گفتی از من بخواه تا اجابت کنم ترا.


پس صدای مرا بشنو؛ صدای بنده‌‌ای که امیدش به آنچه نزد توست، بزرگ است.[2]


استغفار می کنم به درگاهت که لیاقت دادی یک بار دیگر بر در خانه ات بکوبم و نیازمندی ام را با تو در میان بگذارم. این یعنی هنوز دوستم داری و فراموشم نکردی...


اگر از خداوند طلب آمرزش کنى، خداوند تو را می‌آمرزد.[3]

 

میدانم، امشب از هر کجای این دنیای بزرگ که در بزنم، صاحبخانه برای استقبالم می آید، با طبقی از آرزوهایی که خواهم داشت...

 

لیلة الرغائب فضیلتی در فضیلت ماه رجب است
رجب، ماهی است که نامش همنام نهری است در بهشت، که گفته‌اند از عسل شیرین‌تر و از شیر سفیدتر است و هر کس در این ماه روزه بگیرد در واقع از آب آن نهر نوشیده است.


در سال‌های اخیر سنتی به نام اعتکاف در ماه رجب و ایام البیض رواج چشمگیری به خصوص در میان جوانان پیدا کرده است.


از حضرت موسی بن جعفر(ع) روایت است که هر که یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، آتش جهنم یک ساله راه، از او دور شود و هر که سه روز از آن را روزه بدارد، بهشت او را واجب شود(البته اگر با کفرو شرک و نفاق از بین نبرد).

 

فضیلت ماه رجب
"رجب"، ماه خداست؛ ماه پر برکتی که اعمال بسیاری برای آن ذکر شده است. اعمال ماه های رجب و شعبان، جهت آماده ساختن روح برای شرکت در میهمانی ماه مبارک رمضان می باشد. برای درک عظمت ماه رمضان باید از قبل خود را آماده کنیم.


باید خود را در دریای زلالش بشوییم تا پاک شویم. پیامبر اکرم(ص) فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.


پیامبر اکرم(ص) فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

 

رجب؛ ماه نورانی ‌امیرالمؤمنین(ع)
ماه نورانی رجب، ماهی که به گفته برخی روایات، ماه امیرالمؤمنین(ع) است.


در روایات اسلامی، ماه شعبان را به ماه رسول خدا(ص) و ماه رمضان را به ماه خداوند توصیف می‌کنند و ماه "رجب" نیز به ماه امیرالمؤمنین(ع) مشهور و منقول است. چرا که امیرالمؤمنین علی(ع) به این ماه عشق می‌ورزید. همچنین آن حضرت در سیزدهمین روز این ماه مبارک، متولد شده است و شاید یکی دیگر از دلایل انتساب ماه رجب به ماه امام علی(ع) نیز همین امر باشد.


در روایتی که در «بحار الأنوار» علامه مجلسی آمده است، 4 شب در هر سال، نزد امیرالمؤمنین(ع) محبوب‌تر و نیکوتر معرفی شده است. در این روایت می‌خوانیم: «امام علی(ع) بسیار دوست داشت که در هر سال، 4 شب را بیش از شب‌های دیگر به عبادت و راز و نیاز با خدا بپردازد. این شب‌ها عبارت‌اند از: شب اول ماه رجب، شب نیمه شعبان ، شب عید فطر و شب عید قربان».


دعای ماه مبارک رجب
این دعای کوتاه، اما پرمعنا، پس از نمازهای یومیه به صورت تعقیبات خوانده می‌شود و فضیلت بسیار دارد.


بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

یا مَنْ اَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْر وَ آمَنُ سَخَطَهُ عِنْدَ کُلِّ شَرٍّ یا مَنْ یُعْطِى الْکَثیرَ بِالْقَلیلِ یا مَنْ یُعْطى مَنْ سَئَلَهُ یا مَنْ یُعْطى مَنْ لَمْ یَسْئَلْهُ وَ مَنْ لَمْ یَعْرِفْهُ تَحَنُّناً مِنْهُ وَ رَحْمَةً اَعْطِنى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِالدُّنْیا وَ جَمیعَ خَیْرِالاْخِرَةِ وَاصْرِفْ عَنّى بِمَسْئَلَتى اِیّاکَ جَمیعَ شَرِّالدُّنْیا وَ شَرِّالاْخِرَةِ فَاِنَّهُ غَیْرُ مَنْقُوص ما اَعْطَیْتَ وَ زِدْنى مِنْ فَضْلِکَ یا کَریمُ . یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ یا ذَاالنَّعْمآءِ وَالْجُودِ یا ذَاالْمَنِّ وَالطَّوْلِ حَرِّمْ شَیْبَتى عَلَى النّارِ .

 

به نام خداوند بخشنده مهربان
اى که براى هر خیرى به او امید دارم و از خشمش در هر شرى ایمنى جویم. اى که عطاى بسیار در برابر طاعت اندک مى‌دهد. اى که عطا کنى به هرکه از تو خواهد. اى که عطا کنى به کسى که از تو نخواهد و نه تو را بشناسد. از روى نعمت بخشى و مهرورزى عطا کن به من به خاطر درخواستى که از تو کردم؛ همه خوبى دنیا و همه خوبى و خیر آخرت را و بردار از من به خاطر همان درخواستى که از تو کردم، همه شر دنیا و شر آخرت را. بیفزا بر من از فضلت اى بزرگوار . اى صاحب جلالت و بزرگوارى اى صاحب نعمت و جود اى صاحب بخشش و عطا حرام کن محاسنم را بر آتش دوزخ.

 

ویژ گی ماه رجب
ماه رجب دو ویژگی دارد که ماه خدا و ماه ولایت است و دو هدف عمده را در پی دارد. یکی ایجاد گفتگو میان بنده و خداوند از راه دعاها و مناجات هایی که در کتب ادعیه از جمله مفاتیح الجنان ذکر شده است و دیگر ایجاد رابطه عمیق میان بنده و ولی خدا که معرف خداست.

 

مناسبت های ماه رجب:
روز نخست: حضرت نوح علیه السلام در این روز به کشتی سوار شد و امر فرمود کسانی را که با او بودند روزه بدارند و به قولی در سال 57 هجری قمری حضرت امام محمد باقر( ع) در چنین روزی به دنیا آمد.


همچنین اول رجب، سالروز میلاد امام محمد باقر(ع) است. (امام محمد باقر(ع) در روز اول رجب یا سوم ماه صفر سال 57 هجری در مدینه، جهانی را با قدوم مبارک خویش منور ساختند)


روز دوم رجب: مصادف با ولادت با سعادت حضرت امام علی النقی(ع) در سال 212 هجری قمری است.


روز سوم: سالروز شهادت امام هادی حضرت علی النقی(ع) در سال 254 هجری قمری است.


روز دهم: ولادت با سعادت امام محمد تقی حضرت جواد الائمه علیه السلام است.


شب ها و روزهای 13 , 14 و 15 ایام البیض است که ثواب و پاداش بسیار برای روزه این سه روز وارد شده است.


روز سیزدهم: بنا بر مشهور 30 سال پس از عام الفیل، ولادت با سعادت مولی الموحدین امیر المومنین، حضرت امام علی علیه السلام در میان کعبه معظمه واقع شده است.


شب و روز نیمه ماه رجب، اعمال و دستورات بسیار شریفی دارد از جمله عمل "ام داوود" است.


روز بیست و پنجم رجب: سالروز شهادت حضرت امام موسی بن جعفر علیه السلام در سال 183 هجری قمری در سن 55 سالگی در بغداد به دست هارون الرشید خلیفه عباسی است و آن، روز تازه شدن احزان آل محمد علیه السلام و شیعیان و پیروان ایشان است.


شب بیست و هفتم رجب، شب مبعث پیامبر خاتم حضرت رسول اکرم(ص) است که در صبح آن پیغمبر خدا (ص)، به رسالت مبعوث شد.


شب و روز بیست و هفتم اعمال بسیاری دارد که از آن جمله روزه گرفتن است، چرا که یکی از چهار روزی است که در همه سال امتیاز دارد برای روزه گرفتن و برابر است با روزه 70 سال.

 

یادت باشد امشب خودخواهی را کنار بگذاری و برای آنان که یادشان نیست، شب آرزوها کی آمد و کی رفت هم، دعایی بکنی. یاحق، التماس دعا

 

منابع:
- مفاتیح الجنان
[1] . بخشی از دعای صباح (مفاتیح نوین، مکارم شیرازى، ص 95).
[2]. دعای کمیل، (عَظُمَ فیما عِنْدَکَ رَغْبَتُهِ).
[3]. محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج 51، ص 329.


نوشین کریمی
 

پایان پیام/165
کلید ‫واژه‌ها:

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می‌دهد

۱۱۰ مسجدی که مدرسه سواد رسانه‌ای شد

سازمان بسیج رسانه سپاه قدس گیلان در ۱۱۰ مسجد این استان پویش سواد رسانه‌ای را با هدف آموزشی و تربیتی برگزار کرد.

اخبار برگزیده شبستان