خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۳:۴۴ شناسه خبر : ۴۴۳۷۴۷
وزیر اقتصاد در همایش توسعه پایدار و متوازن منطقه ای:
توسعه پایدار کمک به خوشبختی نسل حاضر بدون فداکردن نسل آینده است
خبرگزاری شبستان: طیب نیا با اشاره به اینکه توسعه برای بیشتر کشورهای جهان هدفی آرمانی است و همه کشورها تمایل دارند به توان مادی انسانی و فناوری خود بیفزایند، گفت: توسعه پایدار کمک به خوشبختی نسل حاضر بدون فداکردن نسل آینده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در همایش توسعه متوازن پایدار منطقه ای گفت: توسعه برای بیشتر کشورهای جهان هدفی آرمانی است و همه کشورها تمایل دارند به توان مادی انسانی و فناوری خود بیفزایند و با افزایش آن اقتصادی پویا و توانمند داشته باشند که زندگی مناسبی برای آنها فراهم می کند.

وی افزود: در راستای دستیابی به این هدف آرمانی نظریه های مختلفی مطرح شد که هر کدام از این نظریه ها در بخشی از جغرافیای جهان و مقطعی از زمان تاثیراتی داشت.

وی افزود: افزایش کمی شرط لازم کافی برای خوشبختی مردم و مقطعی از زمان بود که از طریق انباشت سرمایه می توان این مسئله را فراهم کرد و سرمایه گذاری در موضوعات بشری شرط لازم برای رشد محسوب می شد و فرصتی بود که سرمایه های فیزیکی شکل بگیرد و رشد اقتصادی انجام شود و به نظر می رسد پیامد آن رفاه بشر باشد اما از اواخر دهه 60 روشن شد رشد اقتصادی تنها در موضوع رفاه مردم نیست.

طیب نیا افزود: اگر رشد به افزایش اشتغال نینجامد و نابرابری کاهش نیابد و ریشه کن نشود نیازهای اساسی عامه مردم تامین نمی شود و سطح دانش تحصیلات ارتقا نیابد و سلامت و بهداشت بهبود نیابد و اگر تمام ابعاد و جنبه های زندگی فرد متحول نشود افزایش کمی رفاه موجبات خوشبختی و رفاه نمی شود.

وی افزود: رویکردهای متعدد مانند رویکرد وابستگی یا نیازهای اساسی به تامین نیازهای عامه توجه داشت و قابلیت توانمندسازی انسان بود که برای مقابله با آن باید به توان ایجاد اشتغال و ارتقای آن برای توسعه پایدار معرفی می شد.

وی تصریح کرد: دغدغه باید توسعه همه جانبه خوشبختی بشر باشد و مفهوم توسعه پایدار توسط اندیشمندان متعدد تعریف شد اما محوری ترین آن مربوط به کمیسیون توسعه و محیط زیست است که در سال 1987 تبیین شد و در واقع توسعه پایدار این است که بتواند احتیاجات نسل حاضر را بدون فدا کردن توانایی های نسل آینده تامین کرد و اگر این کار محقق شود توسعه پایدار پدید آمده است.

طیب نیا گفت: اگر در فرایند توسعه، بحران های اجتماعی و بی عدالتی رشد یابد این فرایند قابلیت تداوم نخواهد داشت.

وی افزود: توسعه پایدار پاسخگویی به نیازهای بشر را وابسته به شرایط زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می داند که ممکن است در کوتاه مدت با هم هماهنگ نباشند اما در بلندمدت به هم کمک کرده باعث هم افزایی می شود.

وی توسعه پایدار را از خواسته های مختلف نسل حال و آینده دانست و گفت: توسعه پایدار از وجه اقتصادی باید به رشد اقتصادی مستمر بینجامد و از وجه اجتماعی باید به کاهش نابرابری ها و عدالت منجر شده و از لحاظ زیست محیطی باعث کاهش منابع نشود.

طیب نیا گفت: بانک جهانی فرایند مدیریت دارایی ها را دارد که هدفش حفظ و اعتلای فرصت های پیش روست و تنها شامل مصنوعات دست بشر و ماشین آلات نیست بلکه سرمایه های بشری اجتماعی است و همه انواع دارایی و سرمایه های مکمل هستند نه جایگزین یعنی انواع سرمایه و دارایی باید مجزا و سالم بماند زیرا با فقدان هر نوع سرمایه فرایند رشد دچار اختلال می شود.

وزیر اقتصاد توجه یکجانبه به رشد اقتصادی و سرمایه های فیزیکی را عامل توسعه ناپایدار عنوان کرد و گفت: نمی توان برای مدتی طولانی به این روند ادامه داد.

وی عدالت بین نسلی را صرف تامین نیازهای نسل حاضر ندانست و گفت: قصد نداریم تامین نیازهای نسل حاضر را به تنهایی مدنظر قرار دهیم.

طیب نیا با اشاره به شرایط زیست محیطی فعلی کشور گفت: حفظ محیط زیست به معنای عام از طریق مالیات ثبت امکان پذیر می شود و هم برای حمایت منابع را فراهم می کند و دولت نیز باید صندوق توسعه ملی را جدی بگیرد متاسفانه در حال حاضر شاخص محیط زیستی کشور در شرایط خوبی نیست و در سال 85 رتبه جهانی ما 53 بود که پس از شش سال در سال 91 به 114 تنزل یافت که موضوعی ناگوار است.

وی درباره صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی از حساب ذخیره ملی آغاز شد و توفیقاتی در این زمینه داشتیم اما هنوز نتوانسته ایم از تمامی قابلیت ها استفاده کنیم.

وی نظام مالیاتی کارآمد را از دیگر شرایط تحقق توسعه پایدار عنوان کرد و افزود: عدالت درآمدی، توزیع عادلانه ثروت و درآمد بین آحاد کشور است که چه در درآمدهای مثبت و چه منفی باید محقق شود.

وی مالیات منفی را همان هدفمندی یارانه ها دانست و افزود: عدالت مالیاتی در گروی وجود نظام شفاف و جامع است که در وزارت اقتصاد سعی کردیم با طرح جامع مالیاتی آن را محقق کنیم.

وی عدالت جنسیتی را یکی از عوامل مهم دانست و گفت: تصدی پست های مدیریتی و نرخ بی سوادی در بین دختران و پسران و عدم دسترسی بانوان به فضاهای تحصیلی و ورزشی و نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده نشان می دهد که با عدالت جنسیتی فاصله زیادی داریم که می شود از راهکارهای اقتصادی آن را کم کرد و با اختصاص بودجه لازم فضا را برای حضور بانوان فراهم تر کرد.

وی فعالیت های فرهنگی در این راستا را بسیار اثرگذار دانست و گفت: اینکه نیمی از جمعیت جامعه فعال نیست، خوب نیست و باید شرایط فرهنگی و اقتصادی لازم برای این کار فراهم شود.

طیب نیا عدالت جغرافیایی را نیز برای توسعه پایدار مفید دانست و گفت: تصمیم گیری متمرکز برای استان ها باید کاهش یابد زیرا این کار غیرمنطقی است و نمی توانیم برای 31 استان در مرکز تصمیم بگیریم آمایش سرزمینی نیز سبب می شود بتوانیم توسعه هر منطقه متناسب با توانمندی های منطقه طرح ریزی کرده و انجام دهیم زیرا تاکنون پیاپی شعار داده ایم اما هرگز به آن عمل نکرده ایم و برای آمایش سرزمینی باید نظام برنامه ریزی کشور که بخشی است را آمایشی نماییم زیرا در نظام فعلی توزیع سرمایه بین بخش های اقتصادی توزیع می شود اما در طرح آمایشی توزیع امکانات و سرمایه و نیروی انسانی بین بخش های مختلف کشور توزیع می شود.

پایان پیام/

پایان پیام/320

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد

روزهای پر رفت و آ‌مد ظریف/عراق در راه میانجی گری؟

وزیر امور خارجه کشورمان از سه هفته گذشته همواره در حال سفر به نقاط مختلف جهان است و سفر روز گذشته او به عراق نیز بلافاصله پس از حضورش در پاکستان انجام شد.

اخبار برگزیده شبستان