خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ المحرّم ١٤٤١

Friday, September 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۳/۱۲/۵ - ۱۳:۲۸ شناسه خبر : ۴۴۲۰۲۴
آیت الله نوری همدانی تصریح کرد:
جوانان ایران توانسته‌اند انرژی هسته‌ای را در راه صلح‌آمیز مسخر کنند
خبرگزاری شبستان: آیت الله نوری همدانی با بیان این که هر شغلی مسئولیت آفرین است، گفت: جوانان ایران توانسته‌اند انرژی هسته‌ای را در راه صلح‌آمیز مسخر کنند و در این راه شبانه‌روز کار می‌کنند به گونه‌ای که حماسه بزرگی را به وجود آورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیان امروز (5 اسفند) در دیدار جمعی از فرماندهان و افسران مجتمع امام علی (ع) با بیان این که انسان ها در زندگی خود سه نوع مسئولیت دارند، گفت: اولین مسئولیت انسان خودسازی است به طوری که هر فردی مسئول است که مراحلی را طی کند و در راه خود سازی گام بردارد.

 

اولین اصل در خودسازی ایمان به خدا و ارزش های دینی است

 

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به این که مسئولیت اجتماعی و مسئولیت شغلی از جمله مسئولیت های هر فرد است، تصریح کرد: ائمه اطهار تنها کسانی بودند که از آغاز خلقت کامل بودند در حالی که بقیه انسان ها نیاز به این داشته و دارند که در این دنیا با خودسازی به تکامل برسند.

 

آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که برای خودسازی چند اصل وجود دارد، عنوان کرد: اولین اصل در خودسازی ایمان به خدا و ارزش های دینی است.

 

وی با بیان این که انسان مسئولیت دارد که در راه ایمان و اعتقاد به خداوند گام بردارد، افزود: هر فردی وظیفه دارد که به شناخت خداوند، صفات خدا، نبوت، امامت و معاد بپردازد و در این راه باید یقین انسان کامل شود و تزلزل و تردید به خود راه ندهد.

 

استاد حوزه علمیه اظهار داشت: هر انسانی باید سعی کند با دلیل و برهان به خودسازی، درون سازی و ایمان و اعتقاد بپردازد و اولین گام در خودسازی مربوط به قلب انسان است.

 

مقام معظم رهبری (مد ظله) عنایت زیادی به بصیرت دارند

 

آیت الله نوری همدانی با اشاره به وجود نظم در جهان بیان داشت: علم، فناوری و تحقیق یکی از مراحل خودسازی است به طوری که هر چه انسان در راه علم و فناوری گام بردارد به همان نسبت در خودسازی توفیق بیشتری کسب می‌کند.

 

وی با اشار به این که عقل سومین مرحله در خودسازی است گفت: عقل با علم فرق دارد؛ علم دانستنی هاست در حالی که عقل به معنای بصیرت و تشخیص حق از باطل است به همین دلیل مقام معظم رهبری (مد ظله) عنایت زیادی به بصیرت دارند.

 

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: تقوا، عمل و تعهد از دیگر مراحل خودسازی است و ما باید در عمل به آنچه که اعتقاد داریم کوشا باشیم.

 

اجتماع به گردن همه ما حق دارد

 

آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که انسان موجودی اجتماعی است، اظهار داشت: انسان در سطح بالاتر و در اجتماع مسئول است و اجتماع به گردن همه ما حق دارد زیرا تمام نیازمندی های ما را اجتماع تأمین می‌کند.

 

وی با بیان این که جامعه مسلمان باید قدرتمند و باعزت باشد، ابراز کرد: بنا به روایات اسلامی، کسی که به کار مسلمانان اهمیت ندهد مسلمان نیست و مسلمان نباید نسبت به یک جامعه مسلمان بی تفاوت باشد.

 

برخی حکومت های کشورهای مسلمان با اسلام ناب دشمن هستند

 

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: متأسفانه امروز اکثر مسلمانان با یکدیگر اختلاف دارند و جنگ و خونریزی و کشتار و همچنین جنگ نرم و سخت در میان مسلمانان حاکم است.

 

آیت الله نوری همدانی یادآور شد: دشمنان اسلام در طول 8 سال دفاع مقدس به صدام کمک کردند و سلاح های شیمیایی به عراق می دادند و امروز نیز متأسفانه برخی حکومت های کشورهای مسلمان با اسلام ناب دشمن هستند.

 

وی ادامه داد: متأسفانه امروز برخی کشورهای عربی نفت را به قیمت ارزان به دشمنان اسلام می فروشند تا مورد توجه دشمنان قرار گیرند و به ما ضربه بزنند در حالی که این مسأله خلاف اسلام است.

 

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به آیه «أشداء علی الکفار و رحماء بینهم» تصریح کرد: این آیه ترازویی است که خداوند در سوره فتح بیان کرده است، یعنی در برابر دشنان و کفار شدید و مبارز و در بین خود مسلمانان محبت و انس حاکم باشد.

 

آیت الله نوری همدانی تأکید کرد: متأسفانه برخی مسلمانان با کمک به داعش، بوکوحرام و دیگر گروه های تکفیری خلاف این آیه عمل می‌کنند و به مسلمانان ضربه می زنند.

 

وی با اشاره به این که بیش از یک میلیارد مسلمان در دنیا زندگی می‌کنند گفت: اگر همه مسلمانان با یکدیگر متحد بودند چنین اتفاقی رخ نمی داد، قرآن می فرماید که مسلمانان نباید زیر سیطره کافران و سرسپردگان آنان قرار بگیرند.

 

جوانان ایران توانسته‌اند انرژی هسته‌ای را در راه صلح‌آمیز مسخر کنند

 

استاد حوزه علمیه با بیان این که  هر شغلی مسئولیت آفرین است، عنوان کرد: هر شغلی انضباط و برنامه ای دارد و انسان مسئولیت دارد که کار خود را درست و صحیح انجام دهد.

 

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: اگر هر فردی در مسئولیت شغلی، کار خود را درست انجام دهد حماسه آفرین است و اسلام می خواهد که همه مسلمانان حماسه آفرین و در شناخت اجتماع و شغل خود در سطح بالا باشند.

 

وی تأکید کرد: جوانان ایران توانسته‌اند انرژی هسته ای را در راه صلح آمیز مسخر کنند و در این راه شبانه روز کار می‌کنند به گونه ای که حماسه بزرگی را به وجود آورده اند.

 

کار زینبی حماسه است

 

مرجع تقلید شیعیان با بیان این که کار زینبی حماسه است، اظهار داشت: حضرت زینب (س) در خدمت پنج معصوم روزگار گذراند و دارای ویژگی ها و ابعاد شخصیتی خاصی بود.

 

آیت الله نوری همدانی با اشاره به این که حضرت زینب (س) از ظهر عاشورا به بعد سرپرست و مدیر کاروان اسرا بودند، عنوان کرد: معاویه در 20 سال حکومت خود، 70 هزار منبر در شهرها نصب کرد تا به به سب و لعن امام علی (ع) بپردازند، همچنین 500 هزار حدیث علیه اهل بیت (ع) جعل شد.

 

وی افزود: حضرت زینب (س) با خطبه های خود در شام، این رشته ها را پنبه کرد و با قدرت و شجاعت به سخنرانی پرداخت و حماسه ای جدید ایجاد کرد.

 

استاد حوزه علمیه با بیان این که حضرت زینب را الگوی خود قرار دهیم، تصریح کرد: در زندگی باید آنقدر شجاعت داشته باشیم و در درک و بصیرت عاقل باشیم که در کار خود حماسه آفرین باشیم.

 

پایان پیام/

 

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت ‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد

گسترش عمق اشتراکات میان مردم و عراق/راهپیمایی اربعین موجب نزدیکی هر چه بیشتر ملت ایران و عراق شد

آیت ‌الله مکارم شیرازی گفت: دشمنان تلاش می کنند تا میان دو ملت ایران و عراق جدایی ایجاد کنند اما مسئولان هر دو کشور هوشیار بوده و اجازه این کار را نمی دهند و تمامی تلاش دشمنان از بین رفته است.

اخبار برگزیده شبستان