خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٩ ذو الحجّة ١٤٤٠

Wednesday, August 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - زمان :   ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ - ۱۶:۱۹ شناسه خبر : ۴۳۸۲۷۵

«تاریخ ایران»با نگاهی به زندگی کریم خان زند ورضا شاه
خبرگزاری شبستان:«تاریخ ایران»با نگاهی به زندگی کریم خان زند ورضا شاه نگاشته عباس رمضانی توسط انتشارات کتاب تارا منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب شبستان،  تاریخ ایران سرشار از فراز و فرود هایی است که انسان با مطالعه آن عمیقا به فکر فرو می رود و این اثر یکی از همان هایی که شما را به فکر وا می دارد . در این اثر نویسنده کتاب می‌کوشد زندگی و اقدامات دو شخصیت مشهور تاریخی یعنی کریم‌خان زند و رضاشاه را مورد بررسی قرار دهد.

 

در مجموعه «تاریخ ایران» کوشش می‌شود تا در هر گروه، چند نفر از چهره‌های تاریخی معرفی شوند. در این مجموعه و در جلد نخست از میرزاابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، میرزا تقی‌خان امیرکبیر، سیدجمال‌الدین اسدآبادی به عنون چهره‌های نواندیش عصر قاجار و در جلد دوم از میرزاکوچک‌خان جنگلی و سید حسن مدرس به عنوان مردان مبارز نام برده شده است. در جلد سوم به زندگی، شرح و حال و اقدامات سه تن از پادشاهان مستبد و خودکامه قاجار(آقامحمدخان، فتح‌علی شاه و ناصرالدین‌شاه قاجار) پرداخته شده و جلد چهارم نیز به زندگی کریم‌خان زند و رضاشاه اختصاص دارد و اوضاع ایران در زمان آنها مورد بررسی قرار گرفته است.

 

این کتاب در دو بخش کلی با عناوین «کریم‌خان زند، وکیل‌الرعایا» و «رضاشاه، چهره قدرت‌طلب و مستبد» تنظیم شده است: عناوین پنج فصل بخش نخست کتاب به ترتیب از «کریم‌خان زند و مراحل به قدرت‌رسیدن او»، «ساختار حکومت ایران در عهد کریم‌خان»، «ویژگی‌های شخصیتی کریم‌خان زند»، «اقدامات عمرانی عصر کریم‌خان» و«مرگ کریم‌خان زند و پیامدهای آن» تشکیل می‌شود.

 

چهار فصل بخش دوم این کتاب نیز با عناوین «مروری بر زندگی رضاخان و خاندان پهلوی اول»، «رضاخان از کودتای سال 1299 تا پادشاهی»، «سلطنت رضاخان، تحکیم دیکتاتوری در عصر پهلوی اول» و «حمله متفقین به ایران و فروپاشی حکومت استبدادی رضاشاه» مشخص شده است.

 

 انتشارات تارا اثر حاضر را در 336 صفحه توسط انتشارات کتاب تارا در تهران در سال 93 منتشر کرده است.

 پایان پیام/

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس هیئت مدیره صنف انیمیشن:

مدارس خصوصی انیمیشن در غیاب دانشگاه ها فعالانه تر عمل کنند

سحر خیز گفت: زمان آن رسیده است که انیمیشن در کشور ما همانند سایر کشورها در بخش های مختلف مطرح شود و فقط محدود به کارگردانی نباشد.

اخبار برگزیده شبستان