خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٢ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۳۹۳/۱۱/۱۴ - ۱۲:۳۳ شناسه خبر : ۴۳۶۷۴۸

متن طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای
خبرگزاری شبستان: در صورت تصویب نهایی طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران فعال سازی کامل مراکز غنی سازی بدون هرگونه محدودیت انجام می شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز سه‌شنبه 14 بهمن یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران را مصوب کردند.

این طرح دارای یک ماده واحده و 7 بند است و به امضای 225 نفر از نمایندگان رسیده است.

در ماده واحده این طرح امده است نظر به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران انعطاف های فراوان و همکاری های گسترده و فراتر از تعهدات حقوقی بین المللی را در طی سالهای گذشته و به ویژه یکساله اخیر در چارچوب (برنامه مشترک اقدام 3/9/1392) در راستای شفاف سازی فعالیت‌های هسته ای به عمل امده است، در صورت تصویب و یا اعمال هرگونه تحریم جدید و یا افزایش تحریمها از سوی امریکا اعم از قوه مجریه (دستگاههای اجرایی، دولت و یا رییس جمهور آمریکا)، قوه مقننه‌(کنگره یا مجلس سنا) و یا قوه قضاییه دولت موظف است بلافاصله (در نامه مشترک اقدام – 3/9/1392) را که ام لن یکن تلقی کرده و در چارچوب ان پی تی اقدامات ذیل را در راستای تحقق اقدامات حقوق هسته ای ملت ایران به عمل آورد.

1- فعال سازی کامل مراکز غنی‌سازی بدون هرگونه محدودیت در استفاده از نوع و تعداد سانتریفیوژ و میزان تولید مواد غنی شده براساس ماده 4 معاهده ان پی تی.
2- اقدام به تولید و تامین سوخت هسته ای موردنیاز کشور بر پایه سالانه حداقل 190 هزار سو غنی سازی به ازای هر نیروگاه هزار مگاواتی براساس ماده 4 معاهده ان پی تی.
3- تسریع در راه اندازی و بهره برداری از راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی آب سنگین اراک براساس طراحی بومی اولیه با توجه به گسترش دامنه نیاز کشور در عرصه های مختلف پزشکی، کشاورزی، صنعتی و دیگر موارد کاربردی در چارچوب معاهده ان پی تی.
4- اقدام به غنی‌سازی 20 درصد در تاسیسات هسته ای فردو و در هر سطح موردنیاز فعالیت های صلح امیز تحقیقاتی و کاربردی کشور در چارچوب معاهده ان پی تی.
5- گسترش فعالیت های دقیق و توسعه غنی‌سازی بدون هرگونه محدودیت و نیز ساخت تجهیزات و ملزومات موردنیاز چرخه سوخت هسته‌ای با بهره‌گیری از فناوریهای نوین و پیشرفته طبق ماده 4 معاهده ان پی تی.
6- منع هرگونه بازرسی، نظارت و همکاری با آژانس فراتر از توافق نامه پادمان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در راستای حراست از امنیت ملی، مصالح و منافع کشور.
7- منع خروج هرگونه مواد غنی شده از کشور و عدم پذیرش محدودیت در مکان، سطح و مقدار ذخیره‌سازی مواد غنی شده در چارچوب توافقنامه پادمان.

همچنین در تبصره این ماده واحده تاکید شده است که لغو تمامی تحریمها به صورت یکجا شرط آغاز به اجرای توافق جامعه هسته ای است.

پایان پیام/

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

شرایط برای بهبود روابط ایران و عربستان مناسب است

جمالی با بیان اینکه سعودی ها باید به سمت واقع گرایی پیش بروند، گفت: در حال حاضر مسیر برای توسعه روابط ایران و عربستان از هر زمان دیگری آماده تر است.

اخبار برگزیده شبستان