خبرگزاری شبستان

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸

الجمعة ٢١ ذو الحجّة ١٤٤٠

Friday, August 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ - ۱۰:۴۶ شناسه خبر : ۴۳۵۹۵۲
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد:
تحقق 96 درصدی درآمدهای مالیاتی در ده ماهه امسال
خبرگزاری شبستان: عسگری با اشاره به رشد 52 درصدی درآمدهای مالیاتی از تحقق 48 هزار میلیارد پرداخت مالیاتی در ده ماهه امسال خبر داد و گفت: علی رغم همه فشارها و مضیقه‌ها ظرفیت‌های اقتصادی ایران به نحوی است که علی رغم زمینه رکود زمینه تحقق مالیاتی وجود دارد و می توانیم زمینه رشد آن را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، علی عسگری، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به رشد 52 درصدی درآمدهای مالیاتی از تحقق 48 هزار میلیارد پرداخت مالیاتی در ده ماهه امسال خبر داد و گفت: علی رغم همه فشارها و مضیقه‌ها ظرفیت‌های اقتصادی ایران به نحوی است که علی رغم زمینه رکود زمینه تحقق مالیاتی وجود دارد و می توانیم زمینه رشد آن را داشته باشیم.

وی گفت: شرایط مطلوبی در رابطه با مالیات‌ها داریم و در بخش مالیاتهای مستقیم 29 هزار و 200 میلیارد تومان معادل 97 درصد مالیات پیش بینی شده محقق شد.

وی افزود: مالیات کالا و خدمات 19 هزار میلیارد تومان و 94 درصد تحقق 81 درصد رشد داشته است.

عسگری درباره تحقق معوقات مالیاتی گفت: این میزان هنوز عدد بزرگی معادل 12 هزار میلیارد تومان است که بابت اصل مالیات آن را طلب داریم که بخشی از آن قابل تامین و بخشی غیرقابل وصول است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور کارت های بازرگانی را یکی از مشکلات مالیاتی کشور دانست و گفت: 1600 میلیارد تومان بدهی مالیاتی از این بخش وجود دارد و این کارتها مربوط به کسانی است که در نظام مالیاتی کشور تاجر تلقی می‌شوند اما به کسانی داده می شود که شغلشان این نیست و یکی از مشکلات ما با اتاقهای بازرگانی صدور یا تمدید بدون موافقت امور مالیاتی است که باعث شده با این افراد به مشکل برمی خوریم زیرا این کار قاچاق و تجارت غیرمطلوبی است که از راههای فرار مالیاتی است.

وی دغدغه دیگر نظام مالیاتی را شرکتهای فروش فاکتور عنوان کرد و افزود: بخش زیادی از این شرکتها شناسایی و رصد شده‌اند اما متاسفانه به صورت قارچ‌گونه افزایش می‌یابند و نظارتی بر ثبت شرکت های اینچنینی وجود ندارد و علی رغم تذکرات ما اقدام خاصی در این حوزه انجام نمی‌شود.

وی از متولیان در حوزه قضاییه خواست برای این بخش فکری بکنند و در این باره افزود: در اصفهان و تهران شرکتهایی به قوه قضاییه معرفی شد که در اصفهان دستگاه قضا ورود پیدا کرد اما همچنان علی رغمی که شرکت بسیار بزرگتر بود هنوز اقدامی نشده است.

عسگری گفت: دستگاههای متولی باید قبل از اینکه چنین مسایلی در کشور مشکل بزرگتری ایجاد کند اقدام کند زیرا این شرکتها برای فرار از مالیات اعتبار خرید صادر می کنند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: اگر اتاق بازرگانی یا تعاون بدون هماهنگی با اداره کل امور مالیاتی به صدور کارتهای بازرگانی ادامه دهد در مواردی که معدی نتواند مالیات را بدهد صادرکننده به شخص ثالث باید مالیات را پرداخت کند.

عسگری درباره پایه‌های مالیاتی در کشور گفت: در حوزه افزایش پایه‌های مالیاتی مالیات محیط زیست را در حوزه ارزش افزوده اضافه کرده ایم که بررسی نهایی در حال انجام است.

همچنین در بخشی که کالاهای لوکس یا مصرف شده توسط گروههای خاص وجود دارد مالیات مضاعف دریافت می شود مانند سیگار یا خودروهای بالای 2500 سی سی.

وی تصریح کرد: در حوزه مالیاتهای مستقیم دو پایه مالیاتی از جمله مالیات بر مسکنهای خالی، مالیات بر فعالیت‌های بساز و بفروشی اعمال شد که منتظر یک بند دیگر است تا در مجلس تصویب شود.

عسگری درباره درآمدهای نفتی در کشور و وابستگی بودجه به آن گفت: درآمدهای نفتی در اقتصاد ما به عنوان یک متغیر برون‌زا تلقی می‌شود و متاسفانه در حال حاضر نفت در دنیا به عنوان ابزار سیاسی است و از حالت اقتصادی خارج شده است و باعث شده اقتصاد ما در مقابل شوک‌های نفتی ضربه‌پذیر باشد که باید خود را در این زمینه ایمن کنیم و اقتصاد ایران توانایی مالی خود از طریق مالیات را دارد.

عسگری تصریح کرد: این موضوع با جرات قابل انجام نیست و باید زیرساختهای لازم برای این کار فراهم شود و یکی از این زیرساخت‌ها داشتن اطلاعات کافی از فعالیتهای اقتصادی و شفافیت در این زمینه است که اگر همکاریهای کافی انجام شود طی سه سال این پروژه قابل انجام است.

وی افزود: در حال حاضر بودجه سال 94 که 40 درصد حجم آن به نفت وابسته بود با اصلاحیه و کاهش 17 هزار میلیاردی از درآمد نفتی به 30 درصد وابستگی رسید که همچنان عدد کوچکی نیست اما دغدغه‌ای در این حوزه وجود ندارد و ظرفیت فروش تا این سطح را داریم.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور هدفمند نبودن مشوق‌ها و معافیت‌ها در بخش مالیاتی را از دیگر مشکلات حوزه مالیاتی عنوان کرد و گفت: متاسفانه گمان می‌شد با برخی معافیت‌ها بعضی مشکلات حل شود که نشد و بسیاری از معافیت‌ها ناکارآمد هستند که باید هدفمند شوند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 12 هزار و 500 میلیارد معافیت داریم که نشان از هدفمند نبودن معافیت‌ها دارد و متاسفانه مجلس در بعضی بحثها نه تنها معافیت ها را هدفمند نکرد بلکه توسعه داد.

عسگری درباره اینکه آيا مالیات بر ارزش افزوده تورم زا است گفت: این موضوع به بالا بردن هزینه‌ای که تحمیل می شود کمک می کند اما در رده‌های پایین جامعه ارزش افزوده در سبد خانواده نقش کمی دارد زیرا مواد اصلی سبدها اکثراً معاف از ارزش افزوده هستند مانند موادهای غذایی و در رده‌های بالای جامعه نیز اثر تورم حاصل از ارزش افزوده خیلی به چشم نمی‌آید.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره بدهی‌های مالیاتی رحیمی گفت: از آنجا که مالیات وی تنها مالیات حقوق بود پرداخت شده و بدهی نداشته است.

عسگری درباره درآمد کی روش و مالیات آن و مالیات ورزشکاران به صورت کلی گفت: یکی از دغدغه‌های ما پرداخت مالیات ورزشکاران است که در سنوات قبل از 72 تاکنون وجود دارد و برخی از ورزشکاران مربیان و کادر فنی همچنان بدهی دارند و دیده می شود بسیاری از بازیکنان خارجی بدون پرداخت مالیات از کشور خارج شده‌اند. و این مالیاتهایی که توسط باشگاه تقبل شده بود نیز پرداخت نشد.

وی گفت: در حال حاضر 85 درصد بدهی‌های مالیاتی ورزشی مربوط به فوتبال است و 2 باشگاه بزرگ پرسپولیس و استقلال دو بدهکار بزرگی هستند که 50 درصد بدهی‌های مالیاتی بخش ورزش را به خود اختصاص داده اند و بالای 120 میلیارد تومان بدهی دراین بخش دارند.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: کی روش نیز معدی مالیاتی ماست و باید قبل از خروجش از کشور تکلیف مالیاتش روشن شود.

وی درباره پیش بینی درآمدهای مالیاتی گفت: شرایط ما امسال نسبت به سال گذشته بهتر است و با ظرفیتهایی که وجود دارد و کارهایی که انجام شده پیش بینی می شود درآمدهای سال آینده نیز بالای 90 درصد محقق شود و در حال حاضر 75 هزار میلیارد از بودجه توسط سازمان مالیاتی تامین خواهد شد.

وی در پایان درباره نقش اداره مالیات بر هدایت تولیدکنندگان گفت: ما 55 درصد مالیاتمان را از افراد حقوقی تولیدکننده می گیریم که اگر تولید و سود داشته باشند امکان دریافت مالیات از آنها وجود دارد و به بدهی های مالیاتی آنها تقسیط می شود و اگر شرکتی یا تولیدکننده ای زیان بدهد به صورت زیان انباشته صرف می شود و در سالهای بعد پس از اینکه سود کرد از مانده جبران زیان مالیات دریافت می شود.

پایان پیام/
 

پایان پیام/320

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس جمهوری مطرح کرد:

سامانه باور ۳۷۳ قوی‌تر از سامانه S۳۰۰/خروج از برجام به معنای عهدشکنی و تروریسم اقتصادی است

روحانی با اشاره به اینکه سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ هدیه‌ای از سوی نیروهای مسلح به ملت ایران بوده است، گفت: سامانه باور ۳۷۳ قوی‌تر از سامانه S۳۰۰ است.

اخبار برگزیده شبستان