خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

الأحد ٢٠ صفر ١٤٤١

Sunday, October 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۳/۱۰/۱۰ - ۱۲:۲۸ شناسه خبر : ۴۲۸۰۹۶
مخاطرات سبک زندگی اسلامی//2
مشکل ما در سبک زندگی تعمیم واردات ناقص به اسلام است
خبرگزاری شبستان: بخشی از سبک زندگی غرب از طریق ابزارها و بخش دیگر از طریق فکری وارد کشور می شوند، مشکل اینجاست که ما در این واردات نیز دچار نقص هستیم و بدتر آنکه گاهی همین واردات ناقص را به اسلام تعمیم می دهیم.

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، حمیدرضا غلامزاده، در نشست "مخاطرات سبک زندگی اسلامی" که صبح امروز چهارشنبه، دهم دی ماه با حضور جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: مبانی فکری غرب سرمایه داری و اصالت سود است.

 

وی ادامه داد: سرمایه داری در غرب یک سری ویژگی ها و عواملی دارد که از جمله می توان به ملموس بودن و انتزاعی نبودن، قابل محک زدن، اصالت پول، فراگیری و دربرگرفتن تمام شئون زندگی مادی بشر و سیستماتیک بودن آن اشاره کرد.

 

غلامزاده با بیان اینکه عوامل و عناصر نظام سرمایه داری کاملا مشخص است، تصریح کرد: در این نظام قانون به عنوان یک فصل الخطاب مورد پذیرش همه افراد با هر دین و هر ملیتی است و برای همه در جامعه قابل بحث و اجرا است؛ بر اساس همین قانون مبنای فکری نیز ایجاد می شود.

 

مدیر وب سایت تخصصی سبک زندگی ایرانی اسلامی محصولات و ابزارها، بازار، چهره ها و ستاره ها و در دست داشتن رسانه هایی که ابزار و رسانه های نوین نیز خلق می کنند از دیگر عوامل و عناصر نظام سرمایه داری برشمرد و افزود: مبانی فکری این نظام پول و اقتصاد است که روابط فیمابین تمامی عناصر یادشده را تعریف می کند، حتی در این میان روابط خانوادگی و عاطفی نیز بر اساس پول تعریف شده و ساختار خانواده که مبنای جامعه است بر این اساس تشریح می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه از صفر تا 100 صنعت فرهنگی غرب از مبنای فکری نظام سرمایه داری نشأت می گیرد تا به تولید برسد، عنوان کرد: سبک زندگی غربی مصرف گرایی را ترویج داده و اندیشه و فکر را از مخاطب می گیرد تا نتواند در برابر آنچه تبلیغ و تولید می کنند، مقاومت داشته باشد. از سوی دیگر این سبک تیپ سازی کرده و با نمادها و عواملی که در دست دارد نیاز کاذب برای مخاطب ایجاد می کند که البته این سبک زندگی از طریق قانون، رسانه ها، چهره ها، بازار و ... ترویج می شود.

 

غلامزاده بیان کرد: در این راستا سبک زندگی یعنی آنکه تمام پازل ها را مقابل مخاطب قرار داده تا مجبور شود با انتخاب این پازل مسیر زندگی خود را طی کند یعنی داده و مسیر مشخصی بر سر راه او گذاشته می شود که تمام این عوامل در قالب یک مجموعه منسجم قرار گرفته است.

 

به گفته وی، در غرب فکری نگاه تمدنی وجود دارد؛ آمریکا به عنوان مبنای غرب فکری هم در شرق آسیا، هم در اروپا و هم در خاورمیانه نفوذ کرده و توانسته محصولات خود را ارایه دهد چرا که سبک زندگی طراحی کرده است که تنها به شیوه خاص خود نباشد.

 

این پژوهشگر ابراز کرد: همانگونه که غرب برای تمامی شئون مادی حرف برای گفتن دارد سبک زندگی اسلامی نیز اگر به طور دقیق به آن پرداخته شود برای تمامی شئون مادی و معنوی زندگی انسان سخن برای گفتن دارد؛ در این راستا باید به فرمولی برسیم که بتوان هر فرد مختصات خود را در این فرمول قرار داده و پاسخ مورد نیاز را دریافت کند.

 

وی با تاکید بر اینکه اگر سبک زندگی اسلامی بخواهد تمدنی باشد باید همه فرهنگ ها را شامل شود، گفت: متاسفانه ما در این راستا کمتر دقت می کنیم و میان فرهنگ و سبک زندگی تفاوت قایل نیستیم.

 

غلامزاده با بیان اینکه تفاوت فرهنگ و سبک زندگی در آن است که فرهنگ کلیت را بیان می کند، اظهار کرد: باید دید تا چه اندازه دانشگاه و حوزه توانسته اند این الگوی دقیق را ارایه یا فکر کردن صحیح را به مخاطب خود آموزش دهند؛ متاسفانه در بحث سبک زندگی ما به نوعی دچار غرب زدگی هم در فضای دانشگاه و حتی در حوزه هستیم و اولویت را با مسئله ای قرار می دهیم که غرب آن را پذیرفته است.

 

وی عنوان کرد: بخشی از سبک زندگی غرب از طریق ابزارها و بخش دیگر از طریق فکری وارد کشور می شوند، مشکل اینجاست که ما در این واردات نیز دچار نقص هستیم و بدتر آنکه گاهی همین واردات ناقص را می خواهیم به اسلام تعمیم دهیم که در این صورت قطعا تغییرات ناقصی خواهیم داشت.

 

به گفته وی، آنچه جامعه ما نیاز دارد ارایه چهارچوب فکری بر مبنای نگاه اسلامی برای تمامی مسایل است که هنوز نتوانسته ایم این چهارچوب فکری را بر اساس دین اسلام ارایه دهیم.

 

غلامزاده در پایان سخنان خود یادآور شد: باید با نگاه جدید ساختارهای کلیشه ای را شکسته و مبتنی بر مبانی اسلام به پیش رویم و محک های خود را بر اساس مبانی غرب منطبق نکنیم.

 

پایان پیام/

 

 

پایان پیام/346

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه:

دینداری و دین‌یاری پیام زیارت اربعین برای حیات مومنان واقعی است

حجت‌الاسلام باقی با اشاره به اینکه زیارت اربعین مملو از درس‌هایی است که افراد با توجه به آنها می‌توانند در مسیر حیات طیبه قرار بگیرند، گفت: این زیارت در واقع پیام دینداری و دین‌یاری را به مومنان راستین می‌دهد.

اخبار برگزیده شبستان