خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ١٤ صفر ١٤٤١

Monday, October 14, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - زمان :   ۱۳۹۳/۸/۵ - ۱۶:۴۴ شناسه خبر : ۴۱۲۹۸۹

«اعدام انقلابی رزم‌آرا به روایت اسناد»
خبرگزاری شبستان: کتاب «اعدام انقلابی رزم آرا» به کوشش داود امینی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان،پیدایش و فعالیت جمعیت فدائیان اسلام از جمله وقایع مهم تاریخ معاصرایران است كه با علقه‌های اسلامی شكل گرفت. گرچه این جمعیت در آغاز حركت خود اجرای احكام شرعی و حفاظت از حریم دین را در سرلوحه‌ی اقدامات خود قرار داده بود، اما در جریان نهضت ملی نفت حضور فعالی یافت و با دو اعدام انقلابی نقش بسیار مهمی درعملی‌شدن نهضت مذكور ایفا كرد.

اعدام انقلابی هژیر، راه را برای حضور نمایندگان طرفدار ملی‌كردن صنعت نفت و طرفدار آیت‌الله كاشانی و دكتر مصدق در مجلس شورای ملی فراهم كرد و اعدام انقلابی رزم‌آرا، مهم‌ترین مخالف تصویب قانون ملی‌شدن نفت را از سر راه نهضت برداشت.

طی سال‌های بعد از انقلاب، بعضی از اشخاص و گروه‌ها برای به زیر سؤال بردن نقش فدائیان اسلام در اعدام انقلابی رزم‌آرا، با خوانشِ گزینشیِ اسناد چنین وانمود كرده‌اند كه ضارب رزم‌آرا نه خلیل طهماسبی، بلكه یكی از نظامیان رژیم پهلوی بوده است. برای پاسخ علمی به این شبهه، بازخوانی كامل اسناد مربوط به اعدام انقلابی رزم‌آرا ضروری می‌نمود. بر همین اساس، این اثر با تكیه بر اسناد بازجویی خلیل طهماسبی، بر آن است روایت مستند و مستدل این واقعه را بیان كند.

نویسنده و پژوهشگر این اثر، از پیشگامان مطالعات فدائیان اسلام‌پژوهی بود و تاكنون چند اثر ارزشمند و مهم پیرامون تاریخ مبارزات فدائیان اسلام تألیف و منتشر نموده است.

مرکزاسناد انقلاب اسلامی،کتاب «اعدام انقلابی رزم‌آرا به روایت اسناد» را584 صفحه و شمارگان یک هزار نسخه راهی بازار نشر کرده است.

پایان پیام/

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با نگاهی به فراز و فرود اجرای یک طرح

شمشیر دو لب «درجه بندی سنی فیلم ها»

«درجه بندی سنی فیلم های سینمایی»که در آغاز اجرایی شدن، برخی سینماگران را به خاطر احتمال افزایش ممیزی بر فیلم ها نگران کرده بود حالا به درخواست دادستانی و دستور دیوان عدالت اداری و به گمان احتمال کاهش ممیزی فیلم ها به تعلیق درآمده است.

اخبار برگزیده شبستان