خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٥ صفر ١٤٤١

Tuesday, October 15, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۳/۷/۲۷ - ۱۱:۴۵ شناسه خبر : ۴۱۰۴۶۶

مالیات بر ارزش افزوده ؛ حضور بیمه ها را کمرنگ می کند
خبرگزاری شبستان: حادثه خبر نمی کند، هر لحظه حادثه ای در کمین جان و مال است و در چند سال اخیر به مردم تلقین شده است که آنکه شما را از این ضررها حفظ می کند مرجعی نیست جز بیمه اما حال این بیمه کالا و خدمتی لوکس تلقی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، مالیات بر ارزش افزوده «مالیات غیر مستقیمی» است که مصرف کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید اجناس و خدمات می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. از آنجا که خود فروشنده نیز ضمن خرید اولیه چنین مالیاتی را پرداخته ولی مصرف کننده محسوب نمی‌شود، اینست که او حق دارد کل «مالیات‌های ارزش افزوده» پرداختی خود را از کل «مالیات بر ارزش افزوده»های دریافتی کسر کرده و مابه تفاوت را به دولت بپردازد.

این موضوع تا به اینجا بسیار معقول و پسندیده است و هیچ حرفی در آن نیست که گیرنده خدمات باید مالیات بدهد .

در ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، تمامی کالاها و خدمات ارائه شده که جزو مصارف ضروری و نیازهای اساسی افراد می‌باشند از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و در نتیجه عاملان این رشته فعالیت‌ها مکلف به دریافت و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیست دربرخی از اقلام در بسیاری کشورها داروها، خدمات پزشکی، خدمات عام‌المنفعه، مواد غذایی، کالاهای رسانه‌ای چاپی غیر تبلیغاتی (یا با تبلیغات نسبتا کم) و برخی خدمات دولتی و جرائم نقدی شامل استثناء می‌شوند.

از جمله خدمات معاف از مالیات میتوان به خدمات مشمول مالیات بردرآمد حقوق، موضوع قانون مالیات‌های مستقیم؛ خدمات بانکی و اعتباری بانک‌ها، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه مجاز و صندوق تعاون؛ خدمات حمل‌و‌نقل عمومی و مسافری درون و برون شهری جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی؛ انواع خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آیین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فن‌آوری، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی و برخی خدمات و پژوهش های نیروهای مسلح اشاره کرد.

مواد اساسی و ضروری سبد خانوار نیز مانند غذا وخدمات کشاورزی از مالیات بر ارزش افزوده معافند اما موضوعی که این روزها ذهن فعالان عرصه بیمه را مشغول کرده است مالیات بر ارزش افزوده در بیمه است.

بیمه (به انگلیسی: Insurance) سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید و یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد. بنابراین، بیمه یکی از روشهای مقابله با ریسک است.در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسوولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

این تعریف کلاسیک نشان میدهد که بیمه به دلیل جبران آسیب های مالی و حتی روانی جلمعه ضروری است.

در پس هر اتفاق طبیعی یا غیر طبیعی از یک تصادف ساده تا زلزله و اتش سوزی بیمه ها خدمات زیادی را ارائه میدهند که در پی وقوع حادثه میتواند در شرایط بحران آرامش روانی را برای بیمه شونده فراهم کند.

 طی چند سال گذشته تبلیغات مرتبط با بیمه های مختلف بسیار زیاد بود و جامعه غیر مستقیم به سمت استفاده از بیمه که ضرورت آن شاید در سبد خانوار کمتر از مرغ و گوشت نباشد هدایت شد.

البته خدمات بیمه ای خیلی هم ارزان نیستند زیرا صنعت بیمه در بسیاری از انواع بیمه مانند بیمه شخص ثالث در کشور ما ضرر زیادی میدهد و باید این ضرر ها از محل بیمه نامه ها جبران شود ؛همین نرخ به ظاهر بالا بسیاری از افراد را از استفاده منصرف کرده است زیرا یا توانایی پرداخت ندارند و یا نمی خواهند این مبلغ را بپردازند.

در حال حاضر یک سوم وسایل نقلیه در کشور فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند و این در حالی است که نرخ این بیمه نامه در حداقل خود مصوب شده است .این موضوع شبیه به بمب های سریالی است که در هر لحظه در نقطه ای از کشور حادثه می افریند و خانواده و جامعه را درگیر مسائل پس از ان میکند .

در این میان مالیات بر ارزش افزوده بیمه ضمن اینکه تعریف خدماتی بودن صنعت بیمه را تا حد کالایی لوکس در سبد خانوار تنزل میدهد باعث میشود تعداد افراد بیشتری به خاطر بالاتر رفتن قیمت بیمه از استفاده منصرف شوند.

اظهار نظر برخی مسوولان در کنار اینکه بار این موضوع را بر شانه مجلس می اندازد شنیدنی است :

علی رضا طاری بخش معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور درباره مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه گفت : : معافیت ها باید توجیهات اقتصادی، فنی و حقوقی داشته باشند و مانند مواردی است که در سبد مصرف خانوار هستند یا تبلیغات روزنامه‌ها و یا خدمات کشاورزی باشند تا از مالیات معاف شوند.

وی افزود: طبق تحقیق ما در تمامی کشورهای دنیا از بیمه‌ها مالیات ارزش افزوده صول می شود درست است که آنها خدمات می‌دهند در سبد خانوار هستند اما وجهی را از مردم می‌گیرند پس 8 درصد هم مالیات ارزش افزوده بدهند.

طاری بخش درباره اظهارنظر بیمه‌ها مبنی بر اینکه به مصرف کننده فشار می آید گفت: آنها هر سال 20 درصد به قیمتشان اضافه می کنند و حالا نگران 8 درصد مالیات هستند.

وی در پایان گفت: به هر حال این مساله منوط به دستور مجلس است و هر چیزی که از مجلس بیرون بیاید برای ما به عنوان قانون اجرا می شودو در حال حاضر بیمه‌ها از نظر ما معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیستند.

همچنین علی عسگری رییس کل سازمان امور مالیاتی درخصوص حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه شخص ثالث، گفت: دراصلاح قانون اصلاح مالیات بر ارزش افزوده تمهیداتی برا ی حذف این نوع مالیات از برخی خدمات بانکی‌وبیمه‌ای لحاظ شده است که حذف مالیات بر ارزش افزوده از حق بیمه شخص ثالث در این قانون گنجانده شده است.

وی با بیان این مطلب که رد یا تصویب این بند مشخص نیست، افزود: در حال حاضر در کارگروه تدوین لایحه است زمانی که کارگروه کار تدوین را انجام داد برای تصویب به دولت می‌رود و سپس به صحن خواهد رفت به همین دلیل نمی‌توان زمان یبرای آن تعیین کرد.

عسکری ادامه داد: قانون فعلا می‌گوید بگیرید، باید دید سرنوشت لایحه چه خواهد شد.

مالیات بر ارزش افزوده صنعت بیمه از جهات مختلفی قابل برسی است اما به نظر میرسد اعمال این قانون ضررش بیش از منفعت آن باشد و در اصلاح قوانین مالیاتی در مجلس نمایندگان محترم باید این نکته را در نظر داشته باشند که صرف نظر از 8درصد مالیات ارزش افزوده بیمه رقم بسیار چشمگیری در مقابل رقم خسارات به بار آمده از محل بیمه نکردن ها نخواهد بود.

پایان پیام/

پایان پیام/320

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

دولت ترکیه نقطه پایانی بر حمله به کردهای سوریه اتخاذ کند

بروجردی با بیان اینکه دولت ترکیه باید نقطه پایانی در بحث حمله به کردهای سوریه بگذارد، گفت: قطعا این حرکت شرایط را در منطقه بحرانی می کند.

اخبار برگزیده شبستان