خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

الأحد ١٤ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۳/۶/۱۲ - ۰۹:۰۷ شناسه خبر : ۳۹۸۸۱۲
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفتگو با شبستان:
تشکیل شورای عالی حمایت از حقوق کودک/مسولان به جای سیاست زدگی به فکر حقوق کودکان باشند
خبرگزاری شبستان:عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تشکیل شورای عالی حمایت از حقوق کودک خبر داد و گفت:امید واریم بعد از بررسی این لایحه در کمیسیون قضایی و حقوقی،‌ تا آخر سال در دستور کار صحن قرار گیرد.

محمدعلی اسفنانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان در خصوص لایحه حمایت از کودکان کار و خیابان گفت: قوه قضاییه ،لایحه ای تحت عنوان  لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان به دولت و مجلس ارایه کرد که مجلس هم آن را به کمیسیون قضایی ارجاع داد،این کمیسیون نیز کمیته ای تحت عنوان کمیته حقوق خصوصی تشکیل داد که مشکلات مربوط به حقوق کودکان را بررسی و پیگیری می کند.

 

وی با بیان اینکه در این کمیته از نظرات کارشناسان متعدد ،مراکز دانشگاهی، ادارات و نهادهای مربوطه جهت حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان استفاده می شود، اظهار کرد: همچنین جلسات متعددی در رابطه با این موضوع تشکیل دادیم که 20 ماده از این لایحه نیز به تصویب رسیده است.

 

اسفنانی از تشکیل شورای عالی حمایت از حقوق کودک و نوجوان خبر داد و تصریح کرد: برای اولین بار در لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان، به جزئیات حقوقی مسائل کودکان توجه و قانون جامعی در این رابطه تدوین شده است.این شورا به ریاست یکی از معاونان قوه قضاییه تشکیل می شود و عمده اعضای این شورا نیز از معاونان وزرا و معاونان رییس جمهور و قوه قضاییه تشکیل شده است.

 

وی با بیان اینکه بررسی این لایحه تا دو ماه آینده در کمیته حقوق خصوصی به اتمام می‌رسد، تصریح کرد: امید است بعد از بررسی این لایحه در کمیسیون قضایی و حقوقی،‌ تا آخر سال در دستور کار صحن قرار گیرد.

این عضو کمیسیون قضایی مجلس با بیان اینکه دستگاه ها و نهادهایی مانند صدا و سیما، آموزش و پرورش بهداشت و درمان، قوه قضاییه، دادگستری، وزارت کار، شهرداری و مراکز تربیتی در امر حمایت از حقوق کودک و نوجوان دخیل هستند، خاطرنشان کرد: نقش NGO های حمایت از حقوق کودکان و سازمان های مردم نهاد از دیگر شاخصه های بارز در این لایحه است.همچنین در این لایحه به وظایف این دستگاهها  در قبال حقوق کودکان  نیز اشاره شده است.

 

وی با بیان اینکه تعریف کودک و نوجوان، تعریف پلیس تخصصی کودک و نوجوان، تعریف بزه دیدگی، بزهکاری، کودک آزاری، آموزش های لازم در برخورد با کودکان و تکالیف والدین در این زمینه از دیگر مباحث مهمی است که در لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان لحاظ شده است، افزود: تاکنون این موارد جایگاهی در حقوق کودکان نداشته است و بیشتر به امورات استناد می شده است.

 

اسفنانی مظلومیت و معصومیت کودکان و نوجوانان را یکی از دلایل بی توجهی مسئولان به حقوق آنها خواند و گفت: ما به دو دلیل موضوع حمایت از حقوق کودکان را جدی گرفتیم .یکی اینکه کودکان به لحاظ داشتن وضعیت خاص مانند عدم آگاهی از حقوق خود ،امکان دفاع از خود را ندارند یا اگر هم داشته باشند زبان شکایت ندارند و همچنین به دلیل نبود مراجعی که بتوانند برای حمایت از خود به آنجا مراجعه کنند نمی توانند از خود دفاع کنند و خودشان هم از عهده این کار بر نمی آیند.

 

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از کودکان به دلیل آزارهای مختلف از جمله آزار جنسی که مکرر بر آنها روا داشته شده است اینگونه تصور کردند که روال کار همین طور است و باید با آنها برخورد شود که واقعا مایه تأسف است.

 

این عضو کمیسیون قضایی  و حقوقی مجلس تصریح کرد: دلیل دیگر ما برای پیگیری حقوق کودکان این بود که اگر قرار است آینده کشور به دست این کودکان و نوجوانان  باشد باید به وضعیت آنها رسیدگی و جایگاه آنها نیز به درستی تبیین شود.

 

وی در پاسخ به این سؤال که دلایل بی توجهی مسئولان به حقوق کودکان تاکنون چه بوده است، اظهار کرد: یکی از دلایل، سیاست زدگی بیش از حد و حساب، میان مسئولان است که عمدتا آنها را درگیر مسایل سیاسی کرده و دایم به دنبال این هستند که طرف مقابل خود را حذف کنند یا پاسخگوی حرف و حدیث های یکدیگر باشند، در واقع به قدری درگیر هستند که چیزی به عنوان حقوق کودک برایشان اهمیتی ندارد.

 

اسفنانی با گله از سیستم آموزش عالی کشور تصریح کرد: متأسفانه سیستم آموزش عالی کشور تاکنون هیچگونه فعالیتی مبنی بر حقوق کودک نداشته و حتی در دانشگاه حقوق نیز جز مباحث مربوط به خانواده در خصوص حقوق کودک تدریسی صورت نمی گیرد و فقط یک درس اختیاری وجود دارد که آنهم مربوط به بزهکاری اطفال در حقوق کودک است.

 

وی با اشاره به تغییر کارکرد کودکان کار نسبت به گذشته افزود: دانشمندان حقوق کودک می گویند :فاصله زمانی 2 تا 4 سال، زمان دانشمندی کودکان است، هر فردی که در آینده به دانشمند بزرگی تبدیل شده  شخصیتش بین این سال ها شکل گرفته است. ملاحظه کنید وقتی کودک از این فضا فاصله گرفته باشد و به جای کسب علم و دانش و تفریح کودکانه راهی خیابان ها شود چه اتفاقی رخ می دهد، پس نمی توان از کودکی که صبح تا شب در خیابان ها رنج می برد توقع رفتاری معقول و سالم داشته باشیم. طبیعی است که به جای فال فروختن به حمل کننده و توزیع کننده مواد مخدر تبدیل می شود.

 

پایان پیام/

پایان پیام/35
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان از کاسبی در بهشت زهرا گزارش می دهد

چند می گیری مزار بشوری؟

شستن مزار، گل آرایی و پخش نذری هم یک شغل شده است. آن ها پول دریافت می کنند و به صورت آنلاین خدماتی که بر روی مزار انجام می دهند، برای اقوام متوفی می فرستند.

اخبار برگزیده شبستان