خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

السبت ١٩ شوّال ١٤٤٣

Saturday, May 21, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - زمان :   ۱۳۹۲/۶/۱۶ - ۱۰:۴۹ شناسه خبر : ۲۸۹۸۵۸
حجت الاسلام مشکوری:
پاسخ به شبهات غدیری در خط روشن/وهابیت غرض دارد نه شبهه!
خبرگزاری شبستان: مدیر موسسه کانون خورشید با اشاره به دغدغه رهبری درباره ترویج واقعه غدیر گفت: کتاب خط روشن مشتمل بر پاسخ به شبهات اهل سنت درباره این واقعه عظیم با استناد به الغدیر علامه امینی منتشر می شود.

مدیر موسسه کانون خورشید در گفتگو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان درباره اهداف تاسیس این کانون گفت: کانون خورشید به عنوان نخستین مرکز رسانه ای ترویج معارف غدیر و صحیفه سجادیه درپی دغدغه رهبری درباره ماجرای غدیر و تبلیغ آن ایجاد شد. ایشان از غدیر به رسانه ای ترین حادثه تاریخ اسلام تعبیر می کنند لذا این دغدغه درباره تبیین معرفت اساسی شیعه و نگرانی از عدم ترویج صحیح معارف آن و نیز دغدغه ایشان درباره صحیفه سجادیه منجر به راه اندازی این کانون شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین مشکوری اظهار کرد: پس از تاسیس، ترویج واقعه غدیر در بعد اعتقادی و صحیفه سجادیه در بعد اخلاقی مدنظر قرار گرفت، البته جسارت به ساحت مقدس امام هادی (ع) و ارائه پاسخ مستدل و متقن به این اقدام موهن نیز از دیگر انگیزه های راه اندازی کانون خورشید بود.
وی با بیان اینکه طلاب خط مقدم دفاع از حریم شیعه هستند، تصریح کرد: اگر طلاب بواسطه خلاء وجودی در رسانه نتوانند این رسالت را به انجام برسانند آنگاه در مواجه با چنین جنایاتی، قطعا معارف شیعه در میان توده نسل جدید متزلزل می شود. از این رو باید حضوری جدی در رسانه داشته باشیم. وقتی ماجرای اهانت به ساحت قدسی امام هادی (ع) را بررسی کردیم دریافتیم حضور روحانیت در فضای مجازی کم است گه اگر پررنگ بود قطعا از ابتدا مقابل چنین جریانی می ایستاد و یک صفحه فیس بوک در طول کمتر از یک سال نمی توانست چنین جنایتی را رقم بزند.
مدیر موسسه کانون خورشید ادامه داد: علاوه بر این، اطلاع مردم درباره ائمه معصوم (ع) غیر از ائمه معروف همچون امیرالمومنین (ع) که امام نخست شیعیان و داماد پیامبر (ع) هستند و امام حسین (ع)، پایین و محدود است، یعنی غیر از واقعه عاشورا که واقعه ای حماسی و احساسی است مردم از اقدامات دیگر ائمه (ع) در تبیین آموزه های دین و مذهب آگاه نیستند.
وی بیان کرد: درپی دغدغه مقام معظم رهبری و وقوع این رخداد تلخ، با اخذ مجوز از مرکز مدیریت حوزه علمیه قم و نیز وزارت فرهنگ و ارشاد، کانون خورشید با عنوان موسسه فرهنگی هنری در سال 1391 فعالیت خود را آغاز کرد و طرح کا را در هفت فاز تعریف کردیم که طی پنج سال پیش می رود.
حجت الاسلام مشکوری درباره روند پیشروی این طرح ابراز کرد: در فاز صفر، خام طرح را به مراجع قم، تهران و حتی نجف ارائه و در طول سه ماه اهداف آن را تبیین کردیم، خوشبختانه همه طرح را تایید کردند که صوت و متن دیدارها نیز در سایت کانون خورشید وجود دارد. در این فاز تاییدیه مراجع اخذ شد و دریافتیم خلائی را که احساس کرده بودیم واقعی است نه زائیده خیالات ذهنی ما.
وی با بیان اینکه با اتمام فاز صفر مصمم شده و دریافتیم که دنبال هدفی واقعی هستیم، گفت: در فاز یک دریافتیم که برای حضور در رسانه نیازمند پشتوانه قوی پژوهشی هستیم، نمی توان در رسانه حاضر شد اما حرفی برای گفتن نداشت از این رو کاری میدانی را در طول یک ماه انجام دادیم و دریافتیم که برای ترویج غدیر باید بر چه منابعی کار کنیم و رسیدیم به کتاب الغدیر علامه امینی، با توجه به آنکه رهبری درباره این کتاب نیز گلایه داشته و گفته اند الغدیر مهجور است و عده ای باید بیایند و این کتاب را جزوه جزوه کرده و با آن عالم را پر کنند.
حجت الاسلام مشکوری تاکید کرد: از این رو کتاب الغدیر را به عنوان کتاب هدف پیش روی خود قرار دادیم و با همکاری خیران و دغدغه مندان درباره ماجرای غدیر در قم دفتری را تشکیل داده و از میان خیل عظیم طلاب قم، 10 طلبه نخبه را برگزیدیم و در فاز نخست خواستیم که الغدیر را مقابل خود قرار داده و حرف به حرف آن را فیش برداری کرده و برای این کار پژوهشی سایت و آیین نامه پژوهشی نیز تهیه و تدوین کردیم.
مدیر موسسه کانون خورشید اعلام کرد: در خرداد سال 91 کار پژوهشی کلید خورد و پس از یک سال در خرداد سال 92 به پایان رسید و امروز با سرمایه ارزشمند 15 هزار فیش رسانه ای از کتاب الغدیر علامه امینی آماده هستیم به همه مراکز علمی رسانه ای آن را ارائه کنیم تا با بازتاب این کتاب که به تعبیر رهبری کاخ عظیمی است، همگان را از آن بهره مند کنیم.
وی با بیان اینکه همزمان با فاز نخست، دو فاز دیگر طرح نیز کلید خورده است، تصریح کرد: نیاز بود همسو با انجام کار پژوهشی در قم، کار رسانه ای نیز پیگیری شود، از این رو دانشگاه صنعتی شریف را جامعه هدف قرار دادیم و در ایام اعتکاف دانشجویان این دانشگاه را به صحنه آوردیم و امروز 700 نفر از آنها در موسسه عضویت دارند که اعضای رسانه ای ما هستند.
حجت الاسلام مشکوری ادامه داد: علاوه بر این، جلسه آموزشی هم در دانشگاه شریف با همکاری دفتر نهاد نمایندگی رهبری و هیئت الزهرا (س) و ریاست این دانشگاه برگزار و در هشت جلسه و سه محور مفهوم غدیر را به آنها آموزش دادیم.
وی درباره محورهای این دوره آموزشی ابراز کرد: غدیر، شبهات غدیر و ماجرای غدیر محورهای مورد بحث در این هشت جلسه بود که درپی استقبال شرکت کنندگان و درخواست برگزاری آزمون برای دریافت گواهی پایان دوره، چنین اقدامی انجام شد و به برگزیدگان گواهی پایان دوره اعطا شد.

 


حجت الاسلام مشکوری عنوان کرد: بنابر اقدامات صورت گرفته در خرداد 92 پتانسیل پژوهشی و نیروی رسانه ای موردنیاز برای انجام اقدامی ویژه در غدیر پیش رو فراهم شد. که چهار پروژه جدی بر اساس آن همزمان با غدیر سال جاری اجرا می شود.
وی درباره محتوا و محور این پروژه ها اعلام کرد: نخست حضور گسترده در فضای رسانه ملی؛ درپی برگزاری جلسات متعدد با معاونت سیمای رسانه ملی برنامه های مناسبتی را ویژه ایام غدیر با محورهایی همچون برگزاری مسابقات پیامکی، تولید کلیپ های سه دقیقه ای و تصویری جذاب، حضور کارشناسان موسسه در برنامه های گفتگومحور، پخش برنامه های زنده در دهه ولایت و ارائه زیرنویس های تلویزیونی از کتاب الغدیر بر عهده گرفته ایم.
حجت الاسلام مشکوری تصریح کرد: تالیف کتاب خط روشن با مشارکت نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها، بنابر پیشنهادی که این نهاد به کانون ارائه کرده بود مقرر شد برای اجرای طرحی ملی همراه با مسابقه، کتاب "خط روشن" در 200 صفحه برگرفته از کتاب الغدیر علامه امینی در 9 فصل تدوین شد و در یکصد هزار نسخه منتشر و در جشنواره ای به نام روشنا همزمان با دهه ولایت هم به صورت روزانه هم به صورت متمرکز برگزار می شود.
وی احیای فرهنگ اقامه نماز جماعت عید غدیر را دیگر محور کاری این کانون ویژه غدیر پیش رو معرفی کرد و افزود: در خلال مطالعات یک ساله موسسه پی بردیم که عید غدیر همانند اعیاد فطر و قربان نماز ویژه ای دارد ک هاز زمان شیخ مفید بر جای مانده است. از این رو نشریه "قنوت" خورشید در دو هزار نسخه منتشر و به حوزه های علمیه سراسر کشور، بیوت مراجع و مراکز علمی فرهنگی تهران ارسال شد و پس از آن دریافتیم کسانی همچون آیت الله جزایری در بوشهر این نماز را اقامه می کنند.
حجت الاسلام مشکوری با اشاره به بازخورد مثبت مراجع نسبت به اقامه نماز عید غدیر بیان کرد: همسو با این مهم، با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه رایزنی کردیم تا این نماز اقامه شود و شماره دوم نشریه قنوت خورشید نیز در تکمیل مباحث مرتبط با نماز عید غدیر تا این عید منتشر می شود.
مدیر موسسه کانون خورشید تاسیس مساجد 110 گانه غدیر را محور چهارم کاری این موسسه برشمرد و اظهار کرد: قرار است این مساجد با عنوان الغدیر در سراسر کشور ایجاد می شود تا برای این واقعه تاریخی پایگاه های دینی مردمی وجود داشته باشد.
وی درباره رویکرد موسسه کانون خورشید در پاسخگویی به شبهات تاکید کرد: شبهات متعددی وارد شده به واقعه غدیر، مرحوم علامه امینی در الغدیر به غامض ترین شبهات آنها پاسخ داده و کتاب خط روشن به آنها پرداخته و با شمارگان یکصد هزار نسخه شمولیت می یابد و پاسخ های متقن ارائه می دهد همراه با بعد رسانه ای قوی به 40 مورد از شبهات اهل سنت پاسخ می دهد چراکه آنچه سلفی ها بیان می کند کاملا غرض و عناد است و هیچ وجه علمی ندارد.
حجت الاسلام مشکوری تاکید کرد: اگر سران وهابیت و سلفی های تکفیری امروز با یک طلبه جزء بر سر میز مناظره بنشینند، حرفی برای گفتن ندارند مگر علمای منصف و اهل مطالعه اهل سنت که باز هم علامه امینی به شیوایی و نغز به آنها پاسخ داده اند.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در برنامه ارمغان با حضور آیات عظام طبسی و حسینی قزوینی در بسته های سه دقیقه ای به این شبهات پاسخ داده می شود. امروز درصددیم دغده رهبری و نیز جامعه روحانیت درباره غدیر را با استعانت به الغدیر پاسخ دهیم.
پایان پیام/

 

 

پایان پیام/9
کلید ‫واژه‌ها:

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاد حوزه و دانشگاه؛

سیدالکریم (ع) از مدینه تا ری/ پیام مهمی که عبدالعظیم حسنی (ع) به شیعیان رساند

حجت الاسلام ضرابی گفت:روزي امام رضا(ع) به حضرت عبدالعظيم(ع) فرمود:«اي عبدالعظيم! سلام مرا به دوستانم برسان و به آنان بگو كه شيطان را به خودشان راه ندهند. آنان را به راست گويي و امانت داري و سكوت و ترك مجادله دركارهاي بيهوده و ديداراز همديگردستور بده.

اخبار برگزیده شبستان